Onderzoek kwaliteit water in Vroonpias Zeeland Plastische chirurgie onderwerp discussie Poel in Renesse moet een beter viswater worden. Het 8 Maartteam richt aandacht op film van Sunny Bergman. Twaalf uur achtereen klaverjassen in Schutse Willem Ouweneel gaat voor in dienst Ouddorp Bomenkap op Goeree-Overflakkee Discogangers CJV gaan in het rood Seizoenexpositie van kattenkunstenaars Bijeenkomst over ademhalingstechniek Caustraat en deel Grachtweg op 17 ofï PT1 Ptl c\P11T tTlPt" de schop voor nieuwe riolering JVinuercil (jpeiieil UeUI IHCl Ook aparte systeem voor afvoer van hemelwater Malta. Zierikzee krijgt hetzelfde systeem als Burgh-Haamstede. 22 I Woensdag 27 februari 2008 PZC Beperkt Houdbaar over schoonheidsideaal. foto GPD/Mary Geerlinks door Piet «leemans RENESSE - De vraag wat er moet ge beuren om van de Vroonpias in Renesse een beter viswater te ma ken, staat centraal in het onder zoek naar de waterkwaliteit van de plas door Sportvisserij Neder land. De hengelsportorganisatie heeft watermonsters genomen en kijkt naar omvang en vitaliteit van de vispopulatie. De kwaliteit van het water van de Vroonpias vraagt volgens Arjan van de Zande van hengelsportvere niging De Krabbe, die de Vroon- plas pacht, al jaren aandacht. In 1996 en 1997 was er sprake van massale vissterfte in de plas. „Er bleek gewoon te weinig zuurstof in het water te zitten", vertelt Van de Zande. Een lage waterstand in combinatie met erg warm weer en 'overbevolking' in de Vroonpias veroorzaakte dat zuurstofgebrek. Van de Zande: „We zijn toen om de tafel gaan zitten met Stichting Renesse, de eigenaar van de Vroon- plas, en toen is besloten om de overloop naar het achterliggende duingebied wat hoger te leggen. Dat wil zeggen dat er minder snel water uit de Vroonpias het duinge bied in loopt en dat de waterstand in de Vroonpias hoger blijft." Van de Zande durft niet te voor spellen wat het onderzoek gaat op leveren. „Maar ik zou me kunnen voorstellen dat een van de aanbe velingen straks is om de plas uit te baggeren. Ik heb zelf het idee dat dat geen slechte zaak zou zijn. Ik denk dat er aardig wat vieze bag ger op de bodem van de Vroon- m Sportvisserij Nederland heeft de waterkwaliteit van de Vroonpias in Renesse onderzocht. De plas moet een beter viswater worden. De uitslag is half april bekend. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Mag je als vrouw nog wel 'gewoon' oud worden of moet er van alles worden gedaan aan buik, billen, borsten en rimpels? Die vraag staat centraal tijdens een discussie van het 8 Maartteam Schouwen-Duiveland, tijdens de viering van Internationale Vrou wendag in het MFC in Zierikzee. Als opmaat voor die discussie op zaterdag 8 maart wordt de docu mentaire Beperkt Houdbaar van de Nederlandse regisseuse Sunny Bergman vertoond. Zij zet in een filmische zoektocht door de we reld van de plastische chirurgie scherpe kanttekeningen bij het huidige schoonheidsideaal. Bergman gaat zelf op consult bij een plastische chirurg die haar vol overtuiging liposuctie, een billiff, het verwijderen van vet uit haar venusheuvel en het bijwerken van haar schaamlippen adviseert. Berg man vestigt met Beperkt Houdbaar met milde ironie de aandacht op feiten en bizarre tegenstellingen. Onder leiding van Marjolein Meier houdt het 8 Maartteam aan sluitend een discussie over hoe vrouwen zich voelen in de huidige maatschappij, of ze ooit voor plas tische chirurgie zouden kiezen en wat ze hun kinderen vertellen over het belang van uiterlijk. Tijdens deze viering van Interna tionale Vrouwendag wordt ook de wisselprijs, het beeldje Neeltje Spij ker uitgereikt. Dat is een onder scheiding die jaarlijks wordt toege kend aan iemand die zich op het gebied van vrouwenemancipatie op specifieke wijze heeft ingezet. De bijeenkomst begint om 20 uur. ivq Het 8 Maartteam zet tijdens de viering Internationale Vrouwen dag aan de hand van film Beperkt Houdbaar een discussie op over uiterlijk en plastische chirurgie. BURGH-HAAMSTEDE - Klaverjasclub Haamstede houdt zaterdag in dorpshuis de Schutse een twaalf uur durend klaverjastoernooi. Het toernooi duurt van 10.00 tot 22.00 uur. Het kaartspel wordt tussen tijds onderbroken voor lunch en diner. Voor de deelnemers wordt ook een grote loterij gehouden. Be langstellenden kunnen zich tot ui terlijk morgen aanmelden via 0111-653628 of 651401. OUDDORP - Filosoof en publicist Willem Ouweneel is zondagavond voorganger tijdens een dienst van de Doopsgezinde Gemeente in Ouddorp. Naast schrijver en spreker is Ou weneel onder meer docent wijsbe geerte en cultuurgeschiedenis aan de Evangelische Hogeschool in Amersfoort. De dienst begint om 18.30 uur. OOLTGENSPLAAT - In de omgeving van Ooltgensplaat gaat Water schap Hollandse Delta 334 populie ren kappen, waarvan ongeveer de helft aan de Dijk van Adriaan en Rietveld staat. De bomen moeten wijken voor de aanleg van een deel van het recreatief fietspad tus sen Ooltgensplaat en Den Bom mel. De andere te kappen bomen staan aan de Rietveldseweg en Bommelse Buitendijk. ZIERIKZEE - Het CJV Samen Verder in Zierikzee houdt zaterdagavond een feestavond in gebouw De Drie hoek aan het Kerkhof in Zierikzee. Er is dan een disco voor jongeren van zes tot vijftien jaar. „We bie den muziek om lekker op uit je bol te gaan en de dresscode voor deze avond is rood", laat de organi satie weten. De avond begint om 19.30 uur. plas ligt. Het is op zich geen slecht viswater, maar we willen graag be kijken of er niet meer uit te halen is dan nu het geval is." Bij het onderzoek is niet alleen de waterkwaliteit onder de loep geno men, maar ook de samenstelling en vitaliteit van de vispopulatie. De verschillende soorten zijn ge teld en er is gemeten en gewogen. Van de Zande: „Het is belangrijk dat de populatie evenwichtig is sa mengesteld. Het zou slecht zijn als één soort vis gaat overheersen in de plas. Er zit nu van alles in: kar per, baars, voorn, paling en forel. Wij zetten er elk jaar zo'n vijftig a 75 kilo forel in uit." De Vroonpias is één van de twee viswateren die HSV De Krabbe pacht. „We pach ten ook viswater in natuurgebied De Schelphoek, maar dan praat je echt over iets toraal anders." Het resultaat van het onderzoek wordt rond half april verwacht. Daarna bekijkt de vereniging wat ze gaat doen met de Vroonpias. ZIERIKZEE - Het kattenkunsthuis Alexandra in de Lange Nobelstraat in Zierikzee opent zondag een nieuwe seizoenexpositie. De ten toonstelling biedt werk van een groot aantal beeldend kunstenaars die in allerlei technieken hun inter pretaties van katten uitbeelden. De galerie is open van donderdag tot en met zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur en elke eerste zondag van de maand: 12.00 tot 16.00 uur. BURGH-HAAMSTEDE - Op uitnodi ging van de vereniging Vrouwen van Schouwen geeft Ad de Wit van de organisatie Reventa Care dinsdag 4 maart in dorpshuis De Schutse in Haamstede een toelich ting op de techniek van het adem halen. Verkeerde ademhaling kan leiden tot stress, depressie en burn out. De bijeenkomst begint om 14.00 uur. door Piet «leemans ZIERIKZEE - De Caustraat in de Zie- rikzeese buitenwijk Malta krijgt nieuwe riolering. Hetzelfde geldt voor een deel van de Grachtweg. De bestaande riolering wordt ver vangen en er komt een aparte rio lering voor de afvoer van hemelwa ter. Deze week is begonnen met het ingrijpende karwei. De Grachtweg wordt als eerste aan gepakt. Die is de komende drie we ken afgesloten. Via borden wordt een omleidingsroute aangegeven. Vervolgens komt de Caustraat aan bod. Hier worden de werkzaamhe den in drie fasen uitgevoerd. Aller eerst wordt het stukje Caustraat tussen Grachtweg en Mulockstraat aangepakt. Vervolgens gaat het stuk Caustraat tussen Mulockstraat en de De Huij- bertstraat op de schop en als laat ste komt het gedeelte van de Caustraat tussen de De Huijbert- straat en de De Jongestraat aan de beurt. Dit alles neemt bij elkaar naar verwachting dertien weken in beslag. De rioleringswerkzaamheden wor den uiteindelijk afgerond ter hoog te van de kruising van de Caustraat met de Calandweg. Dat kost nog eens zes weken werk. De omleidingsroutes worden tij dens de werkzaamheden steeds met borden aangegeven. door Esme Soesman BURGH-HAAMSTEDE - Ellen LOUS had het in zo'n rustig dorp als Burgh-Haamstede niet verwacht, maar toch: „Het voelt veilig". De coördinator van kinderopvangorga nisatie Koos komt sinds november de deur van kindercentrum De Koekepeer pas door, nadat haar vingerafdruk is gecheckt. Na een proef in Burgh-Haamstede wordt het toegangssysteem dat werkt op vingerscans nu ook geïnstalleerd bij het kindercentrum aan de Scheldestraat in Zierikzee. Nee, het was geen gejubel vanaf dag één. Lous blikt terug op de op startproblemen, toen de vele vin gerafdrukken moesten worden in gevoerd. Van medewerkers, ouders, grootouders en andere ver zorgers. En van kinderen. „Oudere kinderen die het leuk vinden, mo gen ook. Dat vinden ze geweldig. Maar in het begin was het natuur lijk wel een hele klus." Lange tijd is driftig nagedacht over een veiliger én efficiënter toegang systeem voor het Koos-kindercen- trum aan de Weststraat. Op een drukke dag lopen er vijftig kinde ren en zes leiders door het Haam- steedse pand, waarin kinderdagver blijf en buitenschoolse opvang de Koekepeer en peuterspeelzaal de Duinkonijntjes zijn gevestigd. Tel daar de mensen die kinderen ko men halen en brengen bij op. De boel open laten staan, was geen op tie. „Toen in Hoogerheide een jon getje werd omgebracht op school, kwamen ouders ook met vragen", blikt Lous terug. Maar met het voortdurend heen en weer sjou- 'Oudere kinderen die het leuk vinden, mogen ook. Dat vinden ze geweldig' wen tussen lokalen en deur waren de betrokkenen (uit oogpunt van efficiency) evenmin tevreden. Een toegangssysteem dat gebruik maakt van vingerafdrukken blijkt, na een paar maanden uitproberen, een aantrekkelijke oplossing te

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 40