Stellingen Fresco houden Zeeuwse gemoederen bezig Veel reacties via internetsite, mail en postbus. 0 Bomenkap 2 Troosteloze aanblik Privacy Natuurherstel Doodhongerend hert supervoordelige busreizen i399. m Friese nieren en Texel s dagen Bohemen en Praag m Meer info? Brochure aanvragen? Boeken? www.effeweg.nl of bel 0529 - 46 96 67 PZC Dinsdag 26 februari 2008 9 door Ernst Jan Rozendaal Louise Fresco heeft een flinke steen in de vijver geworpen. Zo wel via de website www.pzc.nl als via mail en post wordt goed gerea geerd op de stellingen die zij zater dag poneerde in onze bijlage Spec trum. Is het toeval dat de meeste reacties gaan over de stelling die wij in twee tegengestelde versies in de krant hadden? Fresco opper de dat 'we tegenwoordig veel te weinig betalen voor ons voedsel'. Dat stond keurig voorop de bijla ge, maar zowel in de krant als op de site hadden wij daarvan ge maakt: 'We betalen tegenwoordig veel te veel voor ons voedsel'. Op beide versies kregen we veel in stemmende én afkeurende reac ties. „Wat is duur? Wat is goed koop?", reageert 'Piet' op onze site. „Voeding is belangrijk en mag geld kosten. Verantwoorde voeding voor jezelf en voor jouw omge ving. Schoon geproduceerd tegen het best denkbare tarief Consump tie van lokale productie biedt een Louise Fresco grote meerwaarde! Goed voor de omgeving, de boer en het helpt je eigen (biodiverse) landschap in stand te houden. Als je het kunt en wilt betalen: Doen!" In deze reactie klinkt ook het ge- 'Zeeland is al een voorbeeld van duurzaam leven, maar heeft dit niet in de gaten' luid door van de vele mensen die moeite hebben met de stelling. Die opperen dat boeren te weinig geld krijgen voor hun werk. Of die aangeven dat het met een maand loon van 950 euro al moelijk ge noeg is eten op de plank te krij gen, laat staan biologisch voedsel. De stelling dat Zeeland snel zijn dijken moet verhogen, kan op veel instemming rekenen. Het is niet verrassend dat ook Fresco's derde stelling, dat het onverantwoord is om landbouwgrond om te zetten in natuur, in Zeeland instemmend wordt begroet. Velen benadrukken daarbij niet alleen dat de land bouw cruciaal is voor onze voedsel voorziening, maar ook dat land bouwgronden beslist niet minder zijn dan 'kunstmatig aangelegde' natuur. Dat Zeeland een voorbeeld moet worden van duurzaam leven is eveneens een stelling die bij velen goed valt. „Zeeland is al een voor beeld van duurzaam leven maar heeft dit zelf nog niet in de gaten", stelt 'Teun'. „Rentmeesterschap, zuinigheid en liefde voor het land schap zijn kenmerkend en vinden hun oorsprong in het feit dat het land met hard werken is veroverd op de zee. Vol inzetten op een eco logische en duurzame toekomst hoort daarbij. De eilanden vor men daarbij een ideale proeftuin. Een proefparadijs." Ook reageren? Zie www.pzc.nl. LEZERS SCHRIJVEN Brieven richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 31 4460 AA Goes 0113-315660 lezersredacteur@pzc.nl (max. 150 woorden) Rob Ossewaarde stelt dat uiteinde lijk de bomen aan het Goese Meer niet gekapt zullen worden. Dat is onjuist. Elke boom wordt uiteinde lijk gekapt. Wat is uiteindelijk? Een boom is op zijn vroegst na 40 jaar kaprijp. Het Sabbinge bosje is 35 jaar oud. Zonde om te kappen dus. Om ons geweten te sussen planten we dan een compensatie-bosje. Niet het aantal bomen per hectare is be langrijk maar de hoeveelheid bio massa, c.q. energie, die in de stam men opgeslagen ligt. De bladerkroon van een 35 jaar oude boom slurpt meer CO2 uit de lucht, dan de voorzichtige blaadjes van een aangeplante spriet. Tot voor kort werden de meeste bomen verhakseld. Geluk kig is er bij steeds meer overheden sprake van een kentering. Goes, Vlissingen, Veere, Schouwen-Dui- venland en de provincie stellen in steeds vaker hun dode bomen af aan het 'woodmizerproject'. Dit project van ATCC De Loods stelt jongeren in staat om arbeidstrai- ning te volgen in een mobiele boomzagerij. Inlands hout krijgt zo weer een ge- bruikstoepassing en dure import van tropisch hardhout wordt zo ge compenseerd. René de Crom Kostersweg 2, Wolphaartsdijk Over 'Reus is geveld', PZC 21 fe bruari, het volgende: In het artikel wordt gezegd dat er niemand van de Zuidweg (tussen 's-Heer Abts- kerke en Nisse) rouwig is om het verlies van de bomen. Het is mij niet gevraagd. Ik ben er van over tuigd dat niet alle bomen gekapt moesten worden. Bovendien zijn de bewoners van te voren niet op de hoogte gesteld van de kap. En waarom liggen de bomen er nu na 3 maanden nog? Ze liggen niet in de weg, maar het is een troostelo ze aanblik! A. Verhaart Zuidweg 16, Nisse Ook ik weet uit ervaring dat het slecht gesteld is met de privacy als je een huisarts bezoekt (PZC, 21-02). Maar daar heb je er nog eni ge kans op afhankelijk van de inde ling van de praktijkruimte. Ga eens een paar dagen in het zieken huis liggen, daar blijft helemaal niets privé: alles wordt in het bij zijn van kamergenoten en bezoek besproken door artsen en verpleeg kundigen. Je ziekte, prognose, me dicijnen etc. Ik weet niet of dit overal zo gaat, maar dit is wel mijn ervaring in het Oosterscheldeziekenhuis in Goes. Je mag ongewild ook 'meege nieten' van wat anderen verteld wordt en dat gaat best ver. Daar waar je respect voor je privé-zaken mag verwachten krijg je dat beslist niet. En of klagen helpt? J. Ederveen M. D. de Grootstraat 77, Goes Rijkswaterstaat Zeeland onder zoekt terugkeer van getij in de Gre- velingen (PZC 21/2). Een uitstekend idee, want het is er zuurstofloos, er is overmatige al- gengroei en het stinkt er naar zee sla. Het is een nog beter idee om dit natuurherstel als alternatief voor ontpoldering bij de verdieping van de Westerschelde te laten gelden, want de Grevelingen is met de Westerschelde vergeleken écht ach teruit gekacheld. Van veel kanten, behalve van de milieubeweging, wordt in Zeeland er op aangedron gen om voor het 'Natuurpakket Westerschelde' naar de hele Delta te kijken. Bij weer toelaten van getij in de Grevelingen zal laag dynamische, ondiepe estuariene natuur ont staan (kraamkamer voor vis). Commissie Nijpels ga aan de slag met dit idee en politici in Den Haag zie er op toe in de opdracht aan die commissie alternatieven buiten het Westerscheldegebied mogelijk zijn. Leendert van Melie Havenpark 18, Zierikzee Staatsbosbeheer laat geen dieren doodhongeren. Toch is dat de in druk die ontstaat uit het artikel Hert doodgehongerd in duinen Renesse (PZC, 23 februariDaar in valt te lezen dat in natuurgebie den niets mag. In natuurgebieden mag heel veel. Als dat niet het geval was zouden niet ieder jaar tienduizenden men sen in de duinen gaan fietsen, wan delen en op andere manieren re creëren. Wat het hert betreft: als we echt geen andere mogelijkheid zien, zul len we de provincie toestemming vragen om een dier uit zijn lijden te verlossen. Indien er een goede motivering is, is de provincie altijd bereid hier aan mee te werken. Die situatie doet zich zeer incidenteel voor. Staatsbosbeheer was in dit geval echter van mening dat de kans gro ter was het hert te vangen en het leven het te redden, dan om het dood te schieten. Niet het minst omdat dier zich het grootste deel van de tijd buiten onze terreinen bevond. Dat het vangen niet is gelukt is te betreuren. C. de Lange, districtshoofd Zeeland Staatsbosbeheer, Tilburg 8 dagen Toscane Vertrek: 4, 25 apr.,16 mei, 6 juni, 11 juli, 8 aug., 10 okt. Inclusief: 2 hotelovernachtingen in Duitsland, 5 hotel overnachtingen in Montecatini, 7 maal ontbijt en diner (halfpension), vervoer per Comfort Class touringcar SSSS 5 dagen Thiiringen Erfurt Vertrek: o.a. 17 mrt, 7, 21, 28 apr., 23 juni, 7, 21, 28 juli Inclusief: 4 hotelovernachtingen, 4 maal ontbijt en diner, 1 drankje tijdens diner, 4 maal avondprogramma, stads wandeling Erfurt o.l.v. gids, vervoer per Tourist Class touringcar i269, 5 dagen Wolvega, Vertrek: 14,28 apr., 30 juni, 21,28 juli, 11 aug., 1,29 sept. Inclusief: 4 hotelovernachtingen, 4 maal ontbijtbuffet en i n»i diner, 3 maal lunchpakket, lunch op heenreis, lunch in hotel, afscheidsdiner, vervoer per Tourist Class touringcar Vertrek: 10 mrt, 21 apr., 2 juni, 18 aug., 8, 15, 29 sept., 13, 27 okt., 3 nov., 8 dec. Inclusief: 4 hotelovernachtingen, 4 maal ontbijt en diner, 2 maal stadswandeling Praag o.l.v een gids, vervoer per Tourist Class touringcar 5 dagen Zwarte Woud Vertrek: 7, 28 apr., 30 juni, 14 juli, 11, 18 aug., 8, 15, 22 sept., 6, 20 okt. Inclusief. 4 hotelovernachtingen, 4 ontbijtbuffet en di (halfpension), vervoer per Tourist Class touringcar. jM H: S Ti jijW t Ti1 KIi- 10 dagen Polen NIEUW Vertrek: 14, 25 apr., 5, 26 mei, 30 juni, 29 sept. Inclusief: 2 hotelovernachtingen in Duitsland, 7 hotel overnachtingen in omgeving Lidzbark Warminski, 9 maal ontbijt en diner (halfpension), stadswandelingen, Folkloristische avond, vervoer per Comfort Class touringcar 5 dagen Romantische Strasse Vertrek: 14, 28 apr., 28 juli, 18 aug., 15 sept., 6 okt. Inclusief 4 hotelovernachtingen4 maat ontbijt en diner (halfpension) stadswandeling door Würzburg o.l.v. gids, vervoer per Tourist Class Touringcar. €249, 5 dagen Sauerland Willingen Vertrek: 14 apr., 30 juni, 7, 28 juli, 25 aug., 15 sept., 6 okt., 10 nov. Inclusief: 4 hotelovernachtingen, 4 maal ontbijt en diner (halfpension), vervoer per Tourist Class touringcar. io dagen Tirol Kiirchbérg Vertek: 25 apr., 4 juli, 29 aug., 24 okt. Inclusief: 9 hotelovernachtingen, 9 maal ontbijt en 7 maal diner, 2 dinerbuffet in Kirchberg, 7 mqal lunch (pakket), diverse dranken in het hotel tof 22.00 uur, vervoer per Comfort Class touringcar. wmnsnm 5 dagen Zeeland en België Vertrek: 14 apr., 21 juli, 11 aug., 29 sept., 27 okt. Inclusief: 4 hotelovernachtingen, 4 maal ontbijtbuffet en diner, 3 maal lunchpakket, lunch op de heenreis en op vrijdag, afscheidsdiner, vervoer per Tourist Class touringcar. 5 dagen Erzgebergte Dresden 4 Vertek: o.a. 10, 31 mrt, 23 juni, 7, 21 juli, 11, 25 aug. Inclusief 4 hotelovernachtingen, 4 maal ontbijt en diner, 5 maal lunch (pakket), div. dranken in hotel, stads- wandeling Dresden o.l.v. gids, afscheidsdiner, vervoer per I Tourist Class touringcar N/ ALL INCLUSIVE fl 5 dagen Eïfel en AhrdaE Vertrek: 17 mrt, 21 apr., 30 juni, 4, aug., 15, 22 sept., 6, 20 okt. Inclusief: 4 hotelovernachtingen, 4 maal ontbijt- en diner (halfpension), muziekavond in het hotel, vervoer per Tourist Class touringcar 8 dagen Ierland I NIEUW Vertrek: 25 apr., 1 aug., 18, 25 okt. Inclusief Bootovertocht Rotterdam-Hull in binnenhut en v.v., bootovertocht Holyhead-Dublin en v.v., 5 hotel overnachtingen, 7 maal ontbijt en diner (halfpension), vervoer per Comfort Class touringcar. Effe Weg, Postbus 23, 7710 AA Nieuwleusen. yyi (ook groepsreizen mogelijk) M Genoemde prijzen zijn per persoon en excl. Heserveringskosten a €15, Vceurmerk SÖfJyiL W TOURINGCAR "ir" overige verzorging, entreegelden en overige toeslagen. bedrijf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 9