België kan weer geld uitgeven Italië griezelt van kinderleed Terroristen verstevigen band op platteland Pakistaanse senaat hekelt film Wilders Man mengde abortuspil door eten vriendin Honderden jonge moslims in Engeland opgeleid voor jihad. Redding jongen uit put leidt tot vondst van twee kinderlijken. Eerste kritiek op akkoord over staatshervorming. Zweedse rechtbank legt vriend celstraf op voor zware mishandeling. 8 Woensdag 27 februari 2008 PZC www.pzcadverteren.nl door David Stringer LONDEN - Het moet een opvallend, zo niet lachwekkend tafereel zijn geweest, op het pittoreske Engelse platteland: jonge mannen in leger- kleding die met denkbeeldige gra naten gooien, met stokken zwaaien die geweren moeten voor stellen en in watermeloenen hak ken om onthoofdingen na te boot sen. De realiteit is echter verre van komisch. Honderden jonge mos lims werden in deze terreurkam pen klaargestoomd voor de strijd die zij beschouwen als een heilige oorlog tegen ongelovigen, jihad. Vier jaar politieonderzoek, dat gis teren eindigde met de veroorde ling van vijf mannen, bracht een netwerk van geheime terroris tische kampen in de Engelse na tuur aan het licht. Deze kampen zouden tevens zijn bijgewoond door de extremisten achter de mis lukte bomaanslagen op een bus en drie metrotreinen op 21 juli 2005, twee weken na het bloedbad in het Londense openbaar vervoer. Met ongeveer tien tegelijk werden de jongemannen op verschillende plekken op het Britse platteland opgeleid tot terrorist of kregen Britse moslims die in het buiten land strijden een opfriscursus. „Mensen moeten zich ervan be wust zijn dat deze dingen midden in onze samenleving gebeuren", zegt Patrick Mercer, een politicus van de Conservatieven en voorma lig agent van de inlichtingendienst MI5. Directeur Jonathan Evans van MI5 zei te geloven dat er in Groot-Brittannië rond de tweedui zend terroristen rondlopen. Als onderdeel van het politieon derzoek infiltreerde een agent in een van de kampen en legde met zijn mobiele telefoon enkele trai ningen vast. Hoewel de beelden nogal komisch overkomen, is vol gens een anonieme inlichtingen- functionaris de methode van on dergeschikt belang. Het gaat er vol gens hem net als bij teambuilding evenementen van bedrijven om dat de deelnemers een band op bouwen. Dat gold volgens hem ook voor de plegers van de aansla gen op het Londense openbaar ver voer. Voor de groep van de gelukte aanslagen op 7 juli 2005 was het wildwaterraften, dat de band tus sen hen smeedde. Voor het viertal achter de mislukte aanslagen was het een training in een van deze kampen, aldus de functionaris. Twee islamitische geestelijken uit Londen zijn aangewezen als de lei ders van het netwerk. De twee krij gen volgende maand hun straf te horen. Het gaat om Atilla Ahmet, die in een interview met CNN zei dat hij de nummer één van Al Qai- da in Europa was, en Mohammed Hamid, die zichzelf de bijnaam Osama bin London gaf Honderden jonge moslims zijn in terreurkampen op het Britse plat teland klaargestoomd voor de ji had. Vier jaar politieonderzoek bracht dit netwerk aan het licht. ISLAMABAD - De senaat van het isla mitische Pakistan heeft de ge plande film van Kamerlid Geert Wilders veroordeeld als poging de islam zwart te maken. De senato ren namen gisteren unaniem een resolutie aan waarin zij ook verwe zen naar de Deense spotprenten over de islamitische profeet Mo hammed die begin 2006 en on langs weer opschudding veroor zaakten. Deze 'schandelijke' aanvallen zijn mogelijk onderdeel van een strate gie om sommige mensen tot ge welddadige reacties te provoceren, aldus de senatoren. De filmpjessite YouTube op het in- door onze correspondent Eelco van der Linden CRAVINA Dl APULIË - Moord of toch een ongeluk? Een van de meest ge volgde verdwijningszaken van Ita lië, kreeg deze week een even bi zarre als macabere wending toen bij het redden van een in een wa terput gevallen jongen in de diep te ook twee gemummificeerde kin derlijken werden aangetroffen. Gistermiddag kwam na 24 uur van spanning het gevreesde woord: ja, de lijken zijn van Salvatore en Francesco Pappalardi, bij hun ver dwijning in de zomer van 2006 res pectievelijk elf en dertien jaar oud. Niemand had voor mogelijk ge houden dat de jongens zouden worden gevonden in het centrum van de Zuid-Italiaanse stad Gravi- na di Apulië, niet ver van het huis waar zij met hun vader en diens tweede vrouw woonden. Overal was gezocht. Politie en brandweer hadden met alle midde len het omliggende land vol spe lonken en grotten uitgekamd in de veronderstelling dat er van moord ternet is sinds gisteren weer bereik baar vanuit Pakistan, omdat de clip is verwijderd waarin Wilders zegt dat zijn komende film de is lam afschildert als fascistisch en ge neigd tot geweld. De Pakistaanse telecomautoriteit gaf vrijdag de op dracht de toegang tot YouTube te blokkeren, omdat de clip beledi gend is voor de islam. Sudan heeft de import van Deen se producten verboden. Het ver bod is een reactie op het weer af drukken door Deense kranten van de Mohammed-spotprent. Van daag heeft in de Sudanese hoofd stad Khartum een grote demon stratie plaats tegen Denemarken. sprake was en de lijken van de kin deren hier waren gedumpt. De voornaamste verdachte was en is nog steeds de vader, een vracht wagenchauffeur en een geweldda dig type. Hoewel deze op televisie zijn kinderen opriep naar huis te komen, werd hij vrijwel meteen beschuldigd door zijn ex-vrouw, de moeder van de twee kinderen. In december vorig jaar werd hij ge arresteerd. Maar de gebeurtenissen van maan dag en gisteren suggereren dat het ook anders kan zijn gegaan. De twee broers zouden bij het spelen op het dak van het oude, verlaten 'Zij moeten een vreselijke dood zijn gestorven' woningcomplex uitgegleden kun nen zijn, net als de elfjarige jongen maandag. Deze overleefde een val van 23 meter, hoewel hij al zijn be nen en armen daarbij brak. Vriend jes sloegen alarm. De brandweer man die de jongen redde vertelde dat deze bij kennis was toen hij bij hem aankwam en de zo macabere ontdekking deed. door onze correspondent Pascale Thewissen BRUSSEL - Na lang onderhandelen heeft de Belgische regering een ak koord bereikt over de begroting van 2008. Het kabinet onder lei ding van interim-premier Guy Ver- hofstadt zat sinds maandagmiddag bijeen en kwam in de nacht van maandag op dinsdag uiteindelijk tot overeenstemming, meldden Belgische media. In het akkoord wordt 340 miljoen euro uitgetrok ken voor nieuwe maatregelen. Inmiddels is de eerste kritiek te ho ren op het in de nacht van zondag op maandag bereikte akkoord over de staatshervorming, waarbij be voegdheden op gebied van land bouw, verkeer en huisvesting over geheveld worden naar de deelsta ten. Vlaamse politici hebben het over 'communautaire borrelnoot jes'. De Nieuw-Vlaamse Alliantie (N-VA) bestempelt het als te vaag en te vrijblijvend. De partij die sa men met de Vlaamse christende mocraten (CD&V) de verkiezings strijd in ging, heeft laten weten op deze basis niet in de regering-Lete- rme te willen stappen. En daar mee beginnen de problemen voor I'M Na het akkoord over de Bel- gische staatshervorming die de langdurende kabinetsformatie uit het slop trok, kwam gisteren de begroting van 2008 rond. Politie en justitie besloten vanaf de straatzijde een gat te graven naar de bodem van de put, die deel uitmaakte van een groter sys teem voor wateropvang. Toen de kisten uiteindelijk te voorschijn kwamen, lieten omwonenden van af balkons hun tranen de vrije loop en klonk een lang applaus. Volgens de eerste aanwijzingen be vonden de lijken zich op vijftien meter afstand van de bodem van de put, in een droogstaand onder gronds bassin. Dit zou er volgens de onderzoekende magistraten op duiden dat de kinderen nog ge leefd hebben, en zelfs nog hebben geprobeerd weg te komen. „Zij moeten een vreselijke dood zijn ge storven", zei procureur Emilio Marzano. De komende dagen zal schouwing plaatsvinden en duidelijk moeten worden of de twee botbreuken hadden. Dit is belangrijk, omdat het erop lijkt dat er nog andere toe gangen waren tot de uiteindelijke vindplaats en de jongens dus niet noodzakelijk vanaf het dak in de smalle put zijn gevallen of ge gooid. Procureur Marzano ontkende dat er aanleiding is om de aanklacht te gen de vader te veranderen. Yves Leterme, die eind volgende maand interim-premier Verhof- stadt opvolgt, van voren af aan. CDScV en N-VA vormen samen één fractie in het parlement. Zon der de N-VA van Bart de Wever vallen de christendemocraten te rug naar 34 zetels en worden de li beralen met 41 zetels de grootste politieke 'familie'. En die levert normaal gesproken de premier. Het ligt voor de hand dat de Frans talige liberaal Didier Reynders zichzelf als kandidaat naar voren zal schuiven. De partij liet vorige week al weten dat het voor hen geen automatisme is dat Leterme, met achthonderdduizend voor keurstemmen de grote overwin naar van de verkiezingen in juni vorig jaar, de nieuwe premier wordt. Daarnaast heeft de regering-Leter- me zonder de N-VA geen tweeder demeerderheid meer die nodig is om de staatshervorming goed te keuren. Dat betekent dat Leterme naarstig op zoek moet naar een an dere regeringspartner, zoals de groenen of de Vlaamse socialisten. De Wever heeft wel al laten weten eventueel bereid te zijn om in juli alsnog in de regering te stappen, als er duidelijkheid is over een tweede, meer ingrijpende staats hervorming. Politieke commentatoren braken zich gisteren het hoofd over de vraag hoe dat zou moeten. Moeten de ministersposten dan opnieuw verdeeld worden? En is de rege- ring-Leterme dan eigenlijk ook niet een interim-regering? STOCKHOLM - Een Zweedse recht bank heeft een man gisteren acht tien maanden celstraf opgelegd, omdat hij heimelijk abortuspillen door het eten van zijn vriendin had gemengd. Het hof van beroep voor West-Zweden achtte de 27-ja- rige man schuldig aan zware mis handeling. Het stel was al acht jaar samen. De man bestelde via internet abor tuspillen, nadat zijn vriendin had aangegeven haar zwangerschap te willen voltooien, ondanks het feit dat de man had gezegd niet klaar te zijn voor een kind. Hij roerde drie fijngestampte pil len door de yoghurt die hij zijn vriendin voorschotelde. De vrouw kreeg vervolgens hevige buikpijn en vaginale bloedingen. Toen zij erachter kwam wat haar vriend haar had toegediend, be sloot zij de foetus weg te laten ha len. Zij vreesde dat de vrucht on herstelbaar beschadigd was door de pillen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 8