Geen feest rond aanleg Renesser klimaatbos op Boomplantdag Opvang sociaal kwetsbaren urgent 'Juf, ik heb m'n Rietje Vermeul is nog BB I - Goereeaankop steeds blij er te zijn W": drugs en drank V 'V Gemeente naarstig op zoek naar alternatieve stekken om te planten. Met vaststellen van het WMO -beleidsplan begint werk pas echt. Project leert kinderen van Samuëlschool wijze verkeerslessen. Vrouwen zijn altijd al sterker dan mannen, volgens 101-jarige, 22 J Dinsdag 26 februari 2008 PZC door Esme Soesman RENESSE - Het plan om de Nationa le Boomfeestdag dit jaar te koppe len aan de aanleg van het klimaat- bos in Renesse is van de baan. De gemeente Schouwen-Duiveland zoekt naarstig naar nieuwe stek ken waar scholieren een boompje kunnen planten. Later dit jaar wordt alsnog een feestje rondom het klimaatbos gevierd. Omdat er al een andere Zeeuwse gemeente aangewezen is als 'cen trale' gemeente voor de Boom plantdag 2008 is besloten het kli maatbos later dit jaar apart aan dacht te geven, licht provinciaal coördinator natuur en landschap Roel Mooij toe. „Je moet niet con curreren met feestelijkheden. Dan versnipper je de aandacht." De bedoeling is nu een feestje te organiseren rondom het planten van de laatste boom van dit 23 hec tare grote bos. Dat staat hoe dan ook nog dit jaar te gebeuren, weet Mooij. Nog voordat juni vorig jaar een intentieverklaring door alle be trokken partijen (gemeente, pro vincie, Staatsbosbeheer, energiebe drijf Delta en Dienst Landelijk Ge bied) werd ondertekend, was een deel van het bos namelijk al aange legd. Een snelle complete realisa tie, inclusief aankleding met wan delpaden en bordjes, is dan ook haalbare kaart. Uitstel van het feestje in Renesse heeft wel consequenties voor de gemeente Schouwen-Duiveland. Scholen waren al uitgenodigd om tijdens de Boomplantdag op 19 maart deel te nemen aan een cen trale viering in Renesse. Naar schatting driekwart van de circa 25 basisscholen in de regio had toege zegd naar de Westhoek af te rei zen. Een deel haakte af, onder meer vanwege de grote afstand of andere bezigheden. Ook zijn er scholen die jaarlijks een vast pro gramma volgen, weet Piet Berre- voets van openbare werken van het ingenieursbureau van de ge meente Schouwen-Duiveland. Het gaat dan om scholen die een pro ject geadopteerd hebben, zoals bij- j">*i Het plan om de Boomfeestdag op Schouwen-Duiveland te kop pelen aan de aanleg van het 23 hectare grote klimaatbos in Renesse is van de baan. voorbeeld een gebiedje in Schud- debeurs. Leerlingen plegen daar jaarlijks op een vaste stek natuur- onderhoud. Voor de overige deelnemers moest in allerijl een nieuw plantplan be dacht worden. Zo is bijvoorbeeld in Brouwershaven werk dat nor maal gesproken door eigen men sen zou worden gedaan doelbe wust uitgesteld. Kinderen van de Brouwse scholen kunnen in maart aan de Roos en de Lelie aan de slag. Moeilijker is dat bijvoorbeeld in Sirjansland. Daar staat geen plantactiviteit op het programma. Toch wordt ook hen een boeiend programma aangeboden, weet Ber- revoets. In samenwerking met het NME (natuur en milieu educatie centrum) kan onder meer een na tuurwandeling bij het Renesser Ecoscope of in de eigen omgeving worden gemaakt. De opzet van het jaarlijkse boom festijn is de laatste jaren sowieso breder geworden, wijst Berrevoets op de onderhoudswerkzaamhe den. Wat hem betreft is de jaarlijk se aandacht voor bomen echter nog altijd even waardevol. „Het is goed voor het bewustzijn. Bij som mige scholen zie je dat ook echt: dit zijn gewoon hun bomen." door Esme Soesman ZiERlKZEE - Met het opstellen van een beleidsplan Wet Maatschappe lijke Ondersteuning (WMO) is de gemeente Schouwen-Duiveland er niet. Met name maatschappelijke opvang (huiselijk geweld), versla- vingsbeleid en geestelijke gezond heidszorg vragen dringend aan dacht. Voorheen was de opvang van so ciaal kwetsbare burgers vooral een zaak van het Rijk en van (wat op vang in het Zeeuwse betreft) cen trumgemeente Vlissingen. Nu dra gen de afzonderlijke gemeenten zelf verantwoordelijkheid voor mensen die met geestelijke proble men te kampen hebben of die in de knoei komen door verslaving of huiselijke problematiek. Het streven is mensen zo snel als moge lijk weer in hun eigen gemeente een plekje te bieden. Dat is niet eenvoudig, weet Frans Babijn van de gemeente Schou wen-Duiveland. Als mensen weg trekken in verband met proble men maken ze daar doorgaans geen melding van. Een goede regis tratie (en vooral goede afstem ming tussen de diverse instanties) is dan ook cruciaal om als gemeen- te deze taak naar behoren te kun nen vervullen. Genoeg werk aan de winkel op dat vlak, aldus Ba bijn. Dat laatste is trouwens teke nend voor het hele WMO-beleids- plan 'Met elkaar en voor elkaar'. In dit stuk, dat tot 2012 uitgangspunt is van het gemeentelijk beleid, zijn 17 doelstellingen op een rij gezet. Variërend van het streven om het aantal kinderen in de jeugdzorg te verminderen tot het verbeteren van steun aan mantelzorgers. „Dat zijn eigenlijk doorlopende doelstel lingen. Je probeert constant men sen weer in het arbeidsproces te krijgen en je moet constant infor meren." Het WMO-plan wordt jaarlijks geëvalueerd. door Martijn de Koning KERKWERVE - Er scheurde gisteren een snelheidsduivel door de Zuid- kerkestraat in Kerkwerve. De man reed vijftig waar hij dertig mocht, remde vervolgens zo hard dat het in de hele buurt naar smeulend rubber begon te stinken en stapte daarna ook nog eens met een bre de glimlach uit zijn auto. En ieder een vond het prachtig. De automobilist was dan ook geen gemiddelde passant, maar een in structeur van de ANWB. De ver- keersorganisatie was met een aan tal mensen in Kerkwerve om de leerlingen van de Samuëlschool verkeerslessen te geven. Onder de noemer 'Streetwise' de den verschillende groepen alle maal iets anders. Zo leerde de 'ra cer' de leerlingen van groep 5 en 6 dat de remweg van een auto flink langer is dan je misschien wel denkt. „Ik ga vijftig rijden en hier remmen", wijst de ANWB-man naar een streep op de weg. „Zet ten jullie maar eens een pion neer naast de plek waar je denkt dat ik straks stilsta." Waarna de chauf feur achter het stuur kruipt en flink gas geeft. „Juf, hij rijdt min stens tachtig", gilt een jongen nog, terwijl de instructeur met volle vaart op de 'finishlijn' afstevent. Daar trapt hij op de rem, om ver voorbij het laatste pionnetje pas stil te staan. „Jullie waren allemaal appelmoes geweest", constateert jufMirjam droog. Ondertussen leert groep 3 en 4 in de gymzaal alles over oversteken. Met twee opblaasbare auto's, die aan de rand van de zaal zijn 'gepar- Streetwise en agent op school Het verkeersprogramma Streetwise van de ANWB leert kinderen in de praktijk omgaan met verkeerssituaties, Groepen 3 en 4 leren op een veilige manier oversteken, groepen 5 en 6 horen alles over remweg en reactiesnelheid en groepen 7 en 8 worden op het schoolplein voorbereid op fietsen naar de middelbare school. Groepen 1 en 2 van de Samuëlschool werden gisteren ook niet vergeten. Daar kwam een agent in de klas vertellen over verkeer. keerd', en een geel wagentje met vier stoeltjes, bekijken ze hoe dat veilig kan. Nog leuker wordt het wanneer ze zelf in de auto mogen. „We gaan een stukje rijden", ver klaart de ANWB-mevrouw. Jacco- lijn schrikt ervan. „Maar juf, ik heb nog geen rijbewijs, hoor." Chauffeurtje spelen is ook niet de bedoeling, meerijden wel. De 'juf rijdt, de kinderen nemen achterin plaats, met een gordel om. Naast de bestuurster zit pop Albert. En die zit niet vast. Albert heeft het zwaar te verduren, want aan het eind van elk ritje duwt de chauf- feuse stevig op de rem, waarbij de pop keer op keer met z'n hoofd op het dashboard terechtkomt. De 'Dat is niet om te lachen, hoor. Dat doet hartstikke pijn aan Albert z'n hoofd' kinderen vinden het grappig, de ANWB-mevrouw wat minder. „Dat is niet om te lachen hoor", deelt ze de leerlingen mee. „Dat doet hartstikke pijn aan Albert z'n hoofd!" Ook groep 7 en 8 komen flink in actie. Ze leggen een fïetsparcours af op het niet al te grote school plein. Tussen de pionnetjes door, dat lukt de meesten nog aardig. Maar die plank, net na dat bochtje, dat is andere koek. De één na de ander schuift eraf en moet met de voet aan de grond. En ook de sla lom, waarbij de vlaggenmast moet worden ontweken, zorgt voor moeilijkheden. Eén van de jon gens ziet het probleem niet zo. „Ik fiets elke dag. Dit is een makkie", roept hij stoer. Tot de vlaggenmast ook voor hem een niet te passeren obstakel blijkt. "V Rietje Vermeul (101) samen met haar dochter An Hof-du Bois. foto Dirk-Jan Gjeltema door Ali Pankow ZiERlKZEE - „Het is wat hè?", zegt Rietje Vermeul bij de constatering dat ze in 1907 is geboren. Als stra lend middelpunt vierde zij giste ren in verpleeghuis Cornelia in Zie- rikzee het feit dat ze 101 is gewor den. Daarmee behoort ze tot een select gezelschap. Nederland telt circa 1400 eeuwelingen, maar slechts de helft daarvan haalt de 101. Dat de overgrote meerderheid daarvan vrouw is, verbaast Rietje niks. „Vrouwen zijn altijd al ster ker dan mannen", zegt ze vol over tuiging. Rietje Vermeul werd geboren in Rotterdam en groeide op in een ge zin met zeven zussen en twee broers. Op haar negentiende trouwde ze met Arie du Bois. Sa men kregen zij twee zoons en een dochter. Rietje's man is in de oor log verongelukt tijdens zijn werk als instrumentmaker bij de Rotter damse droogdokmaatschappij. Zij heeft de verdere oorlogstijd samen met haar drie kinderen in Overijs sel doorgebracht en keerde daarna terug naar Rotterdam. Ze is nooit meer hertrouwd en bestierde het gezin in haar eentje. „Ik heb soms wel een vriendje gehad hoor", ver telt zij tussen twee hapjes van haar slagroomgebakje door. Rietje werkte om de kost te verdie nen eerst bij Jamin en later bij wit goedfabrikant VELO in Baren- drecht. 's Avonds ging zij op de brommer langs de huizen om was machines aan de man te brengen. „Dat was best leuk, maar als de mensen niet aardig waren, was ik zo weg", memoreert ze lachend. Terugkijkend op haar leven koes tert ze vooral de herinneringen aan mooie reizen naar de Domini caanse Republiek, Curasao en Co lombia. „Dat zou ik zo nog een keer willen doen", zegt de 101-jari- ge, maar volgens haar bijna tachtig jarige dochter Ann Hof zit dat er echt niet meer in. Wie zo oud wordt als Rietje Ver meul moet ervaren dat er nauwe lijks nog leeftijdsgenoten in leven zijn. „Dat gaat geleidelijk, dus dat heb je eerst niet zo in de gaten", zegt ze er zelf over. Rietje laat we ten dat ze nog steeds blij is met el ke nieuwe dag. Ze kijkt nog graag televisie en kan nog zonder bril le zen. Bovendien kan ze nog zeer ge nieten van lekker eten en drinken. Ze heeft vijf kleinkinderen, vijf achterkleinkinderen en één ach ter-achterkleinkind. DEN BOMMEL - Het alcoholgebruik op Goeree-Overflakkee ligt hoger dan het gemiddelde op de Zuid-Hollandse Eilanden. Dit ge middelde steekt het landelijk ge middelde weer naar de kroon. Ook het drugsgebruik onder jonge ren op Oostflakkee baart zorgen. Het gebruik van harddrugs ligt hier twee keer zo hoog dan elders op Goeree-Overflakkee. Dit blijkt uit onderzoek dat onder meer door de GGD is gehouden. Met het project 'het Geheim van Overflakkee' proberen de vier ge meenten het drank- en drugspro bleem aan te pakken. Dat gebeurt onder meer door met allerlei in stanties en organisaties (van ker ken tot voetbalverenigingen) in verschillende kernen rond de tafel te zitten en het probleem bespreek baar te maken. Juist ook het vereni gingsleven kan op preventief vlak en in signalerende zin veel doen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 40