Zaadkluis Spitsbergen De Ark van Noach wordt het wel ge noemd: de kluis op Spitsbergen waar za den van over de hele wereld worden be waard. Ook Neder lands zaad ligt er op geslagen, wellicht voor eeuwen. Voor het geval dat. 4jf 1 2 Donderdag 28 februari 2008 PZC door Tanja Kits Sneeuwstormen trotserend, banen journalisten zich een weg naar de ingang van de zaadkluis op Spitsbergen die deze week officieel werd geopend. M ocht een vliegtuig neerstorten op het ge bouwtje van de Wa- geningse Universiteit waar de zaden van 25.000 gewassen worden bewaard, dan is er gelukkig Spitsbergen nog. Diep in een berg is daar een kluis gebouwd waar zaden vanuit de hele wereld worden be waard. Ook uit Nederland. „Nou ja, we hebben ook nog dupli caten liggen in Engeland en Duits land", relativeert plantenveredelaar Roel Hoekstra van de Wageningse Universiteit het belang van Spitsber gen voor Nederland. Hij had deze week aardappels willen zaaien, maar het werk blijft liggen vanwege de mediabelangstelling voor de za- denkluis op Spitsbergen. Directeur Bert Visser van het instituut is van wege de opening op Spitsbergen en kan de pers niet te woord staan. Hoekstra neemt waar. „De genenbank op Spitsbergen is vooral van groot belang voor heel veel landen die niet de mogelijk heid hebben hun zaden ergens an ders als duplicaat op te slaan. Het gaat toch om veel kubieke meters die onder bijzondere omstandighe den bewaard moeten worden, het liefst -20 graden Celsius." Het zijn vooral rampen en oorlogen die de 1400 zadenbanken overal ter wereld bedreigen. „Neem de Filipij- nen waar een tyfoon een deel van de genenbank heeft verwoest. In Rwanda en Sierra Leone zijn de za denbanken helemaal door de oor log verwoest. In Irak is de genen bank volledig geplunderd. En als het eenmaal vernietigd is, is het echt weg. Niet meer terug te krij gen," benadrukt Hoekstra. De eerste plantenveredelaar die het belang inzag van het opslaan van za den was de Russische Nikolai Vavi- lov. Hij richtte in de jaren twintig de eerste zadenbank ter wereld op, In het centrum voor Genetische Bronnen in Wageningen worden de kratten met zaden van gewassen bewaard bij -18 graden Celsius. foto Vincent Jannink/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 12