Zeeland Mensen willen een vogel horen tjilpen Leegstand niet in beeld E Klokkenluider PZC e krant 5 weken voor 15 euro! Inventarisatie moet hergebruik van lege gebouwen stimuleren. 2 Woensdag 27 februari 2008 PZC Ik slaap de laatste tijd slecht. Eigenlijk sinds ik weet van een onderzoek naar fraude met onkostenvergoedingen in het Europees Parlement. In de krant las ik dat er een belastend accountantsrapport bestaat dat slechts door een enkeling is in gekeken, in een speciaal kamertje, waar pen, papier, telefoon of opname-apparatuur taboe zijn. Het is zo geheim dat zelfs klokkenluider Paul van Buitenen er niets uit durft te lekken. Ik vrees dat mijn naam er in staat. In november ben ik drie dagen in Straatsburg op cursus ge weest. Wat collega-journalisten op de vingers gekeken, een toe spraak van de Franse president Sarkozy bijgewoond, lekker ge geten, artikeltje geschreven over de ontpoldering en Europa. Kort om, niet echt vervelend. Mijn reiskosten kon ik declare ren bij het Europees Parlement. Aangezien ik mijn vliegreis nog al laat had geboekt, liep dat flink in de papieren. Ik schaamde me bijna voor het bedrag. Anders dan ik verwachtte, kreeg ik het niet op mijn rekening gestort maar moest ik het ter plekke innen. Dus werd ik op de dag van vertrek door een doolhof van gangen naar een kamertje gedirigeerd waar een chagrijnige Fran^aise mijn paspoort, pers kaart, ticket en uitnodigingsbrief minutieus bestudeerde alvo rens mij met een volgestempeld formulier door te sturen naar de caisse, nog dieper verborgen in de krochten van het giganti sche parlementsgebouw. „Heeft u het in biljetten van vijftig euro?", vroeg ik de kassier, wetende dat briefjes van honderd of tweehonderd vrijwel nergens in Nederland worden aange pakt. Geërgerd stapelde hij het papiergeld voor mijn neus op. Nu ben ik dus bang dat één van de vele bewakingscamera's heeft geregistreerd hoe ik het Europees parlement in Straats burg verlaat, terwijl ik mijn zakken volprop met eurobiljetten. Of is dat daar heel gewoon? Reiskosten kon ik declareren bij het Europees Parlement pHmMH Directeur/uitgever Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Redactie Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315600 E-mail: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Buitenruststraat 18, Middelburg Postbus 8070, 4330 EB Middelburg Tel: 0118-493000 Redactie Beveland-Tholen Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315670 Redactie Zeeuws-Vlaanderen Willem Alexanderlaan 45, Terneuzen Tel: 0115-645769 Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, Steenstraat 37, Hulst, Tel: 0114-371379 Redactie Schouwen-Duiveland Grachtweg 23a, Zierikzee postbus 80, 4300 AB Zierikzee Tel: 0111-454651 Advertenties Verkoopteam Zeeland Tel: 0113-315520, fax: 0113-315529 E-mail: teamzeeland@pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs, Educatie. Onroerend goed Tel: 076-5312277, fax: 076-5312274 E-mail: segmentteam@pzc.nl Familieberichten Tel: 0800-8060 pzcfamilieberichten@wegenernieuwsmedia.nl Personeelsadvertenties 0900-5628 722 Kleintjes 0900-6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Bei PZC Lezersservice 0800 - 0231 231 (gratis) Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda lezersservice@pzc.nl U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 22,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 64,00 (acceptgiro €67,00) Jaar €245,50 (acceptgiro €248,50) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 64,- per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 67,- per kwartaal ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) voorletters m/v Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie Bij Rilland en Goes komen mogelijk geluidsschermen langs de A58, bij Baarsdorp en Eversdijk niet, al klagen bewoners daar eveneens over lawaai van de snelweg. Gevelisolatie is de enige mogelijkheid. Die kans is er, want er ligt geld voor klaar bij VROM. door Frank Balkenende Celuidsonderzoek A58 ►- Rijkswaterstaat licht het ge- luidsonderzoek A58 vandaag vanaf 19.4S uur toe in Motel Goes, waarbij overleg tussen bewoners en gemeenten moge lijk is. De geluidsbelasting van de Zeeuwse snelweg stijgt de ko mende tien jaar nauwelijks. Bij ingrepen, zoals geplande nieuwe afslagen bij Goes en Heinkenszand, is een nieuw on derzoek nodig. Internet: http://www.rijkswater- staat.nl/actueel/persberichten/20 0802/aanpak_geluidsoverlast_la ngs_a58.aspx Vanavond licht Rijkswa terstaat het geluidsonder- zoek A58 toe in Goes voor betrokkenen: dat zijn bewoners langs de snelweg en gemeenten op Zuid-Beveland. Het onderzoek spitste zich toe op het Bevelandse deel van de A58. Dit jaar volgt een studie naar het Wal- cherse deel. Klachten van bewoners in onder meer Rilland, Stationsbuurt (bij Rilland), Goes en de gehuchten Eversdijk en Baarsdorp vormden in 2006 aanleiding om de geluids belasting nog eens in kaart te brengen. „We waren daartoe niet verplicht, maar wilden toch bemid delen", zegt woordvoerder Jan van Gorp. Aanvankelijk waren nergens maat regelen noodzakelijk, maar toen naast het jaargemiddelde ook de zomerdrukte werd bekeken, lagen de kaarten plots anders. Ineens leek het raadzaam 74 woningen aan de Groeweg in Goes, de Halte straat in Stationsbuurt en de Kapu- cijnenweg in Rilland af te scher men van de A58. Dat kan met een scherm of geluidswal. In deze drie gevallen van 225 tot 400 meter lang en twee tot drie meter hoog. Bij het ministerie van Volkshuis vesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu ligt hiervoor geld op de plank, maar gemeenten moeten als verantwoordelijke partij zelf de aanvraag indienen. Dat ze er ko men, staat dus nog niet vast. Voor Baarsdorp en Eversdijk loont het niet schermen te plaatsen, om dat er te weinig woningen staan. De gemeenten Kapelle en Borsele kunnen de huizen wel bij VROM aanmelden voor gevelisolatie zoals dubbel glas. Volgens Suzan Verheij- den, teamcoördinator natuur, mi lieu en landschap bij Rijkswater staat, is er een subsidiepot voor. Wie denkt dat door de groei van het autoverkeer de snelweg een steeds meer rumoer veroorzaakt, heeft het mis. Sinds 1986 is de ge luidsproductie van de A58 gelijk gebleven, hoewel er negentig pro cent meer verkeer rijdt. Dat is te danken aan het veiligere en stiller 'zeer open asfaltbeton' (zoab), dat op veel wegvakken is aangelegd. Rijkswaterstaat is verplicht maatre gelen te nemen als de snelweg 1,5 decibel meer herrie produceert. Verheijden: „Volgens de prognoses zijn we dan twintig, dertig jaar ver der." Zeeuwen hechten aan hun stilte en klagen dan ook eerder dan randstedelingen, zegt Van Gorp. „Je ziet ook hier dat het gaat om de perceptie van geluid. Mensen willen hartje zomer in het week einde in hun tuin zitten. Ja, en dan rijden er ook veel toeristen over de A58. Dat accepteren ze niet zo snel, omdat in een stille provincie elke verstoring eerder op valt. Mensen willen in hun tuin een vogel horen tjilpen en geen au to horen langsrazen." door Marcel Modde GOES - De kennis over leegstaande gebouwen schiet tekort. De over heid neemt op dit gebied nauwe lijks verantwoordelijkheid. Dat is één van de opvallendste conclusies bij een inventarisatie van de stich ting Dorp, Stad en Land. De organisatie brengt van alle pro vincies de leegstand in kaart. Dat gebeurt in opdracht van de Rijks adviseur voor het Cultureel Erf goed, Fons Asselbergs. Zeeland en Zuid-Holland zijn aangewezen als proefgebied. inmiddels is ook een begin ge maakt met inventarisaties in de rest van het land, aldus projectme dewerker Mayke Haaksman. Doel is meer inzicht te krijgen in de leegstand van gebouwen en waar 'ruimte met ruimte' kan worden gemaakt, in plaats van automa tisch open landschap te kiezen voor uitbreidingsplannen. De stichting is uitgegaan van pan den die twee jaar of langer leeg staan. Huizen in Zeeland komen daarvoor niet in aanmerking, al dus Haaksman. Het onderzoek hier was hoofdzakelijk gericht op kerken, boerderijen en bedrijfsge bouwen. Langdurige leegstand lijkt in Zee land slechts in beperkte mate voor te komen, concludeert Haaksman. Ze laat in het midden of dat komt W* Met het project Oude Kaart van Nederland worden alle bekende leegstaande gebouwen geïnventa riseerd. Doel is de bestaande ruimte beter te benutten. door gebrek aan eerdere inventari saties of omdat het verschijnsel hier werkelijk zeldzaam is. Volgens Haaksman is de praktijk dat te vaak wordt gewacht tot be langhebbenden het ongebruikte pand onder de aandacht brengen van de overheid. Wanneer ge meenten zelf hun leegstand goed in het zicht houden, kan eerder worden ingegrepen en de bebouw de ruimte efficiënter worden ge bruikt. In Zeeland ziet de stichting in dat kader vooral kansen voor oude boerderijen en kerken. De rapportage wordt 7 maart offici eel gepresenteerd in Goes. De in ventarisatie wordt verwerkt in een 'oude kaart Nederland'. Die is van af mei via internet te raadplegen als tegenhanger van de 'nieuwe kaart', waarop de grote bouwloca ties voor de komende tien jaar staan aangegeven. Buurtschap Eversdijk mogelijk gevelisolatie Goes geluidsschermen Heinkenszand Baarsdorp mogelijk gevelisolatie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 2