'Juist de ontwikkelingslanden hebben belang bij deze gratis opslag.' Roel Hoekstra, plantenveredelaar Wageningen Universiteit en Researchcentrum PZC Donderdag 28 februari 2008 1 3 foto Hakon Mosovold Larsen/EPA Internationale zaadkluis in Leningrad. Toen hij in 1943 stierf in een Russisch strafkamp (na een conflict met een Stalinistische mede wetenschapper), had hij 200.000 za den vanuit de hele wereld verza meld. Inmiddels zijn de Russen al lang geen voorloper meer. De zaden- verzameling in Leningrad is er vol gens Hoekstra belabberd aan toe. Of de Russen gebruik gaan maken van de kluis op Spitsbergen weet hij niet. „De Amerikanen wel en dat verbaast me eigenlijk, want ze heb ben hun eigen bergkluis, Fort Col lins. Maar ook Duitsland is bezig J zijn verzameling te dupliceren naar Spitsbergen." Inmiddels liggen 18.000 monsters, ofwel 3,s kubieke meter, uit Neder land in de ijskoude kluis op Spits bergen. De bedoeling is van nog meer monsters uit Nederland een duplicaat te sturen. „We hebben be sloten van vlas geen duplicaat te ma ken. Daarvan zijn er al zoveel op de wereld. Maar van sla hebben we bij voorbeeld 2270 soorten naar Spits bergen gestuurd. Die verzameling is vrij uniek. Ook spinazie en koolsoor ten zijn erg belangrijk voor Neder land. En van tarwe en gerst zijn ook veel monsters gestuurd. Bonen heb ben we al eerder afgestoten aan Co lombia, dat land is daarin gespeciali seerd." De opslag is gratis op Spitsbergen. De kluis van 6 miljoen euro is be taald door de Noorse regering. De exploitatie neemt de Global Crop Diversity Trust voor zijn rekening. Dit fonds, dat gevoed wordt door de rijkere landen, wil de opslag ook voor arme landen toegankelijk ma ken. „Juist de ontwikkelingslanden hebben belang bij deze gratis op slag, niet alleen vanwege rampen en oorlogen. Maar ook omdat ze vaker te maken hebben met klimaatwisse lingen, waardoor de behoefte aan veel soorten gewassen groter is dan in bijvoorbeeld Nederland, waar de omstandigheden globaal genomen meer gelijk blijven." Dat er voor Spitsbergen is gekozen heeft een lange historie. Al in 1983 werden de eerste ideeën geopperd voor een wereldwijd toegankelijke kluis. Noorwegen bood in 1989 aan op Spitsbergen een dergelijke kluis te bouwen. Toch heeft het nog twin tig jaar geduurd voor het zover was. Dat had vooral politieke oorzaken. Spitsbergen is lange tijd door Rus land geclaimd. De spanningen tus sen de Noren (die er de souvereini- teit hebben) en de Russen zijn nog niet geheel verdwenen, maar wel een stuk minder. De politieke rust van dit moment, het koude klimaat en de afgelegen ligging, maken Spits bergen tot een ideale Ark van Noach. De kluis wordt op -18 gra den gehouden, mocht de klimaatbe heersing uitvallen, dan zal het er nooit warmer dan -4 worden. De za den zullen dus nooit ontdooien. „Veel zaden kunnen eeuwenlang be waard blijven. In de Egyptische py- ramides zijn zaden gevonden van 3000 jaar oud die nog kiemkracht hadden. We willen onze zaden zo lang mogelijk bewaren, maar som mige moeten na tien jaar toch ver vangen worden omdat ze dood drei gen te gaan. Nadeel is dat er bij elk mutatie genetisch materiaal verlo ren gaat en dat willen we natuurlijk zoveel mogelijk vermijden. Het kan namelijk een keer zo zijn dat we een bepaald soort gewas willen kwe ken dat resistent is tegen een bepaal de ziekte. Soms zit in oude zaden daarvoor al genetisch materiaal. Kijk, daarvoor is het belangrijk al die soorten te bewaren." Het opslaggebouwtje in Wagenin gen kan behalve door een vliegtuig, ook getroffen worden door overstro ming of brand. Voor dat laatste is een speciaal brandblussysteem met Argongas aangelegd. Voor een even tuele overstroming heeft de universi teit een contract met een Betuws be drijfje dat de zaden bij -20 kan ver voeren. „Maar in tijden van paniek weet je niet of alles gered wordt. Dan is het hebben van een backup een geruststellend idee." Lucht- sluizen I Kantoor Omliggende permafrost zorgt voor natuurlijke koeling wanneer het koelsysteem uitvalt. infographic: CN bron: Global Crop Diversity Trust Op Spitsbergen is een internationale zaadkluis in gebruik genomen. In de streng beveiligde opslagplaats worden zaden van gewassen van over de hele wereld bewaard bij een temperatuur van -18 graden Celsius. Internationale Svalbard zaadkluis Capaciteit: 4,5 miljoen verschillende zaadmonsters, in totaal 2,25 miljard zaden. Kosten: 6 miljoen euros. De kluis bevindt zich 120 meter Opslagruimten j diep in de berg, op 130 meter boven het huidige zeeniveau. Spitsbergen voor zaden Ingang: Verlicht kunstwerk dat verandert onder invloed van poollicht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 13