Verkiezing van de mooiste natuurplek "fW PZC Dinsdag 26 februari 2008 31 PZC Felix Binicewicz door Rinus Antonisse Ter gelegenheid van tien jaar Buiten gebied organiseert de PZC de ver kiezing van de mooiste natuurplek in Zeeland. Lezers kunnen hun fa voriete stek aanmelden bij de krant. Uit de inzendingen worden de vijf plekken die de hoogste score behalen, genomi neerd. Op één van die vijf mooie natuur- plekken kan vervolgens worden gestemd. Onder de stemmers wordt een tekening van Adri Karman verloot van de winnen de plek. De keus is helemaal vrij. Het mag gaan om een gebied(je) dat bijzondere waar den op het gebied van planten en/of die ren herbergt. Om een verblijfplaats van vogels of, bijvoorbeeld, de rosse graafbij. Maar ook een landschappelijk fraaie plek komt in aanmerking, zoals een mooi boe renerf, een dijk met bomen of een holle- bollig weiland met drinkput. Een cultuur historische plek mag ook. Natuur in stad of dorp komt eveneens in aanmerking. Aangelegde tuinen, hoe mooi of bijzon der ze dikwijls zijn, blijven buiten be schouwing. Bij voorkeur moet wel een duidelijk be grensd gebied worden ingezonden. Dus niet de Manteling van Walcheren, maar wel de eendenkooi van Berkenbosch. Niet het Verdronken Land van Saeftinge, maar wel het Sieperdaschor of de Ijskelder. Niet de weekjes op Zuid-Beveland, maar wel de Westeindse weel of de Rotweel. Niet de Schouwse Westhoek, maar wel de Boompjesput. Niet de duinen als land schapstype, wel een bepaald stuk duinge bied. Er is, Zeeland in vogelvlucht aan schouwend, keus genoeg. Misschien wel zoveel, dat het nog moeilijk wordt hét mooiste plekje aan te geven. Bijna ieder een heeft er wel enkele, dikwijls wisse lend met het jaargetijde. Om er te fietsen, te wandelen, te struinen of zomaar wat te mijmeren. Duin en strand, schor en slik, (binnen)dijken, kreken, welen en inlagen, grasland, bos, een akker al dan niet om zoomd door een kleurige rand. Nieuwe natuur en landschap, vooral de afgelopen jaren op veel plaatsen aangelegd, mag ook worden voorgedragen. Wanneer meerdere plekken gelijk eindi gen, wordt de winnaar op grond van eco logische en landschappelijke overwegin gen aangewezen door een deskundige ju ry: Chiel Jacobusse, hoofd ecologie van stichting Het Zeeuwse Landschap en Foort Minnaard, directeur van de Stich ting Landschapsbeheer Zeeland. Het oordeel van de jury - die ook toeziet op een juist verloop van de verkiezing - is in dat geval bindend. Meedoen aan verkiezing U kunt tot en met uiterlijk 9 maart uw uitverkoren plek in zenden. Het liefst met een (kor te) toelichting over het hoe en waarom van uw keuze erbij. Een foto of filmpje meesturen wordt op prijs gesteld. Die wor den getoond op de website www.pzc.nl (hoe in te zenden zie de knoppen Foto's en Vi deo's op de site). De adressen: Redactie PZC Bui tengebied, postbus 31, 4460 AA Goes; fax 0113-315669- e-mail redactie@pzc.nl; of de reageerfunctie onder dit artikel op www.pzc.nl. - Op de Buitengebiedpagina's van 11 maart en de PZC-web- site worden de vijf genomi neerde mooiste plekken gepu bliceerd. Daarop kan iedereen tot en met 25 maart één stem uitbrengen. De uitslag wordt 1 april bekend gemaakt in de krant en op de website, pre cies de datum waarop tien jaar geleden de eerste aflevering van Buitengebied verscheen. NAMEN Brabers Verandering is de enige con stante factor in het Zeeuwse door de tijd heen. Geldt dat overal bij ons, in Schouwen zijn die veranderingen wel heel drastisch en dramatisch. Als je Schouwen benadert over de Pijlerdam en Neeltje Jans, dan zie je links de schit terende brede duinenrij van de Schouwse westkust. Rechts de polders, de Plompe- toren en de grote Koudekerk- se inlaag - het gevolg van dijk doorbraken. Weinig mensen weten dat die grote duinenrij zich ooit voortzette tot voor bij die Koudekerkse inlaag. Tot 1956 was er een restant van die duinen over in de vorm van een vrij hoog res tant van een strandwal. Die hoogte die uitliep op een soort van dijk (dacht men) is in 1956 jammer genoeg afge graven bij de grote ruilverka veling na de watersnood ramp. Tijdens de afgraving door bulldozers heeft men al lerlei sporen van oude zaken ontdekt: potscherven, werk tuigen, putten, sporen van kuilen. In grote haast heeft men toen Trimpe Burger (de provinciale archeoloog) en z'n vakgenoten opgetrom meld om (binnen een paar weken) nader onderzoek te doen. De resultaten waren ui terst verrassend. De Brabers hoogte, zo ge noemd naar Brabantse 'buut- endiekers', bleek sporen te be vatten van middeleeuwse be woning en van Romeinse be woning. Zelfs 2000 jaar oude ploegvoren werden terugge vonden; de voren waren dui delijk gemaakt door een 'ris- terploeg', dat is een ploeg die de grond omkeert. Maar bij dieper graven werden tot ie ders grote verrassing resten ge vonden van huizen, schuur tjes en hoeves van 2200 jaar voor Christus. Huisjes van 8 x 3,5 m., en iets grotere schu ren, konden feilloos aan de hand van o.a. paalgaten wor den gereconstrueerd. De huidige boerderijen 'Bra bers' en 'Oud Brabers', nu ge legen op de vlakke klei, hou den de memorie aan 4300 jaar boeren op deze histo risch unieke plaats, levendig. Gerard Smallegange

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 59