ZMF wenst heldergroene bio-energie Zeeland Het verdriet blijft altijd' Provinciebestuur pakt verrommeling aan Terneuzen krijgt oefencentrum rampen PvdA deelt emotie over het damhert Grondstoffen moeten echt schoon, echt groen en echt duurzaam zijn. Familie Lin bedankt Arnemuiden voor steun na verlies dochtertjes. Aanpak ongewenste bebouwing in het landelijk gebied. Eerste kreeft voor minister Verburg Zeelandbrug nacht dicht voor wegverkeer Underground kost ruim dertig miljoen en levert 150 nieuwe banen op PZC Donderdag 28 februari 2008 I 31 Milie Kha, een nichtje van het echtpaar Lin, leest een dankbetuiging voor van haar oom en tante, foto Ruben Oreel door Ben Jansen MIDDELBURG - De provincie moet de toepassing van duurzame bio-energie in Zeeland stimuleren. Als biomassa mogen alleen stoffen worden gebruikt die echt schoon, echt groen en echt duurzaam zijn. De Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF) gaf gedeputeerde Marten Wiersma (Groenlinks, energie) gisteren een rapport aan. Dat moet leiden tot wat de ZMF 'hel dergroene biomassa' noemt. Bio-energie heeft wel de naam duurzaam te zijn, maar, zo zei ZMF-directeur Tjeu van Mierlo, er is ook veel foute bio-massa. Dat is het geval wanneer de teelt van ge wassen waaruit energie wordt ge wonnen, leidt tot ontbossing, ho gere voedselprijzen en meer uit stoot van het broeikasgas CO2. Daarom heeft de ZMF vier speer punten geformuleerd die leiden tot toepassingen van bio-energie die werkelijk duurzaam is. Van Mierlo spoorde het dagelijks provinciebestuur aan bij de ont wikkeling van het Biopark Terneu- zen in te zetten op de zogenoem de tweede generatie biobrandstof fen. Dat betekent dat niet langer voedsel (maïs en tarwe) en eetbare oliën (koolzaad, palmolie en sojao- lie) worden gebruikt voor de pro ductie van biodiesel en biobenzi- ne. In plaats daarvan moeten ge- wasresten (maïsstelen en tarwe- stro), houtachtige stoffen (cellulo se), algen en gebruikt frituurvet en -olie worden toegepast. Organisch afval moet in de visie van de ZMF worden vergist, zodat er biogas uit kan worden gehaald. Van Mierlo vond dat energiebe drijf Delta hierin het initiatief moet nemen. De zilte omstandig heden maken Zeeland volgens hem ook bij uitstek geschikt voor de teelt van algen, wieren en gras sen waaruit energie kan worden gehaald. Verder ziet de ZMF kan sen op het gebied van duurzame biomassa door op dijken en op overhoeken bij dorpen en steden snelgroeiende bomen als wilgen, essen en populieren te planten. Dat levert biomassa op en stof feert het landschap. Wiersma beschouwde de aanbeve lingen van de ZMF als een stimu lans om bij het zoeken naar alter natieven voor fossiele brandstof fen in te zetten op oplossingen die werkelijk duurzaam zijn. In ge sprekken met bedrijven die plan nen hebben op het gebied van bio-energie zal het rapport van de milieuorganisatie een rol spelen. Bij bio-energie moeten grondstof fen worden gebruikt die werke lijk duurzaam zijn. De ZMF heeft het dagelijks provinciebestuur hierover een rapprt aangeboden. door Carla van de Merbel ARNEMUIDEN - Het echtpaar Lin heeft gisteravond bij monde van haar nichtje Milie Kha de bevol king van Arnemuiden bedankt voor de steun die zij gekregen heeft na de dood van haar vier dochtertjes. De meisjes kwamen op kerstavond om het leven bij een brand in hun woning boven het Chinees-Indisch restaurant van hun ouders in de Noordstraat in Arnemuiden. Milie Kha las de dankbetuiging voor aan het begin van de vergade ring van de wijktafel in vereni gingsgebouw De Arne. Volgens Kha kon het echtpaar Lin hier zelf niet bij aanwezig zijn, omdat dat nog te emotioneel voor ze is. In de verklaring zeggen de heer en me vrouw Lin dat op kerstavond hun leven voorgoed is veranderd. 'Alles wat we hadden is van ons afgeno men. Van onze vier prachtige dochters Paulien, Melissa, Michelle en Winnie hebben we alleen nog herinneringen en foto's. We zijn erg dankbaar voor het medeleven en de financiële steun. Maar het verdriet zal altijd blijven.' Ook in een advertentie vandaag in deze krant spreekt de familie Lin haar dank uit voor het medeleven en de steun. Inzamelingsacties voor het echt paar Lin hebben 156.000 euro op gebracht. Kha zei na het voorlezen van de verklaring dat haar oom en tante verrast zijn door het massale medeleven. Volgens Kha weten ze nog niet wat ze nu gaan doen en zijn ze nu vooral bezig met het ver werken van het verlies. „Op dit moment gaat het heel erg slecht met ze. Ze moeten nu accepteren dat dit de werkelijkheid is." Het echtpaar Lin heeft een huis toegewezen gekregen in Middel burg, maar woont nog bij de ouders van mevrouw Lin in Hein- kenszand. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Onder het motto 'Mooi Zeeland' gaat het dagelijks provinciebestuur ongewenste be bouwing en verrommeling in het landelijk gebied aanpakken. Het vloeit voort uit afspraken met het Rijk, dat het programma 'Mooi Ne derland' uitvoert. De provincie wil per gemeente een top-vijf van ongewenste be bouwing opstellen en vervolgens onderzoeken of die kan worden opgeruimd. Geld zal daarbij groot ste knelpunt zijn. Ook wordt on derzocht wat gedaan kan worden aan ongewenste bestemmingen in het landelijk gebied die op papier zijn toegestaan, maar nog niet zijn uitgevoerd. Het gaat vooral om niet-agrarische bedrijven en glas tuinbouw. Samen met standsorga nisatie ZLTO wordt gekeken naar omvang en toekomstplannen van alleenstaande glastuinbouwbedrij- ven. Enige uitbreiding van deze glastuinbouw is mogelijk en de provincie wil weten wat er op dit stuk van zaken te verwachten is. ZIERIKZEE - Minister Gerda Ver burg (Landbouw, Natuur en Voed selkwaliteit) krijgt donderdag 27 maart de eerste Oosterschelde- kreeft van het seizoen 2008. Het schaaldier wordt uit de fuik ge haald door Jan van Westenbrugge. Aan boord van de ZZ14 zijn verder de ambassadeurs van België, Frank rijk en Spanje en commissaris Kar- la Peijs. Het kreeftenseizoen loopt van 1 april tot 15 juli. GOES - De Zeelandbrug is in de nacht van maandag 3 op dinsdag 4 maart afgesloten voor al het ver keer. De brug is van middernacht tot ongeveer 5 uur 's ochtends niet toegankelijk wegens onderhouds werkzaamheden. Verkeer krijgt advies een andere route te kiezen. Bij de brug en de toeleidingswegen staan informatie borden. Een omrijroute is aangege ven via de Stormvloedkering. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De Statenfractie van de PvdA vindt dat het dagelijks provinciebestuur ongevoeligheid vertoont in de kwestie van het ver wonde en doodgehongerde dam- hart in de Schouwse duinen. Met name de reactie van eerstverant woordelijk gedeputeerde Frans Ha melink (CU, natuur) is in het ver keerde keelgat geschoten. „Er leek sprake te zijn van een uit zichtloze situatie en onnodig lij den. De wreedheid die hieruit spreekt, roept terecht een heleboel emotie en reacties bij mensen op", stellen Marjan de Koster en Peter Holtring in schriftelijke vragen aan het dagelijks provinciebestuur. „Diezelfde verontwaardiging voe len wij ook." Ze willen weten hoe vaak sprake is van dergelijke voorvallen met dieren en of het dagelijks provin ciebestuur bij een ongeval zonder uitzicht op herstel bereid is van het gangbare beleid (niet schieten in de natuur) af te wijken. De Sta tenleden willen dat de huidige re gels kritisch worden bekeken. Ze dringen erop aan een meer eigen tijdse, diervriendelijke methode ('voor zover mogelijk') in overwe ging te nemen. De PvdA'ers plei ten voor maatwerk. door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Terneuzen wordt dé rampenstad van West-Europa. Of het nu gaat om een brand in een metrostation, een ontsporing in een spoortunnel of een explosie in een chemische fabriek. In Terneu zen gaat het veiligheidsbedrijf Ri- cas (onderdeel van de internationa le Group4Securicor) allerlei vor men van rampspoed ensceneren en hulpverleners uit alle discipli nes de kans bieden om adequaat op te treden. Het multidisciplinai re trainingscentrum Underground wordt gebouwd op een 20 hectare groot terrein in de Koegorspolder. Met de bouw is een investering ge moeid van ruim dertig miljoen eu ro. Het centrum levert uiteindelijk 150 nieuwe arbeidsplaatsen op. Het woordje 'blij' viel gisteren di verse malen op te tekenen in het provinciehuis bij de presentatie van het oefencentrumplan. Burge meester Jan Lonink van Terneu zen was blij omdat Terneuzen er een belangrijke werkgever bij- krijgt. Commissaris van de konin gin Karla Peijs was blij omdat Zee land een internationaal operende instelling erbij krijgt die de status van de provincie goed kan doen. En directeur Erwin Reijnders van Ricas was blij, omdat de concern- top eindelijk en zonder restricties het sein op groen heeft gezet voor de bouw van het complex. En haast is geboden volgens Reijn ders, omdat Ricas de eerste cursis ten voor het centrum al ingeboekt heeft voor maart 2009. De belang stelling voor de scholings-en trai ningsmogelijkheden voor het nieu we centrum is erg groot. Dat heeft volgens Reijnders vooral te maken met de grote reeks aan oefenmoge lijkheden. Underground wordt uit gerust met een 300 meter lange tunnel, een metrotunnel en sta tion, een parkeergarage, een hoog- bouwcomplex, een duikcentrum, een chemische fabriek, een oefen circuit voor auto's, een helikopter platform en een grote waterpartij. De oefenvoorzieningen kunnen ge bruikt worden door hulpverleners van alle disciplines. Met de bouw wordt nog dit jaar begonnen. 1^ Multidisciplinaire oefencentrum wil zich internationaal waarma ken. Hulpverleners uit alle disci plines kunnen vanaf maart 2009 in Terneuzen oefenen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 57