Binnenland Scholieren gebruiken medicijnen als drugs Donner wil extra AOW bij werken na 65 jaar Hoofdverdachte van metselmoorden vrijuit Taliban dreigen Stop een kurk in de schoorsteen VOLVO OCCASION DAGEN CAR VILLAGE" met aanvallen 1 t/m 8 maart VOLVO Een derde van homo's mijdt sport of kerk Aantal mensen in de bijstand blijft dalen Politie vat zeven jonge pyromanen in de kraag Alkmaarse bussen bekogeld met stenen Veel Friezen willen alcoholslot in auto Nederlandse circusact roofdieren verdwijnt Haagse rechtbank ziet geen bewijs voor medeplegen misdrijf. Voor elk jaar langer mogelijk 5 procent meer staatspensioen. 6 I Vrijdag 29 februari 2008 PZC MAASVLAKTE - Een milieuactivist verkleed als held draagt een levensgrote kurk naar de E.On centrale op de Maasvlakte. De kurk moet op de schoorsteen van de centrale gezet worden. Met deze ludieke actie willen ac tivisten de aandacht vestigen op de uitstoot van kooldi oxide. foto Erik van 't Woud/ANP Ruim 80 Volvo Selected Used Cars Financiering direct te regelen Taxatie van uw huidige auto Speciale aanbiedingen: Minimale inruilprijs 2.500,-" of Accessoirespakket naar keuze De Groene-Goes BV, Pearyweg 17, 4462 GT Goes 0113-275000 www.degroene-goes.nl Nevenvestiging: Kareis Autoservice, Langeweg 30, 3244 BH Nieuwe Tonge 0187-652222 www.karels.com Mits het kentekenbewijs minimaal 6 maanden op uw naam staat. KABUL - De Taliban hebben giste ren gedreigd hun aanvallen op Ne derlandse militairen in Afghanis tan op te voeren als de 'beledigen de' anti-islamfilm van Geert Wil- ders wordt uitgezonden. Nederland heeft 1650 militairen in Afghanistan. De meeste militairen zijn gelegerd in de zuidelijke pro vincie Uruzgan. De film van de PW-parlementa- riër is 'een belediging voor de is lam', aldus Zabihullah Mujahid, een woordvoerder van de Taliban, in een telefonisch interview met het Franse persbureau AFP. „Wij in Afghanistan zullen de aanvallen tegen de Nederlandse troepen op voeren als de film wordt uitgezon den." De woordvoerder van de streng islamitische beweging voeg de eraan toe dat de Taliban de Ver enigde Naties oproepen activitei ten zoals die van Wilders te stop pen om een scheuring tussen de is lam en de rest van de wereld te voorkomen. Ministers Ernst Flirsch Ballin van Justitie en Maxime Verhagen van Buitenlandse Zaken hebben woensdag nog hun zorgen geuit te genover Wilders over de gevolgen van het uitzenden van zijn film. DEN HAAG - Een derde van de ho moseksuele mannen mijdt bepaal de sportclubs, kerkgenootschap pen of beroepen om 'gedoe' over hun geaardheid te voorkomen. Dat blijkt uit een enquête in op dracht van D66. Uit onderzoek blijkt verder dat 89 procent van de homo's en lesbiennes zich nauwe lijks herkent in het 'vaak extreme beeld' dat media van hen schetsen. VOORBURG - Het aantal mensen dat in de bijstand zit, is in 2007 voor het derde achtereenvolgende jaar fors gedaald. Ook het aantal mensen dat al meer dan een jaar een bijstandsuitkering heeft, neemt flink af, blijkt uit gisteren gepubliceerde cijfers van het Cen traal Bureau voor de Statistiek. Eind december ontvingen 275.000 mensen bijstand, 27.000 minder dan een jaar eerder. STADSKANAAL - De politie in Stads kanaal heeft zeven jonge pyro- maantjes in de kraag gevat. De kin deren, van wie de jongste 5 en de oudste 10 jaar is, worden verdacht van meerdere brandstichtingen. Vanwege de jonge leeftijd is straf rechtelijke vervolging van de kin deren niet mogelijk. Wel heeft de politie een gesprek gehad met de ouders van de kinderen. ALKMAAR - Voor de tweede opeen volgende avond is woensdag in de Alkmaarse wijk Kooimeer een stadsbus van Connexxion beko geld met stenen. Twee inzittenden raakten dinsdagavond gewond toen een baksteen door een ruit naar binnen werd gegooid. Woensdagavond werd een bus be kogeld met kiezels die de bus niet beschadigden. Connexxion zet mo gelijk een beveiliger in de bus. ROTTERDAM - Nederlandse versla vingsonderzoekers maken zich zor gen over een relatief grote groep scholieren die medicijnen gebruikt als vervanging voor drugs. Populair is het adhd-medicijn Rita lin, dat leerlingen een geconcen treerd, alert gevoel geeft. Ook ge bruiken scholieren bètablokkers, middelen die zijn bedoeld voor hartpatiënten. Dat blijkt uit een onderzoek van het IVO in Rotterdam, een weten schappelijk bureau dat onderzoek doet naar leefwijze en verslavin gen. Zo gaf 2,4 procent van de tweedui zend ondervraagde scholieren tus sen de 12 en 18 jaar aan wel eens LEEUWARDEN - Veel Friezen willen een alcoholslot in hun auto. Sinds afgelopen vrijdag hebben al ruim 760 Friezen zich aangemeld. Het ministerie van Verkeer en Water staat en de provincie houden in Friesland een landelijke proef waarbij in tachtig auto's alcoholslo- ten worden geïnstalleerd. Het slot voorkomt dat de auto kan starten als de bestuurder heeft gedronken. NIJEBERKOOP - De laatste Neder landse circusact met roofdieren verdwijnt. Op 5 maart gaan de laat ste roofdieren, twee tijgers, met pensioen. Dat meldde voorzitter Arno van der Valk van roofdierenopvang Pantera in Nijeberkoop gisteren. Door het pensioen van de tijgers moeten circusbezoekers in Neder land zich voortaan vermaken met buitenlandse roofdierenaas. medicijnen te hebben misbruikt. „Dat lijkt weinig, maar als je het omrekent, komt dat neer op twin tigduizend leerlingen. Dat vind ik veel", aldus verslavingsonderzoe ker Agnes van der Poel. Het is voor het eerst dat dit in Ne derland is onderzocht. Hoe de jon geren aan de medicijnen komen en waarom zij ze verkiezen boven drugs, is onduidelijk. Uit Amerikaans onderzoek blijkt dat leerlingen denken dat medicij nen veiliger zijn dan drugs. „Scho lieren redeneren: pillen zitten in een doosje, drugs niet", verklaart Van der Poel. Zij pleit voor een uitgebreider on derzoek. DEN HAAG - De 37-jarige hoofdver dachte in de Haagse metselmoor- denzaak is niet schuldig aan het medeplegen van de dubbele moord. De rechtbank sprak hem daarom gisteren vrij. Het Openbaar Ministerie had twin tig jaar cel tegen de man geëist. De officier van justitie achtte hem schuldig aan de moord op Jeroen Dekkers en Rob Mahabier. Beide mannen uit de Zaanstreek werden in augustus 2004 in een woning aan de Haagse Cartesiusstraat ge dood. De politie vond de lijken maanden later terug, ingemetseld in een ander pand. Eerder veroordeelde de rechtbank de tweede hoofdverdachte, broer van de 37-jarige, tot een levenslan DEN HAAG - Als ouderen ervoor kie zen na hun 65e door te werken, desnoods in deeltijd, wil minister Piet Hein Donner van de Sociale Zaken dat ze ook meer AOW op bouwen. Voor ieder jaar dat wordt doorgewerkt na de pensioenge rechtigde leeftijd, zou iemand on geveer 5 procent of waarschijnlijk nog meer extra staatspensioen kunnen opbouwen. Een woordvoerder van Donner zei gisteren dat de CDA-bewindsman aan dit idee werkt in een notitie over langer doorwerken die hij voor de zomer klaar wil hebben. De woordvoerder benadrukte dat de 'denkrichting' nog moet wor den uitgewerkt. Zo moeten even tuele financiële en juridische gevol gen bijvoorbeeld nog met colle ga-minister Wouter Bos van Finan ciën worden besproken. Het idee van Donner staat los van de kabinetsplannen om mensen die tot hun AOW-gerechtigde leef tijd blijven werken, een belasting voordeeltje te gunnen en rijkere ouderen die voor hun 65e stoppen met werken, een extra heffing te la ten betalen. Wel past het in het ka binetsbeleid om mensen langer door te laten werken om de op lopende kosten van de vergrijzing op te vangen. Eerder zei minister Donner al dat het werknemers makkelijker ge maakt moet worden om na hun 65e verjaardag door te werken. Nu staat nog in veel cao's dat voor mensen op die leeftijd automa tisch ontslag volgt. W* Vrijwillig doorwerken na de pen- sioengerechtigde leeftijd van 65 jaar, zou beloond moet worden met 5 procent extra staatspen sioen, aldus minister Donner. ge celstraf. Hij heeft bekend de moorden te hebben gepleegd, maar hij zei uit noodweer te heb ben gehandeld. De vader van het tweetal kreeg twintig jaar voor me deplegen. Volgens de familie had het tweetal uit de Zaanstreek hen afgeperst. Zij zouden naar het huis aan de Cartesiusstraat zijn geko men om een bedrag van 160.000 euro op te eisen. Justitie is altijd uitgegaan van een geplande moord, maar de recht bank zag hiervoor geen enkel be wijs. De rechtbank zag eveneens 'geen enkel bewijs' dat de 37-jarige broer deel had in de steekpartij. Wel zag de rechtbank aanwijzin gen dat hij betrokken zou zijn ge weest bij het inmetselen van de twee slachtoffers. Maar aangezien de 37-jarige man hiervoor niet was aangeklaagd, kon de rechtbank hem er ook niet voor veroordelen. Het OM gaat in hoger beroep.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 6