Iedereen heeft Coffeeshopmotie van Groenlinks in Vlissingen van tafel geveegd Twee en drie jaar geëist voor vrouwenhandel 'Stompie heeft mooie tijd gehad' Gescheurd, verkleurd, versleten? Vrouw gewond 26 I Vrijdag 29 februari 2008 PZC Raad gaat wel praten over de toekomst van de shops in Vlissingen. Volgens advocaat onbegrijpelijke strafeis voor 'boer zoekt vrouw' StofFeerderij Brouwer Website over de Eigenhaardstraat in de jaren vijftig. Iguana's beroemdste alligator is overleden op 58-jarige leeftijd. W door Miriam van den Broek VLISSINGEN - Coffeeshophouder en POV-raadslid Gerard Aarden uit Vlissingen wil het zo hard niet zeg gen, maar hij is teleurgesteld over de afwijzing van de coffeeshopmo tie. De fractie van Groenlinks had gis teravond tijdens de Vlissingse raadsvergadering gevraagd de be voorrading van coffeeshops niet meer te laten aanpakken door poli tie en justitie. Burgemeester Wim Dijkstra maakte meteen duidelijk dat niet de raad of de burgemees ter daarover gaat, maar uitsluitend justitie. Groenlinks vindt het krom dat de verkoop van softdrugs gedoogd wordt, maar dat de aanvoer ervan illegaal is. Volgens fractievoorzitter Peter Kruizinga is daar nu iets aan te doen. Er zou jurisprudentie zijn van de Centrale Raad van Beroep waarmee politie, justitie en burge meesters kunnen besluiten om de bevoorrading van coffeeshops niet meer actief op te sporen en te ver volgen. „Deze motie heeft geen enkel ef fect", zei burgemeester Dijkstra. „We hebben in Nederland een scheiding der machten. Het ge doogbeleid is landelijk bepaald. Het Openbaar Ministerie kan en mag daar niet lokaal op handelen. Ik heb hier vanochtend nog over gesproken met hoofdofficier Valen- te van het OM en die heeft dat be vestigd. Als de motie wordt aange nomen, zal ik die formeel overhan digen in de driehoek politie, justi tie en burgemeester, maar er zal verder niets mee gedaan worden. Hoezeer ik de achterdeurproblema- tiek ook geregeld wil hebben." Hoewel Kruizinga zich genood zaakt zag de motie in te trekken, heeft hij wel het onderwerp 'cof feeshops' op de agenda van de GroenLinks heeft tevergeefs ge- vraagd de bevoorrading van cof feeshops te gedogen. De burge meester stelt dat het gedoogbe leid landelijk wordt bepaald. door Emile Calon MIDDELBURG - Een onbegrijpelijke strafeis voor iets dat gelijkwaardig is aan 'boer zoekt vrouw'. Zo vatte gisteren advocaat A. Sol de straf zaak tegen een West-Brabantse za kenman en een Middelburgse vriend samen. De twee stonden terecht voor vrouwenhandel. Volgens officier van justitie J. Zondervan had de Middelburger op bestelling vrou wen uit Bulgarije gehaald waarna de zakenman hen misbruikte. Wat de officier betreft moet de Middel burger twee jaar de cel in en de West-Brabander drie jaar. In zijn betoog vertelde raadsman R. Hörchner dat de zakenman, na een mislukte relatie, enkele jaren geleden besloot om vanaf dat mo ment te kiezen voor een Oost-Eu- ropese vrouw. „Hun karakter spreekt hem aan." Zijn Middel burgse vriend nam van een van zijn reizen een Bulgaarse mee, waarmee hij enige tijd optrok. Uit eindelijk bleek het niet te klikken waarna de zakenman de relatie ver brak. Die Bulgaarse bleef in Vlissin gen 'hangen' en werd na een aan tal maanden opgepakt door de vreemdelingenpolitie. Toen die haar het land uit wilde zetten zou de vrouw, aldus de raadsman, een verhaal 'vol leugens' hebben opge hangen. De beide advocaten vroegen om vrijspraak. De uitspraak is op 12 maart. Tegen twee mannen zijn gevange- m nisstraffen geëist voor vrouwen handel. Slechts een kwestie van boer zoekt vrouw, is hert ver weer van raadsman Hörchner. commissie gekregen. Raadsleden zullen dan oriënterend praten over wat de gemeente wél kan doen om de handel en wandel rond de verkooppunten goed te re gelen. „Ik ben bereid overlast tegen te gaan door bijvoorbeeld heel streng te controleren", liet Dijkstra al vast weten. Gerard Aarden zei na afloop van de vergadering blij te zijn met de komende raadsoriëntatie. Toch was dat niet de uitkomst waarop hij gehoopt had. „Ik dacht echt dat er met de juris prudentie een opening was ont staan om de achterdeurproblema- tiek op te lossen. Maar voordat ik verder commentaar geef, wacht ik eerst het komende debat af." Oppositiepartij GroenLinks wilde ook met de motie bereiken dat coa litiepartner Aarden als coffeeshop eigenaar niet langer met één been in de illegaliteit zou staan. Dat riep bij verschillende raadsleden irrita ties op. „Het is jammer dat GroenLinks, Gerard Aarden gebruikt als breek ijzer", zei de Christenunie. Tel.: 0113 - 21 36 42 www.stoffeerderijbrouwer.nl BRUINISSE - Een automobilist is gis teren doorgereden, nadat hij of zij rond 20.30 uur een vrouw had aan gereden op de parallelweg bij Brui- nisse. Ze liep hierbij botbreuken op. De vrouw had een lekke band en de Wegenwacht was bezig deze te verwisselen. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Hij woonde op num mer 25. Tien jaar, vanaf zijn ge boorte in 1950. De Eigenhaard straat is nooit meer uit zijn hoofd verdwenen. „Als je een beetje een normale opvoeding hebt gehad, dan is die kinderperiode de geluk kigste tijd van je leven", zegt Jan-Willem Antheunisse. De liefde voor het straatje tussen de Loskade en de Korendijk bracht hem tot een bijzonder project: een portret maken van de straat in de jaren vijftig. Antheunisse, die voor Omroep Zeeland het programma 'Trugkieke' maakt, schetst dat por tret aan de hand van de huisnum mers en de families die bij dat nummer hoorden. Achter elke voordeur zit een verhaal. „Als kind heb je niets in de gaten. Wat een leed er achter die deuren zat! Wat was het een rotzooitje. Je hoort de waanzinnigste verhalen." Niet alles wat hij hoort, vertelt hij door: te privé, of te kwetsend voor anderen. De gefatsoeneerde ge schiedenis van de gezinnen publi ceert hij op een website: www.ei- genhaardstraat.nl. Antheunisse begon zijn werk bij de melkboer, Jo Ludikhuijze. „Die woont er nog. Dat is het archetype van de Eigenhaardstraat." Via de één spoort hij andere oud-bewo ners op. Sommigen raken besmet met zijn enthousiasme en zijn naar informatie gaan zoeken in ar chieven. „De opzet is om een doorsnee te geven van een straat in Nederland in de jaren vijftig. Hoe leefden de mensen, wat waren hun hobby's? Met wat speelden de kinderen? Hoeveel zakgeld kregen ze, wat voor ziektes kwamen er voor? Wat voor ongemakken? Wij kwamen bijvoorbeeld regelmatig na het spe len onder de vlooien thuis. Die Eigenhaardstraat.nl kregen we van andere kinderen, ja. Dan liep mijn moeder alle na den van de kleding na. Ze drukte die vlooien met haar nagel dood in een bakje met water." De kinderen speelden toen op straat. „Binnen spelen was er niet bij. Op je slaapkamer? We sliepen met zijn vieren op zolder. Je mocht eigenlijk niet binnen. Kon je ook geen rotzooi maken." De Loskade was hun speelterrein. „Met al die stenen voor de weder opbouw, dat zand en het grind dat daar lag. Pretparken had je toen niet, maar dat was het voor ons." Aan het sigarenwinkeltje van Mara- nus ('bure Kaatje') heeft iedereen herinneringen. „Die was legenda risch. Daar kon je voor een cent snoepjes kopen. Een wekelijks hoogtepunt. Ze verkocht ook siga retten per stuk. Menig kind heeft 'Het zijn nu woninkjes voor starters. Als er kinderen komen, gaan ze verhuizen' daar voor het eerst leren roken." „Iedereen die ik spreek, hemelt die straat helemaal op. Mensen heb ben er ook echt een binding mee. In het gebouw waar nu de buurt vereniging zit, was vroeger de schoolarts gevestigd. Ieder Middel burgs kind is daar geweest. Het was een echt arbeidersstraatje, maar het was de wereld in een no tendop. Er woonden rooms-katho- lieken, hervormden, oud-gerefor meerden en ook mensen die niet naar de kerk gingen." „Als je ze nu terugziet, dan zijn het wel heel kleine huisjes. Heel benauwd. Wij waren vroeger met vijf kinderen thuis. Nu zijn het starterswoninkjes. Zodra mensen kinderen krijgen, gaan ze weg. Dan verhuizen ze naar iets gro- ters." Ook de familie Antheunisse vertrok: naar De Baarsjesstraat in 't Zand. „Ja", lacht hij. „Dat was een zwarte bladzijde." In de Eigenhaardstraat is één van de eerste projecten voor sociale wo ningbouw gerealiseerd. Floor Wibaut, die later wethouder werd in Am sterdam, was één van de initiatiefnemers. Kenmerkend voor de Eigenhaardstraat zijn de léilindes voor de huizen. Die staan er al tientallen jaren. De geschiedenis van de straat en de gegevens van de bewoners van toen zijn terug te lezen op de www.eigenhaardstraat.nl door Miriam van den Broek VLISSINGEN - Met het ene dier heb je een betere band dan met het an dere. Dat geldt ook voor Ad Bom van Reptielenzoo Iguana in Vlis singen. Stompie de alligator had een speciaal plekje in zijn hart ver overd. De eerste tien, twaalf jaar was hij de enige die in haar ver blijf mocht komen. Het valt hem dan ook zwaar dat Stompie woens dag op 58-jarige leeftijd is overle den. Stompie - wie kent haar niet - was een beroemdheid in Iguana. Ze viel op doordat ze een voorpoot miste. Die was ooit in Artis tijdens voedertijd stukgebeten door een soortgenoot. Vijftien jaar geleden werd ze door een reorganisatie bij Artis 'boventallig' en verhuisde ze naar Vlissingen. De verhuizing deed haar zichtbaar goed. Ze werd niet langer geïntimideerd door an dere soortgenoten, maar had het rijk voor zich alleen. Ze ging weer zwemmen, zonnen en rondschar relen. Dingen die ze in Artis nau welijks deed. Het duurde dan ook niet lang voordat ze een maatje in haar verblijf toeliet. Het werd Ali, een ander vrouwtje van tien jaar. Het klikte. |"JJ Het stoffelijk overschot van Stompie is inmiddels overge bracht naar Artis in Amsterdam waar het dier verder onderzocht zal worden. In de zomer van 1999 stond de alli gator in het middelpunt van de be langstelling. Ze werd vijftig jaar. Dat werd uitgebreid gevierd met taart en gratis entreekaartjes voor iedereen die net als Stompie in 1949 was geboren. De laatste jaren ging het slechter met haar gezondheid. Ze begon echt te kwakkelen. De afgelopen dagen had ze een kleine oogontste king. „Ze werd wat passiever. Bleef liggen in een hoekje. We dachten dat het kwam doordat ze wat slech ter kon zien en hielden haar goed in de gaten. Woensdagochtend ging het opnieuw beter. Ze ging weer het water in, in de zon liggen en rondscharrelen. Maar een paar uur later is ze toch gestorven." Nog dezelfde dag is Stompie opge haald door Artis waar het dier on Stompie (links) en haar vriendin Ali in hun verblijf in Reptielenzoo Iguana in Vlissingen. Stompie is woensdag overleden. archieffoto Ruben Oreel derzocht zal worden. Ali is door de dood van haar vriendin nu al een paar dagen van slag. „Ze springt naar me, doet haar bek open. Ze voelt dat er iets gebeurd is", zegt Bom. „Krokodillen heb ben een goed geheugen. Maar zo als de oude directeur van Artis laatst nog zei: Stompie heeft een mooie tijd gehad."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 28