1 2 Vrijdag 29 februari 2008 PZC Vandaag bestaat niet. Al eeuwen wordt dit gezegd van 29 februa ri, schrikkeldag. Het is daarom niet zo gek dat rond deze dag bij geloof en volksverha len zijn ontstaan. V X Schrikkeldag: 29 februari De dag die niet bestaat Trouwen of een be- drijfbeginnen? Niet doen. Een plantje stekken? Wacht er nog een dag mee. Op de 29e kan het alleen maar tot mislukking leiden. En nog al tijd zijn er oudere dames die vin den dat je op deze dag, die maar ééns in de vier jaar komt, zelfs geen nieuw breiwerkje moet begin nen. Bij het Nederlands Centrum voor Volkscultuur gaat in de aanloop naar een 29e februari altijd met grote regelmaat de telefoon. Of ze daar willen uitleggen hoe dat zit met zo'n rare dag. „Veel mensen snappen het niet. Waar komt die extra dag dan ineens vandaan?", hoort Ineke Strouken van het cen trum. „Nog altijd krijg ik soms van studenten die cultureel onderzoek doen de vraag waarom dat gebeur de." Daarmee geeft Strouken aan „hoe weinig er bekend is van onze tijdsrekening en hoe die werkt." Vroeger was het erger. In de 19e en begin 20e eeuw konden mensen zich niet voorstellen dat de schrik keldag echt was. Strouken: „Voor het gevoel kon dat niet. Het was vervreemdend. Als de oogst in het schrikkeljaar mislukte, wist ieder een waar het aan had gelegen." Een huwelijk sluiten op schrikkel dag was de goden verzoeken. Aan iets nieuws beginnen was zeer on verstandig, want het begin ervan lag in het niets. Leuker pakte 29 fe bruari uit voor dames die vonden dat een verloving te lang op zich liet wachten. Zij mochten op deze éne dag de man van hun dromen wel vragen om met hen te trou wen. Tijdens interviews voor haar werk is Strouken in de loop der ja ren drie echtparen tegengekomen die in de jaren twintig op die ma nier in het huwelijksbootje terecht kwamen. Ze woonden in de Al- blasserwaard en in de streek van door John Jas, Joost Sijtsma en Cornelleke Blok de Kromme Rijn. „Als je als man werd gevraagd, kon je er alleen van afkomen door het af te ko pen. De hoogte van het bedrag hing een beetje af van hoe serieus het verzoek van de vrouw was. Het waren nooit enorme bedra gen, het ging soms meer om iets duidelijk te maken. Afkopen mocht soms overigens ook met een cadeautje." Dat er een dag is waarop vrouwen de mannen ten huwelijk mogen vragen is een traditie waarvan de oorsprong onduidelijk is, maar er wordt al melding van gemaakt in het Ierland van de zesde eeuw na Christus. Die traditie valt niet al tijd samen met schrikkeldag, Ame rika kent bijvoorbeeld de Sadie Hawkins Day. In de Amerikaanse strip Li'l Abner leeft Sadie Hawk ins in het denkbeeldige stadje Dog- patch. Ze kan geen man krijgen omdat ze zo lelijk is. Haar vader is burgemeester van het stadje en be paalt dat op 15 november alle onge trouwde mannen min of meer vo gelvrij worden verklaard. Zij moe ten rennen met ongetrouwde vrou wen achter zich aan en de vrouw die er in slaagt een man tegen de grond te werken heeft haar toe komstige man in handen. De man nen mogen niet weigeren en uit vrees voor achtervolgingen door le lijke vrouwen als Sadie Hawkins, duiken de mannen onder. Van kinderen die op 29 februari worden geboren is lange tijd ge zegd dat ze helderziend zijn. Ie mand op schrikkeldag een goede dag wensen betekende dat je moest trakteren. Mensen die munt jes spaarden hechtten vroeger net iets meer waarde aan munten uit schrikkeljaren. Die brachten geluk. Dergelijke munten mochten be slist niet gebruikt worden om iets te kopen. Weggeven mocht wel, dat bracht de ontvanger ook weer geluk. Het woord schrikkeljaar komt van het Middelnederlandse 'scricken'. Dat betekende oorspronkelijk 'met grote passen lopen' of'springen'. In het zuiden van Nederland wer den schaatsen daarom 'schrik- schoenen' genoemd. In het Engels is schrikkeljaar leap year en schrik keldag leap day. En leap doet weer denken aan het springen van kik kers. Een Amerikaan of Brit die op 29 februari jarig is, loopt dan ook een groot risico een knuffel- of speelgoedkikker te krijgen. En in Amerika en Engeland zijn zo'n 247.000 mensen op schrikkeldag ja rig. Statistici hebben namelijk uit gerekend dat er per 1461 mensen één schrikkeldagbaby is. In Neder land zijn er ongeveer 11.000 men sen op een schrikkeldag geboren en wereldwijd zijn dat er vier mil joen. Amerikaans onderzoek wijst uit dat er op 29 februari minder mensen worden geboren dan sta tistisch aannemelijk is. De verkla ring is dat er ouders zijn die probe ren te plannen dat de geboorte van hun kind niet op 29 februari valt. Ook komt het voor dat als een kind net op schrikkeldag wordt geboren er wordt gesjoe meld met het tijdstip - en dus met de geboortedag - omdat het zielig wordt gevonden dat de verjaardag op schrikkeldag valt. 1956 Islamitische republiek Pakistan wordt onafhankelijk. «ai 1950 1900 1905 1910 1915 1920 1925 Een zonnejaar (de tijd die de aarde nodig heeft om rond de zon te draaien) duurt 365 dagen en bijna 6 uur*. Een kalenderjaar telt 365 dagen. Door elke vier jaar een extra dag in te voeren (29 februari), wordt deze verloren tijd gecompenseerd. Zon Aarde Zonnejaar 1920 In Hongarije wordt het Koningshuis in ere hersteld. 1908 Nederlandse wetenschap per Heike Kamerlingh Onnes slaagt er voor het eerst in vloeibaar helium te produceren. 1916 Ingenieur Arthur Hale (VS) meldt eerste patent voor klaverblad bij octrooibureau. -■r- 1924 Nederlands dichter Willem Levinus Penning (83) overleden. 1932 Voetbalclub V.V. De Westhoek (Scherpenzeel) opgericht. 1940 TV-presentatrice Sonja Barend geboren. 1952 Eerste voetgan gerslichten ter wereld geplaatst in New York. 1930 1940 1945 5 uren, 48 minuten en 45,1814 seconden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 12