iisitsplanci Er hangt een zwarte wolk boven Jersey Clinton in debat Vondst van kinderlijk op Brits kanaaleiland herinnert aan misbruik. Fare laat vier gijzelaars vrij dankzij Venezuela Nepagenten tillen ouderen voor tonnen Al 31 doden door wintersport Oostenrijk Stiekem bekijken van internetverkeer taboe I Groothandel in Perzische Oosterse Tapijten STOPT! I I I I I I TOTALE OPHEFFINGSUITVERKOOP! Goedkoper bestaat niet! Ook Berbers Zijden Tapijten! Wees er snel bij want WEG=WEG De Perzenkoning BV. Tijdelijk Leenderweg 110 te Eindhoven. Tel: 078-6823811 I I I II il il PZC Donderdag 28 februari 2008 9 Agenten bewaken een gebouw van het voormalig kindertehuis Huize Haut de la Garenne in Saint Martin. foto Matt Dunham/AP door Carel Goseling SAINT MARTIN - De negentigdui zend inwoners van het Britse ka naaleiland Jersey zijn in rep en roer. De vondst van een kinderlijk je in de kelder van een voormalig kindertehuis rijt een oude wond open: grootschalig kindermisbruik op het eiland. Notabelen, van wie enkelen zelf aan de praktijken zou den hebben meegedaan, stopten de zaak indertijd in de doofpot. De tekst op de internetsite van de politie van Jersey heeft dan ook een sinistere bijklank gekregen: „De politie werkt samen met de burgers van Jersey om de reputatie van het eiland als plaats met een la ge criminaliteit, waar mensen zich in hun dagelijks leven veilig voe len, te behouden en te verhogen." De idylle is wreed verstoord. In het afgelopen weekeinde ging de politie met speurhonden naar Hui ze Haut de la Garenne in Saint Martin. In de kelder van de jeugd herberg (voormalig kindertehuis), achter een muur, werden de res tanten gevonden van het lichaam van een kind. De politie onderzocht de kelder, na drie tips. Een bouwkundige be kijkt hoe het onderzoek van de kel der verder moet. Huize Haute de la Garenne is niet de enige plaats waar de politie zoekt. Dat gebeurt ook in een aantal greppels en in en rond het gebouw van de Jersey Sea Cadets, een jeugdorganisatie voor kinderen van 12 tot 18 jaar. Al in 2006 is een onderzoek begon nen na geruchten dat jongens en meisjes in kindertehuizen sinds de jaren zestig waren misbruikt. Dat misbruik liep uiteen van fysiek ge weld tot verkrachting. Volgens de leider van het politie onderzoek, Lenny Harper, hebben zich al meer dan 140 slachtoffers gemeld. De politie heeft een lijst van veertig verdachten, gerespec teerde mensen die hoge posities bekleedden in de tehuizen. De po litie onderzoekt nu 27 concrete ge vallen. Dat het misbruik tientallen jaren kon voortgaan, komt volgens Stuart Syvret, senator en oud-mi- nister, door het karaker van de sa menleving op Jersey. De dienst wordt uitgemaakt door een kleine elite van politici en zakenlieden die er alles aan doen te voorko men dat de goede naam van hun eiland wordt aangetast. Schanda len gaan de doofpot in, critici 'Op Jersey maakt een kleine elite de dienst uit, die de vuile was binnen wil houden' wordt het zwijgen opgelegd. De parlementaire controle op het ei land stelt niets voor en de onder linge banden zijn zeer nauw, zo wel beroepsmatig als privé. Huize Haut de la Garenne werd in 1867 geopend als internaat voor kinderen uit de laagste sociale klas sen en verwaarloosde kinderen. La ter werd er het Jersey 'home for boys' gevestigd, tot de sluiting er van in 1986. In 2004 werd Haut de la Garenne een jeugdherberg. Syvret heeft in de Britse media be nadrukt dat de kinderen in Huize Haut de la Garenne en andere kin dertehuizen die door de overheid werden beheerd, systematisch zijn verwaarloosd. Zijn verhaal wordt bevestigd door Simon Bellwood, een Britse sociaal werker die tot voor kort op Jersey in een kinder tehuis werkte. Hij omschrijft de jeugdzorg op Jer sey als 'totaal verouderd'. Werkne mers worden geacht geen vragen te stellen, alleen orders uit te voe ren. „Tegen die achtergrond geloof ik meteen dat een kind kon ver dwijnen zonder dat iemand vra gen stelde", zegt Bellwood. De premier van Jersey, Frank Wal ker, sprak in het parlement over een 'zwarte wolk die boven het ei land hangt'. „Maar we zullen ster ker uit dit trauma komen." Vol gens Walker kon niemand het mis bruik bevroeden. BOGOTA - De Colombiaanse rebel- lenorganisatie Fare heeft gisteren vier gijzelaars vrijgelaten. Dat meldde het Rode Kruis. De ver wachte vrijlating van de vier oud-parlementariërs was het ge volg van bemiddeling door de Ve nezolaanse president Hugo Chavez. Begin vorige maand liet de Fare na bemiddeling door Vene zuela al twee gijzelaars vrij, maar ontvoerde daarna zes toeristen. AKEN - 'Valse' Belgische agenten hebben Duitse ouderen zeker vijf ton afgepakt. Dit meldden de poli tiekorpsen in Aken en Eupen giste ren. De nepagenten opereerden in het grensgebied en 'controleerden' bij voorkeur dure auto's met Duits kenteken en oude bestuurders die op terugreis naar Duitsland waren. Daarbij stuitten zij geregeld op be lastingontduikers die net zwart geld hadden opgehaald van een bank in Luxemburg. De inmiddels gearresteerde nep agenten namen het geld dan 'ter controle' in beslag en verdwenen. Bij de politie zijn dertien gevallen bekend. WENEN - Bij de wintersport in Oos tenrijk zijn dit seizoen al 31 doden gevallen. Dat is meer dan ooit tevo ren tot eind februari. Dit heeft het Oostenrijkse nationale persbureau APA gisteren gemeld. De meeste doden, negentien, vielen door la wines buiten de gemarkeerde ski pistes. Ook worden veel ongeluk ken mede veroorzaakt door te ho ge snelheid of alcoholgebruik. KARLSRUHE - Het stiekem bekijken van internetverkeer door politie en justitie mag niet. Deze praktij ken die in de Duitse deelstaat Noordrijn-Westfalen gebeuren, druisen in tegen het in de Duitse grondwet vastgelegde privacy recht. Het constitutionele hof in Karlsru he heeft dat gisteren bepaald en de deelstaatwet die deze praktijk mo gelijk maakt, nietig verklaard. p -1 het nauw toen de steunbetuiging van Louis Farrakhan aan de orde kwam. Obama zei de antisemiti sche uitlatingen van de omstreden Afro-Amerikaanse leider te veroor delen, maar hij leek zijn steun niet zonder meer af te wijzen. Clinton wees er meteen op dat een afwij zing op zijn plaats was. Obama rea geerde laconiek. „Als senator Clin ton het woord afwijzen sterker vindt dan het woord veroordelen, dan sta ik haar dat punt toe. Ik zou hem willen veroordelen én afwij zen." Tijdens het laatste debat voor de voorverkiezingen van dinsdag in Texas en Ohio liet Barack Obama zich niet van zijn stuk brengen door Hillary Clinton. Ondanks de felle strijd tussen de twee kandidaten lijken zorgen over een mogelijke scheuring bin nen de Democratische partij voor barig. Vooral aan het einde van het debat spraken beide senatoren verzoenende woorden. Obama zei dat Clinton 'magnifiek' campagne heeft gevoerd. „Zij is een uitmun tende dienaar van de publieke zaak. Er bestaat geen twijfel over dat ze een veel betere president zou zijn dan John McCain." Clinton noemde het 'een eer' om samen met Obama een campagne te voeren. „Ik ben nog steeds vast besloten om er alles aan te doen om te winnen", zo voegde zij er onmiddellijk aan toe, „Er moet weer een vechter komen in het Witte Huis." -1 Karachi iBidjar |;Heriz JSenneh Tabriz -■ II Ziegler I; Nain Fine I. Slechts 3 dagen: donderdag, vrijdag en zaterdag v. 10-17.00 uur. 75% Korting op alle Tapijten bijvoorbeeld: 60x40 140x70 160x90 180x120 200x150 235x167 300x200 110,- 425,- 850,- 980,- 1300,- 3700,- 6200,- Nu Nu Nu Nu Nu Nu Nu 25,- j 99,- j€ 115,- 245,- i€ 325,- 925,- 1550,- Herati I I Kirman Ziegler Jaipur I Ghom Silk; Sarough Ziegler 300x200 300x250 300x250 350x250 350x250 350x250 400x300 2800,- 4100,- 5800,- i 3600,- €18000,- 4100,- 8900,- Nu| Nu; Nul Nu i Nu; NU; Nui 695,- 995,- 1450,- 895,- 4500,- 999,- 2250,- i i i i i i j

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 9