Zeeland Kat op het dak zorgt in Wissenkerke voor de nodige consternatie Mosselkwekers weten Actie voor redden mosselsector PZC Brandweer liet na alarm weten dat het korps eerst even af wilde eten. De krant 5 weken voor 15 euro! Liefhebber Zeeuwse mosselen hoeft niet te wanhopen 2 I Vrijdag 29 februari 2008 PZC door Luc Oggel WISSENKERKE - Een kat die op het dak van een woning was geklom men en daar niet meer vanaf durf de, heeft gisteravond in Wissenker ke voor consternatie gezorgd. Het beestje, Dragon, zat al sinds drie uur 's middags in de nok van een huis aan de Zandkreekstraat en liet luid en duidelijk weten naar beneden te willen. Het onop houdelijke gemiauw - en het ge blaf van een hond die daarop rea geerde - leidde volgens omwonen de Nanda Lina echter tot ergernis in de buurt. Volgens haar werd gedreigd de kat met een hogedrukspuit en zelfs met een luchtbuks van het dak te krijgen. „We moesten er dus de he le tijd bij blijven staan om te zor gen dat dat niet gebeurde." Om half zes werd de brandweer ge beld voor hulp. Toen die een klein uur later arriveerde, hing er vol gens officier van dienst Jan Wilder- om van de groep Kamperland een agressief sfeertje. Dat Wilderom zijn mannen eerst even rustig hun Een kat die uren aan het miau wen was omdat die niet van het dak durfde, zorgde in Wissenker ke voor opschudding. Er zou zijn gedreigd het dier af te schieten. COLOFON s* i Directeur/uitgever Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Redactie Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315600 E-mail: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Buitenruststraat 18, Middelburg Postbus 8070, 4330 EB Middelburg Tel: 0118-493000 Redactie Beveland-Tholen Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315670 Redactie Zeeuws-Vlaanderen Willem Alexanderlaan 45, Terneuzen Tel: 0115-645769 Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, Steenstraat 37, Hulst, Tel: 0114-371379 Redactie Schouwen-Duiveland Grachtweg 23a, Zierikzee postbus 80, 4300 AB Zierikzee Tel: 0111-454651 Advertenties Verkoopteam Zeeland Tel: 0113-315520, fax: 0113-315529 E-mail: teamzeeland@pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs, Educatie. Onroerend goed Tel: 076-5312277, fax: 076-5312274 E-mail: segmentteam@pzc.nl Familieberichten Tel: 0800-8060 pzcfamilieberichten@wegenernieuwsmedia.nl Personeelsadvertenties 0900-5628 722 Kleintjes 0900-6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Bel PZC Lezersservice 0800 - 0231 231 (gratis) Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda lezersservice@pzc.nl U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 22,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 64,00 (acceptgiro €67,00) Jaar €245,50 (acceptgiro €248,50) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.ni Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 64,- per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 67,- per kwartaal ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Naam voorletters Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaal zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie bord had laten leegeten, was bij en kele omwonenden in het verkeer de keelgat geschoten. Bewoonster Lina beweerde dat een oproep van de Dierenambu lance door de brandweer meerde re keren genegeerd zou zijn en vond dat de officier van dienst de situatie had onderschat, maar Wilderom zei gisteravond zelf de Dierenambulance te hebben ge beld. Hij was verrast door de vijandige sfeer. „Dit heb ik nog niet eerder meegemaakt. Een kat komt altijd naar beneden en in principe hoe ven we volgens de procedure pas na drie dagen te komen," De brandweer wist de kat uiteindelijk rond zeven uur te vangen, maar het dier ontsnapte uit het kooitje en sprintte naar huis. Daarop vertrokken ook de meeste omstanders. Eén brandweerman moest nog naar de huisartsenpost voor een te- tanusprik, omdat de kat hem had gebeten. Vanaf tweede helft negentiende eeuw mosselvisserij in het noorden, in de Zuiderzee (sinds 1932 niet meer, na aanleg Afsluitdijk) en Waddenzee. Mosselkweek in Waddenzee op kweekpercelen, nadat mosselpara siet kaalslag veroorzaakt op kweekpercelen in de Zeeuwse wateren. Sterkte toename eidereenden in de Waddenzee, dankzij mosselkweek. Sterke afname natuurlijke mosselbanken door hevige storm en bevissing. Structuurnota Zee- en Kustvisserij. Sluiting deel droogvallende platen voor mosselzaadvis serij en voedselreser- vering voor vogels. I Waddenvereniging en Vogelbe scherming Nederland in het geweer tegen vergunningen voor mechanische kokkelvisserij. Grote sterfte onder eidereenden. 1991 1992 1993 1994 Een schuldbewuste Tweede Kamer zoekt wegen om de mosselzaadvisserij in de Waddenzee overeind te houden, maar zekerheid durft niemand te bieden. door Harmen van der Werf Moord en brand schreeuwen helpt. De Zeeuwse mosselkwe kers mogen deze week bij de Raad van State aan het kortste eind getrokken hebben, hun felle reacties - 'de sector is ten dode opgeschreven', 'een moker slag' - zijn luid en duidelijk overge komen. Met als voorlopig resultaat dat de politiek op alle niveaus in beweging is gekomen, voor be houd van de mosselzaadvisserij en mosselkweek in de Waddenzee. De gemeente Reimerswaal - met schelpdiercentrum Yerseke binnen haar grenzen - voorziet 'voor zo ver we nu kunnen nagaan' desas treuze gevolgen. In een persbe richt slaat burgemeester Jan Huis man vervolgens de spijker op de kop. De Raad van State baseert de vernietiging van de vergunning voor mosselzaadvisserij in 2006 op de Europese Vogel- en Habitat richtlijnen. Waarop Huisman stelt 'dat het onaanvaardbaar is dat de Nederlandse invulling van die richtlijnen als resultaat zou heb ben dat de Nederlandse mosselsec tor in haar voortbestaan wordt be dreigd'. Met andere woorden: heeft de Ne derlandse overheid, Den Haag, niet zitten slapen bij de invulling van de Europese richtlijnen? Want neem Denemarken. De Denen hebben in een voetnoot laten vast leggen dat de jacht op eidereen den in de Waddenzee toegestaan blijft. In Nederland mogen deze eenden niet eens van mossel- kweekpercelen verjaagd worden, laat staan geschoten. Als Denemarken zo'n uitzonde ring erdoor kon krijgen, had Ne derland 'gemakkelijk' in een voet noot kunnen vastleggen dat de 'We zijn het verplicht tegenover de sector de wetgeving te repareren' mosselzaadvisserij in de Wadden zee thuishoort. De Raad van State was dan nooit in beeld gekomen. En het ministerie van Landbouw had zich de uitspraak van deze week kunnen besparen, met de op merkelijke opdracht beter huis werk af te leveren bij een volgende vergunningaanvraag voor mossel zaadvisserij. Het is in de Tweede Kamer ook op gevallen dat de Raad van State 'wel een heel inhoudelijke uit spraak heeft gedaan', zoals PvdA- Kamerlid Lutz Jacobi zegt. Zij geeft als verklaring: „Nederland heeft bestaande activiteiten in Vo gel- en Habitatrichtlijn-gebieden, zoals de mosselzaadvisserij, niet goed omschreven." Tot ongeveer dezelfde conclusie komt haar WD-collega Janneke Snijder-Ha- zelhoff „Wij hebben onszelf het voorzorgsprincipe opgelegd, dat er bij twijfel over de natuureffecten niets mag gebeuren. Wij zitten daar nu mee." De Tweede Kamer heeft zich het heft uit handen laten nemen. Zeeuws CDA-Kamerlid Ad Koppe- jan trekt zich dat aan: „Zijn we wel duidelijk genoeg geweest als wetgever?" Van de andere kant vraagt hij zich af'of de Raad van State niet te ver is gegaan' en op de stoel van de politiek is gaan zit ten. Dat zint Koppejan niet. De Twee de Kamer moet de zaak naar zich toetrekken en niet meer uit han den geven, meent hij. De druk is opgevoerd. Uiterlijk maandag moet minister Gerda Ver burg een reactie geven, waarna een Kamermeerderheid met haar wil praten over 'wat te doen'. SGP-Kamerlid Bas van der Vlies verklaart: „Ik zie nog geen uit weg." Jacobi (PvdA) meent die wel te hebben: beperkt mossselzaad vissen voor het onderzoek naar de effecten van de visserij op de na tuur. Ook CDA'er Koppejan noemt die mogelijkheid en hij wil zonodig wetgeving 'repareren'. „We zijn dat verplicht tegenover de sector", zegt hij, zijn Zeeuwse achterban indachtig. Veel mosselen liggen er niet op liefhebbers te wachten op de kweekpercelen in de Waddenzee en de Oosterschelde, maar voor komend seizoen zijn er nog wel voldoende. Mosselzaad uit 2006 is dit jaar groot genoeg om de weg naar de consument te vinden. Het uitblijven van een ver gunning voor het vissen op mos selzaad in de Waddenzee zal pas gevolgen hebben vanaf 2010. De mosselsector is niet alleen aange wezen op mosselzaad uit het noor den. Ook de Oosterschelde levert 'wat' en het buitenland is er nog al tijd; Ierland, Duitsland en Dene marken. Buitenlandse import kan het mogelijke verlies van de Wad denzee niet compenseren. Sinds enkele jaren is de mosselsector vol op bezig zaad met installaties in het water 'in te vangen'. De resulta ten zijn hoopgevend, al is de oogst (nog) beperkt. Schelpdierbedrijf Roem van Yerseke maakte gisteren bekend het aantal installaties in de Nederlandse en Duitse Wadden zee uit te breiden van 120 tot 150. Directeur Huub Lacor vertrouwt er overigens op dat dit voorjaar wél op mosselzaad mag worden ge vist in de Waddenzee. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De Statenfracties van de WD en PvdA vinden dat het dagelijks provinciebestuur acuut in actie moet komen om de bedreigde mosselsector te redden van de ondergang. In schriftelijke vragen dringen ze aan op snel overleg met het minis terie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit (LNV). Het CDA wil Gedeputeerde Staten via een motie oproepen alles in het werk te stellen om de mosselzaadvangst te garanderen. De WD wijst op het cruciale be lang van de Waddenzee voor het voortbestaan van de mosselsector. Door de uitspraak van de Raad van State over de vergunningen voor mosselzaadvisserij daar, wordt het 'grote maatschappelijke belang' van de mosselsector ont kend, stelt Statenlid Carla de Pae- pe. De PvdA'ers Peter Holtring en Piet Hamelink merken op dat 'broddel werk van LNV' leidt tot onzeker heid bij de mosselsector en daar mee tot economische schade voor Zeeland. De verhouding tussen vis sers en milieubeweging wordt op nieuw zwaar op de proef gesteld, aldus de Statenleden. De Paepe noemt het 'op zijn minst merkwaardig' dat de Raad van State uitspreekt dat niet is aan getoond dat de zaadvisserij geen schade toebrengt aan de Wadden bodem. Onderzoek van het Nederlands In stituut voor Ecologie heeft echter al aangetoond dat de mosselzaad visserij de natuur geen schade be rokkent.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 2