Zure melk prijs voor vredig bestaan Parker op jazzfestival Zeeuws werk geveild Drie Oscars voor gebroeders Coen Studenten UvA maken film in Stroodorp als afstudeerpro j eet. Bekroond nummer uit film Once was vorig jaar in Vlissingen te horen. PZC Dinsdag 26 februari 2008 29 door Ali Pankow STROODORP - Hoe ver ga je om je liefste wens in vervulling te laten gaan? Ben je bereid de hele gier put van jezelf te openen? Die vraag staat centraal in de korte speelfilm Zure Melk die binnen kort in de buurtschap Stroodorp op Noord-Beveland wordt opgeno men. Het betreft een afstudeerpro ject van Aart Taminiau en Teuta Dibrani aan de Universiteit van Amsterdam (UvA). Ze willen gaan werken met Zeeuwse amateurtone listen en andere betrokkenen hier. Stroodorp, twee straten en circa dertig huizen, biedt hun de locatie bij uitstek. „Het wordt een film met twee gezichten. Aan de ene kant is het een komische film vol visuele grappen en schetsmatige personages. Aan de andere kant wekt de film een grimmigheid op door de beklemmende situatie waarin de pesonages zich bevin den", vertellen Aart en Teuta. Ze bouwden hun scenario op rond de vraag of ontwetendheid de bron is voor een vredig bestaan. „Vanaf het begin staat ons voor ogen een serieus thema te combineren met een luchtige, humoristische stijl." De UvA selecteert voor de oplei ding Media en Cultuur jaarlijks vier koppels om een audiovisueel project te maken. Normaliter wor den er alleen documentaires ge maakt. Aart en Teuta maken daar als eersten een uitzondering op. Zij hebben toestemming gekregen een fictiefilm te maken. Aart: „Onze bedoeling was twee losse verhalen te combineren: De blinde fotograaf van W.F. Hermans en De Firma van Hans Vervoort. Daar zijn we van terug gekomen, omdat het niet lukte die twee ver halen tot één goed einde te verwe ven." In het fictieve scenario dat vervol Aart Taminiau en Teuta Dibrani op de dijk in Stroodorp waar ze hun film Zure Melk gaan opnemen. gens uit hun eigen fantasie is ont sproten, zijn wel elementen terug te vinden uit genoemde werken van Hermans en Vervoort. Het verhaal speelt zich af in een ge hucht waar Stroodorp model voor staat. De bewoners staan voor een dilemma. Al 250 jaar leeft de bevol king in rust en vrede samen. Tot dat de rijke Alex het dorpje be zoekt met zijn 'Wenstrijd'. Hij geeft de dorpelingen de kans hun liefste wens in vervulling te laten gaan. Ze moeten daarvoor wel hun diepste geheimen prijsgeven. „We hebben het gegeven van een laatste wens-service, zoals beschre ven in het boek van Vervoort, ge combineerd met de hedendaagse 'We willen een serieus thema combineren met een humoristische stijl' realitysoaps op televisie", vertelt Teuta. In het filmscript worden en kele opmerkelijke personages tot leven gewekt, zoals boerin Bep, een vrouw die zo verbitterd is dat ze haar ongenoegen uit met in de melkflessen van boer Riek te spu gen, wetend dat het hele dorp daar van drinkt. Zelf houdt ze het bij lang houdbare melk. Of zoals de blinde kunstenares Iris, of Me vrouw Dik die van haar huis een kattenkasteel wil maken. En zo zijn er nog meer ludieke figuren. De twee uit Limburg afkomstige studenten kozen voor Stroodorp enerzijds uit praktische overwe ging. „Mijn familie heeft hier al ja ren een huisje", zegt Aart. Ander zijds biedt het pittoreske gehucht en de uitgesterkte omgeving hier precies wat ze zochten. „We gaan deze film beslist maken", zegt Teu ta vol optimisme. Het duo ver trouwt op veel vrijwillige mede werking en kan al rekenen op steun van Het Getij, Werkplaats voor de Amateurkunst Zeeland. Het tweetal wil binnenkort audi ties houden en zoekt ook een re gie-assistent en een opnameleider. ■Pij Voor meer informatie: www.zure- melk.comofteuta@zuremelk.com. foto Willem Mieras MIDDELBURG - Het Internationaal Jazzfestival Middelburg wordt zon dag 12 mei afgesloten door de ver maarde Amerikaanse altsaxofonist Maceo Parker. Aanvankelijk zou gi tarist Al Di Meola als slotact funge ren, maar die gaf volgens de organi satie van het festival uiteindelijk de voorkeur aan een tour door Si berië. Het programma van het festival, dat wordt gehouden in het pink- sterweekeinde (vrijdag 9 tot en met maandag 12 mei) telt dit jaar veel grote namen. Op het Abdij plein spelen Bobby Previte's New Bump, Archie Shepp Quartet, het trio E.S.T., Panchito (met de Zeeuwse trompettist Rik Mol) en Eric Vloeimans' Gatecrash. Muziek talent krijgt een kans op de diver se pleinen in de Middelburgse bin nenstad. Als opmaat naar het festi val geeft de bekende gitarist John Scofield dinsdag 8 april een con cert in de Stadsschouwburg. SI www.jazzmiddelburg.nl. AMSTERDAM - Het Amsterdamse veilinghuis Christie's brengt mor gen drie Zeeuwse schilderijen on der de hamer. Het gaat om werken van Hermanus Koekkoek junior (1836-1909), Jacobus Adrianus Vro lijk (1834-1862) en Ferdinand Hart Nibbrig (1866-1915). De schilderijen worden aangebo den in het kader van de veiling Pic ture your world. Deze omvat in to taal bijna twee herkenbare stadsge zichten, landschappen en maritie me scènes uit binnen- en buiten land. Vandaag is de laatste kijkdag, van 10.00 tot 16.00 uur. Het te veilen werk van Koekkoek is het olieverfschilderij Een gezicht op de haven van Veere. Van Vrolijk is een gouache van het stadshuis in Middelburg te koop. Het lumi- nistische doek van Hart Nibbrig, met daarop het pierenhoofd in Zoutelande rond 1915, wordt be schouwd als een van de topstuk ken van de veiling. LOS ANGELES - De broers Joel en Et han Coen zijn met drie Oscars de grote winnaars van het filmjaar 2007 geworden. Hun gewelddadige film No country for old men, die vo rige week in Nederland in premiè re ging, werd uitgeroepen tot beste s film. De broers mochten nog twee gouden beeldjes ophalen: voor de beste regie en voor het beste script op basis van een bestaand werk. Acteur Javier Bardem werd boven dien onderscheiden voor zijn bij rol als de angstaanjagend princi piële moordenaar. Europese acteurs kaapten dit jaar alle Oscars weg. Naast Bardem kreeg de Brit Daniel Day-Lewis de prijs voor zijn vertolking van een sadistische oliebaron in There will be blood. De Franqaise Marion Co- tillard nam verrassend de prijs voor beste vrouwelijke hoofdrol in ontvangst. Ze speelt Edith Piaf in La vie en rose. De Britse Tilda Swin- ton won met de film Michael Clay ton de Oscar voor beste bijrol. Verder werden onder meer Die Fal- Clen Hansard en Marketa Irglova wonnen een Oscar voor hun nummer Falling slowly uit de film Once. foto Amy Sancetta/AP scher (beste buitenlandse film), Ra tatouille (beste animatiefilm) en Taxi to the dark side (beste docu mentaire) bekroond. De Oscar-uitreiking kende ook een Zeeuws tintje. Het duo Glenn Hansard (zanger van de Ierse band The Frames) en Marketa Irglova sleepte met het nummer Falling slowly een Oscar in de wacht voor de beste originele song. Het num mer komt uit de film Once, waarin de twee de hoofdrol spelen. Hansard en Irglova waren vorig jaar september te gast bij het Vlis- singse festival Film by the Sea in Vlissingen, waar ze grote indruk maakten door direct na de verto ning van Once een kort optreden te geven in vier bioscoopzalen. Die zelfde avond speelden de twee ook samen met Blof.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 57