De fabrieken, die heeft Vrouw veroordeeld voor dealen bij HKPD Nog geen oplossing voor landbouwverkeer door Nieuwland Centrum Dauwendaele blijft open Jelma Bil uit Gapinge is eerste Walcherse voorleeskampioen Vlissingse handelde ook in cocaïne vanuit een Middelburgse woning. Scholiere De Schutte staat op 5 april in Zeeuwse finale. Geluidsscherm in plaats van wal is volgens Rijkswaterstaat te duur. Activiteitencentrum Middelburgse wijk hoeft niet te sluiten. 26 I Donderdag 28 februari 2008 PZC W door Emile Calon MIDDELBURG - Een 43-jarige vrouw is gisteren door de Middelburgse rechtbank veroordeeld tot dertig maanden celstraf, waarvan zes voorwaardelijk, omdat ze de afgelo pen jaren cocaïne dealde vanuit de gebruikersruimte van het Vlissing se huiskamerproject voor drugsge bruikers HKPD en vanuit een wo ning in Middelburg. De directie van het HKPD ontken de twee weken geleden tegenover deze krant nog dat er door die De Middelburgse rechtbank stelt dat een vrouw wel degelijk in co caïne handelde vanuit de gebrui kersruimte van het Vlissingse huiskamerproject. vrouw gedeald zou zijn. Volgens T. van Damme was dat onmogelijk omdat er altijd grondig gecontro leerd zou worden. Tijdens de rechtszitting gaf de vrouw zonder omwegen aan dat ze daar wel ge handeld had in harddrugs. In het vonnis stelt de rechtbank dat de vrouw wel degelijk daar heeft ge handeld in harddrugs. Daarmee heeft ze, aldus de rechters, de om wonenden van die Vlissingse in stelling zwaar op de proef gesteld. De eigenaar van de Middelburgse woning, van waaruit ze ook han delde, is veroordeeld tot een taak straf van 240 uur, een celstraf ge lijk aan zijn voorarrest en 180 da gen voor waardelijk. Die straf is ge lijk aan de eis. Twee weken gele den was door het Openbaar Minis terie tegen de vrouw een veel zwaardere straf geëist; een celstaf van vier jaar waarvan één voor waardelijk. middelburg - 'Als een professio nal', luidde het oordeel van de ju ry over het voorlezen van jelma Bil. En dus won de Gapingse scho liere gisteren de eerste halve finale van de voorleeskampioenschap- pen. Jelma zit op De Schutte in Gapin ge. Ze las voor het uit het kinder boek 'Verscheurd' van schrijfster Jantien Belt. Aan de eerste ronde deden elf scholieren mee van scho- door Nadia Berkelder NIEUW- EN SINT JOOSLAND - Bij de nieuwe N57 tussen Middelburg en Nieuw- en Sint Joosland mag dan een parallelweg komen voor tracto ren, hoe die vervolgens verder langs het dorp moeten, is niet dui delijk. Dwars door het dorp is geen optie, dat is te gevaarlijk. De trekkers helemaal laten omrijden over de plattelandswegen ook niet, want dan komen ze fietsers tegen. Een extra weg aanleggen tussen de A58 en de Walravenstraat zou een oplossing kunnen zijn. Dorpsbe woners willen dan wel dat die weg achter de nieuw aan te leggen ge luidswal komt. En dan beginnen de problemen. Omdat die geluids wal dan verder van de snelweg komt te liggen, doet hij zijn werk Het is nog niet duidelijk langs welke route het landbouwver keer bij Nieuw- en Sint Joosland moet rijden als straks de nieuwe N57 klaar is. niet goed genoeg meer. Een ge luidsscherm in plaats van een wal is weer een oplossing voor dat pro bleem. Een doorzichtig scherm kan hoger worden uitgevoerd dan een geluidswal en houdt daardoor meer geluid tegen. Rijkswaterstaat vindt een geluids scherm echter te duur, bleek tij dens de vergadering van de dorps tafel dinsdagavond. Bovendien vindt Rijkswaterstaat dat de ge meente maar een oplossing moet vinden voor de trekkers die door het dorp rijden. „Bij de Rode Leeuw houdt onze verantwoorde lijkheid op", zei Erik Mostert van Rijkswaterstaat. Tijdens het werk aan de N57 wordt de afrit vanuit Vlissingen naar Nieuwland en Arnestein afge sloten. Ook de oprit vanuit Ar nestein en Nieuwland richting Goes gaat dicht. Dat is nodig om dat er een nieuw viaduct wordt ge bouwd. Auto's kunnen via de nieu we parallelweg tussen Nieuwland en het viaduct bij de Schroeweg van- en naar Middelburg rijden. Fietsers tussen het dorp en Middel burg kunnen gebruik maken van een tijdelijk tunneltje. Huib Koman zou de Zware Plaatwerkerij graag openheid geven. len uit de gemeenten Middelburg en Veere. De jury die haar tot winnaar koos, bestond uit kinderboekenschrijf ster Anneke Wiltink uit Veere, An- nemarie Klein Wolterink van boekwinkel De Drukkerij en Han- nie van der Maas van de Zeeuwse Bibliotheek. Op 12 maart wordt de tweede hal ve finale gehouden. Dan doen twaalf scholieren uit Middelburg en Veere mee. De gemeente Vlis singen houdt zelf een voorronde. Het Zeeuws kampioenschap voor lezen vindt plaats op 5 april in de Zeeuwse Bibliotheek. Elke stad zou ze willen: monumentale fabrieken. Vlissingen hééft ze. Drie zelfs. De Timmerfabriek kent iedereen, maar hoe zit het met die andere twee? door Wendy van den Hurk Zeven bouwkunde-stu- denten van de Techni sche Universiteit in Eind hoven, honderdzeventig kilometer bij Vlissingen vandaan. Ze stonden vorig jaar voor een nieuw masterproject, zoals dat heet, dat moest gaan over de her bestemming van havengebieden. Hun begeleider had in zijn afstu- deeratelier al wat voorbereidend werk gedaan. Gezocht naar een ha vengebied met herbestemming. Hij kwam uit bij Vlissingen. De Zware Plaatwerkerij, dat zou een mooi studieobject zijn. En die pu pillen? Eén bezoek aan het Schel- deterrein en ze waren enthousiast. Stiekem een beetje verliefd. „De Zware Plaatwerkerij is een icoon", zegt Stephan Luijks (22). „Een gebouw dat herinnert aan de geschiedenis van de stad. De Zwa re Plaatwerkerij is heel belangrijk voor de identiteit van de stad." Zes weken hebben hij en zijn stu diegenoten de hal onderzocht. Ui teraard technisch, maar ook emo tioneel en cultuur-historisch. „We hebben interviews gehouden met bewoners van Vlissingen, leden van de Initiatiefgroep Scheldekwar- tier waaronder Doeke Roos junior en Ronald den Broeder en met oud-Scheldewerknemers", vertelt Luijks. „Sommige mensen vinden hem mooi en willen dat het be waard blijft. Maar er zijn ook men sen die zich afvragen wat je ermee moet. Van hen mag hij plat." Uitgesloten! Geen van de studen ten koos voor deze optie. Daar is de Plaatwerkerij te charmant voor, zegt Luijks, en herbestemming te interessant. „Zeker tegenwoordig, met die milieu- en energiestro men. Je moet zuinig zijn. En dit materiaal kun je bewaren." Want zo rot is de oude hal niet. „Laat ik het zo zeggen: hij stort niet in. De constructie is goed ge noeg. Binnen hebben ze een heel lichte staalconstructie gebruikt, die volgens een oude techniek in elkaar is gezet. Dat is écht een stuk je vakmanschap. De hal is drin gend aan onderhoud toe, dat wel. Zeker het metselwerk en de gevel openingen. Ja, die zien er vernag- geld uit. Je kunt ze vervangen of zo laten. Ik zou kiezen voor het laatste, om het karakter te behou den. Bovendien scheelt dat in kos ten." De zeven vijfdejaars studenten hebben een herbestemming voor de fabriek bedacht. Vier van die ontwerpen hangen op dit mo ment in de hal van het Vlissingse stadhuis. Dat van Luijks spitst zich toe op een 'cultureel ontmoetings centrum', met de hal als overdekte marktplaats waar je ook concer ten, evenementen en tentoonstel lingen kunt houden. „Ik heb drie ingrepen gedaan. De eerste is om openheid te creeëren langs de mo numentale gevel door daar veel glas te gebruiken. Dat haalt de mas sa weg. De tweede is langs het dok, om daar een wandelpromena- de te maken. Met een loungebar. Zo lok je mensen de Plaatwerkerij in. De derde is aan de zuid-oostge- vel. Daar is een gat ontstaan. Dat kan goed gevuld worden met workshopruimtes." In tegenstelling tot Luijks koos compaan Huib Kooman (23) meer voor de stad dan voor het gebouw. Voor hem staat het in de weg tus sen de oude en de nieuwe stad. „Ik wilde die barrière voorkomen. Daarom heb ik het gebouw aan de zuid-oostzijde, aan de winkelkant, open gehouden. Daar ontstaat dan vanzelf een intiem pleintje. Noord wordt ontspanning en west wordt een marktplaats. Wat overblijft is een klein cultureel bolwerk. Met de Plaatwerkerij als een soort schil. Door het gebouw heen zou ik passages maken, zodat je straks makkelijk doorsteekt van de Wal- straat naar het Scheldekwartier." Maar ook weer: niet slopen. „Dat moet je met geen van de fabrieken op het Scheldeterrein doen. Met de Timmerfabriek mag het sowie so niet, dat is aangemerkt als Rijks monument. Maar de Machinefa briek is zeker ook charmant. En de Zware Plaatwerkerij ook. Plus dat die staat op de plek waar het alle maal begon voor de Schelde, de scheepswerf die Vlissingen heeft doen groeien. En ze staat op een heel logische plek om dat cultuur historische element te bewaren: tussen oud en nieuw." Stephan Luijks kiest voor glaswerk langs de monumentale gevel. door Emile Calon MIDDELBURG - Activiteitencentrum Dauwendaele blijft bestaan. Voor sluiting hoeft niet gevreesd te wor den, verzekert directeur Marja Al- bers van de Stichting Welzijn Mid delburg. Volgens haar is het nimmer de be doeling geweest het centrum te sluiten. Door miscommunicatie is volgens haar dat beeld ontstaan. Eind vorige maand protesteerde een zeventigtal gebruikers van dat centrum zelfs tegen een 'gedwon gen verhuizing'. Ze hadden ge hoord dat ze in de nabije toekomst in een centrum elders in de stad bijeen moesten komen. Dat zagen ze niet zitten omdat ze vreesden dat hun groepen dan uit elkaar zouden vallen. „Nee hoor, het activiteitencen trum sluit niet," herhaalt Albers. Wel wordt, aldus de directeur van de stichting, gekeken of bepaalde activiteiten die daar worden aange boden misschien elders onderge bracht kunnen worden. Het gaat volgens haar om activiteiten die niet wijkgebonden zijn. Maar alles zal in goed overleg met de vrijwilli gers en deelnemers gebeuren, ver zekert ze. Ze beklemtoont dat ge meente en SWM het juist prachtig vinden dat in een centrum als dat in Dauwendaele zoveel buurtbewo ners bijeenkomen om samen be zig te zijn. Dat versterkt immers de samenhang in zo'n wijk. „En dat willen we juist."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 52