Schorebruggers koop alles maar op Oefenen in vuurzee van kerstverlichting Amateurkunstenaars vrezen 22 Woensdag 27 februari 2008 PZC Brandweerteams 'redden' gasten pension in Colijnsplaat. Bewoners polder langs Kanaal Zuid-Beveland tegen bedrijfsterrein. Kringloopwinkel in Thoien is weer open Lezing over de leer van het zenboeddhisme Kappersshow in theater De Mythe Theateravond met Jacqueline Kerkhof Cultuurraad praat over muziekonderwijs Politie zoekt getuige na doorrijding Voorzitter vindt huidig ledental van 55 nog lang niet voldoende. Gemeente Goes sluit drastische veranderingen niet uit. B Twee lotusslachtoffers worden gekalmeerd door een brandweerman tijdens een grootschalige oefening gisteravond in Colijnsplaat foto Willem Mieras door David Duijnmayer COLIJNSPLAAT - Het alarm van pen sion De Eenhoorn in Colijnsplaat loeit. Een auto is uit de bocht ge vlogen en tegen de zijkant van het pand geknald. Daarbij is een gaslei ding geraakt, en het hele pand staat nu in lichterlaaie. Ondertus sen gooit een bezorger nog dood leuk een krantje door de brieven bus. Het is dan ook maar een oefening, dinsdagavond in de Havelaarstraat. Volgens het scenario moeten de brandweerteams van Colijnsplaat en Kortgene tien pensiongasten en de eigenaresse redden uit de vuurzee, die voor de gelegenheid bestaat uit kerstverlichting. Zodra de brandweer arriveert, komt een lotusslachtoffer in bad jas de straat op gerend. In paniek klampt hij de brandweermannen aan, die dan nog niet weten wat er aan de hand is. Uit de ramen op de eerste verdieping roepen hotel gasten om hulp. Voor zij gered kunnen worden, moet de brand weer echter eerst de situatie in schatten. „Dat was wel vreemd", merkt eigenaresse Irma Bolijn la ter op. „Dan merk je pas hoe lang het lijkt te duren. Je ziet ze al be zig, maar toch duurt het nog een tijd voor je gered wordt." „In dit geval was het van belang dat eerst het directe gevaar dat door het gaslek ontstaan was, weg genomen werd", zegt brandweer commandant van Noord-Beveland Aart van Oosten. „Het is verder be langrijk dat de afstemming tussen de officier van dienst, de bevelheb bers van de verschillende teams en de eigenaar van het pand goed ver loopt. Dat is voor zover ik heb kun nen zien goed gegaan." Mede-eigenaar Pim Schenkelaars wist dat er een oefening aan zat te komen, maar niet wat er precies zou gebeuren. Als BHV'er (be drijfshulpverlener) is het voor hem ook een oefening. „Ze heb ben wel een doemscenario neerge zet", constateert hij. „Maar je kan maar beter voorbereid zijn. leder bedrijf zou dit eigenlijk een keer moeten doen. We voldoen met het pension aan alle brandeisen en dergelijke, maar betekent dat dat het ook echt veilig is?" De brandweerteams van Colijns- plaat en Kortgene hielden gistera vond een oefening in Colijns plaat, waarbij zij mensen uit een brandend pand moesten redden. door Luc Oggel KRUININGEN - Bewoners van de pol der aan de oostkant van het Ka naal door Zuid-Beveland willen dat de gemeente Reimerswaal alle woningen en percelen opkoopt als de plannen om er nat bedrijventer rein te vestigen doorgaan. Dat stel len ze in een zienswijze die gistera vond tijdens de raadsvergadering nog eens werd bekrachtigd. De provincie heeft de polder tus sen het Kanaal door Zuid-Beve land, rijksweg A58 en de Zanddijk op het oog om onder meer water gebonden bedrijven uit Goes naar toe te verplaatsen. Die moeten hun huidige locatie straks verlaten ten behoeve van het project Goese Schans, de omvorming van het ha vengebied tot woonwijk. De bewo ners van de polder, het 'projectge- THOLEN - Mensen die nog op zoek zijn naar meubelen uit de jaren vijftig kunnen zaterdag terecht in de Kringloopwinkel in Thoien. De winkel aan de Wattstraat 1 opent dan om 9.30 uur zijn deuren voor bezoekers. Behalve oud meubilair zijn er onder meer ook nog ser vies, schilderijen, speelgoed en lampen te koop. Vanaf zaterdag is de winkel minstens één keer per maand open. THOLEN - In de kerk van de Vrijzin nige Geloofsgemeenschap NPB in Thoien geeft Dick Peters volgende week woensdag een lezing met als thema: zenboeddhisme als inspira tiebron. De lezing is onderdeel van de le zingcyclus: welke inspiratie kun nen we halen uit de wereldgod diensten? Aanvang 19.30 uur aan de Oudelandsestraat 11 in Thoien. bied Schorebrug', zien de komst van onder meer betonfabriek Ha ringman absoluut niet zitten. „Die hoort in het Sloegebied thuis en zeker niet in deze polder", aldus Ja- ques van Loo, die gisteren namens alle bewoners gebruik maakte van het spreekrecht. Als het bedrijven terrein er toch komt, dan willen de bewoners dat alle huizen wor den opgekocht en dat een soortge lijke woonomgeving wordt ge zocht. Wethouder Jaap Sinke zei dat de opmerkingen van de bewo ners zeker bij de verdere besluit vorming zullen worden betrok ken. Overigens ging een raadsmeerder- heid gisteren akkoord met het ei genlijke agendapunt, de vestiging van een voorkeursrecht op de Bewoners van de polder aan de oostkant van het Kanaal door Zuid-Beveland willen collectief worden uitgekocht als er een nat bedrijventerrein komt. GOES - Ziezo Haarcosmetica houdt maandag in theater De Mythe in Goes het Hair Event 2008. Een aan tal internationaal bekende kappers laat de nieuwste kleur- en knip- technieken zien. Ook een dans- team van Janvier Dancemasters doet mee aan de show die wordt gepresenteerd door Mariëlle Basti- aansen, bekend van het tv-pro- gramma Looking Good. Het evene ment begint om 19.00 uur. KRABBENDIJKE - In dorpshuis De Meiboom in Krabbendijke is zater dag de theatervoorstelling 'Angst haas' van Jacqueline Kerkhof Het is haar vierde avondvullende voor stelling sinds haar debuut in 1998. Ze ziet zich niet echt als een ca- baratier, haar shows zijn meer een mix van muziek, cabaret en thea ter. De voorstelling in het dorps huis begint om 20.00 uur. gronden in de polder door het col lege van B en W. Daarmee wordt vastgelegd dat bewoners in geval van vrijwillige verkoop hun eigen dom eerst aan de gemeente moe ten aanbieden, zodat projectont wikkelaars er niet mee aan de haal kunnen gaan. Oppositiepartijen Leefbaar Reimerswaal (LR) en Christenunie stemden tegen het voorkeursrecht. Voor LR weegt het zwaarst dat er bij de bewoners geen draagvlak is voor de plannen, die in de ogen van de fractie bo vendien economisch niet haalbaar zijn. Fractievoorzitter Andries Jumelet van de Christenunie deed een dringend beroep op zijn colle ga-raadsleden er 'alsjeblieft niet aan te beginnen'. „Dit is een te gro te broek voor Reimerswaal, dus be zint eer gij begint. Beter ten halve gekeerd dan ten hele gedwaald." Het leverde hem applaus op van de tribune, die grotendeels was be zet door 'Schorebruggers'. KAPELLE - De Kapelse Cultuurraad houdt maandagavond een bijeen komst over het muziekonderwijs in Kapelle. Gesproken wordt over de rol daarin van de gemeente, de Zeeuwse muziekschool en de Ka pelse muziekverenigingen. In de pauze treedt het klarinetduo Mir jam Crajé en Andrea Slabbekoorn op. De vergadering is in het ge meentehuis van Kapelle en begint om 19.30 uur. OUD-VOSSEMEER - Een nog onbe kende bestuurder in vermoedelijk een wit bestelbusje heeft gister middag rond een uur een muurtje en hekwerk van een woning in de Bou Kooijmanstraat in Oud-Vosse- meer omver gereden, en is daarna doorgereden. De bestuurder sprak kort daarvoor met een meisje met een fiets. De politie vraagt haar te bellen naar 0900-8844. door Lilian Dominicus GOES - De nieuwe vereniging van de Goese wijken Ouverture, Over- zuid en het toekomstige Aria heet Overturia. Dat werd gisteravond bekend gemaakt tijdens een leden vergadering in Mytylschool De Sprienke in Goes. Tot nu toe hebben zich 55 leden aangemeld, zo meldde het nieuwe, tien leden tellende bestuur. Het tiental werd gisteravond unaniem gekozen onder de circa 25 aanwezi gen. Voorzitter Jeffrey Kutterink vindt het huidige ledental nog lang 'niet voldoende'. „We willen met Overturia graag een zo groot mogelijk draagvlak creëren." Overturia wil de komende tijd be kijken welke zaken in de wijk de meeste prioriteit hebben. Veel be woners hebben op het inschrijffor mulier al hun wensen doorgege ven: onder meer kunst in de wijk, picknickvoorzieningen, meer bloeiende bloemen, snelheidsme ters, 15 kilometerborden aan het begin van de straten, kindervakan tie-activiteiten en extra speelvoor- zieningen voor de allerkleinsten. Volgens bestuurslid Marjo de Gof- fau zal het digitale plein op www.goesweb.net een belangrijke plaats innemen voor de wijkvere- niging. Bedoeling is dat bewoners er eigen bijdragen, links of foto's plaatsen. door David Duijnmayer GOES - Het gaat goed met de Goes- se amateurkunst. Althans, er ko men steeds meer verenigingen bij. De keerzijde daarvan: de gemeen te moet met hetzelfde potje geld meer groepen ondersteunen. Zij wil daarom in overleg met de Cul turele Raad de subsidieregels voor amateurkunst op de schop nemen. Dat sommige verenigingen hun jaarlijkse subsidiebedrag straks zien dalen, lijkt dan onontkoom baar. Maar die verenigingen geven aan het geld keihard nodig te heb ben. Voor sommigen is de subsi die zo'n beetje de enige bron van inkomsten. „Wij vinden het nu al aan de lage kant", zegt bijvoor beeld Lia Sorber, artistiek leidster van Stichting Dansz, die dit jaar 2100 euro krijgt van de gemeente. Ook toneelvereniging Heer Hen drik uit 's-Heer Hendrikskinderen zou met minder subsidie in de pro blemen komen, denkt penning meester Eddie de Dreu. „Wij heb ben altijd al zuinig aan moeten doen met het geld. De subsidie van 1300 euro is voor ons de helft van de inkomsten. Die halen we verder uit contributie, donaties en entreegeld." Hoe straks de hoogte van de subsi die bepaald wordt, is nog niet dui delijk. Welke verenigingen erop achteruit zouden gaan, is dus ook onbekend. Dat er drastische veran deringen gaan plaatsvinden, sluit de gemeente echter niet uit. In ie der geval wil zij meer eenmalige, en minder structurele subsidies verstrekken. Veruit de meeste subsidie gaat 'Om kwaliteit te leveren, moet je als orkest kunnen investeren' naar amateurmuziek. „Er zijn ont zettend veel koren en orkestjes, maar de meeste komen nauwelijks met hun muziek naar buiten", con stateert Marinus Vuijk, die jaren lang vice-voorzitter was van de Bond voor Orkestdirigenten. Toch

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 24