Zeeland Sociale samenhang in Veerse dorpen is onderhevig aan slijtage Een fruitboom, Verontwaardiging over topsalaris 'Na een écht rotjaar is de sfeer nu toch terug' Vlissingen wil Integisrapport op de website 22 I Woensdag 27 februari 2008 PZC Gemeentebestuur laat van elke kern een sociaal profiel maken. Leden Waterschap Zeeuwse Eilanden dringen aan op actie. Bewoners Middelburgse wijken kiezen kunst voor eigen buurt. Opleidingsschip van zeekadetkorps is bijna vaarklaar na incidenten. W door Maurits Sep DOMBURG - De van oudsher sterke sociale netwerken in de Veerse dorpen vertonen slijtage. De ge meente Veere wil daarom onder zoeken aan welke voorzieningen mensen behoefte hebben en hoe die gegeven kunnen worden. Van elk van de dertien dorpen wordt de komende twee jaar een sociaal profiel gemaakt. Daarin komt te staan wat de inwoners in hun dorp nodig hebben, zegt wet houder Jaap Melse (SGP/CU, wel zijn). „We willen ons niet be moeien met wat er achter de voor deur gebeurt, maar we willen wel weten wat daar speelt, om met op lossingen te kunnen komen." In Veere gaan mensen er volgens de gemeente prat op dat ze nog naar elkaar omkijken. De kerk en het dorp bieden nog steeds een so ciaal netwerk, maar dat wordt wel kleiner. Enerzijds omdat mensen de vuile was niet snel buitenhan- gen en anderzijds omdat de forme le zorg te ver weg is. Mantelzorg door familie of buren kan een op lossing zijn, maar lang niet altijd. In Veere komen dezelfde proble men voor als elders, beseft het ge meentebestuur: van vereenzaming van ouderen en pesten van kinde ren tot overmatig alcoholgebruik door jongeren en financiële proble men van gezinnen. Door van elk dorp een sociaal pro fiel te maken, ontstaat een beeld hoe het er gaat, waaraan behoefte is en of de gemeente en andere in stanties daarin kunnen voorzien. „De komende tijd gaan per dorp teams op pad om met de inwoners te praten", kondigt Melse aan. Dit is één van de actiepunten uit het beleidsplan maatschappelijke ondersteuning Investeren in Veere, dat gisteren door het college van B en W is vastgesteld. Een ander actiepunt is een onder zoek naar het draagvlak voor be staande voorzieningen zoals dorps huizen, sportvelden en medische voorzieningen. De Woningstich ting Walcheren, de gemeente Veere en de dorpsraden zullen dat pn Onderzoek moet uitwijzen aan welke voorzieningen de dorpen behoefte hebben en hoe die voorzieningen verdeeld kunnen worden over de gemeente. onderzoek samen uitvoeren. „Hoe lang hou je het vol met die voorzie ningen, als ze zo versnipperd be staan?", formuleert directeur Mar co van der Wel van de Woning stichting Walcheren de centrale vraag. „We wilen helder in beeld krijgen welke voorzieningen nodig zijn om een kern duurzaam leef baar te houden." De Woningstichting Walcheren heeft daar veel belang bij, zegt Van der Wel. „Wij hebben klanten in alle dorpen en willen hen een aan trekkelijke woonomgeving bieden. Die omvat meer dan het huis zelf. Het dorpshuis, de huisarts, de fy siotherapeut, alles is van belang." Maar het kost veel geld om al die voorzieningen overeind te hou den. Misschien, oppert Van der Wel, kun je die beter samenvoe gen. „Daarom proberen we in Grijpskerke bijvoorbeeld een dorpshuis te maken in het nieuwe woonzorgcomplex. En daarom wordt in Biggekerke, Meliskerke en Zoutelande nagedacht over een boerderijschool, een school op het platteland tussen de drie dorpen in. De vraag is: moet je alles in alle dorpen hebben, of heeft elk dorp enkele eigen voorzieningen en de len ze de rest?" door Emile Calon MIDDELBURG - Te gek voor woor den. Zo oordeelde de overgrote meerderheid van de leden van het algemeen bestuur van waterschap Zeeuwse Eilanden over het salaris van de drie directieleden van de Nederlandse Waterschapsbank. Sa men verdienden ze in 2006 bruto 1,3 miljoen euro. De voorzitter van de directie kreeg, inclusief pen sioenlasten, 523.000 euro. De forse meerderheid van het alge meen bestuur van Zeeuwse Eilan den vindt nu dat het salaris van die drie zo spoedig mogelijk in overeenstemming gebracht moet worden 'met de maatschappelijk aanvaardbare normen'. Dat bete kent volgens hen maximaal het sa laris van premier Balkenende dat nog geen kwart bedraagt van het salaris van de voorzitter van de Waterschapsbank. Dijkgraaf W. Gosselaar verdedigde het salaris van de directie door te stellen dat uit onafhankelijk onder zoek blijkt dat het marktconform is. Als er minder wordt geboden, lukt het volgens hem niet om vak bekwame mensen aan te trekken waardoor de status van die bank in gevaar komt. Dat argument vond weinig weer klank bij de leden van Zeeuwse Ei landen. Die stelden dat het niet om een commerciële bank gaat, maar om een instelling die uitslui tend zaken doet met publieke in stellingen zoals waterschappen, ge meenten en corporaties. Bovendien telt die bank slechts 37 medewerkers, zei een verontwaar digde H. Eversdijk. De aandelen van de bank zijn voor 81 procent in handen van de waterschappen en er vindt ook geen open handel in plaats. De meerderheid van de leden van het schap vindt dan ook dat het bestuur zijn invloed moet gebruiken om iets te doen aan het salaris van de drie. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Stel je voor. Je eigen fruitboom in de buurt, waar je sa men met je moeder elk jaar de oogst vanaf mag snoepen. Elke moeder in Klarenbeek krijgt zo'n boom, als het aan kunstenares Birthe Leemeijer ligt. Of een span nende ontmoeting op een roman tisch bankje aan de waterkant in het park van de Veersepoort, een ontwerp van Hendrik-Jan Hunne man. Of een gigantische schom melstoel in de Zacharias Janssen- straat, bedacht door Wies de Bles, waar je mooie of geleerde gedach ten in kunt hebben of zomaar even voor je uit kunt staren. Drie Middelburgse wijken krijgen binnenkort een kunstwerk. En de ze keer mogen de buurtbewoners kiezen wat er in de straat komt. In de Kabinetten van de Vleeshal hangen en staan tot en met 2 april drie ontwerpen voor zowel Klaren beek, Nieuw Middelburg en de Veersepoort. Bewoners van die wij ken krijgen allemaal een folder in de bus met uitleg over de kunste naars en de kunstwerken. Ieder een wordt opgeroepen om zijn me ning te geven. In de kabinetten aan de Zusterstraat staat een echte stembus. De meeste stemmen gelden, ver telt Rutger Wolfson van de Stich ting Beeldende Kunst Middelburg. „Maar we weten eigenlijk niet wat er gaat gebeuren. We wachten het af Als er één werk met één stem meer gekozen wordt, wat doe je dan?" Het is de gemeenteraad die ervoor moet zorgen dat het geko zen kunstwerk er ook komt. Bij Kunstverkiezingen in Middelburg Dit jaar kunnen bewoners van Klarenbeek, Nieuw Middelburg en de Veer se Poort stemmen op hun favoriete kunstwerk Daarna zijn Sint Laurens, Middelburg-Zuid en de Mortiere aan de beurt. De winnaars worden op 2 april bekendgemaakt tijdens een feestelijke avond in de Vleeshal aan de Markt. De negen kunstwerken zijn nog tot en met 2 april te zien in de Kabinet ten van de Vleeshal aan de Zusterstraat. een dubieuze uitslag van de kunst verkiezing moet de raad een beslis sing nemen. Of alle ontwerpen echt kunnen worden uitgevoerd is nog maar de vraag. Het beeld van Florentijn Hofman - het woord Goooaaalll als eerbetoon aan de voetballers op het voormalige sportpark Na dorst - is bijvoorbeeld enorm. „Dat is bijna dertig meter lang", zegt Wolfson. „Dat is financieel misschien niet haalbaar. Misschien moet het, als het gekozen wordt, wel wat kleiner worden uitge voerd, of moet er meer geld bij." Voor de Stichting Beeldende Kunst is het allemaal nieuw zo'n kunstverkiezing: de wijken langs, praatjes houden, stemmers over de vloer. „Het is leuk om mensen kennis te laten maken met kunst", vindt Wolfson. „Vooral als ze an- 'Het kan zo maar een succes worden, hopelijk gaat het echt leven in die wijken' ders niet zo vaak met kunst in aan raking komen. Het kan zo maar een succes worden. Ik hoop dat het echt gaat leven in die wijken." Nooit wordt er zoveel gemopperd als wanneer er ergens een kunst werk wordt geplaatst. Iedereen heeft er een mening over. Het is te abstract of juist veel te realistisch, te simpel, te ingewikkeld, te onbe grijpelijk, van een kunstenaar die te ver weg woont en natuurlijk vaak te duur. Denkt Wolfson dat de reacties deze keer anders zullen zijn? „Daar geef ik maar geen com mentaar op. Ik vind het in ieder ge val een hartstikke leuk project. Het is spannend, ik ben heel erg benieuwd wat het oplevert." door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Vijfduizend kilo as best weg. Ontuchtpleger weg. Offi cieren weg. Van de Vlissingse zee- kadetten mag het zomer worden: de Zaandam is bijna vaarklaar. Dinsdagochtend, stilte aan de bin nenhaven. De Juliana dobbert, de Clauda dobbert en ook de Zaan dam dobbert in de regen. Binnen is het te doen, in de machineka mer. Derdejaars scholieren van het ROC sleutelen aan de hulpmoto ren, die uit elkaar liggen. Beurtje. Zaterdag komen de kadetten weer. En er is altijd wat te doen. Na wat gebruikelijke grappen, een blik in de kombuis en de nieuwe buizen („al het zilver zat vol met dat stomme asbest") ploffen be stuursleden Niek Peters en Tom Ekering neer in de longroom. „We hebben een waardeloos jaar achter de rug", is Peters de eerste om dat toe te geven. „Een écht rotjaar." Want behalve asbest aan boord was er het zedenincident, waarbij een 12-jarige kadet was misbruikt door een ander korpslid. De dader is geroyeerd en door de rechter ge straft, maar het korps bleef achter met een inzinking. Minder leden en toen ook nog eens onenigheid tussen het kader en het bestuur. „We vonden dat we beter afscheid konden nemen van een van de ver antwoordelijken tijdens dat bewus te weekend. Reden voor een aan tal kaderleden om ook op te stap pen, uit solidariteit. Dat was zuur. Toch zijn we achteraf blij." Jonge kadetten kregen nu de kans om in het kader te komen. Zoals Sjoerd Kras (25), die op zijn twaalf de 'bovenop een kistje aan het 'Een aantal stevige gesprekken' heeft het zeekadetkorps Scheldemond er volgens bestuurslid Niek Peters weer bovenop geholpen, foto Ruben Oreel roer' begon. Nu is hij officier. Zelfs zijn vrije dagen besteedt hij in uni form. „Eerst is het korps een oplei ding, dan een hobby en nu is zijn afwijking bijna even groot als van mij", zegt Peters met een knipoog. De sfeer is terug aan boord van de Zaandam, zegt iedereen. Er wordt weer gelachen en er wordt weer ge werkt. Zelfs het ledenaantal heeft een opleving, zeker na Sail en de Marinedagen. Straks, in mei, ko men de Poolse zeekadetten - zoals scholieren van de Zeevaartschool daar heten - twee weken stagelo pen en daarna wordt de Zaandam klaargestoomd voor de vaart. Ooit lag de vroegere tonnenlegger met een prijskaartje van vijftig mil le in guldens te vergrassen in Go- rinchem, deze zomer vaart het roestvrij de Vlissingse sluizen uit. VLISSINGEN - Het dagelijks bestuur van Vlissingen wil het Integisrap port via de gemeentelijke website openbaar maken. Het vraagt vandaag aan het Haar lemse onderzoeksbureau of het de digitale versie beschikbaar stelt, zo dat iedereen via zijn computer kan lezen welke rol de ambtenaren en (oud-)bestuurders speelden bij de ontwikkeling van het Scheldekwar- tier. Van verschillende kanten is het col lege gevraagd het rapport op de website te zetten. Dat is tot nu toe niet gebeurd omdat de gemeente, aldus een woordvoerder, niet de beschikking heeft over de digitale versie van het rapport. De CDA-raadsfractie drong gisteren ook aan op plaatsing op de websi te. Het gaat volgens de christen-de mocraten immers om een open baar stuk dat door plaatsing op de site bereikbaar is voor velen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 48