Sport China houdt adem in bij blessure van Yao Ming Dopingschorsing voor topatlete Chepkemei Bakx sneuvelt toch in beker met Kortrijk Com wil Di Luca twee jaar schorsen Vier opponenten voor driebanders in Europa Cup Advocaat en Zenit eerder naar Rusland Kim Clijsters bevalt van dochter Basketballer dreigt Spelen te missen door stressfractuur in voet. Discussie over lage hormoonwaarden Italiaanse wielrenner NOCNSF: Eind aan leeftijdsgrens arbiters Haarlem-Telstar verboden Zabel sprint naar zege in Ronde van Valencia Trulli snelst in laatste testsessie Zwangere Keniaanse mag één jaar niet hardlopen IJMUIDEN - Coach Dick Advocaat heeft besloten het trainingskamp met zijn ploeg Zenit Sint Peters burg in Noordwijk eerder te beëin digen. Het team zou zondag een oefenwedstrijd spelen tegen Tel star. Advocaat reist vanwege de ve le blessures in de ploeg echter mor gen al terug naar Rusland. Zenit speelt volgende week in Marseille voor de Uefa Cup. Begin maart be gint de competitie. BRUSSEL - Kim Clijsters is gisteren in een ziekenhuis in Tongeren be vallen van een dochter. Hoe het meisje heet, is nog niet bekend. De 24-jarige Belgische zegde vorig jaar het professionele tenniscircuit vaarwel. Clijsters, voormalig nummer één van de wereld, is getrouwd met de Amerikaanse basketballer Brian Lynch. door Edward Swier HOUSTON/PEKING - Er werd hem een heldenrol op de Spelen toebe dacht. Yao Ming, ongewoon lang (2.29 meter) en dus basketballer, is in zijn thuisland samen met hor denloper Liu Xiang het gezicht van de olympische droom. Of hij de Spelen zal halen, is echter de vraag. Een voetblessure houdt hem de rest van het seizoen uit de Amerikaanse profbasketbalcompe- titie NBA. De 27-jarige center van de Hous ton Rockets heeft een stressfrac tuur in zijn linkervoet. Als alles meezit kan hij in juni voorzichtig weer gaan trainen. Wordt hij ge confronteerd met tegenslag dan ko men de Spelen, die 8 augustus in Peking beginnen, in gevaar. Dat zou voor China een grote klap zijn. Met Yao Ming wil het land zich in het basketbaltoernooi ma- MILAAN - Wielrenner Danilo di Lu- ca wordt mogelijk voor twee jaar geschorst. Dat is de eis die de aan klager van het Italiaans olympisch comité Coni gisteren uitsprak. Bij de Italiaan werd vorig jaar na de 17e etappe in de Ronde van Ita lië een afwijkende hormoonwaar- de geconstateerd. Di Luca won de wielerronde. Hij heeft er net een schorsing van drie maanden op zit ten, voor zijn connecties met de omstreden Italiaanse arts Carlo Santuccione. NIEUWEGEIN - Sportkoepel NOCNSF roept sportbonden op een eind te maken aan leeftijds grenzen voor scheidsrechters. In Nederland zijn nog enkele bon den, waaronder de KNVB, die zo'n grens hanteren. Voorzitter Eri ca Terpstra van NOCNSF riep de bonden gisteren bij de aftrap van een grote wervingscampagne voor nieuwe scheidsrechters op een an der systeem te gaan hanteren. HAARLEM - De Haarlemse loco-bur gemeester Divendal verbiedt de voetbalderby Haarlem-Telstar, die morgenavond zou worden ge speeld. Dit naar aanleiding van de ongeregeldheden tijdens en na het bekerduel Haarlem-Heracles, dins dagavond. Na afloop van de match tegen Heracles moest de mobiele eenheid in actie komen en arres teerde 21 Haarlem-fans. nifesteren. De sport is er mateloos populair, NBA-wedstrijden wor den door vele tientallen miljoenen Chinezen bekeken. De Chinese website van de NBA wordt vaker bezocht dan de Engelstalige. Yao Ming is meer dan een sport held. Hij is ook de personificatie van het moderne China, van het land dat zich mondiaal wil tonen. Bai Ximin, manager van het Chine se basketbalteam, verwoordde de onrust van de natie door op een inderhaast bijeengeroepen pers conferentie te roepen dat de bas- ketbalbond „net als alle basketbal- fans in China, geschokt en be zorgd is. We hopen dat hij positief en optimistisch blijft." De Chinese basketbalbond heeft al met hoofdcoach Jonas Kazlauskas, een Litouwer, overlegd over de ge volgen. Daarbij is ook al over een 155 De Chinese topbasketballer Yao Ming dreigt de Spelen in eigen land mis te lopen door een ernsti ge voetblessure. Heel het land houdt de adem in. De bewuste controles werden na de rit in de hotels afgenomen door het Coni en niet door de interna tionale wielrenunie UCI. De on derzoekers gingen alleen op be zoek bij Italiaanse renners. Vol gens Italiaanse media werden bij Di Luca hormoonwaarden aange troffen die normaal alleen bij kin deren voorkomen. Gesuggereerd werd dat de renner met water- of zoutinjecties had gepoogd dopege bruik te maskeren. Di Luca's advocaat Cecconi is het niet eens met de gang van zaken. „De wetenschappers zijn het niet met elkaar eens. Ik vraag me af hoe je in dit geval om een schor sing kunt vragen", aldus Cecconi. XATIVA - Erik Zabel heeft de twee de etappe in de Ronde van Valen cia gewonnen. De Duitser klopte de Italiaan Mirco Lorenzetto en de Fransman Samuel Dumoulin in de sprint. De Spanjaard Gutierrez, die dinsdag de eerste rit won, houdt de leiding in het algemeen klassement. Rabobank-renner Tho mas Dekker kwam vijftig kilome ter voor de finish ten val. Hij kon verder met enkele schaafwonden. BARCELONA - Toyota-coureur Jarno Trulli heeft de snelste tijd geklokt tijdens de laatste testsessie voor het Formule i-seizoen. De Italiaan was op het circuit van Barcelona sneller dan de Schot Coulthard (Red Buil) en de Duitser Rosberg (Williams). Wereldkampioen Raik- konen (Ferrari) kwam niet verder dan de negende tijd, McLaren-cou- reur Lewis Hamilton werd tiende. noodscenario nagedacht. Maar dat is er niet. Yao Ming heeft bij de Rockets al bewezen hoe groot zijn inbreng is. Met een gemiddelde van 22 punten en 10,8 rebounds is hij een belangrijke pion. De ploeg won, na een weifelende competi tiestart, dertien wedstrijden op rij en lijkt op weg naar een play-off- plaats in de Western Conference. In China krijgen de Rockets overi gens een deel van de schuld. De ploeg van Adelman heeft geen goe de vervanger voorhanden, waar door Ming te veel zou moeten spe len. De Chinese krant Titan Sports noemde „uitputting" dan ook de voornaamste reden voor de blessu re. De Chinees is in de afgelopen vier jaar liefst viermaal serieus ge blesseerd geraakt, het is zijn twee de stressfractuur. Ming zelf: „Ik weet niet waarom ik steeds geblesseerd raak, ik doe mijn best het te voorkomen. Train, oefen, bescherm mezelf Maar misschien ben ik gewoon een ongeluksvogel. Ik hoop dat dit de laatste keer is." GOES - Het driebandenteam van Delta/Frans Bevers treft in de eer ste ronde van het Europacuptoer nooi ploegen uit Duitsland, Oos tenrijk, Italië en Turkije. De Goese ploeg die komend sei zoen verkast naar Sluiskil, mag aan het toernooi deelnemen om dat de nummer één (Van Wan- rooy) en twee (Crystal Kelly) van de eredivisie van vorig jaar afzagen van deelname. Over de sterkte van de tegenstanders valt weinig te zeg gen. Alleen de winnaar van de poule gaat over naar de volgende ronde. De eerste ronde wordt gespeeld in het Duitse Velbert, van 25 tot en met 27 april. door Wilko Voordouw DEN haag - De Keniaanse atlete Susan Chepkemei is door de Inter nationale atletiekfederatie IAAF voor één jaar geschorst. De 32-jari- ge langeafstandsloopster uit Nairo bi werd tijdens een out-of-compe- titioncontrole in september posi tief bevonden op het anti-astma- middel Salbutamol. De atlete woonde jarenlang in Nederland en won hier vrijwel alle belangrij ke wegwedstrijden. De nu vijf maanden zwangere Chepkemei werd op 10 september vorig jaar getest op doping. Enkele dagen daarvoor was ze naar het ziekenhuis gegaan omdat ze last had van een hardnekkige verkoud heid, legt haar manager Valentijn Trouw van Global Sports uit. De arts schreef haar het middel Alvo- ril voor. Volgens Chepkemei wist de arts dat ze topatlete was en dat 155 De Keniaanse atlete Susan Chep- kernei wordt voor één jaar (en dus niet de gebruikelijke twee jaar) geschorst voor dopingge- bruik. door Barry van der Hooft GENT - De bekerdroom van Istvan Bakx en KV Kortrijk is ten einde. De Belgische tweedeklasser slaag de er gisteravond op het veld van AA Gent niet in de 5-1-voorsprong uit de heenwedstrijd met succes te verdedigen. Kortrijk verloor met de cijfers waarmee het juist niet mocht verliezen: 4-0. Bakx, die een maand geleden nog uitblonk met drie treffers, zag hoe zijn ploeg in de return vanaf de eerste minuut onder de voet werd gelopen. AA Gent kreeg via Maric de vroege treffer die het nodig had (elfde minuut) en diezelfde speler zorgde na ruim twintig minuten ook voor 2-0. Na 45 minuten voet pzc Donderdag 28 februari 2008 43 ze dus niet ieder medicijn zomaar kon nemen. „Die lichte longontste king, haar zwangerschap, de do pingcontrole: Dit is dus wat je noemt een ontzettend lullige sa menloop van omstandigheden", zegt Trouw. De atletenmanager wijst erop dat de Keniaanse atletiekbond met goedkeuring van de IAAF Chepke mei voor één jaar heeft geschorst en niet voor de gebruikelijke twee jaar. „Want twee jaar is de norma le straf Dus ook bij de instanties is men ervan overtuigd dat Susan het middel zeker niet met opzet heeft genomen." Chepkemei heeft een grote staat van dienst. Ze won onder meer vier medailles bij het WK halve marathon (brons in 2005, zilver in 2000, 2001 en 2002). Ook op de marathon kan ze prima uit de voe ten. Haar beste tijd, in 2006 in Lon den gelopen, is 2.21.46. In 2001 won ze de marathon van Rotter dam. Verder eindigde ze drie maal als tweede in New York en twee keer als derde op de marathon in Londen. In Nederland won de atle te verder wedstrijden als de halve - marathon van Egmond (2001, 2002 en 2006) en schreef ze twee keer de Dam tot Damloop op haar naam (2001, 2004). bal had de thuisploeg al op een veel ruimere voorsprong kunnen staan, maar AA Gent verzuimde het karwei vroegtijdig te klaren. Kortrijk wankelde en kreeg het in de tweede helft nog moeilijker door een snelle rode kaart voor spits Nfor. Mutavdzic zette Gent op 3-0 en met die stand zou Kor trijk nog steeds een ticket voor de halve finale bemachtigen. Nadat Bakx in de 90e minuut was gewis seld, sloeg het noodlot toe. Ljubij- ankic zorgde twee minuten in bles suretijd voor 4-0. De koploper in tweede klasse droop teleurgesteld af Gent treft nu in de halve finale - Standard Luik. De andere halve eindstrijd is Anderlecht-GBA. Bij Susan Chepkemei, hier winnares van de marathon van Rotterdam in 2001, is het verboden middel Salbutamol gevonden, foto Jasper Juinen/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 69