Lange opsluiting 'onwenselijk' voor hopeloze tbs-gevallen ïmm 'Foute info over Taliban in Uruzgan' Verloskundigen willen gevarengeld Politiebond stelt ultimatum 4 I Woensdag 27 februari 2008 PZC Nederlandse militairen dachten dat rebellen niet zou terugvechten. Adviesraad wil alternatieven voor longstay'-afdelingen. Vroedvrouwen voelen zich in sommige wijken niet langer veilig. Kamer wil verklaring van verbondenheid Klink wil spoedopvang platteland garanderen Homo's tevreden met steun van Maxima Mandy Pijnenburg vijfjaar eerder vrij Stemdwang SP botst niet met grondwet Thailand laat Nederlandse gaan DEN HAAG - Zowel de Nederlandse als Amerikaanse inlichtingen over de situatie in de omgeving van Deh Rawod in de Afghaanse pro vincie Uruzgan in januari klopten niet. De Nederlandse militairen kregen te horen dat als zij het ge bied met een grote troepenmacht binnen zouden trekken, de Tali- ban-rebellen niet zou terugvech ten. Dat bleek achteraf niet waar. Dat stelde commandant Tjerk Hoge- veen van de 'Battle Group' in Uruzgan gisteren in de Washing ton Post. De Nederlanders kregen forse weerstand en verloren in het heetst van de strijd twee militai ren, vrijwel zeker door eigen vuur. Een militair raakte zwaar gewond. Volgens Defensie is de inlichtin genpositie van de militairen in Uruzgan inmiddels goed. Bij opera tie Patan Ghar, waarmee de Neder landers medio deze maand zijn be gonnen om het gebied weer op te bouwen gaat het goed, aldus een woordvoerster. Minister Eimert van Middelkoop (Defensie) is overigens niet van Inlichtingen over de situatie in Deh Rawod zouden niet kloppen. Kabinetsleden gaan niet naar Uruzgan om uitleg te geven over het 'eigen-vuurincident'. PETER 22 plan op korte termijn naar Uruz gan te gaan om ter plaatse uitleg te geven over het onderzoek naar de dood van de twee Nederlandse mi litairen. Zijn woordvoerder heeft dat gisteren laten weten. Ook staatssecretaris Jack de Vries, ver antwoordelijk voor het personeels beleid bij Defensie, gaat niet. Van Middelkoop negeert daarmee de wens van een grote meerder heid in de Tweede Kamer en de militaire vakbond Acom. Volgens Kamerfracties zou het verstandig zijn als de bewindsman persoon lijk een toelichting geeft op het on derzoek, dat voor veel beroering heeft gezorgd onder de militairen in Uruzgan. Ook zou het goed zijn de manschappen 'een hart onder de riem te steken', aldus de par tijen. In het rapport staat dat de vier do den, naast de twee Nederlanders ook twee Afghaanse militairen, te betreuren vielen als gevolg van ei gen vuur. Tijdens het schietinci dent zijn tactische en procedurele fouten gemaakt, stelden de onder zoekers. De conclusies zijn volgens de militairen voorbarig. De minister laat via zijn woord voerder weten dat kolonel Richard van Harskamp, de bevelhebber in Uruzgan, 'zeer goed in staat is om ter plaatse de problemen op te los sen'. Het departement wijst erop dat de bewindslieden Van Middelkoop en De Vries de Afghaanse provin cie 'met enige regelmaat' bezoe ken. DEN HAAG - Langdurige opsluiting van 'hopeloze tbs'ers' is onwense lijk en niet van deze tijd. Justitie en de psychiatrie moeten daarom zoeken naar alternatieven voor de 'longstay'-afdelingen van tbs-kli nieken. Daar verblijven gestoorde criminelen voor wie terugkeer in de maatschappij geen optie meer is, omdat zij blijvend delictgevaar lijk en onbehandelbaar zouden zijn. Dat schrijft de Raad voor de Straf rechtstoepassing en Jeugdbescher ming (RSJ) in een advies aan staatssecretaris Nebahat Albayrak van Justitie. Het aantal bewoners in longstay-afdelingen is tussen door Jacqueline Steenwijk DEN HAAG - Verloskundigen willen gevarengeld voor het werk dat zij verrichten in achterstandswijken. Volgens de Koninklijke Nederland se Organisatie van Verloskundigen (KNOV) zijn sommige wijken zo onveilig, dat verloskundigen er niet meer durven te werken. Minister Ab Klink van Volksge zondheid liet gisteren echter we ten geen gevarengeld te zullen ge ven. Volgens Klink moeten verloskundi gen die zich onveilig voelen, naar het gemeentebestuur gaan. Dat is namelijk verantwoordelijk voor de veiligheid, stelt de minister in ant woord op vragen van het PvdA-Ka- merlid Khadija Arib. Arib had vragen gesteld over de 'no go area's' in Rotterdam. DEN HAAG - Buitenlanders die Ne derlander willen worden, moeten een verklaring van verbondenheid afleggen. Zij beloven de Nederland se rechtsorde en vrijheden te res pecteren, evenals hun rechten en plichten. Een ruime Kamermeer derheid steunde het voorstel waar in wordt geregeld dat nieuwko mers tijdens een ceremonie hun verbondenheid onderstrepen. DEN HAAG - Ziekenhuizen op het platteland met spoedeisende hulp, kunnen vanaf volgend jaar moge lijk toch extra geld tegemoet zien om deze zorg ook buiten kantoor uren beschikbaar te houden. Minis ter Ab Klink (Volksgezondheid) zei gisteren in de Tweede Kamer dat kleine ziekenhuizen niet bena deeld mogen worden door de nieu we financiering van ziekenhuis zorg, die in 2009 wordt ingevoerd. 1999 en nu aanzienlijk gestegen. Er zitten 163 mensen vast die geen psychiatrische behandeling krijgen en geen recht hebben op verlof. De Tweede Kamer heeft er de afge lopen jaren sterk op aangedrongen om hopeloze tbs-gevallen sneller op deze manier aan te pakken. Dat was noodzakelijk om de maat schappij beter te beschermen te gen 'gevaarlijke, gestoorde crimine len', en bovendien goedkoper. Vol gens de Raad voor de Strafrechts toepassing dreigt de longstay een vergaarbak te worden voor men sen met een veelheid aan stoornis sen. Ook bestaat de kans dat pa- Justitie en psychiatrie moeten zoeken naar betere alternatieven voor longstay-afdelingen van tbs-klinieken, zegt de Raad voor de Strafrechtstoepassing. Verloskundigen durven sommige wijken 's avonds niet meer in. Wanneer een patiënt uit zo'n wijk zorg nodig heeft, wordt die direct doorgestuurd naar het ziekenhuis. De minister spreekt weliswaar van 'een stevig maatschappelijk pro bleem', maar dat moet volgens hem lokaal worden opgelost. De KNOV legt zich er niet bij neer en overweegt actie te voeren. Dat liet voorzitter Sjaak Toet gisteren weten in een uitzending van het actualiteitenprogramma Een Van daag. Volgens hem is de grens be reikt. Uit een onderzoek van de KNOV blijkt dat verloskundigen ruim 20 procent meer tijd spenderen aan een patiënt in een achterstands wijk, doordat zij bijvoorbeeld meer voorlichting moeten geven. Huisartsen worden hiervoor ge compenseerd in de vorm van een achterstandstarief Ondanks ver zoeken hiertoe krijgen verloskun digen dit niet. DEN HAAG - Het COC heeft giste ren blij gereageerd op het bericht dat prinses Maxima op 5 maart aanwezig zal zijn bij de onderteke ning van de 'Koploperovereen komst lesbisch- en homo-emanci- patiebeleid'. Volgens COC-voorzit- ter Van Dalen is haar komst van 'historische betekenis'. De overeen komst moet de sociale acceptatie van homoseksualiteit bevorderen. BREDA - De tien jaar celstraf die de Tilburgse Mandy Pijnenburg (19) uit moest zitten op de Domini caanse Republiek vanwege drugs smokkel, is teruggebracht naar vijf jaar. Op 15 februari deed een Do minicaanse rechtbank uitspraak in Mandy's hoger beroepzaak. Die be sloot de eerder opgelegde straf te halveren. Dat kan betekenen, dat Mandy over elf maanden vrijkomt. Dan zit de helft van de straf erop. tiënten er nooit meer uitkomen, zodat de longstay een verkapte vorm van levenslang wordt, zon der dat een rechter een dergelijke straf heeft opgelegd. In 2007 zijn slechts tien mensen van een longstay-afdeling weer behandeld, blijkt uit cijfers van Justitie. De raad oppert de instroom in de klinieken te verlagen, door strenge re eisen te stellen bij de plaatsing in longstay-afdelingen. Ook moet de rechtsbescherming van deze pa tiënten verbeteren. Daarnaast moet bekeken worden of er meer mogelijkheden zijn om tbs'ers die op de longstay-afdeling wonen, weer in behandeling te nemen. Staatssecretaris Albayrak werkt aan nieuw beleid. Een woordvoer der van het ministerie laat weten dat 'veiligheid altijd voorop blijft staan'. AMSTERDAM - Politievakbond ACP wijst het cao-bod van minister Guusje ter Horst van Binnenland se Zaken af: 95 procent van de le den vindt dat zij te weinig geld biedt. De bond heeft de minister een brief gestuurd met een ultima tum: de ACP wil vóór 7 maart we ten of dit haar ultieme bod is. Als het ultimatum verloopt zon der dat eerder overleg met Ter Horst heeft plaatsgevonden, her vat de ACP de protestacties en sta kingen. De minister stelt dat zij de politie tot en met 2010 ruim 10 procent loonsverhoging geeft, maar vol gens de ACP gaat het om 6,8 pro cent voor 2008 en 2009. Voor de periode daarna moet nog blijken om hoeveel opslag het gaat. De andere grote politievakbond, NPB, moet nog een standpunt in nemen. De kleinere VMHP is on der voorwaarden vóór en de even eens kleinere ANPV is tegen. De Tweede Kamer houdt vandaag een spoeddebat over het eindbod van minister Ter Horst. DEN HAAG - Minister Ter Horst (Binnenlandse Zaken) heeft giste ren gezegd dat de SP toch niet in strijd met de grondwet handelt door bij verkiezingen stemdwang te gebruiken voor volksvertegen woordigers. Het gaat om de partij afspraak dat SP-leden van Provin ciale Staten bij verkiezingen voor de Eerste Kamer op de nummer één van de lijst moeten stemmen. BANGKOK - Een 53-jarige Neder landse die sinds 2003 in Thailand gevangen zit, wordt vandaag naar Nederland overgebracht. De vrouw kreeg 25,5 jaar celstraf voor import van xtc. Zij is de tweede Nederlandse die op grond van het 'Wots-verdrag' door Thailand aan Nederland wordt uitgeleverd. Het verdrag maakt het voor gedetineer den mogelijk een deel van hun straf in eigen land uit te zitten. ££H Ë- IN D&

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 4