Zeeland Content met de huisdokter Meer vaart in sanering deltawateren Brandweer vaak onder de maat Q^loiia oM\ Q^lona Kamervragen eerste kreeft De Zeeuwse huisartsen krijgen rapportcijfer 7 van hun patiënten. TBC-besmetting Jeugd aan zet employee Dow LADYCARE 'Team zeehonden' werkt aan voorstellen die snel uit te voeren zijn. 'De Piraat' Kwaliteit laat bij meeste brandweerkorpsen Zeeland te wensen over. LADYCARE VOOR ALLE BORSTPROTHESES EN AANPASSENDE ARTIKELEN PZC Vrijdag 29 februari 2008 I 31 door Claudia Sondervan GOES - Meer discretie aan de balie van de doktersassistent, minder zit tijd in de wachtkamer en meer uit leg over medicinale bijwerkingen en de aanpak van ziekten en kwa len. Het verlanglijstje van dse Zeeuwse huisartsenpatiënt heeft de instemming van Reinier van der Valk. De Bruinisser voorman van de Zeeuwse huisartsenkring kreeg gisteren het rapport met de mening van ruim tweehonderd Zeeuwen over de huisartsenzorg in handen bij Klaverblad Zeeland. Het panel van zorggebruikers dat geregeld via e-mail vragen over de zorg bantwoord in enquetes gaf de Zeeuwse huisartsenzorg gemid deld een cijfer 7,2. Ruim voldoen de, vindt Klaverblad Zeeland. Wat zuinig, vond huisarts Van der Valk zelf. Een derde van de responden ten waardeerde de huisartsenzorg met een acht, een achtste met een vijf of lager. De vragen gingen over de huisart senzorg overdag, dus niet in de diensturen bij de huisartsenpos ten. Het overgrote deel van de be vraagden zei binnen een dag een consult af te kunnen spreken. Over de toegankelijkheid van het telefonisch spreekuur - al voorbij als de bezettoon eindelijk weg blijft - waren wel klachten. Bijna unaniem is de wens tot meer dis cretie rond gesprekken aan de ba lie. Gesprekken zijn volgens de res pondenten bijna altijd te volgen in de wachtruimte. Een bouwkundig lastig aan te pakken probleem in bestaande praktijken, erkent Van der Valk. „Ik heb in mijn praktijk ook enkel zo'n streep op de vloer voor de balie om een privacygrens aan te geven. Sommige mensen zouden er liefst naast staan bij de balie." Zeeuwse patiënten willen meer discretie aan de balie en een dui delijker uitnodiging om met de huisarts te bespreken wat zij niet goed vonden gaan. Het verwondert Van der Valk dat twee derde van de bevraagden aan geeft dat er weinig ruimte lijkt om klachten te bespreken. „Maak van je hart geen moordkuil, zeg ik al tijd," reageert Van der Valk. De be kendheid met de klachtencommis sie voor de huisartsenzorg in Zuid west Nederland, gevestigd te Eind hoven, kan beter, denkt hij. „Drie kwart van de klachten wordt ech ter in de praktijk zelf opgelost. We moeten patiënten opvoeden op hun strepen te durven staan. An ders weten huisartsen niet wat er fout gaat." Geïnteresseerden kunnen zich aan melden voor het e-panel van Kla verblad Zeeland via de website: www.klaverbladzeeland.nl. TERNEUZEN - De GGD Zeeland gaat samen met de Arbodienst van Dow volgende week een grootscha lige gezondheidsonderzoek uitvoe ren bij het Terneuzens chemiebe drijf Enkele honderden medewer kers zullen gecontroleerd worden op een mogelijke TBC-besmetting. Woensdag werd bij een Dow-me- dewerker een besmettelijke vorm van TBC vastgesteld. De man is op genomen in het ziekenhuis in Ter- neuzen waar hij behandeld wordt. Naast zijn collega's op het bedrijf zullen ook familie, vrienden en kennissen van de man gecontro leerd worden door de gezondheids dienst. De controles nemen enkele dagen in beslag. Opheffingsuitverkoop badkleding Gehele maand maart 50 korting - Ariella - Gottex - Maryan Mehlhom - Beachlife enz. Oo afspraak tel. 0113-653177 Nona M Ladycare Driewegen IBfets MIDDELBURG - Voor een dagje had de jeugd het voor de leden van de Provinciale Staten bestoken met vra- het zeggen op het provinciehuis in Middelburg. Vijftig gen en meningen over zaken als alcohol, activiteiten jongeren mochten tijdens het provinciaal Jeugddebat voor jongeren en probleemjeugd. foto Lex de Meester door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De boel flink op schudden en aanjagen. Zorgen dat er in de deltawateren eindelijk écht iets gebeurt. Voor die taak staat het team zeehonden, een groep jongere medewerkers van de provincies Zeeland en Noord-Brabant, Rijkswaterstaat en instituut Deltares. Ze hebben een half jaar de tijd gekregen om met voorstellen te komen. De problemen zijn helder. De Del tawerken hebben naast grotere vei ligheid ook nadelen opgeleverd. Giftige blauwalgen in de randme ren Krammer-Volkerak en Zoom meer, slechte waterkwaliteit in de Grevelingen, zandhonger in de Oosterschelde, verlies aan natuur in de Westerschelde. Het in gang zetten van maatrege len blijkt in de praktijk lastig te zijn, ook al hebben de deltaprovin cies Zeeland, Noord-Brabant en Zuid-Holland en de Tweede Ka mer andermaal aangegeven dat er snel wat moet gebeuren en heeft de regering in de Watervisie de del ta als icoon aangewezen. „Het belangrijkste is dat er iets gaat bewegen. Er is gebrek aan be sluiten. Die moeten genomen wor den, links- of rechtsom. Anders loopt je vast", zegt Egon Baldal van het 'team zeehonden'. Team lid Hariëtte Holzhauer geeft aan dat het team (alle leden zijn onder de veertig) met een frisse blik alle visies en plannen te lijf gaat en daaruit concrete voorstellen peurt. Welke problemen zijn vrij eenvou dig op te pakken en waar ligt de ur gentie? Die vragen zijn eerst beant woord en de randmeren Kram mer-Volkerak en Zoommeer (met inbegrip van het Markiezaatsmeer, de Binnenschelde en Bathse Spui- kanaal) en het Grevelingenmeer krijgen voorrang. Het team komt niet met (de zo veelste) nieuwe visie en gaat ook niet zelf problemen oplossen, be klemtonen Baldal en Holzhauer. „We zijn er om te laten zien wat kan, door te praten met allerlei par tijen en naar boven en beneden toe verbindingen te leggen." Ze zien het niet als ouderwets pol deren. „De kool en de geit sparen lukt op een gegeven moment niet meer. Je moet dus knopen durven doorhakken. We willen wel met partijen gezamenlijk kansen op pakken en die aan de bestuurders voorleggen." Het Zoommeer is als eerste aan de Een groep jonge mensen moet er- voor zorgen dat het oplossen van problemen als blauwalg en zandhonger in de deltawateren meer vaart krijgt. - gewoon gezellig - STRANDPAVILJOEN Geopend: vrijdag - zaterdag - zondag Duinweg Oostkapelle beurt. Het team bekijkt wat de mo gelijkheden zijn als alleen dit deel van de randmeren wordt verzilt en het Krammer-Volkerak zoet blijft. Daarbij hoort het opwaarde ren van het Bathse Spuikanaal - nu alleen in gebruik voor afvoer van overtollig water - tot scheep vaartverbinding (mogelijk alleen voor recreatievaart). Dat vermin dert ook de druk op de Kreekrak- sluizen. „Maar je kunt daar ook kiezen voor aquacultuur, zoals hangmos- selen", betoogt Baldal. Of ook het Markiezaatsmeer zout moet wor den, is nog de vraag; de Binnen schelde bij Bergen op Zoom zal door verzilting wel flink opknap pen. Met een afgerond advies hoopt het team - dat nog uitgebreid wordt met iemand van de provincie Zuid-Holland - dat een begin ge maakt kan worden met de sane ring van de deltawateren. door Marcel Modde GOES - De meeste brandweerkorp sen in Zeeland schieten tekort in de hulp aan mens en dier in nood (repressie). Alleen Terneuzen en de stadsgewestelijke brandweer van Middelburg en Vlissingen sco ren boven het gestelde minimum niveau. Dat blijkt uit de zogeheten 'kwali teitsfoto' die onder de vlag van de Veiligheidsregio Zeeland is geno men. De resultaten van de najaar 2007 gehouden nulmeting werden gisteren openbaar gemaakt. Wanneer ook de andere taken (proactie, preventie, preparatie, na zorg en bedrijfsvoering) van de brandweer worden meegewogen, krijgen vier van de twaalf korpsen (Reimerswaal, Sluis, Kapelle en Goes) onvoldoende. De top drie aan de andere kant van de lijn wordt aangevoerd door Terneuzen, het stadsgewest en Schouwen-Duiveland. Ook de re gionale brandweer presteert onder maats. De nulmeting geldt als uitgangs punt voor kwalitatief goede brand weerzorg in Zeeland, waarbij reke ning wordt gehouden met het uit eindelijk opgaan van de afzonder lijke korpsen in één organisatie. De 'foto' vloeit voort uit de Wet op de Veiligheidsregio's, die naar verwachting dit voorjaar van kracht wordt. In die wet worden de eisen opgenomen waaraan de brandweer, rampenbestrijding en crisisbeheer moeten voldoen. llona M Ladycare Driewegen Alleen op afspraak tel. 0113 - 653177 Mobiel 06- 12236435 DEN HAAG - De Partij voor de Die ren wil dat minister Gerda Ver burg op 27 maart aandacht vraagt voor de dieronvriendelijkheid van het doden van kreeften in kokend water. Dat blijkt uit schriftelijke vragen van Kamerlid Esther Ouwe hand naar aanleiding van het be richt in de PZC dat de minister dan in Zierikzee de eerste kreeft in ontvangst komt nemen. De PvdD wil ook weten wat Verburg doet te gen stroperij en overbevissing.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 33