Zeeland Zierikzeese vindt rust achter de strijkplank Samen sterk is motto van vrouwenfeest Regels Grevelingen rijp voor snoeibeurt Mini-festival filmmakers in FiZi Vereveningfonds aan zet Peggy Janse maakte met strijkbedrijf aan huis van hobby haar werk. Goeree-Overflakkee viert vrouwendag in Het Diekhuus. Provincie vindt algemene verordening onnodig uitgebreid. Filmtheater Zierikzee biedt Open Doek voor bont aanbod korte films Vekabo investeert met Stichting Zonnestraal in verfraaiing landschap. 26 I Donderdag 28 februari 2008 PZC Peggy Janse strijkt op zolder. „Ik strijk het lekkerste met een muziekje er bij en het raam open voor de frisse lucht." foto Dirk-Jan Gjeltema door Marijke Vael ZIERIKZEE - Strijken een rotklus? Helemaal niet, zegt Peggy Janse uit Zierikzee. „Ik vind het ontspan nend, omdat het mijn hoofd leeg maakt. Wanneer ik het strijkgoed glad zie worden, kom ik zelf ook tot rust. Ik doe het 's avonds vaak liever dan voor de tv zitten." Peggy begon onder de naam Strijk- service, een bedrijfje aan huis. Zij is niet de enige. Op internet we melt het tegenwoordig van de strijkservicebedrijfjes. Met namen als Strijkboutje, Ut Striekgoed en Iron Lady. Huisvrouwen beginnen ze omdat het een leuke bijverdien ste is en de investeringen te over zien zijn. Veel meer dan een goede strijkbout, strijkplank, een leeg staande zolder of logeerkamer is niet nodig. Wanneer de 37-jarige Peggy op feestjes vertelt dat zij voor anderen strijkt, worden er vaak wenkbrau wen gefronst: Waar hèb je zin in?' „Veel mensen beschouwen strij ken als een tijdrovende rotklus. Maar ik doe het graag." Begin februari zette ze haar onder neminkje op. „Voorheen werkte ik in de horeca, als verkoopster en deed schoonmaakwerk bij men sen thuis. Onder andere strijken en dat vond ik het allerleukste." Voordeel van haar eigen zaakje vindt Peggy ook dat ze thuis is voor haar twee jongens, van 7 en 9 jaar. De eerste opdrachten zijn in middels binnen en via flyers hoopt ze op meer. „Mensen kun nen strijkgoed afgeven en de vol gende dag weer ophalen bij mijn huis aan de Kabbelaarsbank 9. Maar tegen een kleine vergoeding wordt het ook bij hen opgehaald en gebracht." Janse rekent diensten 'schappelijke tariefjes'. Zo kost het strijken van een overhemd 1,40 euro, maar de eerste tien keer 1,20. Tot nu toe werden vooral overhemden, blou ses en linnengoed gebracht. Geen lastig strijkgoed. „Dat ken ik niet. Misschien jurkjes met tierlantijn- tjes. Die heb ik nog nooit gehad, maar het lijkt me een uitdaging." De Strijkservice is bereikbaar via 06-418 48 207. De Zierikzeese Peggy Janse is na onder meer in de horeca te heb ben gewerkt onder de naam Strijkservice een eigen strijkbe drijf aan huis begonnen. door Piet Kleemans MIDDELHARNIS - Vrouwen samen sterk. Dat is het motto van de vie ring van de Internationale Vrou wendag op vrijdag 7 maart in Het Diekhuus in Middelharnis. Alle 'vrouwen' van Goeree-Overflak- kee boven de 11 jaar zijn welkom. De opening van de avond wordt verzorgd door Pythia Maasdam van Moedige Moeders en Fazila Abdullatif, bestuurslid van de Kur distan Women Union in Europa. Gelegenheidsgroep 'De spiegeling' -bestaande uit leden van het 8 maart-team Goeree-Overflakkee- verzorgt een eenmalig en daarmee uniek optreden. Na dat optreden, waarbij op ludieke wijze wordt ge toond hoe misverstanden tussen door Piet Kleemans ZONNEMAIRE - Wat de provincie Zeeland betreft, kan flink gesnoeid worden in de algemene verorde ning van Natuur- en Recreatie schap De Grevelingen. Veel van de opgenomen regels zijn volgens de provincie volstrekt overbodig en dienen derhalve zonder pardon te worden geschrapt. Dat staat in een brief van de pro vincie aan het Grevelingenschap. Het schap heeft, zo stelt de provin cie voorop, het volsta recht om een eigen verordening te hanteren. Alleen bezorgt de huidige verorde ning - gebaseerd op een soortgelij ke vergunning van recreatieschap Voorne-Putten-Rozenburg - zowel het schap als de gebruikers van het gebied onnodig veel werk. „De ver ordening is zeer gedetailleerd en komt zeker in aanmerking voor de regulering", aldus de droge, maar niet mis te verstane conclusie in de provinciebrief „Er staan in de verordening veel re gels die ook al opgenomen zijn in de provinciale milieuverordening", stelt F. van Pelt van de provincie Zeeland. Als voorbeeld noemt hij de regels voor het gebruik van mo del vaar- of vliegtuigen in het ge bied. Ook de regel dat het verbo den is om met een auto of motor zonder ontheffing in een slikkenge- bied te rijden, is al opgenomen in de milieuverordening van de pro vincie. Evenals het zonder toestem ming van de bevoegde autoriteiten rooien van bomen of struiken in het natuurgebied. Het Grevelingse regelwoud kan vol gens Van Pelt stevig uitgedund worden. Er zitten heel veel onthef fingen in die omgezet kunnen wor den naar algemene verboden of al- Wat de provincie Zeeland be- treft, kan flink gesnoeid worden in het woud van regels - de alge mene verordening - dat geldt voor het Crevelingengbied. gemene vrijstellingen. Simpeler en duidelijker voor zowel het schap als voor de bezoekers van de Greve lingen. Hoe ingewikkelder en om slachtiger de regels zijn, des te gro ter de kans dat de regels verkeerd geïnterpreteerd worden, aldus de provincie. De veelheid aan regels is ook voor ondernemers een last. Door flink wat regels te schrappen, kan vol gens de provincie niet alleen de ad ministratieve druk op het Grevelin genschap sterk worden terugge bracht, maar ook de administratie ve lasten voor kleine onderne mers. Gebiedsbeheerder Siemco Louwer- se van GZH, lid van het dagelijks bestuur van het Grevelingenschap, zegt het commentaar van de pro vincie en de andere partners bin nen het schap op het gemak te wil len bestuderen. „Als er te veel re gels zijn, zijn wij de eersten om die te schrappen. Maar het moet al lemaal wel tip-top geregeld wor den. Je kunt geen risico nemen met het Grevelingengebied." door Ali Pankow ZIERIKZEE - De korte film is popu lair. Filmtheater FiZi in Zierikzee speelt daarop in met een mi ni-filmfestival. Onder de titel Open Doek biedt FiZi zowel beginnende als gevestigde filmmakers ruimte hier op zondag 30 maart hun pro ducten te vertonen. „Het is een laagdrempelig festival waarvoor iedereen die een korte film heeft gemaakt of nog gaat ma ken, zich kan aanmelden", laat woordvoerster Atske Warnaar van het Zierikzeese filmtheater weten. Wat FiZi betreft, mag er veel, zo blijkt uit haar opsomming: „Profes sioneel, semi-professioneel, ama teur, digitaal, analoog, camcorder, fotocamera, animatie en live-act- ion. Het onderwerp is ook vrij, als je film maar maximaal vijftien mi nuten duurt en interessant is voor het publiek." Volgens Atske Warnaar heeft de korte film in korte tijd een heel ei gen plek binnen filmland weten te veroveren. Zij verwijst naar projec ten als KORT van NPS en het Ne- W* Filmtheater FiZi biedt zowel erva- ren als beginnende makers van korte films, een podium met het mini-festival Open Doek in het Filmtheater Zierikzee. derlands Fonds voor de Film en New Arrivals van NPS en IFFR. „En dan hebben we het nog niet eens over commercials, filmpjes speciaal voor internet, clips en der gelijke." Warnaar ziet met diverse korte films het bewijs geleverd dat er met een beperkt budget soms toch een bijzonder aardig product gerealiseerd kan worden. De eerste inzendingen voor Open Doek zijn inmiddels binnen, maar het programma biedt ruimte voor meer inzendingen. FiZi maakt een selectie en de leukste of meest ori ginele inzending maakt kans op een workshop van een professione le filmmaker. Voor meer info: prog@fizi.nl. culturen ontstaan, gaan de stoelen aan de kant en wordt de avond voortgezet met muziek en hapjes. Tijdens het vrouwenfeest staan in Het Diekhuus stands van onder meer de Wereldwinkel, Metamor fose van Moniek van Munster, Ori- flame van Margriet de Jonge, begra fenis- en crematieverzorging Ria longenotter, Praktijk De Loods van Willy Visser, Hennatatoo door Naima en Charity stoelmassage. De 8-maartviering is bedoeld als herdenking van de eerste staking van vrouwen. Die staking was in 1908 in New York en gericht tegen de slechte arbeidsomstandigheden in de textielindustrie. In 1910 stel de de Duitse Clara Zetkin tijdens een conferentie voor socialistische vrouwen voor, de achtste maart uit te roepen tot internationale vrouwendag. De vrouwendagviering in Het Diekhuus begint om 20.00 uur. door Ali Pankow KERKWERVE - Bloemenranden langs de akkers op Schouwen-Dui- veland, kunstzinnige picknickplek- ken, het restaureren van een mo len. Het zijn mogelijke doelen waar de Vekabo, vereniging voor kampeerboeren afdeling Schou- wen-Duiveland/Goeree-Overflak- kee geld in gaat investeren voor verfraaiing van het landschap. De Vekabo heeft samen met land bouworganisatie ZLTO een zogehe ten vereveningsfonds opgericht. Zij willen het geld via de Stichting Zonnestraal een verantwoorde be stemming geven. Het fonds moet gevoed worden met de zogeheten vereveningsbijdragen die mi ni-campinghouders moeten beta len bij uitbreiding van het aantal standplaatsen op hun bedrijf Mini-campings met nu nog 15 standplaatsen mogen tot maxi maal 25 kampeerplekken uitbrei den. De gemeente is bereid daar toestemming voor te verlenen op basis van 'voor wat, hoort wat', of tewel volgens het vereveningsprin cipe. Dat wil zeggen dat tegenover economische uitbreiding ook een investering in het verbeteren van het landschap moet staan. De kam peerboeren hebben de keus per 'We willen vier concrete doelen formuleren voor investering in het landschap' extra kampeerplek 800 euro aan verbetering op eigen terrein te be steden of een bijdrage van 500 eu ro per extra plek in het zojuist op gerichte vereveningsfonds te stor ten. „De exacte doelen staan nu nog niet vast, maar we komen bin nen enkele weken met een defini tief plan", liet voorzitter Anneke Smits-Geluk van de Vekabo gister avond tijdens de ledenvergadering in Kerkwerve weten. „We willen vier concreten doelen formuleren. Dat kan variëren van bijvoorbeeld een wandelpad tot restauratie van een molen. Wie geld in het fonds heeft gestort, mag zelf aangeven aan welk doel hij zijn geld het liefst besteed zou zien", aldus de Vekabo-voorzitter. De eigen leden en leden van de ZLTO kunnen ge bruikmaken van het verevenings fonds. Wethouder A. Verseput complil menteert de Vekabo met dit initia tief. Hij houdt nog wel even eenl slag om de arm wat betreft de juri dische aspecten. De wethouder heeft echter goede hoop dat het fonds de afwikkeling van aanvra gen voor uitbreiding van mi ni-campings zal bespoedigen. De gemeente hoopt de veertig aanvra gen die er liggen vóór het hoogsei zoen te hebben getoetst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 36