Geen twijfel 'Ik ben en blijf toch een aan rapporten windmolens' Start onteigening voor nieuw ziekenhuis Bonte Avond Club in Sluiskil Zaamslag krijgt met Stropierock eigen popfestival voor de jeugd 22 I Woensdag 27 februari 2008 PZC Deskundigen erkennen overlast, maar binnen de wettelijke normen. Drie popgroepen treden zaterdag 10 mei op in feesttent. Roddelkont WÊÊÊÊÊÊ Gerrit Blaauwendraat houdt het voor gezien na 33 jaar boswachten. Nieuwbouw in Westkapelle (B) krijgt moderne uitstraling. door Frank van Cooten SLUIS - Er is geen enkele aanleiding te twijfelen aan de rapporten over de windmolens in de Hoofdplaat polder bij Hoofdplaat. In de rap porten wordt immers erkend dat er in bepaalde omstandigheden overlast kan zijn, maar deskundi gen achten de overlast dermate ge ring dat er geen aanleiding is tot het uitkeren van een schadevergoe ding. Het dagelijks gemeentebestuur van Sluis probeert de twijfel over de deskundigheid van de rappor ten bij een aantal raadsleden weg te nemen met een aanvullende no titie over de windmolens. Walter van Damme zaaide vori ge week in de vergadering van de raadscommissie Ruimte die twijfel. Hij probeerde aan de hand van zelfgemaakte filmpjes aan te tonen dat hij wel degelijk last heeft van de turbines. Op het beeldmateriaal is slagscha duw te zien. Van Damme vindt het daarom onterecht dat het col lege aan de gemeenteraad voor- WJ Het Sluise college probeert de twijfel bij raadsleden over de des kundigheid van rapporten over de windmolens weg te nemen. Overlast blijft binnen de norm. door Eugène Verstraeten ZAAMSLAC - Zaamslag krijgt een ei gen rockfestival. Op zaterdag to mei houdt de Stichting Jeugd Acti viteiten Zaamslag (SJAZ) het festi val Stropierock. Met dit evenement SJAZ tegemoet komen aan de behoefte aan vertier bij de wat oudere jeugd in het dorp. Het muziekfeest vindt plaats in een tent en voorlopig wordt uit gegaan van drie optredende bands. Verder is stroop een belang rijk ingrediënt voor het festival. Negentig jaar is hij, die man uit Vlissingen. En hij woont nog zelf standig. Elke visite wordt getrak teerd op een bak koffie en nieuw tjes uit de buurt. Want de buur man, die heeft zich aan zijn hart la ten opereren en rookt nog als een schoorsteen. En hij fietst voor elke boodschap een dorp verderop, om dat alles daar een paar eurocent stelt zijn planschadeclaim af te wij zen. Toen een aantal raadsleden de beelden zag, werd getwijfeld aan de onafhankelijke rapporten van de geluids- en slagschaduwdes kundigen. Het college ziet geen enkele aanlei ding te twijfelen aan die deskun digheid. Van Damme woont op een afstand van 88o meter van de dichtstbijzijnde windturbine en kan volgens het rapport van bu reau SPA last hebben van slagscha duw. Dat heeft Van Damme dus ook aangetoond tijdens de com missievergadering. De deskundige acht de overlast echter dermate gering dat er geen reden is voor een schadevergoe ding. Uit het rapport wordt op ba sis van onderzoeksgegevens gecon cludeerd dat geen enkele woning rondom de vijf turbines gemid deld twintig minuten of langer hinder ondervindt van slagscha duw. In dit onderzoek is ook de woning van Van Damme opgeno men. Een windturbine kan gedu rende tien dagen per jaar (gemid deld zeven minuten per dag) hin der door slagschaduw veroorza ken. Dezelfde vlieger gaat op voor ge luidsoverlast. De turbines veroorza ken een toename van de geluids overlast, maar dat blijft binnen de wettelijke normen. Er is dus geen aanleiding tot toe kenning van een vergoeding, stelt het college. De inwoners van Zaamslag wor den in de streek ook wel stropielek- kers genoemd. Tijdens het festival worden de pauzes ingevuld met enkele ludieke activiteiten met en rond stroop. In afwachting van de benodigde vergunningen en een gemeentelij ke subsidie is de SJAZ al volop be zig met de organisatie van het festi val. Er ligt inmiddels al 300 liter stroop op de festivalbezoekers te wachten. Informatie over de optre dende groepen is binnenkort te vinden op de website van de SJAZ, www.sjaz.nl. Daarop worden ook de voorverkoopadressen be kendgemaakt. Kaarten kosten in de voorverkoop vijf euro. Tipredactie@pzc.nl goedkoper is. Die nieuwe buren van de overkant nemen het ook niet zo nauw. „Moet je die gordij nen zien hangen?" becommentari eert hij. Ja, eenzaam is het wel. Want de een na de ander valt weg. Maar in een verzorgingshuis wonen? Dacht het niet. „Daar doen ze niets an ders dan roddelen!" door Sheila van Doorsselaer KAPELLEBRUC - In totaal plantte Gerrit Blaauwendraat zo'n 75 hec tare bos in de Oost-Zeeuws-Vlaam- se waterwingebieden en betrapte hij vele tientallen stropers en an der gajes in de bossen. Ook vond hij er verdwaalde wandelaars terug die soms al dagen liepen te dolen, verstoorde er het vurige minne spel van koppeltjes, bewaakte de waterstanden voor zijn baas Evi- des, schoot everzwijnen, ving een Chinese big en bejaagde de Wolf van Walsoorden. Blaauwendraat is nu 65 en vindt het welletjes. „Klaar is klaar." Vrijdag 7 maart is zijn afscheidsreceptie. Blaauwendraats wieg stond in Driebergen, aan de voet van de Utrechtse Heuvelrug. Hij had er de natuur als achtertuin en pa Blaau wendraat (boer en boswachter) als groot voorbeeld. Desondanks koos Gerrit als knaap van negentien voor een carrière bij de Koninklij ke marechaussee. Een berekende zet, want de opleiding die hij daar kreeg, kwam hem zeker van pas bij zijn droombaan: die van bos wachter. Na zeven jaar bij de mare chaussee en zes jaar boswachten in de duinen bij Zandvoort sollici teerde hij op zijn 32e bij de toen malige Water Maatschappij Zee land (WMZ) en kon hij in Zeeuws-Vlaanderen aan de slag. Blaauwendraat drukte een niet te missen stempel op de landkaart van Zeeuws-Vlaanderen. Onder zijn verantwoording werden in het gebied dat achtereenvolgens ei gendom was van de WMZ, Delta Nuts, Delta NV en uiteindelijk Evi- des, tientallen hectares bouwland omgevormd tot bos. „Bouwland heeft een hoge verdampingsgraad en dat is niet goed voor de water winning, daarom was bebossing nodig." Daarnaast koos Blaauwen draat voor de aanplant van meer loofbomen, terwijl daarvoor naald bomen de voorkeur hadden. „Want die kon je immers als kerst bomen verkopen." Selectief kap pen zorgde daarnaast ook voor ver jonging van de bossen, zodat na tuurliefhebbers nog vele jaren van door Frank van Cooten WESTKAPELLE - De gemeente Knok- ke-Heist is gestart met de onteige ningsprocedure voor de bouw van het nieuwe ziekenhuis in Westka pelle, op een steenworp afstand van Sluis. De onteigende gronden worden geruild met andere land bouwgronden. De nieuwbouw krijgt een hyper moderne uitstraling. De bouw op een terrein van twintig hectare tus sen de Natiënlaan en Kalvekeet- dijk start in 2011 en duurt drie jaar. De investering wordt geraamd op ongeveer 105 miljoen euro. De constructie zweeft als het ware het werk van Blaauwendraat kun nen genieten. Blaauwendraat noemt zichzelf een houtboer in hart en nieren. „Ik heb ook mijn favoriete boom. Het is een eikenboom en ik denk dat-ie zo rond de honderd jaar is en daarmee een van de oudste bo men uit de streek. Hij staat in Sint-Jansteen en heeft een mooie, dikke, korte stam en veel takken. Het is zo'n boom waar veel 'gerief- hout' uit is gehaald, mensen heb ben de takken gebruikt voor stelen van spades bijvoorbeeld. Het is vast een boom met een verhaal." Praten met bomen, daar begint Blaauwendraat niet aan. „Ben je gek zeg!" Blaauwendraat kan smakelijk ver halen over wat hij in de bossen al lemaal heeft meegemaakt. Vooral 's nachts als hij op patrouille was om stropers en 'kerstgroen-rovers' te betrappen. „Zag ik een auto staan met beslagen ruiten. Tsja... Het zou natuurlijk ook kunnen dat er een verkrachting aan de Praten met bomen, daar begint Blaauwendraat niet aan. 'Ben je gek zeg!' gang was, dus ik controleerde de boel altijd. Als ik dan naar binnen scheen met mijn zaklamp dan vroeg ik of ik mevrouw even mocht zien, of ze oud genoeg was en of alles in orde was. Daarna mochten ze van mij gewoon weer verder, hoor." Namen noemt hij niet, maar Blaauwendraat betrapte ook 'Bekende Hulstenaren'. „Zag ik ze later in de stad met hun vrouw. Dan riep ik 'Hé, binnen kort gaan we eens een pintje drin ken hè?' Vonden ze altijd goed!" De keer dat hij de dief van een ket tingzaag inrekende, zal hij ook niet gauw vergeten. „Er was mel ding gemaakt van de diefstal en ik ging op zoek. Per toeval vond ik de zaag onder een vers hoopje blade ren. De dief had de zaag duidelijk verstopt om hem later op te ko men halen. Vervolgens ben ik 's nachts op een paar meter af stand van de zaag in een hinder laag gaan liggen. Ik hoefde geluk kig niet lang te wachten, want daar kwam-ie... Onder het roepen boven het landschap en wordt ge domineerd door licht en natuur. Alle verblijfskamers zijn naar het polder- en golflandschap georiën teerd. De gevels zijn ontworpen als een dempende huid. De nieu we zorgcampus bestaat naast het ziekenhuis ook uit een revalidatie centrum, zorghotel, polikliniek, au ditoria, publieke evenementen ruimte en helihaven. De nieuw bouw is een initiatief van vzw Ge zondheidszorg Oostkust. Deze zorgorganisatie is het resultaat van een fusie tussen het AZ Koningin Fabiola in Blankenberge en AZ On- ze-Lieve-Vrouw Ter Linden in Knokke-Heist. Het huidige zieken huis in Knokke is te krap en kent een moeilijke ontsluiting. Het hos pitaal in Blankenberge blijft in stand en wordt verder ontwikkeld. van 'Halt! Politie!' heb ik hem be sprongen, we hebben wat liggen vechten, maar uiteindelijk kon ik hem de handboeien omdoen en hem richting mijn jeep duwen. 'Lopen!', riep ik, maar hij werkte niet mee. Bleek dat door het knok ken zijn broeksluiting stuk was ge gaan. Zijn broek hing rond zijn en kels en ik zag die witte beentjes en een vale onderbroek... Grandioos." Dieptepunten waren er ook. Het enkele jaren geleden moeten afbre ken van het praathuisje in de Clingse Bossen bijvoorbeeld. Blaauwendraat bouwde de blok hut dertig jaar geleden en brak hem ook weer af Iemand pleegde er zelfmoord en het was een favo riete ontmoetingsplaats voor drugsdealers en hun klanten. „Stond er weer een auto gepar keerd en lag er een pak geld op de passagiersstoel waar ik meer dan een jaar voor moest werken. Dat soort ongein." Het waren gelukkig slechts incidenten. Een aanhoudende bedreiging voor de waterwinbossen is echter de mi lieuvervuiling en de klimaatsveran dering. „Dat merk je al. Bomen worden niet meer zo heel oud, de eikenprocessierups rukt op, dat is dat beest waarvan de haren zo branden. Er zijn ook meer teken en die kunnen besmet zijn met Ly me. Als knul scharrelde ik graag met een leuke boerenmeid in het hoge gras. Dat zou ik de jongens van nu niet meer aanraden. In dat hoge gras zitten teveel nare beest jes." De beestjes die Blaauwendraat een zeer warm hart toedraagt, zijn („Dat had je niet van me verwacht hè?") konijnen. Die spaart hij. Beeldjes weliswaar. Inmiddels al ruim honderd en uit alle uithoe ken van de wereld. Ook houdt hij al sinds zijn jeugd bijen. En natuur lijk is Blaauwendraat niet com pleet zonder jachthond Frieda. Blaauwendraat woont met zijn vrouw in de voormalige dienstwo ning van het waterwingebied. We derom is de natuur zijn achter tuin. Na zijn officiële pensionering zal hij er zich allerminst vervelen. „Ik heb mijn bijen, mijn motor, mijn koersfiets en op zolder ligt nog een zooi koekoeksklokken die nog gerepareerd moeten worden. Ik kom mijn tijd dus wel door." SLUISKIL - 'Laten we proosten' is het motto van het nieuwe pro gramma van de Bonte Avond Club uit Sluiskil. De première is za terdag 8 maart om 20.00 uur in het Meulengat in Sluiskil. Ook de ze 57e editie is weer een twee uur durend programma vol muziek, zang en toneel, waarin de vrolijk heid en de sfeer de belangrijkste elementen zijn. Ook op vrijdag 14 en zaterdag 15 maart is er een voor stelling en ook dan is de aanvang 20.00 uur. Voorafgaande aan de première op 8 maart verzorgt de Bonte Avond Club om 14.00 uur een matinee voorstelling voor de leden van de Stichting Welzijn voor Ouderen Sluiskil. Ook bestuursleden van or ganisaties die belangstelling heb ben en waarvoor de Bonte Avond Club een optreden zou kunnen verzorgen zijn 's middags welkom. ALMANAK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 32