Live uitzending 1995 kijkcijferhit „Het blijft in de eerste plaats natuurlijk een rechtszaak. Geen dramafilm." wel en niet uitgezonden wordt' O.J. Simpson: Miljoenen mensen waren getuige van Simpsons vrijspraak. Dirk Vergunst, persrechter PZC Dinsdag 26 februari 2008 I 1 1 de camera van het voorlezen van de aanklacht en de strafeis, ofte wel het requisitoir. Een rechtszaak a la O.J. Simpson (t995) waarbij iedere spiertrekking te zien is van de verdachte als de jury de uitspraak voorleest, zal in Nederland niet snel plaats vinden. „Niet alleen de rechterlijke macht, ook media hebben respect voor de verdachte. Kijk maar in kran ten naar het gebruik van initialen, ter bescherming van de privacy van de verdachte. Nergens staat dat dat moet. Journalisten doen het toch. In Zweden ligt het hele strafdossier voor iedereen ter inzage, maar voor zover ik weet wordt daar geen misbruik van ge maakt", zegt Koster. Hoewel hij nog wel wat kritiekpunten heeft, noemt professor Gerard Schuijt, hoogleraar mediarecht aan de Universiteit van Amsterdam, de nieuwe persricht lijn een grote vooruitgang. Hij roept al jaren om meer mogelijkheden en faciliteiten voor de pers. En dan met name cameraploegen. Hij vindt de rechterlijke macht te rigide. „Een belangrijk verschil met de oude persrichtlijn is dat nu het belang van openbaarheid wordt onderstreept. En dat het belang van de media als schakel tussen rechtspraak en publiek expliciet staat vermeld. De angst die er voorheen bij de recht spraak was ten opzichte van radio en televisie, die is eruit. En dat vind ik een goede zaak." Als de verdachte niet wil, wordt hij niet gefilmd. Maar ook advocaten kunnen weigeren om gefilmd te wor den. Dat was een eis die de advocaten bij de nieuwe persrichtlijn hebben gesteld. Willem Bekkens, lande lijk deken van de Orde van Advocaten, erkent: „Wij waren inderdaad nogal huiverig voor het toelaten van camera's in de rechtszaal. Ik vind dat je heel zorgvul dig met de privacy van een verdachte moet omgaan. En nog belangrijker, met de eventuele slachtoffers die bij de zaak betrokken zijn. Iemand is onschuldig tot het tegendeel is bewezen." „Het hele optreden van advocaten staat ten dienste van de cliënt. Daar moet de nadruk op blijven liggen. Met draaiende camera's zou die nadruk wel eens kun nen verschuiven. Dat de aanwezigheid van camera's belangrijker worden. Het hangt natuurlijk erg af van een concrete zaak, maar het mag nooit zo zijn dat via de media geprocedeerd wordt." „Ik persoonlijk zou het als advocaat niet vaak toestaan dat ik gefilmd werd. Tijdens strafzaken komen name lijk heel persoonlijke dingen aan de orde. Die móét je als advocaat naar voren brengen in je pleidooi. Ja, de krant zit er ook bij en kan ook alles opschrijven. Maar dat is toch anders dan beeld. Minder indringend." Juist de indringendheid van de televisie is altijd reden geweest om camera's buiten de deur te houden, geeft Vergunst toe. „Sommige rechters zullen nog wel moe ten wennen. Sommigen vinden het maar niets dat hun werk zo nadrukkelijk in beeld wordt gebracht. Je krijgt toch het idee dat je op de vingers wordt geke ken. Vergelijk het met de Tweede Kamer toen daar de permanente camera's werden ingevoerd. Veel Kamer leden vonden dat erg confronterend. Maar als je meer openheid wilt, is dat de prijs die je ervoor moet beta len. Professor Schuijt vindt dat de televisieploegen nog meer ruimte zouden moeten krijgen. „Om toch wat te zeuren te hebben: ik vind dat er nog te veel afge schermd wordt. Het moeten wegpiepen van namen, het niet in beeld brengen van de verdachten, verbod op rechtstreeks uitzenden. Dat hoeft wat mij betreft niet in die richtlijn te staan. Dat kunnen journalisten zelf wel bepalen. Ik zie de richtlijn als een tussenstap. Over een aantal jaren krijgen we de integrale uitzen ding via internet. Niet dat ik daar voorstander van ben. Voor mij hoeft niet alles open en bloot op de tele visie. Mijn pleidooi is om het aan de media zelf over te laten wat wel en niet uitgezonden zou moeten wor den." Naar schatting too miljoen mensen zaten op 3 oktober 1995 aan de buis gekluisterd. De uit spraak tegen de van moord verdachte O.J. Simpson was een regelrechte kijkcijferhit. Iedereen keek vol spanning naar het vonnis van de jury, die hem vrijsprak van moord op zijn ex-vrouw. Camera's zoomden niet alleen in op Simpson, maar ook op te leurgestelde nabestaanden van de vermoorde ex-vrouw in het publiek. In de Verenigde Staten is het gebruik van camera's in de rechtszaal een bekender fenomeen dan in Neder land. Er is zelfs een zender die zich uitsluitend toe legt op rechtszaken, rechtspleging en politiewerk. Courtroom Television Network LLC, beter bekend foto EPA als Court TV, is een Amerikaans kabeltelevisienet- work van Time Warner en Liberty Media. Toch voe ren de diverse staten verschillend beleid. Niet overal mag gefilmd worden. Zo werd bij de rechtszaak van Michael Jackson, beschuldigd van kindermisbruik, geen enkel televisieteam toegelaten. De zenders moes ten het in 2005 doen met beelden buiten de recht bank. Zelfs de uitspraak van de rechter werd niet op televisie uitgezonden. In Europa is televisie in de rechtszaal nog geen ge meengoed. Grote uitzondering is het Joegoslaviëtribu- naal in Den Haag. De rechtszaken uit de diverse zalen zijn rechtstreeks op internet te volgen. Zo kunnen ook inwoners uit het voormalig Joegoslavië de rechtszaken bekijken, zonder naar Den Haag te hoeven afreizen, en wordt optimaal tegemoet gekomen aan het principe van openbare rechtspraak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 11