'Stompie heeft mooie tijd gehad' Jeugd van nu is Naomi Remijn toont zich beste voorlezer Gescheurd verkleurd, versleten? Geen geld van gemeente voor ZLM Tour Iguana's beroemdste alligator is overleden op 58-jarige leeftijd. Hans en Trudy Boin runnen al 25 jaar uit hobby Verzamelwinkel. StofFeerderij Brouwe Leerlinge 't Kofschip wint met fragment uit Ezzie's Wereld. 26 Vrijdag 29 februari 2008 PZC S Stompie (links) en haar vriendin Ali in hun verblijf in Reptielenzoo Iguana in Vlissingen. Stompie is woensdag overleden. archieffoto Ruben Oreel door Miriam van den Broek VLISSINGEN - Met het ene dier heb je een betere band dan met het an dere. Dat geldt ook voor Ad Bom van Reptielenzoo Iguana in Vlis singen. Stompie de alligator had een speciaal plekje in zijn hart ver overd. De eerste tien, twaalf jaar was hij de enige die in haar ver blijf mocht komen. Het valt hem dan ook zwaar dat Stompie woens dag op 58-jarige leeftijd is overle den. Stompie - wie kent haar niet - was een beroemdheid in Iguana. Ze viel op doordat ze een voorpoot miste. Die was ooit in Artis tijdens voedertijd stukgebeten door een andere krokodil. Vijftien jaar gele den werd ze door een reorganisa tie bij Artis 'boventallig' en ver huisde ze naar Vlissingen. De ver huizing deed haar zichtbaar goed. Ze werd niet langer geïntimideerd door andere krokodillen, maar had het rijk voor zich alleen. Ze ging weer zwemmen, zonnen en rond scharrelen. Dingen die ze in Artis nauwelijks deed. Het duurde dan ook niet lang voordat ze een maat je in haar verblijf toeliet. Het werd Ali, een ander vrouwtje van tien jaar. Het klikte goed. In de zomer van 1999 stond de alli gator in het middelpunt van de be langstelling. Ze werd vijftig jaar. Dat werd uitgebreid gevierd met taart en gratis entreekaartjes voor iedereen die net als Stompie in 1949 was geboren. De laatste jaren ging het slechter met haar gezondheid. Ze begon echt te kwakkelen. De afgelopen dagen had ze een kleine oogontste king. „Ze werd wat passiever. Bleef liggen in een hoekje. We dachten dat het kwam doordat ze wat slech ter kon zien en hielden haar goed in de gaten", aldus Bom. „Woens dagochtend ging het opnieuw be ter. Ze ging weer het water in, in de zon liggen en rondscharrelen. Maar een paar uur later is ze toch gestorven." Nog dezelfde dag is Stompie opgehaald door Artis waar het dier onderzocht gaat wor den. Ali is door de dood van haar vriendin nu al een paar dagen van slag. „Ze springt naar me, doet haar bek open. Ze voelt dat er iets gebeurd is", zegt Bom. „Krokodil len hebben een goed geheugen. Maar zoals de oude directeur van Artis laatst nog zei: Stompie heeft een mooie tijd gehad." ZIERIKZEE - Het gemeentebestuur van Schouwen-Duiveland heeft ook dit jaar geen geld over voor de wielerronde ZLM Tour. De organisator van de Bevelandse wielerronde, de stichting Arjaan de Schipper Trofee in Kapelle, dient elk jaar een subsidieaanvraag in. Die wordt telkens afgewezen. Burgemeester en wethouders vin den de ronde te commercieel. De belangen van sponsors en profes sionele wielerteams gaan bij de or ganisatie vóór de belangen van de inwoners van Schouwen-Duive land, zo oordelen zij. Bovendien zien B en W geen enkele relatie met welzij ns- of sportactiviteiten in de gemeente Schouwen-Duive land. Volgens ambtenaar Danny de Vos heeft de ZLM Tour geen bepaald bedrag gevraagd. Gemeenten mo gen zelf bepalen wat ze bijdragen. „Wat zwak," reageert tourvoorzit ter Danny Moens op de afwijzing. „De gemeenten Kapelle en Goes subsidiëren ons wel." De ZLM Tour, wordt dit jaar verre den op zaterdag 19 april. De ronde is voor het eerst opgenomen in de Nations Cup, waarbij de beste jon ge renners van de wereld aan de start verschijnen. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Het tafereel van een trotse vader die samen met zijn zoontje gebogen zit over een post zegel- of muntenverzameling is niet meer van deze tijd. „Ouderen verzamelen nog wel. Met de na druk op postzegels, munten en prentbriefkaarten, maar jongeren lopen er niet meer warm voor. De jeugd is altijd maar even en thousiast. Bijvoorbeeld voor Poké- monkaarten of flippo's. Daar is dan korte tijd massaal belangstel ling voor, maar meestal blijkt het toch alleen maar een rage die snel weer over waait." Aldus luidt de ervaring van Hans en Trudy Boin. Het echtpaar viert deze maand het vijfentwintig jarig jubileum met De Verzamelwinkel in Zierikzee. Terugkijkend op die kwart eeuw hebben ze de doel groep alleen maar ouder zien wor den. Kinderen die nog warm lo pen voor suikerzakjes, sigaren bandjes of speldjes? Hans ziet ze nauwelijks meer. Tijden verande ren. Hij is daar niet verbitterd door. Zelf staat hij nog steeds met veel plezier in zijn eigen 'verza- mel-schatkamer'. „Al willen we wel een beetje gaan afbouwen. Niet helemaal stoppen, maar twee dagen open zijn, op donderdag en zaterdag, vinden we wel genoeg. Nu we wat ouder worden, willen we ook wat meer tijd voor ons zelf" Het echtpaar Boin begon De Verza melwinkel in februari 1983, puur uit hobby. „Ik verzamelde vanaf mijn vijfde jaar al postzegels", zegt De Verzamelwinkel Zierikzee Hans. „Later ben ik daar ook mun ten bij gaan doen. Op een bepaald moment had ik zoveel verzameld, dat ik er wel in kon gaan hande len. Dat hebben we dus gedaan." Naast zijn hobby is Hans van be roep belastingadviseur. De kost ver dienen met de Verzamelwinkel was niet mogelijk. 'Als we tenmin ste maar uit de kosten komen', gold als uitgangspunt. Trudy, vroeger actief als pedicure, werd duidelijk beïnvloed door de verzameldrift van haar man. Zij is handwerk-fanaat en spaart allerlei afbeeldingen van wol en van scha pen. „Nee, dat verkopen we niet", klinkt het veelvuldig bij een rond gang door de winkel. „Vooral in het begin viel het me soms moeilijk iets te verkopen", zegt Hans. Dat gaat hem in de loop der jaren wel wat beter af, 'Vooral in het begin viel het me soms moeilijk iets te moeten verkopen' maar nog steeds zijn er zaken die hij alleen maar wil ruilen of die hij volledig afschermt. Zijn gaspennin- gen bijvoorbeeld of zijn fiscale postzegels. „Rond 1930-1940 moes ten ondernemers die op hun factu ren plakken. De zegels waren een voorloper van de onroerendezaak- belasting." Tot de bijzonderheden in zijn col lecties behoren ook de postzegels die geperforeerd zijn met een fir malogo. „Ze hadden een tweeledig doel: reclamevoering en preventie tegen diefstal", legt Hans uit. In De Verzamelwinkel prijkt ook een unieke verzameling houten speel goed-miniatuurtjes uit het Erz-ge- bergte. Tel.: 0113 - 21 36 42 www. stoffeerderij brouwer, n De Verzamelwinkel is gevestigd in een monumentaal pandje aan de Sint Domusstraat 24 in Zierikzee. Het bedrijf richt zich op in- en verkoop van postzegels, munten, prent briefkaarten, treinen, speldjes en dergelijke. Het assortiment omvat verder: albums, stockboeken, catalogi, hawid, munthouders en zogeheten eerstedags-enveloppen voor filatelisten. De Verzamelwinkel is geopend op donderdag en zaterdag. door Ali Pankow ZIERIKZEE - „Het is verrassend en het leest zo gezellig", zegt de elfjari ge Naomi Remijn uit Zierikzee over het boek Ezzie's Wereld van Francine Oomen. Vooruitblikkend op de finale van de Zeeuwse Voor leeskampioenschappen zaterdag 5 april, overweegt ze dan ook een fragment uit dit boek te lezen. De leerlinge uit groep 8 van openbare basisschool 't Kofschip is woens dag kampioen geworden bij de eer ste halve finale van de Voorlees kampioenschappen in de regio Schouwen-Duiveland, Tholen en Noord-Beveland. „Dat was echt een verrassing. Het ging allemaal wel goed, maar eigen lijk deden alle deelnemers heel erg hun best", vertelt Naomi. „De ma nier waarop je voorleest, geeft ons het gevoel dat we bij je in de klas zitten", luidde de motivatie van de jury. „Ik ga me nu voorbereiden op de Zeeuwse finale. Daarvoor mag ik een ander fragment kiezen, maar ik denk dat ik hetzelfde neem. Ik vind het nog steeds mooi en daar heb ik me al goed op voorbereid", zegt Naomi. De voorbereiding be stond uit een paar keer thuis oefe nen. „Hardop voorlezen voor mijn vader en moeder en dan zeiden ze dat ik het af en toe een beetje rusti ger moest doen. Verder heb ik de inleiding waarin je iets over het boek moet vertellen, goed uit mijn hoofd geleerd." Naomi houdt van lezen en de boeken van Francine Oomen spreken haar bijzonder aan, maar ze duikt ook graag in een boek van Monica Furlong. „Zij schrijft veel over geschiedenis en verhalen over heksen. Dat vind ik erg leuk." Haar juf Corine had zelf gebakken cake in het vooruitzicht gesteld als Naomi zou winnen. „De juf heeft beloofd dat ze vrij dag trakteert, want ze moest eerst nog even boodschappen doen." Aan de regionale voorronden doen 22 basisscholen mee. De win naar van de Zeeuwse finale gaat 21 mei naar de Nationale Voorlees- wedstrijd in Amsterdam. Naomi doet als eerste regionaal winnares mee aan de Zeeuwse Voorleeskampioenschappen. foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 40