Binnenland Fiscus maakt het niet makkelijker 'Levenslang voor één moord haalt de rek uit het rechtssysteem' Nederland moet AzG betalen in zaak-Erkel 'Boete voor onverzekerden' Strafrechtadvocaat vindt straf moordenaar Jesse opmerkelijk. PZC Donderdag 28 februari 2008 I 5 Voor de zoveelste keer spelen iet-problemen de Belastingdienst parten. Dit keer moeten 730.000 particulieren hun aangifte inkomstenbelasting opnieuw opsturen. „Ik word daar zo moe van." door Thomas Olivier en Lianne Sleutjes Leuker kan de Belasting dienst het niet maken. Wel omslachtiger. U was er dit jaar vroeg bij met de belastingaangifte? En u heeft die zelf elektronisch verstuurd? Dan moet u op herkansing. De Belastingdienst is opnieuw de mist in gegaan: 730.000 aangiftes zijn onbruikbaar gemaakt. Ver minkt door een haperend compu tersysteem. Een van de vele falen de iet-systemen waarmee de fiscus al jaren kampt. Een geluk bij een ongeluk is dat de sofinummers die bij de vernielde aangiftes horen, wel bekend zijn. Dus iedereen om wie het gaat, krijgt begin maart een brief thuis. Met excuses, van staatssecretaris Jan Kees de Jager die verantwoor delijk is voor de Belastingdienst. Maar het maakt de ergernis over de fiscus er niet minder om. „We hebben nu al jaren last van de pro blemen", zegt Cees Nijman, be stuurslid van de Nederlandse Orde van Belastingadviseurs (NOB). Altijd hetzelfde, reageert de 41-jari- ge Ger, die aan het winkelen is. „Bij de belastingtelefoon krijg je onbegrijpelijke antwoorden, als je een bezwaar schrijft zit je twee maanden te wachten en als ik al in januari mijn papieren naar de fis cus verzend, dan raken zij de boel kwijt? Ik word daar zo moe van." Ooit stond de Belastingdienst be kend als de best georganiseerde overheidsdienst. Maar in 2002 be gon een reorganisatie die gepaard ging met bezuinigingen. Het ging CENÈVE - Nederland heeft het ho ger beroep in de rechtszaak tegen Artsen zonder Grenzen (AzG) Zwitserland verloren. De Zwitserse rechter heeft bepaald dat Nederland 230.000 euro en een deel van de proceskosten moet betalen aan de internatio nale medische hulporganisatie. Dat heeft AzG Zwitserland giste ren gemeld. De rechtszaak draaide om de 1 mil joen euro losgeld dat in 2004 werd betaald om de in Dagestan ont voerde Arjan Erkel vrij te krijgen. Het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken betaalde daarvan 770.000 euro en AzG Zwitserland 230.000 euro. Beide partijen eisten dat later van elkaar terug. Nederland trekt nu aan het kortste eind. Vorig jaar maart stelde een lagere rechtbank in Zwitserland Nederland ook al in het ongelijk. pas echt mis toen de fiscus in 2006 verantwoordelijk werd voor de uit betaling van de huur- en zorgtoe- slag. Daar bleek het computersys teem niet op berekend te zijn en de iet-problemen staken de kop op. Sindsdien gaat het bergafwaarts. Het aantal klachtenbrieven over de fiscus dat bij de Nationale Om budsman op de mat viel, steeg de afgelopen jaren explosief In 2005 ontving de ombudsman duizend brieven, een jaar later waren dat er ruim drieduizend volgens de Belas tingdienst. Een fors aantal daarvan heeft betrekking op de toeslagen voor huur en zorg. Het 'aangiftefeestje' over 2007 is nog maar net begonnen of het is opnieuw raak. De 730.000 particu lieren die voor afgelopen zaterdag aangifte hebben gedaan met hun digitale toegangscode DigiD, moe ten dat opnieuw doen. Die aangiftes komen via één be paalde 'elektronische poort' bij de fiscus binnen en worden vervol gens verwerkt en opgeslagen. Daar bij heeft het computersysteem be paalde velden in de aangiften on bruikbaar gemaakt, legde De Jager gisteren aan de Tweede Kamer uit. In de nacht van vrijdag op zater dag kreeg hij een sms'je dat er iets fout was met het systeem. Dat mankement was vrij snel hersteld op zaterdag. De fiscus heeft vervol gens het hele weekeinde, de maan dag en dinsdag geprobeerd om de verpeste aangiftes toch bruikbaar te maken. Dat lukte niet. Domme pech? Nee. De test van het verwerkingssysteem is pas half februari uitgevoerd, terwijl men sen al vanaf 1 januari hun digitale aangifte konden indienen. Het late tijdstip van de test is een oude ge woonte die stamt uit de tijd dat aangiftes alleen op papier konden worden ingeleverd. Toen was er nog genoeg tijd om de systemen gereed te hebben voor het verwer ken van de aangiftes. Dit keer werd de ene na de andere aangifte onbruikbaar zonder dat het opviel. De snelle belastingbetalers betalen het gelag. De meesten zullen wel een kopie op hun computer heb ben staan, denkt De Jager. „Het is een druk op de verzendknop en het opnieuw invullen van de Di giD." En deze keer gaat het wel goed, belooft hij. Ook al kost het maar tien minuten tijd, je moet ze er wel weer voor door Floor Ligtvoet DEN HAAG - De Friese strafrechtad vocaat Wim Anker houdt al jaren een lijst bij van daders die sinds 1945 tot levenslang zijn veroor deeld. De moordenaar van Jesse Dingemans kan hij daar nu aan toevoegen, als laatste op de lijst van inmiddels veertig namen. Toch is de zaak van de 23-jarige Brabander, die in 2006 de 8-jarige Jesse uit Hoogerheide vermoord de, in geen enkel opzicht door snee. Op vier manieren is de uitspraak van levenslang 'opmerkelijk', legt Anker uit. Ten eerste is de Braban der erg jong. Ten tweede verdedig de hij zichzelf Ten derde legde het hof een hogere straf op dan door het Openbaar Ministerie werd geëist. En ten vierde, hoe weerzin wekkend ook, de man heeft maar één persoon omgebracht. Meestal leggen rechters geen levenslange gevangenisstraf op voor een enkel voudige moord, is Ankers erva ring. „Tenzij iemand al een zwaar strafblad heeft of er meer gruwelij ke feiten op de dagvaarding staan, zoals bij Mohammed B." Hem wer den naast de moord op Theo van Gogh ook de pogingen tot moord op twee politieagenten aangere kend. Bij 23-jarige moordenaar van Jesse was daar geen sprake van. Net zo min bezat de man een lij vig strafblad. Hij was eerder alleen veroordeeld voor een overval op een supermarkt. Volgens Anker hoort levenslang voorbehouden te zijn aan daders van dubbele, drievoudige of vier voudige moorden. De straf, die in Nederland daadwerkelijk een le ven lang achter tralies inhoudt, is namelijk de ultieme sanctie. „Een rechter moet zich realiseren dat over zes maanden misschien wel iemand voor zijn bankje staat die vier van dergelijke moorden heeft gepleegd. En wat voor straf moet hij dan nog opleggen?" De rechter had in deze zaak vol gens de nieuwste wetswijziging ook 25 of 30 jaar cel kunnen ge ven. Door een enkele moord met levenslang te bestraffen, haalt de rechter volgens Anker de rek uit het rechtssysteem. „Je kunt dan niet meer nuanceren." Er is ook een verschil tussen het opleggen van een levenslange straf aan een 23-jarige of een man van zestig, merkt Anker op. „De leider van de Bende van Venlo was ook 23 toen hij levenslang kreeg. Maar hij werd schuldig bevonden aan de moord op een echtpaar en drie Turken." vrijmaken, zegt belastingdeskundi ge Nijman. „Dit is wel weer een in cident in een reeks incidenten." Christenunie en SP willen dat be lastingplichtigen die hun aangifte opnieuw moeten doen, gecompen seerd worden voor de kosten die ze hebben gemaakt. Mensen die hun aangifte via een vakbond of een belastingconsulent hebben gedaan, hebben nergens last van. Die komen bij de Belas tingdienst binnen via een andere elektronische poort en daarbij is niets mis gegaan. De WD vindt dat de fiscus voorlo pig maar moet stoppen met haar slogan 'Leuker kunnen we het niet maken, wel makkelijker'. Volgens Kamerlid Johan Remkes is de leus 'onder de huidige omstandighe den niet geloofwaardig'. DEN HAAG - Minister Ab Klink van Volksgezondheid wil iedereen zon der zorgverzekering meteen beboe ten. Dat voorstel doet hij morgen in de ministerraad. Nederland telt een kwart miljoen onverzekerden. Vooral daklozen, mensen in de bijstand of jongeren die net achttien zijn geworden hebben geen zorgverzekering. Nu moeten zij nog met terugwer kende kracht een boete betalen zo dra ze zich alsnog inschrijven bij een verzekeraar. Voor iedere maand dat iemand geen zorgverze kering had, betaalt hij 100 tot 150 euro. Hierdoor worden onverzekerden vaak gedwongen eerst duizenden euro's te betalen voordat zij weer in de verzekering worden opgeno men. Vorig jaar eiste de Tweede Kamer daarom al dat Klink met een nieu we systematiek moest komen om onverzekerden te stimuleren wél een verzekering af te sluiten. 2004 nog ingescand. Tegenwoordig doen de meeste mensen digitaal aangifte. De Belastingdienst foto Roland de Bruin/GPD Met de hand ingevulde belastingformulieren werden in wordt geteisterd door computerproblemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 5