Amerikaanse droom is uiteengespat 12 Is mijn wil eigenlijk wel JlflÈI volgens de wet? CBS deOndernemer.M Nr. 1 in cacao Jeugdwerker Samuel Moore ging failliet aan hypotheekcrisis in VS. Van der Valk bouwt acht nieuwe hotels Bovengemiddelde groei Nederlandse hotels Bieden bij INC op huis dat niet te koop staat Bouwomzet voor het eerst boven 80 miljard Aardappelboeren willen van aandelen af Alles over juridische zaken en méér. Gericht op succes PZC Dinsdag 26 februari 2008 I 13 tÉÉÏfllf •-Tii Samuel Moore voor een van zijn woningen. zichten voor dit jaar zijn minstens zo somber. Het begon allemaal zo mooi. In 2005 kocht Moore zijn eerste ap partement. De aankoopprijs van 230.000 dollar hoestte hij op via een aflossingsvrije hypotheek. Acht maanden later was de ge taxeerde waarde van de woning bijna verdubbeld. De tussenper soon had een advies: trek de over waarde uit het huis. Moore nam een nieuwe hypotheek van 400.000 dollar. Na aftrek van trans actiekosten had hij opeens 130.000 dollar op zijn rekening staan. „Ik was in extase", zegt Moore. „Ik zag een kans om mijn familie defini tief uit de armoede te halen. Ik wil de dat mijn dochtertje naar een foto Regina Crotenhuis/CPD goede school kon gaan." De jeugd werker kocht nog een apparte ment in hetzelfde gebouw. De fi nanciering was geen probleem. „De banken stonden in de rij." De prijzen bleven stijgen en op nieuw verhoogde Moore zijn hypo theek. Hij kocht een derde woning en daarna nog een vierde, allemaal met geleend geld. De makelaar, tus senpersoon en banken streken enorme commissies op. Sommige hypotheken hadden rentepercenta ges van 12 procent of meer. Per maand kon de rente omhoog springen met 0,75 procent. Moore maakte zich geen zorgen. Hij wilde de woningen snel door verkopen, maar deed dat niet snel genoeg, zo bleek spoedig. De hui zenprijzen stagneerden. Banken wilden geen 100 procent financie ring meer geven. „Twee kopers stonden op het punt om te teke nen. Toen kwam het telefoontje: hun hypotheek was afgewezen." Moore liet de prijs van zijn wonin gen zakken. De buren deden dat 'Hij kocht een derde woning en daarna nog een vierde, allemaal met geleend geld' vervolgens ook. Dat was het begin van zijn ondergang. Moore: „Voor één woning vroeg ik een jaar gele den nog 349.000 dollar. Laatst kreeg ik een bod van 190.000 dol lar. Veel te laag, want mijn hypo theekschuld is 320.000 dollar." Het geld dat Moore uit zijn wonin gen heeft getrokken, is weg. Uit angst alles te verliezen, ging Moore in zee met een onderneming die beloofde in ruil voor een inleg van 55.000 dollar de hypotheeklasten over te nemen. Twee weken nadat Moore het geld had overgemaakt, was het bedrijf failliet. De jeugdwerker woont nu in een huurappartement. De banken kun nen fluiten naar hun geld. Er valt niets te halen. „Ik wil nu nog maar één ding", zegt Moore. „Zo snel mogelijk verlost worden van die woningen." door Frank Hendrickx WASHINGTON - Samuel Moore ge loofde niet in de Amerikaanse droom. Hij groeide op in de 'pro jects', de desolate sociale woning bouw van Washington. Om hem heen heerste armoede. „Het idee dat je ooit rijk kon worden, dat je een eigen huis kon bezitten, daar werden wij niet mee opgevoed." Moore is nu wel huizenbezitter. De jeugdwerker is zelfs eigenaar van vier woningen in Clinton, een plaats in de buurt van Washing ton, maar die vormen een molen steen om zijn nek. Zijn maandelijk se hypotheeklasten bedragen nu 11.100 dollar, ongeveer vier keer zo veel als zijn maandinkomen. Om een uitweg te vinden zocht Moore contact met zijn hypotheek verstrekkers, maar twee daarvan zijn zelf bezweken onder schul den. „Ik kreeg te horen dat de nieu we eigenaren de dossiers bestude ren." Vrolijk zullen ze niet worden als ze Moores stukken aantreffen. Moore vormt het levende bewijs van de ontspoorde kredietmarkt in de Verenigde Staten. De jeugd werker slaagde er tussen 2005 en 2007 in om zonder eigen kapitaal en zonder noemenswaardig inko men hypotheken te krijgen van meer dan 1,2 miljoen dollar. Nu de huizenprijzen ineenstorten, ste vent Moore af op een persoonlijk bankroet. Hij staat daarin niet al leen. Ongeveer 8,8 miljoen Ameri kanen hebben hypotheken die ho ger zijn dan de waarde van hun huis. Vorig jaar waren er 2,2 mil joen dwangverkopen. De vooruit- REEUWIJK - Het familieconcern Van der Valk bouwt vier- en vijf sterrenhotels bij drukke verkeers punten. Behalve de geplande vesti ging in Middelburg (Mortiere) ko men er in Dordrecht, Rotterdam, Almere, Harderwijk, Sneek, Leeuwarden en Nederweert, liet het concern gisteren weten. De ho tels krijgen honderd tot 160 ka mers. Van der Valk runt in Neder land 55 hotel-restaurants. LUXEMBURG - Het aantal overnach tingen in hotels en motels in Ne derland is in 2007 sterk toegeno men. Nederland staat op de vijfde plaats van de sterkste groeiers in de Europese Unie. Het gemiddelde in de EU bedraagt 3,1 procent. Ne derland scoorde 34,4 miljoen over nachtingen. Dat meldde gisteren het Europees statistisch bureau Eu- rostat. Spanje blijft nummer een met 272 miljoen overnachtingen. AMSTERDAM - ING Bank biedt klan ten de kans te bieden op hun droomhuis, ook als het niet te koop staat. Dat meldde ING giste ren. De bank denkt met de dienst WoonWaarUWilt de stagnatie op de markt te kunnen doorbreken. Mensen kunnen hun belangstel ling voor een huis kenbaar maken bij ING. Als zij een plausibel bod kunnen uitbrengen, benadert een NVM-makelaar de bewoner. VOORBURG - De omzet van de bouwsector in Nederland is vorig jaar voor het eerst boven de grens van 80 miljard euro gekomen, meldde gisteren het CBS. In de grootste branche, de burger lijke en utiliteitsbouw, groeide de omzet met 10 procent. Dat gold ook voor installateurs, schilders en stukadoors. De branche grond-, water- en wegenbouw boekte een omzetgroei van 7 procent. VEENDAM - Een aantal boeren biedt aandelen in aardappelzet- meelconcern Avebe te koop aan op Marktplaats.nl.. Dat melde giste ren landbouworganisatie LTO Noord. De boeren kunnen nog tot 1 maart de aandelen en de daar mee samenhangende leverings plicht verkopen. Ze vinden dat de fabrieksaardappelen te weinig op brengen en willen af van hun leve ringverplichting aan Avebe. VOORBURG - Nederland is de groot ste producent van cacaoboter in de Europese Unie, meldde gisteren het CBS. In 2006 werd hier onge veer 200 miljoen kilo gemaakt. Cacaoboter wordt gebruikt als grondstof voor chocoladeproduc ten maar ook voor cosmetica. De Nederlandse productie vertegen woordigde een waarde van ruim 650 miljoen euro. Frankrijk i tweede met 320 miljoen euro. Home Mijn Bedrijf Netwerk Services deOndernemer.nl is hét business-to-business platform van Nederland. U vindt er bijvoorbeeld gratis handige tips, praktische artikelen, checklists, modelbrieven, modelcontracten en andere antwoorden op vragen met betrekking tot personeel, financiën, bedrijfsvoering, ICT, juridische zaken en meer. Meld u dus nu gratis aan bij de grootste regionale kennisbron voor ondernemers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 13