laslirsi Tweede Kamer te mobiliseren BenZeker (Clip1 Mosselvissers verder 'met het mes op de strot' De goedkoopste autoverzekering van Nederland? Peking Bhf Actie kleinmetaal op u maart Burgemeesters praten over film Wilders Yersekenaren vrezen voor het einde van mosselsector. DE PLEK VOOR EEN UITGESPROKEN STIJL IN MODERNE WOONINRICHTING! PZC Vrijdag 29 februari 2008 I 3 200 2002: Schelpdier- sector komt met plannen voor verduurzaming, Ontwikkeling duurzame schelpvisserij (Odus). 2003: Evaluatie Structuurnota Zee- en kustvisserij: mosselzaadvisserij, mosselkweek en mechanische kokkelvisserij mogen doorgaan, maar moeten verduurza- Rapport regeringscommissie-Meijer over Waddenzeebeleid, gaswinning en visserijactiviteiten. Kabinetsbesluit gaswinning toe te staan en mechanische kokkelvisserij in de Waddenzee te verbieden met financiële compensatie. Mosselsector gaat werk maken van verduurzaming en krijgt daarvoor van minister Veerman tot 2020 de tijd. 1 januariVerbod op mechanische kokkelvisserij in de Waddenzee. FebruariRaad van State beslist dat ook natuuronderzoek voor mosselzaadvisserij nodig is. Waddenvereniging en Vogelbe scherming Nederland vechten vergunning mosselzaadvisserij aan bij de Raad van State die in een voorlopige uitspraak de visserij Raad van State vernietigt vergunning voor mosselzaad visserij in 2006 en geeft aan dat eerst meer onderzoek nodig is om nieuwe vergunningen goed te kunnen beoordelen op gevolgen voor de natuur. Mosselsector vreest einde mosselzaadvisserij in de Waddenzee. Mosselkotters in Yerseke. „Het zijn allemaal mooie bedrijven die al generaties bestaan." foto Willem Mieras Mosselen en Yerseke, ze ho ren bij elkaar als de grach ten bij Amsterdam en de Eiffeltoren bij Parijs. De gemiddel de inwoner van het vissersdorp aan de Oosterschelde moet er dan ook niet aan denken dat de visserij op 'het zwarte goud' de nek wordt omgedraaid. Op het eerste gezicht lijkt er een dag na de uitspraak van de Raad van State niks aan de hand in Yer seke. De Julianahaven ligt vol met mosselkotters. Aan de andere kant van de dijk herinneren de ranke takken aan de mosselpercelen die onder het kalme water van de Oos terschelde schuil gaan. Maar wie zijn oor te luister legt in de mosselveiling, bij het mossel mannetje of op de dijk kan het haast niet ontgaan dat de Yerseke naren zich zorgen maken over de toekomst van hun dorp. Zo ook Anton Steijn. De 74-jarige Yerseke- naar heeft z'n hele leven van de visserij geleefd. „En nu maken ze alles naar de klote, met die regel tjes. Al die mensen die dit voor el kaar hebben gekregen, hebben een goed salaris. Maar de kwekers hier kunnen er wel mee ophouden. Zij worden nog wel uitgekocht, maar de eenvoudige schippersknechten staan gewoon op straat." Zij zullen niet de enigen zijn die zonder werk komen te zitten, denkt Steijn. „De oliehandel, de machinefabriek, de scheepswerf, al les hier leeft van de mosselvisse rij." Dat weet Mark IJzelenberg 'Hierna zijn ook de garnalenvissers aan de beurt, let maar eens op' maar al te goed. Hij is eigenaar van IJtama, een Stellendams bedrijf dat scheepsbetimmeringen maakt. Voor zijn werk is hij in Yerseke. „Tot een aantal jaar geleden kon den wij bestaan van de visserij. Omdat het overal in de sector de verkeerde kant opgaat, hebben wij onze bakens deels moeten verzet ten naar onder meer de binnen vaart. Voor die mosseljongens ligt dat een stuk lastiger." Een stukje verderop, bij het mos selmannetje, rijdt een gepensio neerde kokkelvisser een rondje. „Wij zijn een paar jaar geleden ge saneerd. Ik had wel verwacht dat ze nu de mosselvisserij gingen aan pakken. Hierna zijn de garnalenvis sers aan de beurt, let maar op." Ook al is hij gepensioneerd, het wel en wee van de vissers gaat hem aan het hart. „Ik ken hier ie dereen. Het zijn allemaal mooie be drijven die al generaties bestaan. Nu hebben ze het mes op de strot gekregen." Kaaistraat 9-13 Kortgene Tel. (0113)30 24 30 DE WOON GOES - Bedrijven in de kleinmetaal in Zeeland kunnen een staking op 11 maart afwenden als ze een pro tocol met de bonden tekenen. Daarmee geven ze dan te kennen dat ze de eisen van de vakbonden IOp zoek naar een aanhang wagen? www.zeelandaanhangwagens.nl 0118-613659 COMMENTAAR Blof voegt een flinke krul toe aan de groeiende rij vraagtekens over de Olympische Spelen in China. De Zeeuwse popgroep wil niet in Peking optreden. Dit signaal komt weliswaar wat laat in de aanloop naar de Spelen, maar het is volstrekt geloofwaardig. Blofis gevoelig voor de Tibetaanse kwestie, zit in de organisatie van het festival Ticket For Tibet en is nog maar net terug van een bezoek aan Tibetanen in India. Dus zou het wel heel vreemd zijn als de Zeeuwse popgroep zich ook voor het karretje van Peking zou laten spannen. Want dat doet iedereen die naar de Olympische Spelen afreist. Wie denkt dat het alleen om de sport gaat, heeft oogkleppen op. Net als elk ander land bewerkt China de publieke opinie met de Spelen. Het sportfeest wordt dankbaar gebruikt als goednieuwsshow. China opent zich de laatste jaren in hoog tempo voor het buitenland. Die ontwikkeling kan bijdragen aan verbetering van de mensenrechten, maar erg veel is er nu nog niet van te merken. Daarom kan het helemaal geen kwaad als bij de Olympische Spelen flinke kritiek klinkt. Wie denkt dat sport zo sterk verbroedert dat het verder vanzelf wel goedkomt met China is naïef. voor een nieuwe cao onderschrij ven. De bonden benaderen op dit moment bedrijven waar de actie bereidheid groot is. De staking op 11 maart gaat gepaard met een gro te manifestatie in Sluiskil. MIDDELBURG - De Zeeuwse ge meenten zijn voorbereid op even tuele calamiteiten naar aanleiding van de anti-Koranfdm van Geert Wilders. De burgemeesters bin nen de Veiligheidsregio hebben gis teren op verzoek van korpsbeheer der Koos Schouwenaar van de poli tie Zeeland overleg gevoerd over te nemen maatregelen. „De politie heeft een aantal scenario's, die heb ben we doorgenomen." Schouwe naar wil voorkomen dat Zeeland achterafkan worden verweten mo gelijke reacties niet serieus te heb ben genomen, 'mocht het zo ver komen'. vergelijkt en helpt u op weg!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 3