En Wietske 126 loeit instemmend Wessanen vreest neergang economie VS Ledenwinst FNV Jonge melkveehouders in Zeeland buigen zich over de toekomst. Fietsenverkoop neemt met 6 procent toe Graanprijs stijgt naar recordhoogte Brussel wil productie suiker verminderen Siemens schrapt duizenden banen Omzet van bedrijf blijft stabiel, nettowinst stijgt. PZC Woensdag 27 februari 2008 17 Melkveehouder Christiaan Francke: „Brussel houdt ons aan het lijntje over de toekomst van de melkquota." foto Lex de Meester door Ben Jansen GRIJPSKERKE - Vier dagen in de week staat Christiaan Francke tot aan zijn elleboog in een koe. Hij werkt als inseminator bij de Coöperatie Rundveeverbetering Delta. De andere drie dagen is hij veehouder. Samen met zijn vader Wim drijft hij het melkveebedrijf Torenzicht in Grijpskerke. Behalve zeventig koeien en 55 stuks jong vee delen ze ook een passie voor het fokken. In het kantoortje naast de melkstal hangen de foto's van de prijsdieren van de Franckes. Krachtig beenwerk, een mooie uier. Liefhebbers raken erdoor in vervoering. Francke (28) is ook actief in de jon ge boerenorganisatie ZAJK. De vee houderijcommissie waarvan hij voorzitter is, houdt morgen een thema-avond over de toekomst van deze agrarische sector. Die wordt voor een belangrijk deel be paald door de vraag wat na 2015 ge beurt met het melkquotum. Schaft de Europese Commissie dat volle dig af, komt er iets voor in de plaats en wat zijn de gevolgen voor de melkprijs? Francke: „Dat zijn belangrijke vragen voor een melkveehouder die iets met zijn bedrijf wil. Beslissingen over uit breidingen en vernieuwingen han gen in belangrijke mate hiervan af. Dat speelt vooral voor jonge melk veehouders. Vandaar de the ma-avond." Vorig jaar liep het aantal akker bouwbedrijven in Zeeland met honderd terug tot negentienhon derd. De situatie in de melkvee houderij is op dit moment veel sta bieler. Francke: „De afgelopen tien a vijftien jaar zijn nogal wat melk veehouders met kleine bedrijven gestopt. Die sanering is nu goed deels voorbij. Natuurlijk vinden nog wel wat bedrijfsbeëindigingen plaats, maar dat wordt eigenlijk ge compenseerd door de vestiging van nieuwe bedrijven. Dat zie je vooral in Zeeuws-Vlaanderen en op Noord-Beveland. Daar zijn van origine akkerbouwgebieden waar de laatste jaren nogal wat melkvee houders van buiten Zeeland neer streken. In Zeeuws-Vlaanderen ze ker zestig in de laatste vijftien jaar en op Noord-Beveland tien tot vijf tien." Melkveehouders maken zich niet alleen druk om de toekomst van het melkquotum en de melkprijs, ook de toenemende mate waarin dierziekten de kop op steken en de steeds verder aangescherpte mest- regels baren hen zorgen. Dat de laatste jaren steeds meer nadruk op dierenwelzijn komt te liggen, beschouwt Francke niet als een las tige ontwikkeling. „Je hebt natuur lijk altijd uitzonderingen die het verpesten voor de rest, maar verre weg de meeste veehouders zorgen goed voor hun dieren. Dat is ook een kwestie van puur eigenbelang. Het is voor ons ook reden om de koeien 's zomers in de wei te la ten. Dag en nacht. Da's gezond en zo hebben ze beweging. Er zijn veehouders die ervoor kiezen hun koeien het hele jaar binnen te hou den. Dat kan ook heel goed met die moderne stallen. Maar wan neer je een koe de keus laat, loopt ze toch liever buiten." Ze mogen dan genummerde oor merken dragen, koeien zijn geen nummers voor Francke. Hij kent ze allemaal bij naam. De proef op de som: hoe heten die twee? Fran cke hoeft maar even na te denken: Enne 13 en Wietske 226. De laatste loeit instemmend. Melkveehouderij in Zeeland 215 melkveehouderijbedrijven met in totaal ongeveer 12.900 koeien. gemiddelde productie per koe 9000 liter melk per jaar. een liter melk bevat gemiddeld 4,30 procent vet en 3,51 procent eiwit. een doorsnee koe wordt vier jaar en zes maanden oud. melkquotum kost 18 cent per procent vet; ofwel 35 cent per liter. de thema-avond is bij Rabobank Bevelanden, Livingstoneweg 13, Goes en begint om 19.45 uur. AMSTERDAM - Het aantal verkochte fietsen in Nederland is vorig jaar met 6 procent toegenomen tot 1,4 miljoen. Dat blijkt uit gisteren ge publiceerd onderzoek van RAI Ver eniging en BOVAG Tweewielerbe- drijven onder 5000 huishoudens. Er werden vorig jaar 90.000 elektri sche fietsen verkocht. De Neder landse concument stelt volgens het onderzoek steeds hogere eisen aan een kwalitatief goede fiets. AMSTERDAM - De prijzen van voe dingsmiddelen dreigen verder op te lopen nu grondstoffen steeds duurder worden. De prijs van graan is gisteren in de handel op de termijnmarkt in Chicago geste gen tot recordhoogte, zo meldde de Britse omroep BBC. De graan prijs steeg met de maximaal toege stane 0,90 dollar tot 11,99 dollar per bushel, een inhoudsmaat die overeenkomt met ruim 35 liter. BRUSSEL - Als suikertelers niet zelf hun productie verminderen, legt de Europese Commissie een ge dwongen verlaging op. De produc tiekorting, zonder enige vergoe ding, kan in 2010 oplopen tot 1,16 miljoen ton. EU-commissaris Ma- riann Fischer Boel (Landbouw) waarschuwde daar gisteren voor. De EU heeft al jaren een overschot aan suiker. Boeren maken amper gebruik van stoppremies. FRANKFURT - Het Duitse elektroni caconcern Siemens schrapt wereld wijd 6800 banen bij zijn bedrijfs onderdeel SEN, dat telecommuni catiesystemen levert aan grote be drijven. SEN kampt met toenemende con currentie door de opkomst van in- ternettelefonie. SEN staat te koop en Siemens wil met de herstructurering de ver koopprijs verhogen. UTRECHT - De economische neer gang in de Verenigde Staten tem pert de groeiverwachtingen van het Utrechtse voedingsmiddelen bedrijf Wessanen. Topman Ad Veenhof sprak gisteren bij de pre sentatie van de jaarcijfers van zijn bedrijf van serieuze problemen in de Amerikaanse economie. Wessanen haalde vorig jaar drie vijfde van zijn omzet in de VS. „Óp dit moment merken we de problemen nog niet, maar je moet voorzichtig zijn", aldus Veenhof. „We hebben ambitie. Het is echter onverstandig om nog hoger te gaan met je doelstellingen." De economische neergang in de VS komt voor Wessanen op een verve lend moment. Het bedrijf, in Ne derland bekend van merken als Zonnatura (natuurvoeding) en Beckers (snacks), heeft zijn Ameri kaanse onderdeel net een beetje op orde. De omzet groeit er stevig, de winstgevendheid is fors toege nomen. Dit na een lange periode waarin problemen de boventoon voerden. De omslag is zichtbaar in de cijfers over het vierde kwartaal van vorig jaar. In deze periode groeide de Noord-Amerikaanse omzet met ruim 8 procent in vergelijking met een jaar eerder. Wessanen groeit het meest met de verkoop van ge zonde voeding en profileert zich daar ook vooral mee. Het afstoten van snack-merk Beckers is echter geen noodzaak. De omzet van het gehele bedrijf bleef in 2007 stabiel op 1,6 miljard euro. De nettowinst steeg van 32 miljoen naar 57,5 miljoen euro. Hierin zit een boekwinst verwerkt van 15,4 miljoen euro op de ver koop van activiteiten. MARKT GOES Aardappelen. Frites geschikt 6,25-7,75. Ex port 7,00-8,00. Uien. Zaaiuien 30 Grof droog uit de schuur 8,00-9,00. Zaaiuien 60 Grof droog uit de schuur 8,00-8,75. Zaaiuien klasse 1 droog uit de schuur 9,50-10,00. Granen, zaden en peulvruchten. Tarwe maal 235,-per ton. Tarwe voer 218,-per ton. Brouw- gerst 270,- per ton. Voergerst 215,-per ton. Blauw maanzaad 3300,-per ton. Karwijzaad 1.300,- per ton. Kapucijners 650, - per ton. Bruine bonen 650-700,- per ton. Fourage. Veldbeemd uit de schuur 65,-75,- per ton. Roodzwenk uit de schuur 70,-8 0 - per ton. Engels Raaigras. Goede kwaliteit uit de schuur 90,-100,- per ton. Tarwestro. Gro te pakken uit de schuur 110,-130,- p e r ton. Tarwestro. Kleine pakken uit de schuur 125,-145,- per ton. Gerstestro. Grote pakken uit de schuur 95,-110,- per ton. Gerstestro. Kleine pakken uit de schuur 115,-125,- per ton. AMSTERDAM - Na jaren van leden verlies heeft de FNV vorig jaar een winst geboekt. De vakcentrale kreeg er in 2007 ruim 9000 nieu we leden bij. Het totale aantal le den is nu bijna 1,2 miljoen, meld de de FNV gisteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 17