Einde crisis België in zicht Topvoordeel USA CANADA 'Kindermoord manier van gezinsplanning' Turkije doodt Koerden KRAS.NL boek online of bel 0900 - 9697 MSlllClllU Deelstaten mogen meer bepalen over landbouw, verkeer en huisvesting. Rel over uitspraken van premier van de Duitse deelstaat Saksen-Anhalt. Schoentjes voor politiehonden Al ruim 150 rebellen omgekomen bij aanval in noorden van Irak. 15-daagse vlieg-/rondreizen Profiteer nu van de lage dollarkoers en boek bij KRAS met korting tot wel 195 p.p.! waarom zou je verder zoeken PZC Dinsdag 26 februari 2008 7 door onze correspondent Pascale Thewissen BRUSSEL - In België is na acht maanden van politieke crisis een akkoord bereikt over een nieuwe staatshervorming. De deelstaten krijgen meer bevoegdheden op het gebied van mobiliteit, land bouw en huisvesting. Zo kan Vlaanderen straks bijvoor beeld op eigen houtje beslissen om de maximumsnelheid op ge westwegen te verlagen van 90 kilo meter naar 70 kilometer per uur. Het akkoord maakt de weg vrij voor een regering onder leiding van de Vlaamse christendemo craat Yves Leterme, de grote win naar van de parlementsverkiezin gen van juni vorig jaar. Het is de bedoeling dat hij op 20 maart inte rim-premier Guy Verhofstadt op volgt. Die keerde in december vo rig jaar terug op het politieke to neel, nadat Leterme er niet in was geslaagd een coalitie te vormen. De doorbraak kwam in de nacht van zondag op maandag, na de dreiging van de Vlaamse minis ter-president Kris Peeters de geld kraan dicht te draaien. Om de fede rale begroting rond te krijgen, moet Vlaanderen 360 miljoen eu ro bijlappen. Peeters wilde alleen met dat geld over de brug komen, als daar meer bevoegdheden voor de deelstaten tegenover staan. De 'raad van wijzen' vergaderde twaalf uur over de situatie. Naast politieke kopstukken als de Waal se socialistenleider Elio Di Rupo en interim-premier Guy Verhof stadt zitten ook oud-regeringslei- der Jean-Luc Dehaene en leden van de oppositie in die raad. Opvallend is dat niet alleen over eenstemming werd bereikt over een eerste stap naar meer autono mie voor de deelstaten; ook over Een akkoord over de staatsher- vorming van België maakt de weg vrij voor een regering onder leiding van de Vlaamse christen democraat Yves Leterme. een tweede, ingrijpender pakket maatregelen werden de partijen het eens. Zo wordt in juli beslist over heikele kwesties als de regio nalisering van de gezondheids zorg. Het grootste struikelblok was de af gelopen maanden de staatshervor ming. De Vlamingen willen meer zelfstandigheid; de Walen niet. De Walen zijn bang dat de autono mie ten koste gaat van de Vlaamse subsidies aan Franstalig België (Wallonië). Maandenlang probeerde Leterme vergeefs een uitweg uit de crisis te vinden. Uitgerekend nu hij in het ziekenhuis ligt, is er een oplossing in zicht voor de langslepende poli tieke crisis. BERLIJN - In Duitsland is een rel ontstaan over uitspraken van de premier van de deelstaat Sak sen-Anhalt over de kindermoor den in het oosten van het land. Het doden van kinderen net na de geboorte is voor veel vrouwen 'een manier van gezinsplanning', zei premier Wolfgang Böhmer. In de oostelijke deelstaten zou men volgens de CDU-politicus lichtvoetiger omgaan met nieuw leven. Deze mentaliteit zou vol gens hem zijn overgenomen uit de voormalige DDR, waar tot aan de twaalfde week 'zonder gegronde reden' abortus werd gepleegd. De 72-jarige Böhmer stond vroeger als gynaecoloog aan het hoofd van de kraamafdeling in Oost-Duitsland. Politici van alle partijen hebben ontsteld gereageerd op de uitspra ken en eisen zijn aftreden. Rein- hard Höppner, oud-premier van Saksen-Anhalt: „Wie zo over de mensen praat voor wie hij mede verantwoordelijk is, kan zijn ambt van minister-president niet meer uitvoeren. Ik ben hevig ontsteld." Böhmer riep de mensen ook op meer waakzaamheid in acht te ne men. Veel Oost-Duitsers zouden te veel op de staat gefixeerd zijn en schuiven daardoor hun individue le verantwoordelijkheid af. Tegelij kertijd riep hij op tot meer contro le vanuit de overheid om 'chroni sche verwaarlozing' in gezinnen te voorkomen. Een criminoloog heeft vastgesteld dat in het oosten drie tot vier keer meer kinderen door hun ouders worden gedood dan in het westen. DÜSSELDORF - Politiehonden in het Duitse Diisseldorf krijgen vanaf medio volgende maand schoentjes aan. Het schoeisel moet de honden tijdens een patrouille beschermen tegen glasscherven. Vooral bij grote manifestaties en in het centrum van de West-Duitse stad komt het regelmatig voor dat de honden in glas trappen, aldus een politiewoordvoerder. De politie vond de geschikte schoentjes met klittenband in de Verenigde Staten. Het licht blauwe schoeisel wordt de komende weken getest. foto AP ANKARA - Het Turkse leger heeft gisteren ruim veertig Koerdische rebellen gedood bij gevechten in het noorden van Irak. Twee Turk se militairen lieten zondagavond het leven, aldus de Turkse krijgs macht. Het dodental aan Koerdische zijde sinds donderdag is hiermee geste gen tot ruim 150. De hevige ge vechten tussen het Turkse leger en strijders van de verboden Koerdi sche Arbeiderspartij PKK duren voort, aldus de krijgsmacht. „Terro risten die het gebied probeerden te ontvluchten, hebben zware ver liezen geleden", luidde de verkla ring. De Turkse krijgsmacht viel Irak donderdag binnen. De PKK voert vanuit bases in het noorden van Irak geregeld aanvallen uit op Tur kije om zich na de operatie snel weer terug te trekken. De regering in Ankara beschuldigt Irak ervan onvoldoende op te treden tegen de PKK. De Koerden vechten voor onafhan kelijkheid. In Diyarbakir hebben duizenden Turken gisteren gedemonstreerd tegen het Turkse offensief in Irak. De bijeenkomst in het voorname lijk Koerdische zuidoosten van Turkije was georganiseerd door Turkije's grootste Koerdische par tij, de Democratische Samenle- vings Partij. De gevechten tussen het Turkse leger en Koerdische PKK-strij- ders in Irak duren voort. Het do dental aan Koerdische zijde is hiermee gestegen tot ruim 150. j. ii i ii verlaagd! jj •- ff I wi Vertrekdata: woensdag van 9/4 t/m 15/10. Prijs is p.p. bij 2 pers. Voor reisbeschrijving/reservering, zie www.kras.nl/36023 Vertrekdata: maandag van 7/4 t/m 20/10. Prijs is p.p. bij 2 pers. Voor reisbeschrijving/reservering, zie www.kras.nl/36025 Vertrekdata: dinsdag van 1/4 t/m 7/10. Prijs is p.p. bij 2 pers. Voor reisbeschrijving/reservering, zie www.kras.nl/36017 ANVR Nu tot wel 195 p.p. in prijs verlaagd! Maaknuheel voordelig kennis met het westen van de Verenigde Staten, boordevol overweldigende natuurparken en bruisende wereldsteden! 15 dgn THE GREAT WESTERN HIGHLIGHTS v.a. 1479 Op naar het afwisselende westen van de Verenigde Staten! We voeren u door woestijnen, natuurparken zoals natuurlijk de wereldberoemde Grand Canyon, rijden langs schitterende kustwegen en naar indrukwekkende steden als Los Angeles, San Francisco en de unieke gokstad Las Vegas. Ontdek het mooiste van USA Canada tijdens deze fan tastische rondreis! U ontvangt nu tot wel 185 p.p. korting, waardoor u al boekt vanaf slechts 1599! Een TOPaanbieding! 15 dgn USA CANADA v.a. €1599 Deze rondreis is zonder twijfel een aaneenschakeling van hoog tepunten. Zo bezoeken we de prachtige steden Washington D.C., New York, Boston, Quebec City, Montreal, Ottawa, Toronto en Philadelphia. Daarnaast bewonderen we de indrukwek kende natuur bij de Niagara Falls en het Ontario Meer. Natuurliefhebbers opgelet! KRAS presenteert u een reis door de indrukwekkende natuur van de Canadese Rocky Mountains! En ook op deze reis ontvangt u korting, nu tot wel 175 p.p.! 15 dgn CANADA ROCKY MOUNTAINS v.a. 1799 De Nationale Parken van Canada behoren tot de mooiste ter wereld! We bewonderen onder meer het ongerepte Glacier NP, het beroemde Banff NP en Jasper NP met zijn schitterende Lake Louise, ontelbare watervallen en spectaculaire kloven. Ook bezoeken we de steden Seattle, Victoria en Vancouver.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 7