Binnenland CPB rekent eindbod cao politie door Hoop gloort voor Ganzedijk Dood onwel geraakte jongen leidt tot aanhouding 4 Donderdag 28 februari 2008 PZC Oppositie in Kamer vindt debat over politieloon voorbarig. Voor sloop Gronings dorpje is subsidie van Rijk noodzakelijk. Politie houdt man vast tot doodsoorzaak van 17-jarige is vastgesteld. Minimumloon voor zwangere zelfstandige 'Strengere regels voor geluid van Awacs' Ook de neus bepaalt tevredenheid werkplek Verdachte opgepakt van 'grensmoord' Sigarettenautomaat vraagt naar leeftijd Jonge crimineel vaker en zwaarder bestraft DEN HAAG - Het Centraal Planbu reau (CPB) moet het eindbod van minister Guusje ter Horst van Bin nenlandse Zaken voor een nieuwe politie-cao doorrekenen. Daaruit moet blijken wat de voorstellen netto inhouden voor politiemen sen. Ter Horst zei gisteren tijdens een spoeddebat in de Kamer geen be zwaar te hebben tegen dit verzoek van regeringspartij PvdA, die daar voor steun kreeg van oppositiepar tij SP. Wat de PvdA-bewinds- vrouw betreft, gaat het CPB zo snel mogelijk aan de slag en zou de doorrekening ertoe kunnen lei den dat er niet meer over cijfers wordt gediscussieerd. Twee van de vier politievakbon den hebben het eindbod van Ter Horst al afgewezen, een gaat on der voorwaarden akkoord en de NPB geeft begin volgende maand uitsluitsel. De minister heeft de bonden uitgenodigd op 7 maart weer om de tafel te gaan zitten. De oppositie in de Kamer vindt dat Ter Horst met een beter cao-bod moet komen. Wat de PW en Kamerlid Rita Verdonk be- De oppositie in de Kamer vindt dat minister Ter Horst met een beter cao-bod voor de politie moet komen. De minister wacht op uitsluitsel van twee bonden. liÜULUVAN STRAATEN treft, moeten alle politiemensen er 200 euro netto per maand bijkrij- gen. De politiebond ACP eist dat ook. De SP riep Ter Horst op een mooi gebaar te maken door af te zien van de voorgenomen inko mensverhogingen voor ministers, Kamerleden, raadsleden en andere politici. De vele miljoenen die daarmee gemoeid zijn, zouden dan naar de politie moeten gaan. De WD vindt dat de minister haar huiswerk moet overdoen en op korte termijn opnieuw met de bonden om tafel moet gaan. Daar bij moet ze met een beter bod ko men. De regeringspartijen willen zich niet mengen in de cao-onderhan delingen. Wel pleitte CDA-Kamer- lid Maarten Haverkamp ervoor het onderzoek naar de waardering van politiefuncties naar voren te halen. Hij kreeg bijval van de PvdA. Als blijkt dat bepaalde functies onder betaald worden, moet er geld bij. Kritiek op het spoeddebat kwam er van GroenLinks. Kamerlid Ine ke van Gent noemde het een 'schoffering' voor de bonden dat de Kamer nu al discussieert over de cao terwijl nog niet alle vak bondsleden zich hebben uitgespro ken. „Dit is een zaak tussen de mi nister en de vakbonden." Oud-vakbondsman Doekle Terps tra, die als bemiddelaar optrad in het cao-conflict, woonde het debat vanaf de tribune bij. Hij vond het een 'curieuze' vertoning: „De Ka mer organiseert hier het 'nee' van de politiebonden." GANZEDIJK - De sloop van 57 huur- en koopwoningen in Ganzedijk in Oost-Groningen kan nog wel tien jaar op zich laten wachten. De doorgang van het sloopproject - kosten vier miljoen euro - valt of staat met een financiële bijdrage van het Rijk. En daar is op dit mo ment geen enkel zicht op. Dat valt op te maken uit uitlatin gen van bestuurders. Bewoners van het buurtschap Gan zedijk schrokken deze week enorm toen zij op een informatie avond door KAW Architecten over het sloopplan werden geïnfor meerd. Maar volgens wethouder Ruud Hietbrink van de gemeente Reiderland betekent dat geenszins dat de afbraak van het buurtje met een kan beginnen. „Om het plan te kunnen uitvoeren hebben we vier miljoen euro nodig. Vooral het uitkopen van mensen met een koopwoning kost veel geld. En dat geld hebben we niet. We moeten met woningcorporatie Acantus en de provincie kijken hoe we de fi nanciering rond kunnen krijgen." De partijen zijn afhankelijk van de rijksoverheid. Wethouder Hiet brink: „Mogelijk kunnen we bij mi nister Vogelaar (Wonen, Wijken en Integratie) een subsidieaan vraag indienen. Er is een beleid, waarbij het Rijk geld geeft voor projecten voor stedelijke vernieu wing. Maar het is onduidelijk of we daarvoor in aanmerking ko- Het spookdorpje Ganzedijk in het oosten van Groningen wordt met sloop bedreigd. foto Vincent Jannink/ANP men. Als het tegenzit zijn we tien jaar verder eer we de zaken goed kunnen aanpakken." KAW Architecten onderzocht in opdracht van de gemeente Reider land, Acantus (eigenaar van dertig huurwoningen in Ganzedijk) en de provincie Groningen wat er met de verpauperde buurtschap moest gebeuren. De conclusie was dat het weinig zin heeft om de ver waarloosde panden op te knap pen. Sloop zou de enige oplossing zijn. „Doordat de bevolking in Oost-Groningen krimpt, komen er steeds meer huizen leeg te staan", zegt Bonne van der Kooi van KAW Architecten. „Het probleem doet zich versterkt in Ganzedijk voor. De woningen zijn van slech te kwaliteit. Sloop is de beste op lossing, waarbij je de bewoners er gens anders een betere woning moet bieden." Het probleem van een krimpende bevolking en leegstand doet zich ook voor in delen van Drenthe, Friesland en Limburg. Van der Kooi: „Het gaat om een relatief nieuw probleem. Hoe we het in Ganzedijk aanpakken kan een voorbeeld zijn voor andere plaat sen. Wel is financiering door het Rijk nodig." De gemeenteraad van Reiderland moet zich nog uitspreken over het sloopplan. IJl Bewoners van het buurtschap Ganzedijk kunnen even opge lucht ademhalen. De sloop van de 57 woningen kan nog wel tien jaar op zich laten wachten. CHAAM - De politie heeft een 30-ja- rige inwoner van Chaam aange houden in verband met de dood van Mark van Alderen uit Alphen. De 17-jarige jongen kwam onder 'verdachte omstandigheden' om het leven, aldus de politie. De twee kenden elkaar als leiders bij scoutingclub Stanislaskostka uit Alphen. De man uit Chaam belde dinsdaga vond het alarmnummer, met de melding dat de Alphense jongen onwel was geworden. Toen de poli tie en twee ambulances arriveer den, bleek Van Alderen al overle den. Omdat in de nacht van dins dag op woensdag niet duidelijk werd waaraan de jongen is overle den en onder welke omstandighe den, is besloten de man uit Chaam als verdachte aan te hou den in afwachting van de resulta ten van de lijkschouwing. Volgens een politiewoordvoerster gaat het om 'een echt geval van on wel worden'. „Maar waardoor dit is veroorzaakt, zal nog moeten blij ken. Alle opties, waaronder ook hartstilstand of drugsgebruik, hou den we open." De politie verwacht de uitslag van de lijkschouwing op zijn vroegst vrijdag. PR. IN REM V\M) TE VEEL- ,P£NI< JE- DEN HAAG - Zelfstandig werkende vrouwen krijgen voor zwanger- schaps- en bevallingsverlof een uit kering op het niveau van het mini mumloon als zij in het voorgaan de jaar minstens 1225 uur, ofwel ge middeld ruim 20 uur per week, ge werkt hebben. Dat staat in een re geling die minister Piet Hein Don- ner van Sociale Zaken gisteren naar de Kamer heeft gestuurd. BRUSSEL - Nederland wil dat de Eu ropese Unie voor Awacs-vliegtui- gen dezelfde strenge geluidsnor men oplegt als die voor de burger luchtvaart gelden. Dat blijkt uit een brief van Neder land aan de Europese Commissie. De regering wil dat de Europese milieu-eisen voor het luchtvaart- verkeer niet langer een uitzonde ring maken voor militair vliegver keer, blijkt uit de brief AMSTERDAM - Ruim de helft van de Nederlanders die op een kan toor werkt, vindt het belangrijk hoe het ruikt op de werkvloer. Dat staat in het Werkplek Tevreden- heidonderzoek onder 513 mensen dat onderzoeksbureau Ithaka re search uit Amsterdam uitvoerde. Alleen de werkdruk en het (slech te) humeur van collega's worden nog belangrijker geacht. BREDA - De politie heeft gisteren op Schiphol de 36-jarige man gear resteerd die zij verdenkt van moord op de persoon die vorige week dood werd gevonden in een huis op de grens tussen Baar- le-Nassau (Nederland) en Baar- le-Hertog (België). Waarschijnlijk is het lichaam van de Wit-Russische echtgenote van de verdachte, maar dit staat nog niet officieel vast, aldus justitie. EMMELOORD - Een sigarettenauto maat die controleert of je wel zes tien bent: sinds deze week staat er een in een supermarkt in Emme- loord. Wie sigaretten wil kopen, kiest via een menu op een beeld scherm. Via een cameraatje kijkt een medewerker van een callcen- trum mee. Als die twijfelt of de ko per wel oud genoeg is, moet de ko per identiteitspapieren laten zien. DEN HAAG - Kinderrechters leggen jonge criminelen vaker en zwaar dere straffen op. Het aantal on voorwaardelijke jeugddetenties is toegenomen van 913 in 1998 tot 1975 in 2006. Dat heeft minister Ernst Hirsch Ballin van Justitie gisteren aan de Tweede Kamer geschreven. Vooral het aantal korte straffen van minder dan drie maanden nam toe, van 430 naar 1437.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 4