Televisie in de rechtszaal Meer dan alleen mensen in toga 1 O Dinsdag 26 februari 2008 PZC Televisie vanuit de rechtszaal. In de Verenigde Staten een alledaags verschijnsel. In Nederland nog mondjesmaat. Maar daar komt verandering in. Cameraploegen zijn voortaan in principe welkom bij elke rechtszaak. Met tal van restricties, dat wel. 'Laat aan de media zelf over wa Lex Runderkamp: 'Ik zal toch vooral samenvattingen moeten blijven maken' Voor het oog van door Tanja Kits foto's filmstrip Robin Utrecht/ANP Met drie camera's op zich gericht pro beert een verdachte de rechter uit te leggen waarom hij zijn vrouw heeft vermoord. Hij had aanvankelijk geen bezwaar tegen de aanwezigheid van te levisie, maar nu hij zijn relatieproblemen uit de doe ken moet doen, hoeft niet heel Nederland de details te weten van zijn relatieproblemen, vindt hij. „Dat is een moment dat de rechter de televisieploegen kan verzoeken de camera's uit te doen", legt rechter Erik Koster de nieuwe persrichtlijn uit. Per 1 maart krijgt de televisie meer mogelijkheden in de Nederlandse rechtszaal. De roep vanuit de media was er al veel langer, maar de rechterlijke macht hield de camera's lange tijd buiten de deur. „Dat kunnen we niet langer volhouden", erkent persrechter Dirk Vergunst, die de onder anderen nieuwe richtlijn schreef „Iedereen die dat wil, kan met zijn mobieltje opnames maken tijdens een rechtszaak en het op in ternet zetten. Ongecontroleerd. Dan kunnen wij de professionele cameraploegen niet langer buiten hou den." Niet alleen het binnenkomen van de rechters, ook wel het pinguin-shot genoemd, mag worden gefilmd. Voortaan mogen ook advocaten, rechters en officieren van justitie in actie worden gefilmd. Om misverstanden te voorkomen noemen de pers rechters Koster en Vergunst meteen maar even de res tricties. Verdachten blijven in principe buiten beeld, tenzij ze er zelf geen bezwaar tegen hebben. Voor slachtoffers geldt hetzelfde. Namen die tijdens de rechtszaak worden genoemd, moeten worden wegge- piept. Rechtstreekse uitzendingen zijn niet toege staan. De regie blijft in handen van de rechter. Hij of zij kan altijd, mits goed gemotiveerd, het filmen ver bieden. Niet elke traan, iedere leugen of woedeaanval zal schermbreed op televisie zijn te aanschouwen. „Het blijft in de eerste plaats natuurlijk een rechtszaak. Geen dramafilm. Een rechter wil te weten komen wat er is gebeurd en hoe het is gekomen. Als camera's die waarheidsvinding in de weg staan moeten ze uit", al dus Vergunst. De toelating van camera's in de rechtszaal heeft voor al te maken met het uitgangspunt dat onze recht spraak openbaar is. Dat was altijd al het geval, maar de rechterlijke macht was met camera's altijd zeer te rughoudend. Sinds begin vorig jaar maakt het Open baar Ministerie geen bezwaar meer tegen opnames Ernest Louwes, overtuigd van zijn onschuld in de Deventer moordzaak, had geen problemen met het filmen van het vonnis. Toen hij toch schuldig werd verklaard, ging hij door het lint. Voor het oog van de camera. Lex Runderkamp, verslaggever bij het NOS-jour- naal, volgt veel rechtszaken. Hij zal meer vanuit de rechtszaal kunnen laten zien met de nieuwe richtlijn. Shots van advocaten, rechters, officieren van justitie en (alleen met uitdrukkelijke toestemming) beelden van verdachten en slachtoffers. „Maar ik zal toch vooral samenvattingen moeten blijven maken. Grote delen van rechtszaken zijn zo saai en langdra dig, of zijn zo ingewikkeld, dat is niet geschikt voor televisie. Het is geen voetbalwedstrijd die je van a tot z kunt uitzenden. Als de zaak Holleeder volledig op televisie te zien was geweest, weet ik zeker dat de meeste kijkers waren afgehaakt. Dat geldt voor de meeste zaken." „Rechtszaken lenen zich bij uitstek voor korte samen vattingen. Als we daar meer beelden bij kunnen laten zien is het mooi, maar of we als NOS-journaaal nu meer rechtszaken zullen laten zien, betwijfel ik. Je kunt misschien iets meer van de problematiek in de rechtbank laten zien. Meer dan alleen wat mensen in toga. In de meeste rechtbanken mogen we tot nu toe alleen de opkomst van de rechters laten zien, het zo genaamde pinguin-shot. Maar dramatische beelden zo als bij de Deventer moordzaak, toen Louwes uitge breid gefilmd werd bij het vonnis en hij door het lint ging, dat zal toch uitzonderlijk blijven." Omdat de rechtbanken niet meer dan twee came raploegen zullen toestaan (een regionale en landelijke ploeg), zal de NOS de beelden soms moeten delen met RTL en SBS. „Geen probleem", aldus Runder kamp. „Dat doen we nu ook al. Zolang het maar beeld van goede kwaliteit is." foto KIPPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 10