Boeken Schrijvend supermodel H 'H Moeders ergste nachtmerrie Saaie roman over politieke actie BOEKEN KORT PZC Donderdag 28 februari 2008 j 1 9 Sophie Dahl: „Ik heb dan wel op tien scholen gezeten en in zeventien hui zen gewoond, tot in India toe, maar ik had een heerlijke jeugd." foto Luc Daelemans Supermodel Sophie Dahl (30) is de kleindochter van Roald Dahl en de dochter van schrijfster Tessa Dahl. Nu heeft ze zelf haar eerste boek geschreven Onder volwassenen is een bitterzoet coming-of-age-verhaal over het meisje Kitty. door Martine Cuyt Sophie Dahl is een super model, maar kapsones kent ze niet. Op een paar poses na, die een onzicht bare camera zouden doen vermoe den, zou zij een flegmatieke Britse kennis kunnen zijn. Is de naam Dahl een zegen of een last? „Zeker geen last. Het waren mijn grootvader en mijn moeder die me de liefde voor lezen en het boek hebben bijgebracht. Ik ben erg trots op die erfenis." Ie bent het enige familielid dat onder eigen naam in een boek van hem voorkwam. En hoe! Sophie is de bes te vriendin van De Grote Vriendelij ke Reus (De GVR) en slim! Hoe kwam je dat te weten? „Ik vermoed dat het verhaal me is voorgelezen. Ik was een jaar of zes. Ik herinner me wel dat ik uren heb zitten poseren voor Quentin Blake, die een tekening van me wil de in het boek. En dat dat knap vervelend was." Voelde je de druk van twee genera ties schrijvende Dahls bij het schrij ven van 'Onder volwassenen „Neen. Ik wilde niet aan hen en evenmin aan critici denken. Dat zou mijn authenticiteit wegstre pen, mijn stem. En dat is nu net wat een schrijver moet vinden: een eigen stem. Maar natuurlijk wilde ik graag dat mijn moeder het las toen het klaar was - niet eerder, nee. En zij was fenomenaal genereus in haar lof" Terwijl de flamboyante moeder in het boek inclusief depressies en versla ving wordt neergezet, maar wel lief devol. „Nu ja, er zitten dingen in die over eenstemmen met de werkelijk heid. Mijn moeder heeft zelf over die dingen gepraat, dus ik haal geen heilige huisjes omver. Ik heb dan wel op tien scholen gezeten en in zeventien huizen gewoond, tot in India toe, maar ik had een heerlijke jeugd. Niet conventio neel, toegegeven, maar wel warm. Ik ben behoorlijk ongecompli ceerd, geloof me." Je hoofdpersonage Kitty is belezen. Je dropt boeken bij bosjes in Onder vol wassen. Kitty's favoriete boek is 'Sen se and Sensibility'. Wat is het jou we? „Mijn recente favoriet is The Line of Beauty van Alan Hollinghurst, ronduit prachtig. Wat een vertel ler! Maar mijn favoriete titels van alle tijden zijn Scott Fitzgeralds Tender is the Night en Nancy Mit- fords The Pursuit of Love." Ben je een schrijvend model of een schrijver met modellenwerk? „De realiteit is dat ik tegenwoordig vooral aan mijn schrijftafel zit. Ik doe interviews voor Men's Vogue en schrijf sinds enige tijd voor het nieuwe magazine LUXX van The Times. Maar als er zich wat interes sants aandient van modellenwerk doe ik dat. De cover van UK Vogue met mijn naaktfoto werd in november een issue, maar goed. Ik moet bekennen dat ik na al dat vliegen en reizen in mijn leven erg gelukkig ben om thuis te komen." Voor een model is het minstens op vallend te noemen datje volgende boek over eten gaat. „Het wordt een warm foodboek, een tegenwicht voor al die boeken waarin de maaltijd bestaat uit groen sap. Er staan gezonde recep ten in, met seizoenfrisse groenten en andere verse ingrediënten en niet moeilijk om te maken. Gutte- gut, vrouwen leggen zo'n zweem van mystiek over voedsel!" Je bent dertig geworden. Hoe voelt dat? Is dat oud-out voor een model? „I love being thirty! Ik zou overi gens niet kunnen zeggen waarin dertig zo verschilt van 28 of 29, hoor. En op model-zijn staat geen vervaldatum. Mijn mooiste ver jaarsgeschenk? Dat ik kan zijn bij de mensen van wie ik houd." Sophie Dahl: Onder volwassenen (vert. Daniëlle Alders en Monique Eggermont), Truth and Dare, 255 pag. 18,90 euro. www.truthand- dare.nl Martijn Meijer speelt in Foute man met de rollen van mannen en vrouwen. Rogier is een erg 'foute man'. Een uitster vend soort, vindt hij zelf, een echte macho, trots op zijn uiter lijk, zijn veroveringen en zijn hardheid. Tot hij Marieke tegen komt, die hem voor het eerst in zijn leven Iaat nadenken over zichzelf Wat lijkt te beginnen als mannelijke variant op chick - lit, ontpopt zich tot een spel van schijn en werkelijkheid. De schrijver schakelt soepel van pulp naar literatuur en terug. Al leen aan het eind weet hij niet zo goed meer wat hij met zijn ei gen schepping moet. Martijn Meijer - Foute man Nieuw Amsterdam, 17,50 euro OVERLEVEN In Op Zoek vertelt de Amerikaanse Amy Bloom het verhaal van een jonge Russi sche die naar Amerika vlucht na dat haar familie bij een pogrom is uitgemoord. Lillian Leyb pro beert een nieuw leven op te bouwen in het New York van de jaren twintig. Als zij te horen krijgt dat haar dochter mis schien nog leeft, gaat ze meteen op zoek. Die zoektocht voert haar dwars door Amerika, naar het Jazz District van Seattle, naar Alaska en langs de Tele graph Trail naar Siberië. Amy Bloom - Op zoek Vert. Paul Sy riër, Nieuw Amsterdam, 17,50 euro DOOD In De laatste verhalen van de Poolse Olga Tokarczuk draait het om leven, familie en dood. Ze beschrijft het leven van een grootmoeder, een moeder en een dochter die voor de opgave staan hun leven onder ogen te zien. Elk van de vrouwen krijgt haar eigen verhaal waarin ook de anderen optreden. Hoewel ze uit verschillende generaties komen, is hun leven niet zo an ders. Het werk van Tokarczuk is sprookjesachtig en filosofisch van aard en stelt vragen over de zin van het bestaan. Olga Tokarczuk - De Laatste verhalen Ver. Karol Lesman, De Geus, 22,50 euro door Mieske van Eek [Wj Simone van der Vlugt Blauw water, Anthos, 16,95 euro en 21,95 eu ro (geb). et zal je maar gebeu ren. Lisa hangt in de tuin de was op en ineens staat er een engerd voor haar neus. Een ontsnapte tbs'er, die niet terugdeinst voor een moord of wat. Moeders ergste nacht merrie wordt bewaarheid als de man haar achtervolgt tot in huis. Om erger voor haar en zesjarige dochtertje te voorkomen doet Lisa alles wat de man zegt. Wasgoed blijft achter in het gras, maar daar lijkt niemand acht op te slaan. Behalve de journaliste Senta, die verdwaald is en aanbelt bij het afgelegen dijk- huisje van Lisa. Als niemand opendoet gluurt Senta naar binnen en ziet dat het niet pluis is. Ijlings neemt ze de benen en raast met haar auto over de dijk. Maar voor ze op haar mobieltje 112 heeft kun nen intoetsen, ligt ze met au to en al in het water. Als Sen ta ontwaakt uit haar coma is net dat ene stukje uit haar ge heugen gewist. Ondertussen vraagt de gegijzelde Lisa zich vertwijfeld af waarom die vrouw voor haar raam nie mand heeft gewaarschuwd. De nieuwe Simone van der Vlugt Blauw water is meteen maar gedrukt in een oplage van 100.000. Na het succes van Reünie geen grote verras sing. Het boek is evenmin erg verrassend. De plot is strak en Van der Vlugt weet hoe ze spanning moet opbouwen. Maar het verhaal is voorspel baar en de beschrijving van de tbs'er bespeelt vooral onze angsten en draagt weinig bij aan inzicht in tbs'ers. Dat maakt het boek clichématig. Van een roman die bestem peld wordt als literaire thriller zou je meer diepgang en origi naliteit mogen verwachten. Gijs IJlander - Geen zee, maar water. Uitgeverij Cossee. 18,90 euro. door Sonja de jong et is misschien waar dat Nederland het saaiste land ter wereld is. Zelfs een terroris tische aanval heeft hier iets slaapverwekkends." Dat zegt een van de personages in Geen zee, maar water van Gijs IJlander. Helaas gaat dat ook op voor een deel van deze ro man. Want het verhaal over de jonge lijsttrekker die met haar goedbedoelde plannen een groepje bejaarde actie voerders tegen zich in het har nas jaagt, is zo nu en dan ronduit saai. Dat is des te meer jammer omdat de twee de verhaallijn die de schrijver hier tussendoor vlecht, aan toont dat hij wel degelijk in staat is een meeslepend ver haal te vertellen. Hoofdpersoon van het centra le verhaal is Annet de Goede, een dertiger die het tot staats secretaris schopt. Als het kabi net sneuvelt, wordt zij lijst trekker van een nieuwe partij die het dankzij haar bijzon der goed doet in de peilingen. Maar een van haar plannen - het teruggeven van een deel van de polders aan het water - valt slecht. Een groepje actie voerders besluit actie te on dernemen en doet dat door De Goede's ouders en groot moeder op vrij absurde wijze te terroriseren. IJlander slaagt erin het politieke wereldje le vensecht neer te zetten, maar De Goede blijft kleurloos. Meeleven doe je wel met de zwakzinnige Bennie. Het is in de hoofdstukken over Bennie dat IJlander zijn kwaliteiten laat zien. Jammer dat de schrijver zijn boek niet helemaal rond deze Bennie heeft opgebouwd. Het zou vermoedelijk een veel interessanter verhaal heb ben opgeleverd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 19