ïken van Hans gaan houden' land van d Cultuur Duinovergangen als visies op het landschap Poppodia hopen te verrassen Kijk op het landschap in De Bewaerschole en Beeldspraak. Uitwisselingsproject Zeeuwsch Gebroedt helpt bands op weg. dig - kwam het slechts eenmaal: in september 1996, bij een tentoon stelling van Warren in de Zeeuwse Bibliotheek. Niet lang voor zijn dood heeft Warren haar en haar echtgenoot nog herhaaldelijk uitge nodigd voor een bezoek bij hem thuis, maar daar kwam het steeds niet van. Zifkamp is daar niet echt rouwig om. Zij twijfelde eraan goed te doen aan een bezoek en Warren deed dat zelf eigenlijk ook. „Wat jullie eventuele komst naar Zeeland betreft: ik kan me je aarzeling en re serve indenken. We hebben in de loop van de jaren een heel merkwaar dige en kostbare relatie opgebouwd, en zou die tegen de werkelijkheid be stand zijn?" Van de 467 brieven verzond ze er één niet: die van 22 december 2001, geschreven direct na de be grafenis van Warren. „Al antwoord de je meestal niet uitgebreid, ook al ging je vaak op mijn ontboezemin gen nauwelijks in, een brief van je, een envelop met jouw handschrift in de bus, het bracht me in alle staten. Een groot geluk doorstroomde me: hij heeft aan me gedacht! Het dwepen van de eerste jaren was eraf, je was van afgod allengs mens ge worden, een feilbaar mens met fou ten, die vriendjes voortrok bij recen sies, tenminste, zo zag ik dat." Naar de verschijning van de reste rende (twee) delen van Geheim dagboek ziet ze erg uit ('natuurlijk ben ik ook nieuwsgierig hoe ik er zelf van afkom'), maar het inten sieve verzamelen van alles óver de Zeeuwse auteur is beduidend min der geworden. Toch is Warren de afgelopen jaren volop in haar ge dachten geweest. „Ik ben heel erg bezig geweest met het redigeren van die brieven. Daardoor heb ik er al die jaren niet echt afscheid van kunnen nemen. Maar nu kan ik het wel loslaten, geloof ik." Ria Zifkamp, 'Geloof mij steeds', twee delen, 368+382 pagina's. ISBN 9-789088-420351 (deel 1), 9-789088-420368 (deel 2). Ria Zif kamp, 'Al jaren lang dezelfde man, 46 pagina's. Uitgeverij Boekenma ker. Totaalprijs 38,95 euro, dichtbun del los: 9,95 euro. ren die soms wel erg intiem zijn, maar dat was Hans ook in zijn dagboek." foto Robin van Lonkhuijsen ter dan omgekeerd. Hoe ik op een brief van hem wachtte... - dat wil je niet weten." Bij de uitgave van de correspon dentie is ook een bundel versche nen met 42 gedichten van haar. De poëzie heeft ze inmiddels ach ter zich gelaten. „Hans was mijn muze. Hij deed iets in mij vlam men wat de poëzie in werking zet te. Nu heb ik er helemaal geen be hoefte meer aan." Het was een zuiver platonische lief de op afstand. Tot een echte ont moeting - en dan nog vrij kortston- Ik zoek vertrouwelijkheid, zoek me een weg naar je hart, wil iets voor je betekenen, maar doe ik dat ook? Voor mij bestaat er geen vriendschap zonder vertrouwelijk heid." Warren, die zegt geen correspon dentie meer met anderen te onder houden, wijst er in zijn sussende reactie op dat hij wel degelijk op rechte belangstelling en genegen heid koestert. „Ik heb geen behoefte zelfm'n hart of wat dan ook episto- lair uit te storten. In m'n jeugd wel, nu al lang niet meer. Je hebt echt een apart plekje in m'n hart, maar lange epistels vol confidenties mag je niet van me verwachten." Met Warren als voornaamste men tor ontwikkelde Zifkamp zich ook als dichteres. Diverse jaren achter een haalden haar gedichten de poëziekalender die Warren en zijn partner Mario Molegraaf samen stelden. „Ik wilde zijn liefde win nen en hoopte dat door de poëzie de plek voor mij in zijn hart groter werd en dat we gelijkwaardiger zouden worden, maar wat hij voor mij betekende was vele malen gro- THE OTHER BOLEYN CIRL Film. Regie: Justin Chadwick. Met: Natalie Portman, Scarlett Johansson. Te zien in Vlissingen. door Hetty van Rooij terne strijd van Hendrik en de po litieke achtergronden, terwijl die het verhaal juist buitengewoon ma ken. The other Boleyn girl wordt daardoor een gekostumeerde keu kenmeidenroman, die in ruim an derhalf uur van het ene hoogte punt naar de volgende crisis draaft. Voor wie de geschiedenis niet kent, blijft het nu bijvoor beeld een raadsel waarom de arme koningin Catharina van Aragon in eens voor een rechtbank moest verschijnen. De hoofdpersonen zijn Anne (Na talie Portman) en haar zuster Ma ry (Scarlett Johansson), die van hun ambitieuze oom en hun va der de koning moeten behagen, teneinde de familie Boleyn aan macht en status te helpen. De ble ke, schuchtere Mary slaagt daar als eerste in en schenkt Hendrik VIII (Eric Bana) een bastaardzoon. Maar de ambitieuze Anne zet haar zuster opzij en krijgt Hendrik zo gek dat hij met haar wil trouwen. Met de aandacht voor Mary krijgt het bekende verhaal een nieuwe invalshoek, en de film - naar een roman van Philippa Gregory - roept de interessante vraag op wie van de twee zusters nou eigenlijk 'het andere meisje Boleyn' is. De eersteklas rolbezetting en de schit terende kostumering maken de film het bekijken waard. Maar door het ontbreken van de histori sche context, met de nadruk bijna volledig op het liefdesleven van Hendrik VIII en de jaloezie tussen de beide zusters, is The other Bo leyn girl een soort Tudorversie van Sex and the city geworden. BURGH-HAAMSTEDE - In het Schouwse landschap zijn sporen van gewoonten, religies en sociale verhoudingen terug te vinden. De Bewaerschole, de expositieruimte voor hedendaagse kunst in Burgh- Haamstede, heeft vijf curatoren uit genodigd te reflecteren op het landschap. Zij leveren daarmee de pijlers voor het beeldend kunstproject Vieren twintig duinovergangen met als on dertitel de modes van het landschap. Het project loopt tot en met janua ri 2009. Jeroen Boomgaard, Jack van Mildert, Michiel van Opstal, Nel Pak en Esther Polak zijn inge gaan op de uitnodiging. Zij verwe ven in hun bijdrage de beleving van en kijk op het landschap, in het bijzonder dat rond de Bewaer schole. De vijf curatoren presente ren hun ideeën over de verdere uit werking tijdens een introductiepre sentatie zaterdag 8 maart (15.00 uur) in De Bewaerschole. Zondag 9 maart wordt in de serie Beeld spraak een talkshow gehouden in filmtheater Fizi in Zierikzee (15.00 uur) Jeroen Boomgaard wil een studie doen naar de overgangsgebieden in het landschap. Jack Mildert wil in beeldtaal uitdrukken hoe de na tuur een soort cultuurstatus krijgt. Nel Pak wil aan de hand van oude ansichten van bewoners horen hoe zij vroeger hier leefden. Es ther Polak volgt de komende tijd een akkerbouwer en campingbe heerder en legt haar bevindingen vast in twee tableaus. Michiel van Opstal wil zowel met film als met een essay de botsing tussen zee en polder visualiseren en beschrijven. PZC Donderdag 28 februari 2008 3 7 door Gijs Kamphuis GOES - Wie zin heeft in een avond gratis muziek uit eigen provincie, kan dit weekeinde terecht in vier Zeeuwse poppodia. Dan vindt voor de vierde keer Zeeuwsch Ge- broedt plaats, het uitwisselingspro gramma voor Zeeuwse bands. De Piek in Vlissingen ontvangt morgen Eye B uit Axel, Full Metal Jacket uit Zierikzee en Audiofun- gus uit Kloetinge. Ook podium 't Beest in Goes, Brogum in Zierik zee en De Spot in Middelburg - waar De Pit (de nieuwe naam van het Terneuzense jongerencentrum Kalashnikov) tot na de verbou wing haar concerten organiseert - hebben zaterdag bands op de plan ken staan die niet uit de eigen re gio komen. Zo krijgen de groepen ervaring op een voor hen vreemd podium, zo vertelt Brogum-programmeur Jo- han Keizer. De verschillende mu ziekstijlen die langskomen maken het volgens hem voor het publiek aantrekkelijk om eens te komen luisteren. In Brogum speelt bijvoor beeld Collateral Damage uit Ter- neuzen. Keizer hoopt dat fans van dat collectief ook blijven staan voor Noah uit Goes en The Straits uit Vlissingen. Deze drie acts lig gen muzikaal mijlenver uit elkaar. Dat is juist ook de bedoeling van het initiatief „Zeeuwsch Gebroedt moet divers zijn, en laagdrempe lig-" De groepen worden uitgekozen omdat ze recent begonnen zijn of weinig aan spelen toekomen. „Maar die kwalitatief wel goed ge noeg zijn", benadrukt Keizer. Dat is ook een van de redenen waar om de avond Zeeuwsch Gebroedt heet, legt hij uit. „Deze bands broe den op een nieuwe stap in hun car rière. Wij helpen ze op deze ma nier een beetje op weg." De keuze voor de acts wordt ge maakt tijdens het overleg dat de boekers een paar keer per jaar heb ben. Aan aanbod geen gebrek, con stateert Mare Maquelin, program meur van De Piek. „Ik ben nog maar net in dienst bij De Piek, maar ik ben positief over de kwali teit van de bands in Zeeland." Kwaliteit is echter geen garantie voor een volle zaal, weten de pro grammeurs ook. Het publiek blijft de onzekere factor. Toch moppert Keizer niet over de bezoekersaan talleb tijdens de keren dat Zeeuw sch Gebroedt al heeft plaatsgevon den in zijn zaal. Maquelin weet niet wat hij kan verwachten. Maar je moet jezelf er voor open zetten, laat je verrassen luidt zijn advies. „Ik ben zelf erg benieuwd. Maar dat het een leuke avond wordt, daar ben ik van over tuigd." De bands die zaterdag in 't Beest optreden zijn: The Klefs (gitaar rock), Smout (pop/rock) en Terib- ble Harry (rock). In De Spot spe len Go Fish (poprock), singer-song- writer Marsha en Vota Fonzie. Alle optredens beginnen om 21.00 uur, behalve die in Brogum. Daar staat de eerste band gepland om 21.30 uur. De entree is op alle loca ties gratis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 63