Cultuur 'Ik was door die dagboe Seks in het l Zeeschilders exposeren bij Bellas Artes 36 Donderdag 28 februari 2008 PZC VIJF VRAGEN OVER^ Na Hooikoorts op Walcheren, 2nd Influenz op de Bevelanden komt er ook een podium project op Schouwen-Duiveland: RegioRuis geheten. Morgenavond is de eerste editie. Naam: René de Dreu Woonplaats: Nisse Leeftijd: 57 jaar Functie: coördinator podiumprojecten Hooi koorts, 2nd Influenz en RegioRuis door Rolf Bosboom Waren er al langer ideeën voor een Schouwen-Duivelandse variant op Hooi koorts en 2nd Influenz „Ja, eigenlijk al kort nadat Hooikoorts zes jaar geleden was ontstaan. Zo'n podiumproject bleek een goede manier om bandjes te laten optre den en zich te presenteren. Een andere doelstelling is dat jongeren naar bandjes kunnen kijken. De jeugd van Schouwen-Duiveland gaat echter niet zo snel naar Walcheren of Zuid-Beveland. Daarom wilde ik ook pro beren daar iets van de grond te krijgen. De opzet is dat het niet alleen vóór maar ook dóór jongeren is. Op die manier krijgt zoiets een eigen elan en bovendien leren ze er veel van. Sinds kort is er een Jongerenraad Schouwen-Duiveland. Daar ben ik gaan informeren of ze het zagen zit ten zo'n project op poten te zetten. Dat is nu gelukt." Morgen is de eerste voorronde al. Waarom is dat nu pas bekendgemaakt De bedoeling is in oktober echt van start te gaan, maar om het enthou siasme van de jongeren warm te houden, wilden we al met ingang van januari een proef houden. Met het project is best veel geld gemoeid, dus daarom was het nodig financiële steun van gemeente en provincie te krijgen. Dat is een langdurig ambtelijk verhaal. Uiteindelijk was ieder een akkoord, maar we hadden het nog niet zwart op wit. Daarom was de start al uitgesteld tot februari. Pas onlangs hebben we definitief groen licht gekregen. Ondertussen zijn wel doorgegaan met de voorbereidin gen. Het draaiboek lag al helemaal klaar." Waarom hebben de podiumprojecten niet in elke regio dezelfde naam? „Als je het jongeren laat organiseren, maar je hun ook de vrijheid bie den om er een eigen identiteit aan te geven. De naam is daarbij heel be langrijk. Op Schouwen-Duiveland is ook gekozen voor een wat andere opzet: niet op een vaste locatie, maar steeds ergens anders. Dat Hooi koorts, 2nd Influenz en RegioRuis min of meer dezelfde projecten zijn, is voor de jongeren zelf ook niet van belang." Is het moeilijk om bands te vinden die willen meedoen „Helemaal niet. Er ontstaat toch een soort circuit in Zeeland. Van de 25, 30 bands die dit jaar bij Hooikoorts spelen, zie je de meeste ook weer bij 2nd Influenz. RegioRuis is voor hen weer een nieuwe kans om op te tre den. Daarnaast melden zich Schouwse bands die niet zo snel naar Ove- zande of Serooskerke komen, maar het wel zien zitten om dicht bij huis te spelen. Dat is toch wat laagdrempeliger." Komt er ook nog een variant in Zeeuws-Vlaanderen „Dat is wel de bedoeling. Je moet jongeren vinden die het willen oppik ken, maar er is nog geen jongerenraad actief Het zou mooi zijn als we toch in oktober ook daar zouden kunnen beginnen." RegioRuis, morgenavond in jongerencentrum Big S in Haamstede, met optredens van Scarabee, Full Metal Jacket, The Artemis, Zink en Buzzsaw. Aanvang: 20.00 uur. De andere voorrondes zijn op vrijdag 28 maart in De Pul in Bruinisse en vrijdag 25 april in De Stulp in Renesse. De finale is vrijdag 16 mei in Brogum in Zierikzee. Elf jaar lang schreven Hans Warren en zijn 'grootste fan' Ria Zifkamp elkaar talloze brieven. De correspondentie is nu verschenen in twee kloeke delen. door Rolf Bosboom De eerste antwoordbrief die Ria Zifkamp van ontving, sloot af met de zin 'Ik hoor stellig nog wel eens van u, denk ik'. Zijn vermoeden bleek meer dan juist. Van oktober 1990 tot aan Warrens overlijden in december 2001 ver zond Zifkamp 466 brieven rich ting Kloetinge. De Haarlemse ont ving zelf 164 brieven van de door haar zo bewonderde auteur. De afgelopen vijfjaar heeft ze ge werkt aan de uitgave van de corres pondentie: twee boeken van in to taal 750 pagina's. En dan gaat het nog om een selectie. „Het was nog veel erger", zegt Zifkamp (58). „Mijn brieven waren vaak nog veel langer, soms echt oeverloos." Er moest dus wel worden geselec teerd. „Maar ik heb niet geschrapt om mezelf of anderen te sparen. Er staan dus dingen in die soms wel erg intiem zijn, maar dat was Hans ook in zijn dagboek. Wat ik De dagboeken van Warren Hans Warren (1921-2001) was actief als schrijver, dichter, vertaler en literatuurcriticus. Het bekendst werd hij met zijn Geheim dagboek, dat hij vrij wel zijn hele leven bijhield. Het eerste deel (1942-1944) verscheen in 1981. Vorig jaar kwam het negentiende deel uit (1993-1995). Er resteren nog twee delen: in mei wordt deel 20 (1996- 1998) verwacht en volgend jaardeel 21 (1999-2000). Het dagboek over 2001, War rens laatste levensjaar, is al in 2002 gepubliceerd. bijvoorbeeld wel eruit heb ge haald, zijn allerlei uitweidingen. Je moet de lezer niet gaan vervelen. Misschien had er nog wel meer uit gemoeten." Aanleiding voor de corresponden tie was Zifkamps kennismaking met het Geheim dagboek van War ren. „Ik móest hem laten weten hoe geweldig ik die dagboeken vond. Daarom heb ik die eerste brief geschreven. Tot mijn grote verbijstering kreeg ik ook ant woord. Daar had ik echt niet op ge rekend, dus ik was helemaal door het dolle heen." Vooral in het begin waren haar brieven bijna dweepziek, soms naïef en impulsief, maar altijd on beschroomd en overlopend van enthousiasme. Warren liet zich de vrijwel ongeremde bewondering graag aanleunen ('als zo iemand 'Ik had een uitlaatklep nodig. Alles waarmee ik worstelde, moest richting Kloetinge' dweept met mijn werk, is er nog hoop voor me', noteerde hij in zijn dagboek), zeker toen er ook steeds meer presentjes vanuit Haarlem met de post meekwamen, zoals op names van de sonates van Scarlat ti. Zifkamp liet bijvoorbeeld ook een jaar lang om de twee weken bloemen bezorgen bij het 'boeken- fabriekje' aan het Pijkeswegje. „Ik had heel erg een uitlaatklep no dig. Hij was eigenlijk een soort Lie ve Lita voor mij, op een gegeven moment. Alles waarmee ik wor stelde, moest richting Kloetinge. Dingen die ik zelf nog niet had ver werkt had, zoals gebeurtenissen uit mijn jeugd. Ik wilde ook mijn enthousiasme delen over boeken en wat ik meemaakte. Maar vooral was ik door die dagboeken erg van Hans gaan houden. Het was net of ik mijn tweede helft was tegenge komen. Ik wilde diezelfde liefde in hem opwekken. Voor een deel ben ik daar wel in geslaagd: dat hij toch een beetje van mij is gaan houden." Warren liet al snel blijken de aan dacht te waarderen. Vanaf juni Ria Zifkamp: „Er staan dingen in mijn briever 1991 luidt zijn aanhef'Lieve Ria'. Niet veel later gaat ook Zifkamp over op 'Lieve Hans'. Toch houdt Warren zich in zijn brieven op de vlakte: hij bedankt haar, schrijft over zijn werkzaamheden en kon digt aan waar hij in de media ver schijnt. Op veel van wat zijn be wonderaarster schrijft, vaak per soonlijke zaken, gaat hij niet in. In maart 1995 zette Zifkamp hem voor het blok. „Het is ergens dolko misch hoe je er telkens in slaagt om vriendelijk doch beslist de dingen te negeren die voor mij belangrijk zijn. KERKWERVE - De zee biedt veel kunstenaars nog steeds een onuit puttelijke bron van inspiratie. De leden van de Nederlandse Vereni ging van Zeeschilders (NVZ) uiten hun fascinatie voor ruimte, rust of juist de dynamiek van de zee in tal van stijlen. Hoe gevarieerd het werk van deze kunstenaars is, zal blijken tijdens de expositie die zon dag wordt geopend bij Galerie Bel las Artes in Kerkwerve. De ten toonstelling biedt met schilde rijen, aquarellen en grafisch werk een brede impressie van zowel kracht als schoonheid van het wa ter en van het leven in, op en rond om de zee. Er is werk te zien van vijftien beeldend kunstenaars. De expositie bij Bellas Artes is zon dagmiddag vanaf 12.00 uur toegan kelijk. Voorzitter Reg Visser van de Nederlandse Vereniging van Zeeschilders verricht rond 14.00 uur de officiële opening. li De filmset van The other Boleyn girl. foto Alex Bailey/GPD De Engelse koning Hendrik de Achtste had zes vrouwen, maar de enige echtgenote die na vijfhon derd jaar nog tot de verbeelding spreekt is Anna Boleyn. Vanwege de mooie Anna verstootte Hen drik zijn wettige echtgenote Catha- rina. Vanwege Anna brak hij met de Paus in Rome en riskeerde hij een burgeroorlog. Het was alle maal voor niets. Anna gaf hem niet de zoon die hij graag wilde hebben en zij eindigde haar korte leven wegens hoogverraad op het schavot. Het verhaal van Hendrik en Anna Boleyn is fascinerend, omdat het alle elementen verenigt die nodig zijn voor puntgaaf drama: seks en jaloezie, liefde en verraad, macht en politieke intrige, hoogmoed en onbaatzuchtige zelfopoffering. Maar regisseur Justin Chadwick heeft in de film The other Boleyn girl, die vanaf vandaag in de Neder landse bioscopen is te zien, geen tijd en geen aandacht voor de in-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 62