Goedkope nachtstroom verdwijnt Wilders noemt aanval van SP paniekreactie THAILAND eb CHINA EBB KRAS.IML boek online of bel 0900 - 9697 h Ruim twee miljoen huishoudens draaien was in de late uurtjes. Leerlingen voelen zich bedreigd na meedoen in film tegen politicus. 15-daagse vlieg-/rondreis 16-daagse vlieg-/rondreis Slechts 2 vertrekdata, VOL=VOL Extra ingekocht, alléén vertrek in juni waarom zou je verder zoeken PZC Donderdag 28 februari 2008 7 door Chris van Alem ARNHEM - Het was een onopval lend berichtje op de website van de Energieraad: Essent maakt nachtstroom 18 procent duurder. Stilletjes aan wordt daarmee het einde van een tijdperk ingeluid. Het tijdperk van voordelige stroom in de nachtelijke uurtjes, die ruim twee miljoen huishou dens gebruikten om de wasmachi ne, de droger en de vaatwasser te laten draaien. Nachtstroom is niet of nauwelijks meer goedkoper en in sommige ge vallen zelfs duurder dan normale stroom. Het is niet langer zinvol 's nachts te wassen, zeker niet als er een nieuwe dubbeltariefmeter moet worden geplaatst. De kosten (115 euro bij Continuon) zijn niet meer terug te verdienen, tenzij ruimschoots meer dan de helft van het jaarlijks stroomverbruik in de late uren valt. Essent en Nuon noemen de sterk gestegen kolenprijs als oorzaak van de duurdere nachtstroom. 's Nachts draaien louter kolencen trales, overdag hoofdzakelijk gasge stookte centrales die de stroom voorziening tijdens piekuren ver zorgen. De prijs van steenkool liep vorig jaar op van 70 naar 120 dollar per ton. Deze week steeg de prijs naar 145 euro, wegens krapte op de we reldmarkt. Wie nog een paar tientjes voor deel wil behalen is gedoemd tot een gedisciplineerd programma van meerdere was- en droogbeur- ten achter elkaar, eventueel ten 'Na ruim zeventig jaar lijken de dagen van de nachtstroom geteld' koste van een stuk nachtrust. Het voordeel is er nauwelijks voor een gemiddeld huishouden met een jaarlijks stroomverbruik van 3500 kilowattuur, waarvan 1600 kilowat tuur in de avond- of nachtelijke uren verbruikt wordt. Zo'n gezin heeft bij Nuon met het Nachtactie tarief (tussen 23.00 uur en 07.00 uur) op jaarbasis een voordeel van welgeteld 5,05 euro; louter te dan ken aan het feit dat Nuon de prijs van stroom overdag met 10 pro cent verlaagde. Bij Essent heeft dat gezin een na deel van 4,24 euro ten opzichte van het gewone tarief. Alleen klan ten van Essent-Netwerken in het noorden van Nederland hebben op jaarbasis een voordeeltje: welge teld 13,70 euro. Oxxio de grootste stroomleveran- cier na Nuon, Essent en Eneco biedt geen voordeel: nachtstroom is op jaarbasis even duur als gewo ne stroom. Bovendien kunnen aanbieders als Oxxio, Greenchoice en anderen niet zelf bepalen hoe laat zij nacht stroom inschakelen. Dat is aan de netwerkbeheerders als Essent en Continuon. Na ruim zeventig jaar lijken de da gen van de nachtstroom geteld. Stroomvreters als wasdrogers, vaat wassers en wasmachines worden steeds zuiniger, waardoor het moeilijker wordt de hoge ver- bruiksdrempel (45 procent van het jaarverbruik) te halen om op z'n minst quitte te spelen met het gewone tarief. Daarnaast is of wordt het Nederlands stroomnet gekoppeld aan Skandinavië en En geland, waardoor de afzetmogelijk heden voor energiebedrijven van 's nachts opgewekte stroom wor den vergroot. Energiebedrijf Delta is niet van Nachtstroom over de grens plan om de tarieven voor de nacht stroom te verhogen. „We merken wel dat er de laatste jaren niet zo veel vraag naar is, omdat er steeds minder grote huishoudens zijn", zegt woordvoerder Mirjam van Zuilen. „Nachtstroom is alleen voordelig als je heel veel energie verbruikt. Een gemiddeld gezin met twee kinderen heeft er geen baat bij." Van alle varianten voor nachtstroom die in de ons omringende landen worden toegepast, zijn de Engelse het meest uitgebreid. Daar kennen sommige netbeheerders het Economy 10 tarief, dat de klant recht geeft op tien uur goedkopere stroom per dag: behalve 's nachts ook in de och tend- en middaguren. In België hanteert een aantal netbeheerders naast het zogeheten twee voudig uurtarief (waarvan de goedkope uren doorgaans tussen 22.00 uur en 07.00 uur liggen), ook het drievoudig uurtarief met daluren overdag. Het tweevoudig uurtarief voor de weekeinden is in België per 1 januari 2007 wettelijk vastgelegd. Saillant detail: prompt na invoering verhoog den stroomleveranciers hun nachttarieven met 10 tot 15 procent, waar door het voordeel meteen weg was. In Duitsland, waar vele honderden veelal kleine plaatselijke en regionale energieleveranciers actief zijn kent men de zogeheten Schwachlast. Bij de meeste Duitse aanbieders geldt het goedkopere tarief van 22.00 uur tot 06.00 uur. DEN HAAG - De aanval van de SP op de PW is 'een paniekreactie' van een partij die op verlies staat in de peilingen. Volgens PW-lei- der Geert Wilders stappen veel SP-kiezers over naar zijn partij om dat ze zich 'ergeren aan het multi culturalisme van de SP'. Wilders zei dat gisteren in reactie op de SP-notitie Wat Wilders wil. Daarin staat dat de PW-voorman geen oplossingen biedt voor de problemen van de gewone man, maar zich opwerpt als belangenbe hartiger van de rijken. Ook zou de PW de burgers niet nauwer wil len betrekken bij de politiek. Volgens Wilders is er geen sprake van dat de voorstellen van de PW ten koste gaan van de gewone man. „Van de lagere belastingen die wij willen, profiteert iedereen. We halen het geld niet weg bij de zorg of de sociale zekerheid, maar door te snijden in de bureaucratie, de ontwikkelingshulp en Europa." Twee leerlingen van het Valuascol- lege in Venlo voelen zich overi gens bedreigd nadat zij hebben meegedaan aan een anti-Wilders- film die op YouTube te zien is. Een van de meisjes durft niet meer naar school. De school heeft echter geen dreigingen kunnen tra ceren, liet voorzitter Henk van den Heuvel van Onderwijsgemeen- schap Venlo en omstreken giste ren weten. De film is gemaakt voor de poort van het vroegere Thomascollege, waar Wilders les had. Volgens Van den Heuvel stelde de filmmaker de meisjes enkele suggestieve vragen, waarop zij nogal kort door de bocht antwoordden. De anti-Koranfilm die Wilders zelf binnenkort uitbrengt heeft tot bedreigingen van de politicus ge leid. De Telegraaf meldde er giste- PJI De SP stelt dat de PW geen op- lossing biedt voor de problemen van de gewone man. De PW noemt dit een paniekreactie van een partij die op verlies staat. ren één, afkomstig van de site al-ekhlaas.net. „Deze specifieke dreiging is ook bij ons bekend", zei een woordvoerder van de Na tionaal Coördinator Terrorismebe strijding. Op de site staat: 'In de naam van Allah, wij vragen jullie ons de keel te brengen van deze ongelovige die de islam en de mos lims beledigt en de profeet Mo hammed belachelijk maakt'. Wilders zal zijn film vermoedelijk uitzenden op de website www.fit- nathemovie.com, die hij in de VS voor dit doel heeft opgericht. Absolute bodemprijs' Nergens voordeliger. vanaf vanaf Absolute bodemprijs! Alléén bij KRAS boekt u een reis door Thailand ind. luchthavenbelas tingen, ontbijt en excursies met Ned.spre- kende reisleiding al vanaf slechts 959! UW REISPROGRAMMA IN 'T KORT Tijdens deze rondreis passeert u vele highlights als de bruisende hoofdstad Bangkok, de River Kwai, de oude hoofdstad Ayutthaya, het paleis van Koning Narai in Lopburi en de prachtige tempel Wat Phra Phuttanabat in Saraburi. De laatste dagen staan geheel in het teken van zon, zee en strand in de badplaats Pattaya/Jomtien. INCLUSIEF: vliegreis Düsseldorf-Bangkok v.v met LTU/Air Berlin, vlieg- en luchthavenbe lastingen, rondreis per bus en trein, verbliji in 3-/4-sterren hotels, 14 x ontbijt, welkomst diner, Nederlandssprekende reisleiding, hei beschreven excursieprogramma. Mei 13 €979 Juni 4 €959 Prijzen zijn per persoon, bij een bezettinc van 2 personen. Voor uitgebreide reisbeschrij ving/reservering, zie www.kras.nl/25927 Supervoordelig kennismaken met China! Dat kan nü bij KRAS! Want wij bieden u een compleet verzorgde rondreis vanaf slechts 1299! Wacht niet langer en boek! UW REISPROGRAMMA IN 'T KORT We starten in het Olympische Beijing, waar we onder meer de Grote Muur, het Zomerpaleis en de Verboden Stad bezoeken. Vervolgens maken we uitgebreid kennis met juweeltjes van steden als Xi'an, Luoyang en Suzhou. We eindigen in het bruisende Shanghai, een stad die u zeker gezien moet hebben! INCLUSIEF: vlucht Düsseldorf-Beijing v.v. me LTU/ Air Berlin, binnenlandse vlucht, vlieg- er luchthaven-belastingen, rondreis per bus er slaaptrein, verblijf in 3-/4-sterren hotels, 13 ontbijten lunch of diner, Nederlandssprekends reisleiding, Engelssprekende Chinese gids, he beschreven excursieprogramma. Juni 2 €1349 Juni 12 €1299 Toeslag: visumkosten 59. Prijzen zijn p.p bij een bezetting van 2 personen. Voo uitgebreide reisbeschrijving/reservering, zie www.kras.nl/25926 ANVR S Ci Rg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 7