Binnenland Tweede Kamer ziet niets in klimaatwet Nederlander weet weinig van inhoud grondwet Geen hard bewijs bij junkhostel Elf tieners mishandelen fietser in Groningen Burgemeester van Dinkelland ontslagen Rijksrecherche duikt in fatale brand Catshuis Dertig tips vermiste vader uit Roosendaal Zuid-Holland heeft eerste Natura-gebieden Dehaene kraait victorie Plan Milieudefensie en Natuur en Milieu zou overbodig zijn. De meeste mensen vinden de constitutie wel belangrijk. Politie in Den Bosch blijft wel uitgaan van brandstichting. 6 Donderdag 28 februari 2008 PZC CRONINCEN - Een 28-jarige man uit Groningen is dinsdagmiddag mis handeld door een groep van elf jongeren tussen de 12 en 16 jaar. Dat heeft de politie in Groningen gisteren gemeld. Het slachtoffer fietste door het Noorderplantsoen in de stad toen de groep hem de weg versperde. Hij duwde daarop één van de jon gens opzij, maar hij kwam daar door zelf ten val. Toen de man op de grond lag werd hij door de tie ners, allen afkomstig uit Gronin gen, geschopt en geslagen. DINKELLAND - Minister Ter Horst van Binnenlandse Zaken heeft bur gemeester Frans Willeme van Din kelland ontslagen. Per 1 maart wordt hij uit zijn functie onthe ven. Dat stelde een voorlichter van de gemeente gisteren. De gemeenteraad zegde in decem ber met een nipte meerderheid het vertrouwen in de burgemees ter op, nadat een vertrouwens breuk was ontstaan tussen hem en de drie wethouders. Zevendui zend inwoners van Dinkelland schaarden zich achter Willeme. DEN HAAG - De rijksrecherche zal onderzoeken of ambtenaren infor matie verzwegen over de brand in het Catshuis die in 2004 een schil der het leven kostte. Dat hebben premier Balkenende en minister Hirsch Ballin van Justi tie beloofd tijdens een Kamerde bat. De brand ontstond doordat het verboden oplosmiddel thinner is gebruikt. Het kabinet ontkent ge ruchten dat ambtenaren daar weet van hadden. ROOSENDAAL - De politie heeft na de opsporingsberichten in de tele visieprogramma's Bureau Brabant en Opsporing Verzocht dertig tips ontvangen over de vermiste, 41-ja- rige vader die zondag in Roosen daal vermoedelijk zijn twee kinde ren vermoordde. Volgens de poli tie zitten er drie of vier bruikbare tips tussen. De in Zeeuws-Vlaanderen geboren en getogen man is sinds zondag middag spoorloos verdwenen in een zwarte Volvo V70 met kente ken 18-XH-VB. De politie heeft geen aanwijzingen dat hij zou zijn overleden. DEN HAAG - Voornes Duin, de dui nen van Goeree (plus de Kwade Hoek) en de Voordelta zijn de eer ste gebieden die definitief zijn aan gewezen als Natura 2000-gebied. De gebieden zijn als eerste aan de beurt wegens de naderende aanleg van de Tweede Maasvlakte. De aanwijzing maakt duidelijk wel ke kwetsbare natuurwaarden moe ten worden beschermd. In dit ge val zijn dat vooral schorren, slik ken, duinen, planten en vogels. In heel Nederland worden uitein delijk 162 Natura 2000-gebieden aangewezen. KSKiS BARNEVELD - Een medewerkster van het Pluimveemuseum in Barneveld richt een tentoonstelling in over torenhanen. Vanaf zaterdag is ook een deel van de collectie van Jean Luc Dehaene, de oud-premier van België, te zien. Sommige torenhanen zijn eeuwenoud. foto VidiPhoto/GPD door Dylan de Gruijl DEN HAAG - De Tweede Kamer loopt niet warm voor een klimaat- wet. Milieudefensie en Natuur en Milieu demonstreerden daar giste ren voor in Den Haag. Alleen GroenLinks, SP en de Partij voor de Dieren zien wat in de wet. De organisaties geven hun pogin gen niet op en beginnen een lande lijke campagne voor een klimaat- wet. Daarin moet staan dat Neder land zijn uitstoot van broeikasgas sen jaarlijks met 3 procent vermin dert. Dat moet ervoor zorgen dat het kabinet zijn klimaatdoel haalt: 30 procent minder broeikasgas in 2020, ten opzichte van 1990. Milieudefensie en Natuur en Mi lieu vinden de klimaatafspraken die het kabinet maakt te vrijblij vend. Zij werken hun idee voor de door Laurens Kok DEN HAAG - Nederlanders vinden de grondwet belangrijk, maar zij hebben veelal geen flauw benul wat er in staat. Dat blijkt uit een enquête van het ministerie van Binnenlandse Zaken, uitgevoerd door TNS-Nipo. Op de vraag 'hoe belangrijk vindt u dat er een grondwet is' ant woordde 94 procent van de bijna dertienhonderd ondervraagden 'ta melijk' of 'heel belangrijk'. Tegelij kertijd gaf 84 procent aan de in houd niet goed of helemaal niet te kennen. De zes vragen die werden voorge legd om de parate kennis te testen, leidden tot een bedroevend resul taat: slechts 6 procent maakte min der dan vier fouten. Een grote meerderheid (87 pro cent) vindt dat jongeren op school verplicht moeten leren wat in de Nederlandse grondwet staat. Politicoloog Herman Lelieveldt en grondwetspecialist Barbara Oomen van de Roosevelt Aca demy in Middelburg hebben aan de samenstelling van het onder zoek meegewerkt. Volgens Oomen schrijven mensen allerlei zaken aan de grondwet toe die er hele maal niet instaan. „Zo denken ver reweg de meesten dat de grondwet vooral gaat over de rechten en plichten van burgers, terwijl in werkelijkheid vooral de rol van de staat wordt omschreven", aldus Oomen. Ook weten velen niet dat voor een grondwetswijziging een tweeder demeerderheid en een tweede le zing in de Kamer vereist zijn. Oomen: „Dat heeft me verbaasd, net als het feit dat de meeste res pondenten niet de betekenis we ten van het begrip 'de Koning is onschendbaar'." I** TNS-Nipo onderzocht de kennis van de Nederlander over de grondwet: 84 procent gaf aan de constitie niet goed of helemaal niet te kennen. Oomen noemt het opvallend dat onder juristen de grondwet vaak wordt afgedaan als 'een veredeld handboek soldaat', het boek met basisregels dat vroeger aan alle dienstplichtige soldaten werd uit gereikt. Oomen: „Het publiek denkt daar kennelijk anders over. Die ziet de constitutie als een be langrijke factor voor onze identi teit. Het lijkt daarom zinvol de grondwet flink op te poetsen, hij lijkt nu losgezongen van wat men sen erin hopen te vinden." Oomen vindt het hoog tijd voor een nationaal debat over de kern waarden die in de grondwet zou den moeten worden opgenomen, bijvoorbeeld in de vorm van een preambule, een uitgebreid voor woord bij de grondwet, in makke lijk leesbare taal. „Dat er termen als democratie en rechtsstaat in zullen belanden, lijkt me logisch. Maar zetten we ook God erin? Die discussie zou ik graag door gewone mensen ge voerd willen zien en niet overgela ten aan een klein clubje hoogge leerden." wet uit. Daarna willen zij alsnog proberen het als wetsvoorstel door de Kamer te laten indienen. Volgens CDA, PvdA en Christen- Unie is de wet overbodig. „Het kli maat red je niet met een wet", al dus Kamerlid Diederik Samson, „maar door het isoleren van hui zen en met duurzame energie." DEN BOSCH - De technische recher che en het Nederlands Forensisch Instituut hebben geen harde bewij zen gevonden voor brandstichting in het zogenoemde junkhostel in Den Bosch dat in het afgelopen weekeinde in vlammen opging. De Bossche politie gaat deson danks op basis van de omstandig heden er vanuit dat de brand is aangestoken. Het tactisch onder zoek van de politie gaat door. In de wijk De Kruiskamp bestond grote weerstand tegen de plannen in het gebouw verslaafde daklozen met psychiatrische problemen op te vangen. Bewoners vrezen met name dat de kinderen in de buurt, waar een aantal scholen staat, ge confronteerd worden met spuiten de junks en rondslingerende naal den. Het vermoeden bestaat dat buurtbewoners daarom het recht in eigen hand hebben genomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 6