Zeeland PZC Invloed tij op caissons onderzocht 1 i Steun mosselsector Giant Jubilee 25 Stranden op Schouwen snel beter te vinden SCHOUWEN-DUIVELAND Dow schept 600 nieuwe arbeidsplaatsen 36 en 37 De jeugd van nu is het echte verzamelen verleerd 26 en 27 Gangenstelsel museum gaat straks mogelijk met caissons 'meedeinen'. P 6/)ft J% r 1- X De veiling start op 7 maart. Wees er op tijd bij! Gemeenteraad vraagt minister afspraken met vissers na te komen. Doordenker - Vrijdag 29 februari 2008 Tip? redzzee@pzc.nl door Piet Kleemans OUWERKERK - De Stichting Waters noodmuseum Ouwerkerk gaat de invloed van eb en vloed op de caissons bij Ouwerkerk meten. Dat is nodig in verband met de aanleg van een verbindingsgang tussen de verschillende delen van het rampmuseum. De gang is onder deel van het uitbreidingsplan van het museum. Het watersnoodmu seum is gevestigd in één van de vier caissons waarmee in 1953 het gat in de Oosterscheldedijk bij Ou werkerk gedicht werd. Dit jaar wordt begonnen met de realise ring van een ingrijpend uitbrei dingsplan waarbij uitgegaan wordt van het benutten van alle vier de caissons. De schots en scheef in het landschap liggende betonnen kolossen worden onderling met el kaar verbonden door deels onder en deels bovengrondse verbin dingsgangen. De stichting gaat daarbij uit van starre constructies, maar het is volgens de gemeentelij ke monumentencommissie de vraag of dat een verstandige keuze is. Volgens commissielid A. van der Zwan is het niet ondenkbaar dat de getijdebeweging in de Oos- terschelde beweging veroorzaakt in de net aan de andere kant van de dijk gelegen caissons. Als dat zou blijken te kloppen dan kan dat problemen geven met een starre verbinding. Volgens Van der Zwan is het in theorie mogelijk dat de caissons enkele millimeters op en neer gaan met eb en vloed. Hetgeen pleit voor een flexibele verbin dingsgang die mee kan bewegen. De Stichting Watersnoodmuseum is er, zo bleek uit de reactie van technische man W. Geuze, altijd van uitgegaan dat de caissons volle dig stabiel en volstrekt bewegings loos in het landschap liggen. Desal niettemin zegde hij toe metingen te zullen (laten) verrichten. Het extra onderzoek is niet van in- Er wordt onderzocht of het tij de caissons van het Watersnoodmu seum in beweging brengt. Is dat zo, dan moeten de te bouwen verbindingsgangen meebewegen. vloed op het tijdstip waarop met de uitbreiding van het museum kan worden begonnen. Het is de bedoeling dat nog voor de bouw vakvakantie wordt begonnen met de uitvoering van de plannen. Det eerste en vierde caisson zijn het eerst aan de beurt. Later volgt de verbouwing van caissons twee en drie. In caisson één gaat het om de feiten, caisson twee komt in het teken te staan van de verhalen en emoties, caisson drie wordt ge wijd aan de wederopbouw na de ramp en in caisson vier gaat het om waterbeleid. Nieuwe naamgeving Schouwse stranden CT> 3- O- P 3. O <5 CL 1 A*c<vC' Renesse Ellemeèt OAf W 't Oude Vuur a Dotnet4 Noordwelle Nieuw-Haamstede Serooskerke Oo^e sfc 5 Westenscl touwen sr PZC Donja Odijk foto Marijke Folkertsma ZIERIKZEE - De Schouwse stranden krijgen officiële namen. De ge meente is daarbij overigens niet al te origineel; ze houdt de titels aan die nu al op de borden staan: Wes- tenschouwen, Nieuw-Haamstede, Renesse-West, Renesse-Oost en Brouwersdam. Nu zijn strandvakken vooral be kend onder de naam van de erbij gelegen duinovergang. Die namen zijn niet altijd officieel of bij ieder een bekend, en dat schept ondui delijkheden. Paviljoenhouders kla gen dat ze in een advertentie niet bondig en duidelijk kunnen aange ven waar ze zich bevinden. En hulpdiensten weten soms niet waar ze precies verwacht worden. De 22 Schouwse strandovergan- gen, die straks allemaal vallen on der één van de vijf genoemde strandgedeelten, gaan dienen als een soort huisnummer. Wie straks de ambulance belt, dient dus bij voorbeeld te zeggen dat die naar Strand Westenschouwen, Speel- duin dient te komen. Die naam kan ook in tomtoms geprogram meerd worden. En een strandpavil joen kan kortweg melden dat ze op strand Renesse, Scholderlaan is gevestigd. Op www.veilingkranten.nl bespaart u veel geld op meer dan 1.500 nieuwe producten bij regionale ondernemers. De veiling loopt van 7 maart tot en met 15 maart. U kunt zich nu al registreren door Melita Lanting ZIERIKZEE - De minister van Land bouw, Natuur en Voedselkwaliteit moet eerder gedane toezeggingen aan de mosselsector waar maken. Een motie van de WD-fractie met deze strekking is donderdag unaniem aangenomen door de ge meenteraad van Schouwen-Duive- land. De vorige minister van Land bouw had met de mosselvissers af gesproken dat de sector tot 2020 de tijd zou krijgen om te komen tot duurzame mosselvisserij. Een uitspraak van de Raad van State, afgelopen woensdag, doorkruist deze afspraak. Het rechtscollege heeft een bezwaarschrift tegen de vergunning om mosselzaad op te vissen in de Waddenzee gegrond verklaard. Het ministerie heeft on voldoende aangetoond dat het op vissen van mosselzaad in de Wad denzee geen schadelijke gevolgen heeft voor het milieu. Dit betekent dat de komende jaren geen mossel zaad meer opgevist mag worden in de Waddenzee, terwijl mogelij ke alternatieven nog onvoldoende onderzocht zijn. De gemeenteraad constateert dat met deze uitspraak een belangrijke economische sector voor Schou- wen-Duiveland ten onder dreigt te gaan. De motie zal ook ter kennis neming verstuurd worden aan de Tweede Kamer, Provinciale Staten, de waddengemeenten en de ge meente Reimerswaal. nmm almanak Tip? redactie@pzc.nl „Je bent heel raar, maar wel een beetje lief," zei de zevenjarige Schouwen-Duivelander deze week tegen zijn moeder. Mama toonde zich slechts kort uit het lood geslagen en herstelde zich met het enige opvoedkundig juis te antwoord: „Maar ik vind jou het liefste kind van de hele we reld." Het bleef even stil. Je kon als het ware de hersentjes horen kraken in de huiskamer. Toen kwam het eruit: „Dat zeg je al leen omdat je mijn moeder bent. Als jij andere kinderen had ge had, dan had je die de liefste van de hele wereld gevonden." Tegen zo veel filosofische diep gang was moeder helaas niet op gewassen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 39