Buitenland Frauderapport onder de pet Gazprom dreigt Oekraïne opnieuw met afknijpen levering aardgas Auto rijdt in op bushalte bij Rome: vijf doden Jl Meeste leden Europees Parlement zwijgen liever over misstanden. □2 Kofi Annan staakt bemiddeling Kenia Historisch Amerikaans concert in Noord-Korea Duizenden betogen tegen rookverbod Vallende ijspegels doden Russen Roemeense politie volgt balletlessen PZC Woensdag 27 februari 2008 I 7 FIUMICINO - Bij Rome is gisterochtend een auto ingereden op een groep mensen dat bij een bus halte stond te wachten. Drie meisjes, een vrouw en de chauffeur van de auto kwamen daarbij om het leven. Er vielen negen gewonden, van wie de meesten er slecht aan toe zijn. Onder de doden zijn twee Roemeense meisjes, van 7 en 13 jaar, en hun 36-jarige moeder. Het ongeluk gebeurde in Fiumicino, dertig kilo meter buiten de Italiaanse hoofdstad Rome. Vol gens de verkeerspolitie verloor de man de macht over het stuur. foto Massimo Percossi/EPA MOSKOU - De Russische gasgigant Gazprom dreigt de levering van aardgas aan Oekraïne vanaf volgen de week maandag met een kwart te reduceren, als er voor die tijd geen akkoord wordt gesloten over een achterstallige schuld. Volgens Gazprom blijft Oekraïne achter met het aflossen van een gasreke- ning van-i,s miljard dollar. Rusland en Oekraïne bereikten twee weken geleden nog een ak koord over de betalingsachter stand. Kiev zou de schuld in ter mijnen aflossen. Ook zouden er af spraken worden gemaakt over de gashandel tussen beide landen. Een groot deel van het gas dat Rus land aan West-Europa levert, loopt via pijpleidingen in Oekraï ne. Twee jaar geleden liep een ru zie tussen Moskou en Kiev nog uit op problemen met de levering van gas aan Europa. door onze correspondent Hans de Bruijn BRUSSEL - Het Europees Parlement is verdeeld over de vraag of een rapport over misstanden bij de be taling van 1500 medewerkers van europarlementariërs openbaar moet worden. De meerderheid houdt het liever onder de pet; een grote minderheid vindt dat de kie zer recht heeft op opening van za ken. Het rapport is opgesteld door de accountantsdienst van het parle ment en bevat een onderzoek naar de betaling in 2004 en 2005 van de medewerkers van 167 van de 785 le den. Daarbij zijn volgens leden die het rapport gezien hebben in zo'n vijftien gevallen misstanden gecon stateerd, van onterechte betaling tot ontbrekende verantwoording. Namen worden niet genoemd. Het betrof immers een onderzoek naar het systeem van betalingen en niet naar individuele gevallen. Daarom menen echter veel parle mentariërs dat het best openbaar kan worden, maar de meerderheid vreest een heksenjacht. „De in druk wordt gewekt dat wij alle maal fraudeurs zijn", zei de Deen Mogens Camre. In de begrotingscommissie speel de zich gisteren een vinnig debat af „Als het rapport niet openbaar wordt, kunnen we ook niets met onze kennis ervan", zei Paul van Buitenen. Ook Jan Mulder (WD) wil openbaarmaking. „Het is een grote fout geweest om dit rapport geheim te houden." Het Europees Parlement heeft al een imago van verkwisting door de hoge onkos tenvergoedingen en het dure heen-en-weer reizen tussen Straatsburg en Brussel. „Als je mis standen constateert, en die zijn in derdaad erg, dan moet je daar niet zo mee omgaan", zegt Mulder. „Zij mógen gewoon niet voorko men." Details zijn niet gegeven, maar vol gens geruchten zijn er leden die geen medewerkers op hun loon lijst hebben staan, maar toch de maandelijkse vergoeding van 15.460 euro voor assistentie ont vangen. Ook zijn er die hun echt genoot als assistent 'inhuren' en daar 15.000 euro voor opstrijken. Bovendien is het systeem ondoor zichtig. De medewerkers krijgen geld van het Europees Parlement, betalen meestal belasting in België maar vallen onder de sociale zeker heid van hun thuisland. Er zijn drie soorten contracten, en sommi ge leden hebben zowel medewer kers in Brussel als in hun thuis land. Dat is moeilijk te controle ren. De accountants willen dan ook één systeem, waarbij alle assis tenten rechtstreeks door het parle ment worden betaald. Daarover bestaat geen verschil van mening meer; vanaf volgend jaar moet het zo gaan. Maar intussen is er het rapport en blijkt in één op de tien onderzochte gevallen gesjoemeld te zijn. Omgerekend over het hele parlement gaat het dan over tachtig mogelijke fraude zaken. Mulder vindt dat die alle maal uitgezocht moeten worden, al was dat niet de bedoeling van het onderzoek. De Europese fraudedienst Olaf heeft het rapport al opgevraagd. De Britse liberaal Chris Davies pleit zelfs voor een strafrechtelijk onderzoek. Volgens leden die het rapport gezien hebben gaat het eer der om 'onethisch' dan om straf baar gedrag. Maar de Oostenrijker Hans-Peter Martin zei dat er ver moedens zijn van belastingontdui king en het omzeilen van sociale wetgeving. Een meerderheid van de europarlementariërs vreest een heksenjacht als een rapport over gesjoemel door zijn leden openbaar wordt gemaakt. Nederlandse europarlementariërs zijn transparant De Britse liberaal Chris Davis, die het bestaan van het geheime rapport naar buiten bracht, zei gisteren dat de Nederlandse europarlementariërs (met de Denen) het meest 'ethisch' zijn als het gaat om hun financiële verantwoording. Dit rapport slaat in elk geval niet op ons, zeggen ook de Nederlanders in koor. De aanstelling en betaling van hun medewerkers is 'transparant' geregeld. - Toch moest vorige maand de SP drie ton aan subsidies aan het parlement terugbetalen, die ten onrechte in de partijkas waren verdwenen. Het ging om geld dat het parlement had betaald voor de medewerkers van de twee SP-leden Erik Meijer en Kartika Liotard en dat niet was opgebruikt. Dat geld had moeten worden teruggestort. „Foutje van het partijbureau", zo heette het. De vijftien medewerkers van de zeven PvdA-parlementariërs zijn in dienst van de Anne Vondeling Stichting (AVS). Het Europees Parlement betaalt 15.000 euro per parlementariër direct uit aan de AVS. De medewerkers hebben een eigen cao. De AVS-jaarrekening wordt door een accountant gecontroleerd en ingediend bij het Europees Parlement. Bij het CDA huren de zeven parlementariërs zelf hun medewerkers in. Zij krijgen een arbeidsovereenkomst en zijn in dienst van de leden. Wel wordt hun salaris direct door het Europees Parlement betaald aan een ac countant, die uitbetaalt en voor de afdracht van premies en belastingen zorgt. Daarmee bemoeien de parlementariërs zich dus niet. De VVD (vier leden) heeft de Stichting Europese Politieke Ondersteu ning, waarbij de assistenten in dienst zijn. Die krijgt de bijdrage van het Europees Parlement en betaalt de medewerkers. Een accountant doet de administratie. Overschotten uit de secretariaatsvergoeding worden terug gestort naar het Europees Parlement. De enige D66'er, Sophie in 't Veld, is werkgeefster van haar medewerkers, maar hun salarissen worden direct door het parlement betaald. Zij heeft daar geen bemoeienis mee. GroenLinks (twee leden) heeft de 'Stichting GroenLinks in de Europese Unie' die de medewerkers aanneemt en uitbetaalt. NAIROBI - Kofi Annan, voormalig secretaris-generaal van de VN, heeft zijn bemiddelingspogingen bij de politieke crisis in Kenia giste ren opgeschort. Gebrek aan voor uitgang noemde Annan als reden. „De sessies zijn gestaakt en ik zal met de Keniaanse leiders overleg gen hoe we verder gaan", aldus An nan. De Keniaanse oppositieleider Rai- la Odinga beschuldigt de in decem ber herkozen president Mwai Kiba- ki van verkiezingsfraude. Vijftien honderd mensen kwamen om bij het geweld na de stembusgang. PYONGYANG - The New York Phil harmonic Orchestra heeft gisteren opgetreden in de Noord-Koreaan- se hoofdstad Pyongyang. Amerikaanse media hadden de uit voering aangekondigd als histo risch en een teken van een verbe terde relatie tussen beide landen. Noord-Korea heeft begin vorig jaar beloofd een einde te maken aan zijn omstreden atoompro gramma in ruil voor internationa le olieleveranties. Daardoor zijn de betrekkingen met de Verenigde Staten verbeterd. HANNOVER - TXveeduizend horeca ondernemers zijn gisteren de straat op gegaan om te protesteren tegen het rookverbod in de horeca dat in november is ingegaan in de Duitse deelstaat Nedersaksen. Sindsdien meldt 40 procent van de kroegen een omzetderving van meer dan 10 procent. De betogers droegen spandoeken met zich mee met teksten als 'Stop de kroegen- sterfte'. Volgens de horecakoepel Dehoga is het rookverbod een 'wet ter vernietiging van de horeca op het platteland'. MOSKOU - Vallende ijspegels heb ben binnen enkele dagen zes le vens geëist in centraal-Rusland. Vijf mensen kwamen om het le ven in de stad Samara en een an der overleed in het dorp Otradny. Stijgende temperaturen leiden er toe dat het ijs, dat zich maanden lang op daken heeft opgebouwd, gaat smelten en plotsklaps af breekt. BOEKAREST - Verkeersagenten in het westen van Roemenië volgen balletlessen om hun werk gracieu zer te kunnen uitvoeren. Dat heeft een woordvoerder van de politie in Timisoara gezegd. Twintig verkeersregelaars zijn al in de leer bij twee voormalige dan sers van het stedelijke ballet. De verkeersagenten hopen dat de les sen zorgen voor een soepeler lichaam met minder pijntjes na het werk. Een belangrijk doel van de lessen is ook om met sierlijkheid en sou plesse verkeersregulerende bewe gingen te maken, die voor de be trokken chauffeurs een lust voor het oog zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 7