Meningen TT T i. -li- Alleen bij Herverkaveling van ziekenhuiszorg sieMatic: keukens in de BeauxArts stijl Thijs Kramer 3 Thijs Kramer 4 Windenergie Vissenkom Stadhuis Goes Intégis-rapport Kosovo SOLITAIRE" PZC Donderdag 28 februari 2008 1 1 Het bereikbaar houden van de zorg betekent niet altijd dat een ziekenhuisfusie ta boe is, aldus minister Klink. Minister Klink (CDA, Volks gezondheid) kwam dins dag niet tegemoet aan de wens van de Tweede Kamer om zijn brief over de bereikbaarheid van de zorg nog voor 1 april te stu ren. Zolang die brief er niet is, ver keren ziekenhuizen zoals die in Goes en Vlissingen in onzekerheid over wat wel en niet mag, rede neerde de Kamer. Daardoor ne men ze misschien 'onomkeerbare stappen' op weg naar een fusie. Het is een raadsel waarom Klink zijn brief niet eerder dan eind mei kan sturen, want in het debat met de kamer schetste hij zonder terug houdendheid de contouren van zijn epistel. Tegenstanders van een ziekenhuis fusie beroepen zich vooral op het criterium van de bereikbaarheid. Dat zou haaks staan op een derge lijke ontwikkeling. Hoe kan bij voorbeeld vanuit het noordwesten van Walcheren binnen drie kwar tier het ziekenhuis in Goes wor den bereikt? Mocht daar de acute zorg worden geconcentreerd, dan LEZERS SCHRIJVEN Brieven richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 31 4460 AA Goes 0113-315660 lezersredacteur@pzc.nl (max. 150 woorden) D. Sijmons, rijksadviseur voor het landschap stelt dat we niet tegelijk moeten inzetten op de zware ha ven- en industrie-economie, als groen-blauwe activiteiten; zijn voorkeur gaat uit naar 'de natuur'. Wat betreft onze kustverdediging wil hij vooral geen hogere dijken maar, ik citeer: „Met de zachte krachten van de natuur de water wolf proberen te temmen. Door bezinking en afslag de natuur het werk laten doen." Met betrekking tot het toerisme ziet hij een grote rol weggelegd voor de Staats-Spaanse linies. Samengevat: stopzetten industriële ontwikke ling, verdere uitbreiding natuur en grotere kustveiligheid zonder dijk verzwaring!? De gevolgen van een dergelijk wanbeleid zijn: terugloop werkgelegenheid, toename van on gedierte en een nieuwe watersnoodramp. A. de Klerk, con sulent historie en landschap, zegt over de Staats-Spaanse linies: „Ze zijn wel een grote troef, maar ik ge loof niet in toeristisch opzicht." Francis Babijn Bakkersstraat 59, Oostburg In de PZC van 23-02 heeft redac teur Rinus Antonisse de Thijs Kra mer-lezing op voortreffelijke wijze verwoord. Opvallend was, dat we derom een gezaghebbend per soon, Dirk Sijmons, aangaf dat de komst van de WCT een ramp is voor Zeeland. We moeten zuinig zijn op de 'groen-blauwe oase' te- ANALYSE door Ernst Jan Rozendaal is dat wel een wettelijke verplich ting. Klink zal ziekenhuizen daar zeker aan houden, bedrukte hij dinsdag in het Kamerdebat. Aan de norm van 45 miniuten mag niet worden gemorreld. Ook liet hij weten bezorgd te zijn over de verloskundige zorg op Walcheren. Als de kinderartsen straks in Goes zouden werken, denken de verlos kundigen op Walcheren niet meer te kunnen garanderen dat daar thuis kan worden bevallen. Toch maakte de minister duidelijk verder te willen kijken dan alleen de bereikbaarheid van zorg. Gaat het om de spoedeisende hulp, dan moeten de normen gewoon wor den gehaald. Maar de kwaliteit van de ziekenhuiszorg kan onder druk komen te staan als uitsluitend op de bereikbaarheid ervan wordt ge hamerd, waarschuwde hij. Als zie kenhuizen te klein zijn om bepaal de behandelingen vaak uit te voe ren, neemt de routine af. Dan ver dwijnen specialismen in de planba re zorg. Patiënten gaan dan hun heil elders zoeken, bijvoorbeeld in midden van verstedelijkte gebie den van Zuid-Holland, West-Bra bant en Vlaanderen. Tijdens de le zing waren tal van gedeputeerden aanwezig. De inleiders gaven aan, dat er keuzes gemaakt dienen te worden. Het tweesporenbeleid leidt nergens toe. Heren gedepu teerden, wees zo moedig om te stoppen met het ontwikkelen van het prestigeproject dat WCT heet. Peter H. de Dreu Ruigendijk 10, Driewegen In de PZC van 23-02 staat: 'Rijk zet rem op molens' en verderop: 'Rijk hindert bouw van turbines op zee'. De brancheorganisatie is boos dat RWS 'extreem zware ei sen' stelt voor windparken op zee. De planning voor 6000 mw op zee vindt u op www.noordzeelo- ket.nl. Een flink aantal windpar ken is reeds ingepland in de EEZ, de Exclusieve Economische Zone. De vrije ruimte voor de scheep vaart wordt zeer beperkt. Het is onverantwoordelijk met dit plan door te gaan: 1. Het Centraal Plan Bureau heeft in een kosten-baten- analyse aangetoond dat windener gie op de Noordzee de komende 20 jaar onrendabel zal zijn en af hankelijk zal blijven van subsidië ring. 2. Een fluctuatie van o naar 6000 mw kan niet meer door de gascentrales worden opgevangen. 3. De risico's voor de scheepvaart worden veel te groot. 4. Een snelle vervanging van de hr-ketel door de hre- ketel (eigen elektriciteitsop wekking) in alle huishoudens ver dient verre de voorkeur en maakt windenergie op land en op zee overbodig. A.Lafeber Sleedoornlaan 3, Burgh-Haamstede Het wensdenken dat de Partij voor de Dieren steun verliest van haar Minister Klink van Volksgezondheid. Gent, Breda of Antwerpen. „Be reikbaarheid is ook een bepaald ni veau van zorg handhaven, anders gaan mensen die zorg ergens an ders halen", aldus Klink. Oftewel: door een concentratie van medi sche afdelingen blijven specialis men voor Zeeland behouden. De minister liet er geen misverstand over bestaan dat hij bereikbaar heid ook zo interpreteert. Niet alleen weigerde Klink een fu sie uit te sluiten, tussen de regels van zijn betoog door leek hij een dergelijke ontwikkeling zelfs aan te moedigen. Toch bracht hij een belangrijke nuance aan. Sommige achterban is de droom waar som migen nog steeds niet uit zijn ont waakt. De citaten van David van Gennep en Dierenbescherming zijn uit hun verband gehaald. En dat de 'vissenkom' zo prominent de aandacht afleidt zegt alles over de media die het niet aandurven om alle 39 andere moties te benoe men. Want deze moties tonen té duidelijk het schandalig en gruwe lijk dierenleed waar het grote geld in de bio-industrie mee verdiend wordt. Het doodzwijgen van deze moties die klip en klaar en binnen korte tijd verlichting zou brengen aan de miljoenen dieren zou voor paginanieuws moeten zijn. Rob Ossewaarde Prins Bernhardstraat 25, Oud Sabbinge Als er dan toch geen ondernemer in het oude stadhuis in Goes wilt stappen is het dan mogelijk om de oude raadzaal in te richten als ex positieruimte (PZC, 26-02)? Dit is een mooie combinatie met de trouwzaal. Met deze geste zal de gemeente Goes een goede beurt maken. In de jaren '90 van de vori ge eeuw kreeg de gemeente Goes ongeveer 25 schilderijen van de magisch-realistisch schilder Lode- wijk Bruckman. Deze schilderijen zijn momenteel in bruikleen gege ven aan het streekmuseum 'de oude Wolden' te Bellingwolde. Jan Boer Aardebolleweg 5, Wolphaartsdijk Ik vond het vreemd dat de politie ke partijen niet de uitkomsten van dit rapport afwachtten maar vro lijk aan het formeren sloegen. Je zou denken dat enige afrekening van gemaakte fouten op het bord je terecht hoort te komen van de veroorzakers hiervan. Nu het rap port is uitgekomen wordt duide lijk dat dit niet speelt, het rapport foto Evert-Jan Daniëls/ANP vormen van zorg mogen dan wor den geconcentreerd, andere vor men worden juist dichter bij de mensen gebracht. Want in het be- reikbaarheidsverhaal horen wat Klink betreft ook de huisartsenpos ten thuis. Hij voorziet een 'herver kaveling' van de zorg die niet al leen leidt tot een concentratie van functies ten behoeve van de kwali teit maar ook een (verdere) sprei ding van functies ten behoeve van de bereikbaarheid. Ook in de ei gen regio's moet de keuze van pa tiënten voor een behandellocatie worden vergroot, aldus Klink. Aan Zeeland de vraag hoe. blijkt een schaamlap voor de poli tiek te zijn, niet aan het onder zoeksbureau toe te schrijven maar aan de partijen die de opdracht ga ven, waarbij de PvdA niet de klein ste rol lijkt te spelen. In de landelij ke politiek kunnen partijen wel ge maakte fouten erkennen, zie het onderwijsrapport, hier zijn we kennelijk met zoveel minkukels op gescheept dat dit niet mogelijk is. Jammer voor het aanzien van de gemeentepolitiek. J. A. Gelders Verdilaan 64, Vlissingen Erkenning van de 'onafhankelijk heid' van Kosovo betekent de schending van het internationaal recht en van de VN-resoluties. De territoriale integriteit van Servië, zou worden gerespecteerd. Het schept een gevaarlijk internatio naal precedent. Kosovo verwerft feitelijk geen onafhankelijkheid. Kosovo wordt door een Internatio nale Civiele Raad (ICR) bestuurd, benoemd door de VS, de EU en de Navo. De onafhankelijkheid is niet in het voordeel van de Ko- sovaarse bevolking. Na 9 jaar Na- vo-overheersing is 60 procent van de bevolking werkloos, het is een centrum van internationale drug handel, een draaischijf voor de prostitutie binnen Europa. Werk is in Kosovo hoofdzakelijk te vin den in dienst van de VS/Navo. De grootste constructie uitgevoerd in Kosovo is Camp Bondsteel, de grootste militaire VS-basis in Euro pa, ter controle van de strategische olietransporten in de gehele regio. 250.000 mensen van Servische af komst, Roma en andere nationali teiten werden tijdens Navo-bezet- ting uit Kosovo verdreven. Bijna een kwart van de Albanese bewo ners hebben hun land verlaten om werk en inkomen te vinden. Luk Brusselaers Hoefkensdijk 11, Kuitaart Met de nieuwe SieMatic BeauxArts Collection worden totaal verschil lende stijlen, materialen en tinten gecombineerd tot unieke, zeer persoonlijke keukens. Compleet anders en toch vertrouwd, omdat u er eeuwenoude architectuur- vormen In herkent. Aangenaam symmetrisch ontworpen rondom een groot fornuis en een koelkast in 'American style'. Klassiek is weer modern. Nu te zien in onze showroom. Welkom! AXEL SieMatic Keukenstudio Van Vliet (onder dak bij Pot Woninginrichting) Nieuwendijk 89 Tel. 0115-564070 zondag open www.siematic-axel.nl GOES Plieger (ook voor sanitair) Nansenbaan 15 Tel. 0113-246464 www.plieger.nl MIDDELBURG SieMatic Middelburg Grenadierweg 17a (naast de Baderie) Tel. 0118-629522 www.siematicmiddelburg.nl TERNEUZEN BouwCenter L0GUS - De Hoop Kennedylaan 32 Tel. 0115-680612 www.logus-dehoop.nl wij adviseren:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 11