i i n n cï n 12i li d 'Strengere milieu-eisen voor vieze brommers' Vrijspraak is niet meer voor eeuwig Cameratoezicht in vliegtuigen onal zondag afspraa i BESUYEN Kassabon wordt stukje langer Tiener probeert agent te wurgen PW: 'Bijna alle homo's wonen in de Randstad' 4 Vrijdag 29 februari 2008 PZC Scooters stoten twee keer zo veel ultrafijnstof uit als personenauto's. Minister wil opnieuw kunnen vervolgen voor hetzelfde delict. RGH is dé uitloot- en remmenspedolist www.riedam.nl door Rudi Buis DEN HAAG - Minister Jacqueline Cramer van Milieu zal strengere emissienormen stellen voor brom fietsen en scooters. De ontwikkeling van schonere brommers en scooters is nodig, nu blijkt dat ze meer ultrafijnstof uit stoten dan vrachtwagens en au to's. Ultrafijnstof is vooral schade lijk voor de gezondheid, omdat het diep in de longen doordringt. Het ministerie van Milieu bekijkt welke maatregelen kunnen wor den ingevoerd om de uitstoot van de schadelijke stoffen tegen te gaan, aldus een woordvoerster. „Mogelijk moeten bestuurders ook hun rijgedrag aanpassen. Vooral snel optrekken zorgt voor schade lijke uitstoot." Minister Cramer reageert daarmee op een onderzoek van de Fietsers bond. In twaalf middelgrote Ne derlandse steden liet de bond fiet sers én auto's met meetapparatuur aan het verkeer deelnemen. De re sultaten werden geanalyseerd door Iras, het instituut voor milieu en gezondheid van de Universiteit Utrecht. Brommers stoten meer ultrafijn stof uit dan vrachtwagens, en twee keer zo veel als personen auto's. „Wij zijn ons rot geschrok ken van de uitkomsten", zegt woordvoerster Miriam van Bree van de Fietsersbond, die gisteren pleitte voor strengere emissienor men „Dit hadden we echt niet ver wacht." Volgens de Fietsersbond zijn voor al tweetaktbrommers de grote boosdoeners. Vermoed wordt dat de motortechniek hiervan de oor zaak is: met benzine worden in tweetaktmotoren ook kleine hoe veelheden smeerolie verbrand. Viertaktbrommers en zeker elektri sche scooters zijn veel milieuvrien delijker. Aangezien het vaststellen van nieu we emissienormen tijdrovend is en op Europees niveau moet ge beuren, wil de bond dat zo spoe dig mogelijk brommers van het fietspad worden geweerd. DEN HAAG - Mensen die door de rechter zijn vrijgesproken, kunnen straks opnieuw worden vervolgd voor hetzelfde delict, als er belang rijke nieuwe feiten boven water ko men. Minister Ernst Hirsch Ballin van Justitie werkt aan een wets voorstel om dat te regelen. Dat heeft zijn woordvoerder giste ren gezegd. Onder welke omstandigheden het Openbaar Ministerie een vrijge sproken verdachte alsnog voor de rechter mag brengen, moet nog precies worden bepaald. Tot nu toe geldt de regel dat justi tie iemand niet twee keer mag ver volgen voor hetzelfde delict, het zogeheten ne bis in idem-principe dat internationaal als een burger recht wordt erkend. Het is bedoeld om mensen tegen achtervolging door de overheid te kunnen be schermen. Maar dankzij nieuwe opsporings middelen, zoals DNA-onderzoek, komen soms nieuwe aanwijzingen naar boven waaruit blijkt dat ie mand toch schuldig zou kunnen zijn. Een meerderheid in de Twee de Kamer stelde vorig jaar al dat het Openbaar Ministerie in een ernstige strafzaak in zo'n geval op nieuw tot vervolging moet kun nen overgaan. De aanleiding daarvoor was een oproep van justitie en politie in Rotterdam aan Hirsch Ballin om de wet te veranderen om zo'n her zieningsprocedure te regelen. Nu kunnen alleen veroordeelden op grond van nieuwe, ontlastende fei ten om herziening van hun zaak 1*^ Als nieuwe belangrijke feiten er aanleiding toe geven, wil minis ter Hirsch Ballin mensen die door de rechter zijn vrijgespro ken opnieuw kunnen vervolgen. vragen. Zij moeten daartoe aan kloppen bij de Hoge Raad. Ook is er nu al een tijdelijke 'com missie evaluatie afgesloten stafza ken' actief die een mogelijke her ziening kan adviseren. Minister Hirsch Ballin wil de herzienings mogelijkheid nu echter structureel in de de wet regelen. In een brief aan de Tweede Kamer heeft de bewindsman deze week aangekondigd dat hij dit voorjaar met een conceptwetsvoorstel komt over de aanpassing van het 'buitengewoon rechtsmiddel her ziening'. Strafrechtadvocaten verzetten zich vorig jaar tegen het plan om een einde te maken aan de onherroe pelijke vrijspraak. Strafvervolging mag volgens hen nooit levenslang boven iemands hoofd hangen. In onder meer Groot-Brittannië, Oostenrijk en een paar Scandinavi sche landen is heropening van een strafzaak tegen vrijgesproken ver dachten al mogelijk. VAN STRAATE fier schijnt pat wjj week. echtte maMvêw moezel wupjoejn! VHssingen Hermesweg 15 v.h. ANWB keuringsstation Tel.: 0118 - 41 70 82 Goes Llvingstorieweg 3 a v.h. APK Station De Poél Tel. 0113 - 21 41 07 BRUSSEL - De Europese Unie ont wikkelt camera's en microfoons om passagiers in vliegtuigen in de gaten te houden. De controle moet helpen om verdacht gedrag van eventuele terroristen te ont dekken. Als iemand bijvoorbeeld opval lend vaak de wc bezoekt of naar de cockpit loopt, geeft de appara tuur een waarschuwing aan de be manning, die dan maatregelen kan nemen. Delen voor het project Safee zijn al getest in simulaties in Hamburg DEN HAAG - De kassabon in de su permarkt wordt langer. Vanaf 1 mei wordt vermeld dat het totaal bedrag 'inclusief verpakkingsbelas ting' is. Dat zei het Centraal Bu reau Levensmiddelen (CBL) giste ren. In 2008 moeten de fabrikan ten van verpakte levensmiddelen 240 miljoen euro ophoesten aan verpakkingenbelasting. 115 miljoen euro daarvan gaat rechtstreeks naar het Afvalfonds. Het CBL ver wacht dat fabrikanten proberen de belasting door te berekenen aan de supermarkten, die dat op hun beurt wellicht doorberekenen aan de consument. De 240 miljoen eu ro die moet worden afgedragen, staat volgens het CBL ongeveer ge lijk aan 0,75 procent van de jaarlijk se supermarktomzet. en Amsterdam. Onderzoekers van de Europese Commissie meldden dat bij een presentatie, deze week, in het Europees Parlement. Het project behelst veel meer tech nieken tegen kapingen voor bij voorbeeld aanslagen op kerncentra les of gebouwen, zoals op 11 sep tember 2001 in de Verenigde Sta ten. Zo moet een piloot zijn vin gerafdrukken tonen als het toestel plots van koers afwijkt: als andere vingers het toestel blijken te bestu ren, gaat het vliegtuig automatisch in een wachtstand. RI6DAM HCINK6NSZAND 8.V. Schouwersweg 76 Heinkenszand Tel: 0113-56 77 50 Wij wisten niet ofU dit reeds wist: uitlaten banden motorbanden schokdempers trekhaken velgen accu's sportuitlaten tuning landbouwbanden styiingproducten Europees Parlementslid Sophie in 't Veld (D66) is onaangenaam ver rast door het project. „Dit onder zoek was het parlement niet echt bekend. Ik vind dat we dringend moeten spreken over de privacy van passagiers." In 't Veld wil bij voorbeeld regelen wie de beeld en geluidsopnames mag bekijken. „En stel dat iemand zich anders ge draagt wegens vliegangst: is die ook blijvend verdacht?" Zij vindt het niet voldoende dat een ethische commissie het onder zoekswerk volgt. LEEK - Een 13-jarige jongen uit het Groningse Leek heeft woensdaga vond geprobeerd een agent te wur gen. Dat meldde de politie giste ren. De man is gered door colle ga's, die hem te hulp schoten. Het incident vond plaats bij het politiebureau waar de jongen eer der die avond naartoe was ge bracht. Hij was betrapt bij het stichten van een brandje. Op het bureau probeerde de tiener aan de politie te ontsnappen door over een hek te klimmen. Een agent zet te de achtervolging in, maar hij- werd daarbij door de jongen bij de keel gegrepen. Hoewel de man hierbij ten val kwam, staakte de jongen zijn wurgpoging niet. Toe gesnelde collega's wisten de agent te bevrijden. De jongen zit vast. DEN HAAG - Homo's wonen vrijwel allemaal in de Randstad en wor den bijna alleen door moslims in elkaar geslagen. Dat beeld zette Tweede Kamerlid Martin Bosma van de PW gisteren neer in een overleg met minister Plasterk van Emancipatie. In een debat over de algemene ac ceptatie van homo's werd Bosma gevraagd waarom hij alleen spreekt over homoseksuelen in Amsterdam. Zijn antwoord: „Waar wonen nou de homo's in Neder land?" Verder stelt het PW-Kamerlid dat geweld tegen homo's vooral door moslims wordt gepleegd. Hij haalt daarvoor cijfers uit Amsterdam aan. Volgens CDA, PvdA en D66 zijn deze niet representatief voor heel Nederland en wordt het mees te geweld tegen homo's door au tochtonen s

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 4