Vlaanderen mag Schelde verdiepen Zetmeel in poederbrief De provincie Zeeland is nog een witte vlek in het Daltononderwijs over oorsuizenvond Europees radioproject Geen verplichting om te wachten op afronden Nederlandse procedure. Onderzoek wijst uit dat medewerkers Pabo geen gevaar hebben gelopen. Voormalig veerplein decor voor speelfilm Atlantis 1 Zelfstandig werken, samenwerken en verantwoordelijkheid. Geen Zeeuws veto kolencentrale E.ON Studenten Roosevelt Academy werken aan programma's over EU. PZC Woensdag 27 februari 2008 27 door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Vlaanderen is niet verplicht te wachten met verdie ping van de Schelde tot de Neder landse procedures zijn afgerond. Het dagelijks provinciebestuur ant woordt dit op vragen van Staten lid Gabriëlle van Dinteren (Groen- Links). De voorbereidingen voor de ver dieping zijn in Vlaanderen korter dan in Nederland. In december zijn daar al de milieu- en steden bouwkundige vergunningen voor het verdiepen en deels verbreden van de vaargeul afgegeven. De bag geraars zijn 20 december fluks aan de slag gegaan. Volgens het dagelijks provinciebe stuur worden geen nadelige gevol gen op Zeeuws grondgebied ver wacht als gevolg van de uitvoering in Vlaanderen. Geprobeerd is trou wens wel om de procedures in Ne derland en Vlaanderen gelijk op te laten lopen. Dat is uiteindelijk niet gelukt. In haar vragen stelde Van Dinte ren dat activiteiten in het Schelde- Vlaanderen heeft het volste recht zelfstandig te beginnen met verdieping van de Schelde en hoeft niet te wachten tot in Nederland de procures klaar zijn. bekken in samenhang aangepakt moeten worden. Dat is ook zo afge sproken in de ontwikkelingsschets 2010 voor de rivier. Niet apart de vaargeul verruimen en vervolgens de geschonden natuurwaarden herstellen. Het dagelijks provinciebestuur er kent dat, maar geeft aan dat de sa menhang tussen werkzaamheden op het gebied van toegankelijk heid (verdieping), natuurlijkheid (aanleg estuariene natuur) en vei ligheid ook gewaarborgd wordt in de Scheldeverdragen. De goedkeuring daarvan is door de Tweede Kamer flink vertraagd, door onenigheid over verplichte onteigening van grond voor na- tuurherstel. Ze zijn nu nog in be handeling bij de Eerste Kamer. De senaatsfracties stelden een reeks kritische vragen, óók over de snel le start in Vlaanderen, terwijl de Nederlandse procedures (tracébe- sluit) nog lopen. Het dagelijks provinciebestuur er kent dat is afgesproken werken zo veel mogelijk gelijktijdig en tijdig uit te voeren. „Maar ook dat vertra gingen aan één onderdeel niet au tomatisch mogen leiden tot vertra ging of stilstand op andere onder delen." De vergunningen in Vlaanderen zijn verleend op basis van een goedgekeurd milieu-effectonder- zoek. Tot nu toe is tegen deze ver gunningen geen beroep aangete kend. door Harold de Puysseleijr WALSOORDEN - De 'poederbrief die bij postorderbedrijf in eroti sche artikelen Pabo in Walsoorden tussen de post zat, bevatte zet meel. Dat is gebleken uit onder zoek van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RI VM) in Bilthoven. De verdachte brief werd vorige week vrijdag rond het middaguur bij de Pabo bezorgd. Het bedrijf KRUININGEN - „En... actie!" Op het oude veerplein in Kruiningen is Digna Sinke (op de foto met hoofdrol speelster Pitou Nicolaes) gisteren begonnen met de op namen van haar speelfilm Atlantis. Deze vinden groten deels in Zeeland plaats, onder meer in Perkpolder, bij Katseveer en op Sint Philipsland. Sinke liep al twaalf jaar rond met de plannen voor de film, die in 2009 in de bioscoop komt. foto Willem Mieras werd hermetisch afgesloten. Brand weerlieden stopten de brief in een metalen koker en droegen die over aan de politie. De uit Engeland af komstige brief werd vervolgens naar het RIVM gebracht. Labon- derzoek toonde al snel aan dat geen sprake was van gevaar. Politiewoordvoerster Esther Boot zegt dat de recherche de zaak nog steeds in onderzoek heeft. Contact met de afzender moet dui delijkheid geven over het motief van de postzending. Als de brief gestuurd is om angst te veroorza ken, kan de afzender worden ver volgd. door René Schrier OOST-SOUBURG - Zeeland is een witte vlek op het gebied van Daltononderwijs. In Nederland staan 300 Daltonscholen. Daarvan staan er maar twee in Zeeland; de basisschool Binnen de Veste in Zie- rikzee en de Tweemaster-Kame leon in Oost-Souburg. En dat is dan nog een Daltonschool in op richting. In het Daltononderwijs staan drie zaken centraal: zelfstandig werken, samenwerkend leren en verant woordelijkheid dragen, legt John Eckhardt, directeur van de Twee master-Kameleon uit. „We reali seerden ons dat we eigenlijk al voor een belangrijk deel werkten volgens de principes van het Dalto nonderwijs. Toen restte alleen nog de vraag of we er ook het officiële Daltonlabel aan wilden hangen. Uiteindelijk hebben we daar voor gekozen." Eckhardt vertelt dat de invoering van Daltononderwijs vooral een kwestie van organisatie is. Niet al leen voor de leerkrachten, maar ook voor de leerlingen. Naarmate de leerlingen in een hogere klas ko men, wordt er steeds meer tijd vrij gemaakt om zelfstandig te werken. Ze kunnen dan zelf kiezen aan wel ke taken ze eerst beginnen. De een zal eerst een moeilijk taak pakken om daar vanaf te zijn, de ander stelt dat liever tot het laatst uit. Op die manier leert de leerling plan nen. Ook wordt veel belang ge hecht aan samenwerking met an deren. Daarom krijgen de leerlin gen iedere week een ander maatje om samen taken mee te doen of problemen op te lossen. Op bepaal de momenten moeten ze er ook sa men uit komen zonder de hulp van de leerkracht in te schakelen. Die kan dan zijn tijd besteden aan begeleiding van de kinderen die dat het meest nodig hebben. Eck- nv Op 12 maart wordt de nationale Daltondag gehouden om het Dal tononderwijs in de schijnwerpers te zetten. In Zeeland staan twee Daltonscholen. hardt heeft de ervaring dat op die manier zowel de leerkracht als de leerling efficiënter werken. Het Daltononderwijs is genoemd naar het Amerikaanse dorpje Dal ton waar Helen Parkhurst in 1920 volgens haar eigen ideeën het on derwijs aan de dorpsschool inricht te. In Nederland kwam de eerste Daltonschool in 1928 in Den Haag. Er zijn wel overeenkomsten met het Montessorionderwijs te be speuren. Maar daar waar het Mon tessorionderwijs nadrukkelijk blijft vasthouden aan de eigen on derwijsmethoden en middelen, wordt er in het Daltononderwijs veel minder voorgeschreven. Elke Daltonschool maakt zijn eigen keu zes, maar houdt zich wel aan de principes die voor deze vorm van onderwijs staan. Woensdag 12 maart wordt de na tionale Daltondag in Nederland ge houden. Voorafgaand daaraan is er bij de Tweemaster-Kameleon op donderdag 6 maart een informatie avond, vanaf 19.30 uur. Binnen de Veste organiseert geen open dag omdat deze school midden in een verbouwing zit. EXECUTIEVERKOOP Op 28 februari 2008, om 15.00 uur zal een huishoudelijke inboedel, waaronder een laptop, een X-box en een auto, merk Deawoo, type Nubira met kente ken XG-FP-95, openbaar worden ver kocht, en wel ten laste van Jean Hendrikus Matheus van der Wijst, geboren 30 januari 1957. De openbare verkoop vindt plaats te HANSWEERT aan het adres Pluimpot 44. De verkoop geschiedt bij opbod, zonder opgeld of BTW en uitsluitend tegen con tante betaling. Een kwartier voor aanvang is er gelegenheid tot bezichtiging. De kans bestaat overigens dat de verkoop niet doorgaat. Voor nadere inlichtingen kunt u zich wenden tot: Timmermans Verduit Gerechtsdeurwaarders/incasso Vlasmarkt 6, Postbus 2139 4460 MC Goes, tel. 0113-246333 MIDDELBURG - Het dagelijks provin ciebestuur weigert in te gaan op een verzoek van Greenpeace om de bouw van een nieuwe kolencen trale van E.ON op de Tweede Maasvlakte stil te leggen. Zeeland beslist daarover, omdat de provin cie het 'bevoegd gezag' is voor de uitvoering van de Natuurbescher mingswet in een deel van de Voor delta. Volgens het dagelijks provin ciebestuur is van overtreding van de wet geen sprake. Greenpeace heeft inmiddels aangeklopt bij de Raad van State. TERNEUZEN - De Nederlandse Vere niging voor Slechthorenden houdt komende maandag een voorlich tingsbijeenkomst over tinnitus (oorsuizen). In de aula van de Zeeuwse Bibliotheek aan de Kou- steensedijk in Middelburg vertelt NWS-voorlichter en ervaringsdes kundige Kees de Vries over de oor zaken en gevolgen van tinnitus en hoe ermee om te gaan. De bijeen komst begint om 20.00 uur en is vrij toegankelijk. Er is een schrijf- tolk aanwezig en er is ook een ring leiding beschikbaar. MIDDELBURG - Studenten van de Roosevelt Academy in Middelburg zijn betrokken bij een Europees ra dioproject over wat zich in de lan den van de Europese Unie af speelt. Studenten van in totaal zes Europese universiteiten vormen het Euranet universiteitsnetwerk (University Circle). Zij gebruiken de programma's als bronmaterial voor taallessen en voor journalis tieke opleidingen. De studenten ge ven reacties op en suggesties voor verhalen en thema's aan de pro gramma makers. Vanaf april 2008 zullen de radio stations in dertien landen samenwerken aan de nieuws- en actualiteitenprogram ma's. Eerst worden programma's in het Engels, Duits, Frans, Spaans en Pools gemaakt. Het is de bedoe ling om later programma's in alle 23 officiële talen van de EU te pro duceren. Het aantal luisteraars wordt geschat op ruim 40 miljoen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 53