'Ik kan er een boek over schrijven' Provincie laat oude vuilstort afdekken lagere subsidies Brede school Kapelle is moeilijke bevalling Overleg over verkeerssituatie Julianaschool Joop de Korte neemt na veertig jaar afscheid van het onderwijs. Beslissing over locatiekeuze naar eind april verschoven. Voormalige stortplaats 's-Heer Arendskerke krijgt grondlaag. B PZC Woensdag 27 februari 2008 23 door Rob Paardekam SINT-MAARTENSDIJK - Het leukste aan werken in het onderwijs? „Nou, gewoon, dat je kinderen iets kunt leren", zegt Joop de Korte. „Aan het eind van de ochtend vroeg ik weieens aan de klas: wie heeft er niets geleerd. Als er dan J geen handen de lucht in gingen, l gaf dat een goed gevoel." De Korte (6i) is tot en met vrijdag nog directeur van de protes tants-christelijke Juliana van Stol- bergschool in Sint-Maartensdijk. Daarna gaat hij, na ruim veertig jaar onderwijs, van zijn oude dag genieten. Op t oktober 1967 begon de geboren Tholenaar - vers uit de schoolbanken - aan de toenmalige school voor speciaal onderwijs in Sint-Maartensdijk. „Er was in die tijd een lerarennood", kan hij zich herinneren. „Als je toen als man nelijke leerkracht op zo'n school met problemen ging werken en je beloofde er vijfjaar te blijven, hoef de je niet in dienst. Dat maakte het extra aantrekkelijk. Ik bedoel: met die dienstplicht verloor je in die tijd nog twee jaar." De Korte bleef tot 1975. Toen werd hij directeur op een school met moeilijk lerende kinderen aan de rand van de Schilderswijk in Den Haag. Het werden tropenjaren. Agressie, vernielingen, grof taalge bruik; De Korte kreeg er allemaal mee te maken. „Ik zou er een boek over kunnen schrijven." Zomaar een leuke anekdote: Aan de achterkant van de school waren veel ruiten gesneuveld. De glaszet ter zou ze op zaterdag vervangen. Komt De Korte op maandag weer op school, is er helemaal niets ver anderd. „Hè, wat vervelend, dacht ik. De glaszetter is niet geweest. Maar wat denk je? De ruiten wa ren gewoon weer ingegooid." 'De jeugd van tegenwoordig is echt niet zo verschrikkelijk als weieens wordt gezegd' Na ruim vijf jaar verliet De Korte school - en daarmee het speciaal onderwijs - om als directeur te gaan werken op een school voor protestants-christelijk basisonder wijs in Zeist. Hij wist niet wat hij meemaakte na zijn 'avonturen' in Den Haag. door Harmen van der Werf KAPELLE - De komst van een brede school in Kapelle blijft: een moeilij ke bevalling. Dat zo'n voorziening op een meerderheid in de Kapelse gemeenteraad kan rekenen, is hel der sinds gisteravond. Waar de bre de school - met de basisscholen 't Honk en De Moolhoek, kinderop vang en de openbare bibliotheek - moet komen, bleef echter op nieuw onduidelijk. Op verzoek van de raad waren cij fers op een rijtje gezet van: renova- Op één van zijn eerste dagen kwam er een meisje naar hem toe. Ze hadden haar knikker afgepakt. „Nou, dacht ik, als dat hier het grootste probleem is, gaat het wel lukken." Midden jaren negentig kwam De Korte terug op Zeeuwse bodem. Op de Juliana van Stolbergschool kon hij het directeurschap weer combineren met het voor de klas staan, iets dat hij in Zeist toch wel miste. In Smerdiek doet hij de groepen zeven en acht. „En dat zijn toch wel de mooiste klassen", vindt hij. „Je kunt de kinderen er echt iets bijbrengen en bovendien aanspre ken op hun verantwoordelijkheid. En dat laatste gaat prima, hoor, want de jeugd van tegenwoordig is echt niet zo verschrikkelijk als wei eens wordt gezegd." tie van de oude scholen óf een bre de school op het centraal gelegen oude veilingterrein dan wel bij het minder centraal gelegen sportcom plex aan de Vroonlandseweg. SGP en Christenunie maakten een keu ze voor de goedkopere Vroonland seweg. „We moeten eindelijk een knoop doorhakken", betoogde Ria Rijksen (CU). Zij was een roepen de in de woestijn. CDA en PvdA kwamen met extra vragen, zoals 'hoeveel goedkoper is het om in twee lagen te bouwen op het oude veilingterrein?' PvdA'er Rob Lam- beck voorkwam zo dat de oude vei ling - 'de ideale locatie' - werd afge schoten. Een besluit is voorlopig uitgesteld tot 22 april. door Luc Oggel 's-HEER ARENDSKERKE - De voorma lige vuilstortplaats aan de Polderse- dijk in 's-Heer Arendskerke krijgt een ander aanzien. In opdracht van de provincie dekt firma Hoon- dert uit 's-Heerenhoek de vuilstort de komende weken af met een nieuwe laag grond. Het werk be gint morgen. In totaal wordt zo'n 15.000 kuub grond, afkomstig uit Vlissingen, aangevoerd. Daarvoor zullen de ko mende twee a drie weken zes vrachtwagens per dag af en aan rij den. De locatie ligt in een natuur gebied van Staastbosbeheer en krijgt de bestemming weiland. De provincie is sinds 2006 bezig met het afdekken van voormalige vuilstorten. In Zeeland zijn 283 lo caties, dertig zijn inmiddels afge dekt. Veel vuilstorten zijn voorma lige welen, zo ook die in 's-Heer Arendskerke. De vuilstort hele maal opruimen zou miljoenen kos ten, daarom zijn ze afgedekt met een laag grond die is overgebleven van bouwprojecten. „We werken aan een grondvraagbank om de grondstromen nuttig te gebrui ken", zegt Peter Brand, projectlei der bodemsanering bij de provin cie. „Als gemeenten of waterschap pen bijvoorbeeld plannen hebben voor een geluidswal of strekdam, kunnen ze daar een beroep op doen. Het is goedkoper en het voorkomt dat er grond nutteloos in depots ligt." S-CRAVENPOLDER - De gemeente Borsele wil op korte termijn over leg over de verkeerssituatie bij de Julianaschool in 's-Gravenpolder. School en politie worden uitgeno digd. Volgens wethouder Marga Vermue (CDA, verkeer) moet het niet moeilijk zijn een oplossing te vinden. „Het gaat toch niet om een grote stad." Inmiddels lijkt het erop dat de ge meente Borsele de meest halsstarri ge partij is. De politie liet gisteren weten dat het aan de gemeente is om maatregelen te treffen. Er ligt een advies van de politie waarin wordt gesteld dat de huidige ver keerssituatie 'onduidelijk en daar mee onveilig is'. Uit niks blijkt ter plekke dat er een schooluitgang is, aldus de politie. Zij stelt voor dit te veranderen door plaatsing van het bord schoolkinderen, met een zebra pad en/of drempels in combinatie met verkeersbrigadiers. Op ver zoek van de school is de politie be reid verkeersbrigadiers op te lei den. Borsele voelt tot nu toe wei nig voor maatregelen als een zebra pad, want dat zou schijnveiligheid bieden en de drukte beperkt zich tot enkele piekmomenten per schooldag. krijgen al die orkesten subsidie. Vuijk vindt dat de gemeente bij de verdeling daarvan meer oog moet hebben voor de geboden kwaliteit. „En om kwaliteit te leveren, moet je als orkest kunnen investeren in een vakbekwame dirigent, in in strumenten en in de opleiding van jonge muzikanten." Kwaliteit is een lastig criterium, vindt Marlize Laport, voorzitter van de Culturele Raad. „Ik wil daar graag op letten, maar het blijft amateurkunst. Ik wil geen nieuwe initiatieven de kop indruk ken. Ook als er nog geen publiek voor is, moet je iets een kans ge ven. Anders vindt nooit vernieu wing plaats. Bestaande verenigin gen moeten dat maar als een uitda ging zien." Subsidies 2008 In 2008 ontvangen 31 amateur- kunstverenigingen een structu rele subsidie van de gemeente Goes. Daaronder bevinden zich twin tig groepen die zich met mu ziek bezighouden. - In totaal verdeelt de gemeente 64.818,49 euro aan structurele subsidies. Dat betekent een ge middelde van 2.090,92 euro per vereniging. De hoogste subsidie is voor het Zeeuws Orkest, dat dit jaar 5.650,60 euro krijgt. Het Seniorenorkest Zeeland krijgt met 190,86 euro het minste geld. foto Willem Mieras Joop de Korte, hier tussen zijn leerlingen, wordt vrijdag uitgezwaaid met onder meer een receptie in Haestinge.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 25