Scientology 1 0 I Woensdae 27 februari 2008 PZC Sekte of gekte? Het protest tegen Scientology is opnieuw opgelaaid. Een beweging die zich Anonymous noemt, beschuldigt de kerk van censuur nadat een filmpje van YouTube werd verwijderd met Tom Cruise die de leer op een al te bezeten wijze aanprijst. Coca Cola stopte deze week met sponsering van een project voor blindenonderwijs in Pakistan dat in handen blijkt te zijn van de omstreden religie. Is Scientology een kerk of een geldfabriek? door Monique Prins illustratie Chantal van Wessel Of ik gelukkig wil worden? Een jonge man spreekt op straat pas santen aan. Hij zegt 'hulp middelen' te hebben voor vrede en geluk, niet alleen voor mij maar voor de hele wereld. Geen slecht vooruitzicht. Binnen in een zaaltje liggen vragenlijsten klaar. De vragen variëren van 'Komt het leven u vaag en onwerkelijk voor?' tot 'Bent u een potloodbijter?' De antwoorden leveren een 'testpro- fiel' op, in de vorm van een gra fiek. Het ziet er niet goed uit. Ik ben niet in balans. Ik zit vast in trau ma's van dit of een vorig leven. Maar er zijn cursussen. Voor iets meer dan tweehonderd gulden is er een uitweg. Gulden ja, want dit (afgeslagen) voorstel voor per soonstraining - dat anno 2008 nog steeds op deze manier verloopt - is van zo'n vijftien jaar geleden, toen er nog niet zoveel bekend was over Scientology. Dat is nu wel anders. De leer is vooral populair in de VS waar het beroemde volgelingen heeft zoals Tom Cruise en John Travolta. In Nederland bestaat de kerk naar ei gen zeggen uit 'een harde kern van een paar honderd mensen'. In Duitsland ligt Scientology zwaar onder vuur en wordt ze in de ga ten gehouden door de Duitse vei ligheidsdienst. De Belgische justi tie bereidt een aanklacht voor waarin de kerk wordt gezien als een 'criminele organisatie die zich bezighoudt met afpersing en op lichting'. De groep Anonymous opende we reldwijd de aanval op Scientology vanwege censuur en oplichting. Anonymous zegt te strijden voor totale vrijheid van informatie op internet. Het is een gestreden strijd, zegt Scientology-woordvoerster Julia Rijnvis. „Totale vrijheid van inter net bestaat niet. Wij beschermen ons auteursrecht. We worden er van beschuldigd documenten ach ter te houden, maar dat is niet zo. De 'hogere materialen' zijn alleen toegankelijk voor ingewijden. Je geeft iemand die scheikunde wil gaan studeren toch ook in het eer ste jaar niet meteen toegang tot chemische stoffen en proefjes?" Schrijvers Karin Spaink en Marcel Möring en de Belgische politicus Luc Willems plaatsen vraagtekens bij deze afscherming van de ge loofsartikelen. Immers, religieuze instellingen zijn doorgaans blij met een zo groot mogelijke ver spreiding van hun gedachtengoed. Critici zeggen dat Scientology niet meer is dan een geldfabriek. Cur sussen kosten immers al snel dui zenden euro's. „Wie rijk wil wor den, moet een religie beginnen", zou oprichter L. Ron Hubbard ooit hebben gezegd. Scientologen ontkennen dit. „Het is gewoon een religie", zegt woordvoerster Julia Rijnvis. „Niet op christelijke leest, maar we heb ben wel een godsbesef Cursussen zijn onze erediensten. Duizend eu ro is niet veel geld als je bekijkt wat je ervoor terugkrijgt. En als je weet hoeveel goeds we ermee doen om de samenleving te verbe teren. En bovendien, waar be moeien ze zich mee? Ik heb nog nooit een Scientoloog horen kla gen over te hoge prijzen." Leden klagen er dan mis schien niet over, ex-le- den doen dat des te meer. Zoals enkele tien tallen oud-Scientologen die aanklopten bij de praktijk van Sjoukje Drenth-Bruintjes. Zij is als zogeheten exit-counselor gespecia liseerd in hulpverlening aan slacht offers van dwingende beïnvloe dingstechnieken. „Sommigen van hen zeggen schulden te hebben, soms tienduizenden euro's. De kosten voor de cursussen zijn hoog en mijn cliënten melden last te hebben van sociale druk om er aan mee te doen. Sommigen zit ten financieel aan de grond, zo ver tellen ze." Vertrekken is vaak een moeilijke stap. „Sommigen voelden zich be dreigd. De een kreeg anonieme te lefoontjes, de ander voelde zich op gejaagd op de snelweg. Heel eng al lemaal." In het begin voelt de beweging als een warm bad, zegt de exit-coun selor. „Leden krijgen liefde en er kenning binnen de groep. Vervol gens worden de leden geïsoleerd van hun sociale omgeving. Ze ko men alleen nog in aanraking met mensen die hun opvatting delen. Kritiek durven ze niet te uiten om dat ze bang zijn dat warme bad te verliezen." Kritische geluiden worden hard Oprichter Scientology aangepakt, zo heeft de exit-counse- ler aan den lijve ondervonden. „Twee mensen van Scientology kwamen naar mijn praktijk. Vier uur lang zijn ze gebleven. Met na me de vraag naar de namen van mijn cliënten heb ik als bizar en in timiderend ervaren. Critici van Scientology ondervinden volgens mij allemaal op een dag iets van de methodes van Scientology waarmee getracht wordt de kriti sche buitenstaander de mond te snoeren." Scientology weet wel waar alle kri tiek vandaan komt. „Alle aanval len zijn terug te voeren tot de psy chiatrie, die wij sterk bekritiseren. Wij vechten tegen een biljardenin- dustrie die ons dat niet in dank af neemt. In Duitsland en België is de weerstand zo groot omdat daar sterke psychiatrische lobby's zit ten", zegt Willem Teunisse van het Nederlands Comité voor de Rechten van de Mens (NCRM) dat is opgericht door Scientology. Het NRCM organiseert op dit mo ment in Amsterdam een expositie onder de titel 'Psychiatrie, een in dustrie des doods'. Het comité stelt dat de holocaust en de Ku Klux Klan uit de koker van de psy chiatrie komen. Ook de dood van beroemdheden als zangeres Billie Holliday, schrijver Hemingway en zanger Kurt Cobain zou het gevolg zijn van geldbeluste psychiaters. „Dat is grappig. De kerk verwijt de psychiatrie precies wat critici de kerk verwijten. Namelijk dat alles om geld draait", zegt hoofdredac teur Rob Nanninga van Skepsis dat een kritische blik werpt op pseudo-wetenschap. „Het lijkt op broodnijd: psychiatrie en Sciento logy vissen in dezelfde vijver." Zo heeft Scientology speciale af- kick-klinieken voor verslaafden (Narconon) en rehabilitatiecentra voor gedetineerden (Criminon). Scientology heeft volgens-Nannin ga kenmerken van een sekte, zoals het vijandsbeeld tegen mensen met andere denkbeelden. Hij noemt Scientology een goed voor beeld van pseudo-wetenschap. „Ik heb op een van hun testen ooit al le sociaal wenselijke antwoorden gegeven. Ik was echt een fantas tisch mens, volledig in balans, heel assertief. Maar wat bleek? Zelfs die briljante versie van mij moest een communicatie-training gaan vol gen. Dat stond kennelijk van tevo ren al vast." Redding volgens Scientology Scientology is gebaseerd op de principes van de Amerikaan L. Ron Hubbard (1911-1986). Hij zette een seculiere zelfverbeteringstechniek op, die hij later omzette in een 'toegepaste godsdienstige filosofie'. Centraal hierin staat dat een persoon een onsterfelijk spiritueel wezen (thetan) is. Die thetan zit al vanaf de oertijd gevangen in traumatische ervaringen (engrammen) die teruggaan tot ver voor het huidige leven. De thetan kan 'c/ear'worden, ofwel weer toegang krijgen tot zijn unieke spirituele capaciteiten, door auditing - dat het midden houdt tussen biechten en psychoanalyse - en door een reeks van cursussen, 'de brug naar totale vrijheid', waarin de gelovige wordt ingewijd in de geheimen des levens. De scientoloog ontwikkelt zich tot OT, Operating Thetan, en wordt verlicht, clear. Acht Dynamieken -«# De acht drijfveren (of impulsen) van Scientology. Deze moeten met elkaar in balans zijn om optimaal te kunnen functioneren. ÉDe eerste dynamiek is HET ZELF Dit is de inspanning om voort te bestaan als individu. Het omvat iemands eigen lichaam en iemands eigen verstand. De vijfde dyi De inspannin; vorm van leve De tweede dynamiek is CREATIVITEIT j en omvat het gezin en het grootbrengen van kinderen. De derde dynamiek is HET CROEPSVOORTBESTAAN De drang om als groep (een gemeenschap, een bedrijf, een vriendengroep) voort te bestaan. De vierde dynamiek is DE SOORT De drang om voort te bestaan als mensheid. De zesde dyi I Materie, ener bestaan als fy De zevende c De drang om De achtste d< ONEINDIGHI Volgens Ron 1 ontdekken, w

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 10