Turkije vreest aanslagen Koerden m Russen zetten pistool op scherp Karakteristiek ANDALUSIE Klassiek SPANJE Koerdische leider roept jongeren in Turkse steden op tot geweld. mmm 8-daagse vlieg-/rondreis 12-daagse vlieg-/rondreis tI f i boek online of bel 0900 - 9697 waarom zou je verder zoeken Met o.a. Granada, het Alhambra, Córdoba, Sevilla en Ronda Met o.a. Madrid, Sevilla, Salamanca en Segovia PZC Maandag 25 februari 2008 7 door onze correspondente Jessica Maas ISTANBUL - De angst voor aansla gen in Turkije groeit. Een PKK-commandant in Noord-Irak heeft Koerdische jongeren in Tur kije opgeroepen 'de Turkse steden onbewoonbaar te maken'. Het Turkse leger begon donderdag een groot grondoffensief tegen de PKK-rebellen in het noorden van Irak. In Istanbul werden dit week end, vermoedelijk door PKK-aan- hangers, al zes auto's in brand ge stoken. In het gehele land zijn de veiligheidsmaatregelen verscherpt. De strijd tussen het leger en de PKK in de bergen van Noord-Irak laaide gisteren in alle hevigheid op. Volgens het leger zijn bij de operatie vijftien Turkse soldaten en 115 PKK-strijders omgekomen. De PKK spreekt deze aantallen te gen. Irak riep het Turkse leger zaterdag op zich onmiddellijk terug te trek ken. „Militair optreden lost het probleem van de PKK niet op, dat heeft de geschiedenis wel geleerd", aldus een woordvoerder van de re gering in Bagdad. Gisteren kwam er een nieuw oproep: „De Iraakse regering beschouwt de Turkse een zijdige militaire actie als een be dreiging van de stabiliteit in de re gio en een schending van de soeve reiniteit van Irak." Irak en de VS willen dat het Turk se leger stopt met zijn actie te gen Koerdische PKK-rebellen op Iraaks gebied. De PKK dreigt met geweld in Turkse steden. Turkije voerde al 24 keer eerder operaties over de grens uit. Irak is bang dat het Turkse offensief de re latieve rust in de regio in gevaar brengt. Massoud Barzani, de leider van het Koerdische zelfbestuur in Noord-Irak, waarschuwde Turkije al voor 'zwaar verzet' wanneer er burgerslachtoffers vallen. Hij be schuldigde Amerika ervan groen licht voor de operatie te hebben ge geven. Turkije en de VS wisselen sinds vorig jaar militaire inlichtin gen uit over de verblijfplaatsen van de PKK in Noord-Irak, De Amerikaanse minister van De fensie Robert Gates riep gisteren Turkije op de grondoperatie zo snel mogelijk af te ronden. „Hoe korter, hoe beter." Turks-Koerdische rebellen zeggen een Turkse gevechtshelikopter te hebben neergeschoten. Daarbij zouden acht doden zijn gevallen. Het Turkse leger bevestigt het neerstorten van het toestel. Turkije vecht al jaren tegen PKK, die meer rechten voor de Koerden in Turkije eist. De strijd heeft al aan 39.000 mensen het leven ge kost. Rusland probeert de Navo in Kosovo een halt toe te roe pen. „Niemand weet welk soort schot afgevuurd zal worden en wanneer." Vrijdag 11 juni 1999. Twee honderd Russische solda ten bezetten op bevel van president Boris Jeltsin het vlieg veld bij de Kosovaarse hoofdstad Pristina. De Navo, bezig met een operatie tegen de Servische over heersing van Kosovo, wordt com pleet verrast. Britse troepen moesten die dag het vliegveld innemen maar dat kon dus niet. Ze strandden op drie kilometer afstand. Jeltsin was tot zijn ingreep overgegaan uit woede over het Navo-besluit om de Rus sen geen enkele rol te geven bij de beveiliging van Kosovo na het ver- ANALYSE door Carel Coseling trek van de Serviërs. De Russische bluf werkte. De Russen kregen wel iswaar geen eigen veiligheidszone maar wel een stevige stem in KFOR, de internationale vredes macht. Vier jaar later gaven ze hun posities op. Maar eind vorige week dreigde de Russische Navo-gezant, Dmitri Rogozin, andermaal met Russisch militair optreden. Dat de EU in z'n totaliteit de Kos ovaarse onafhankelijkheid erkent, is uitgesloten. Daarvoor zijn de lid staten te verdeeld. Een politieke rol van de Navo daarentegen lijkt waarschijnlijker. Rogozin noemde een voorbeeld: als de Navo Servi sche functionarissen tegenhoudt Kosovo in te komen, is dat een po litieke daad en Rusland zal dat niet accepteren. Dat Servië en Rusland de onafhan kelijkheid afwijzen, is duidelijk. Gezien de ontwikkelingen trekken ze zich in het Kremlin waarschijn lijk de haren uit het hoofd dat er sinds 2003 geen Russische militai ren meer in de regio zijn. Rusland kan besluiten het Servi sche leger actief te helpen opbou wen. Moskou kan ook eenheden naar de Servische enclaves in Kos ovo sturen, om daar 'de rust te hel pen bewaren'. Anatoli Safanov, rechterhand van president Vladimir Poetin, sprak dit weekeinde waarschuwende woorden. „In de zaak-Kosovo is het pistool op scherp gezet, nie mand weet welk soort schot afge vuurd zal worden en wanneer." Onheilspellende woorden werden ook geuit door Poetin. Die ver klaarde weliswaar dat Rusland nie mand bedreigt en ook niet vanuit een machtspositie zal handelen maar zei ook: „Rusland zal een ge past antwoord geven op militaire ontwikkelingen in de nabijheid van haar grenzen en op mogelijke bedreigingen van onze veiligheid." Het Kremlin beschouwt de Balkan immers als een gebied bij haar grenzen. Een regio waar de Navo steeds prominenter aanwezig is en met een onafhankelijk Kosovo als laatste 'verovering'. Rusland wil daar iets tegenover stellen. Een di plomatiek offensief wordt nu kracht bijgezet. Serviërs uit Nederland voerden gisteren actie op Het Plein in Den Haag te gen de eenzijdige afscheiding van Kosovo. Ze riepen Nederland op niet tot erkenning van 'hun' provincie over te gaan. foto Cynthia Boil/ANP Zéér voordelig! vanaf vanaf Een TOPreis voor een TOPprijs! Al vanaf slechts 599 nemen we u mee naar het prach tige Andalusië en zijn verborgen schatten! UW REIS DOOR ANDALUSIË Via de door een kloof gespleten stad Ronda bereiken we Sevilla en zijn prachtige klokkento ren La Giralda! Aansluitend door naar Córdoba en zijn bijzondere moskeekerk Mezquita. Ook de Renaissancesteden Baeza en Ubeda staan op het programma, waarna we de reis afsluiten in het levendige Granada en zijn imposante paleisstad Alhambra! INCLUSIEF: vliegreis Amsterdam-Malaga v.v., luchthaven- en vliegbelasting, rondreis per bus, overnachtingen, 7 x ontbijt en 4 x diner, Ned.sprekende reisleiding, entree Alhambra. Vertrekdata: diverse do. van 3/4 t/m 30/10 April v.a.€649 Augustus v.a. €610 Mei v.a. €659 September v.a. €640 Juni v.a. €599 Oktober v.a. €670 Prijzen zijn p.p. bij een bezetting van 2 pers. Voor reisbeschrijving en of reservering, zie www.kras.nl/35056. Voor deze reis in omge- keerde volgorde, zie www.kras.nl/74722 Prachtige reis langs de hoogtepunten uit de Spaanse geschiedenis! Alléén bij KRAS nu al vanaf slechts €799! UW RONDREIS DOOR KLASSIEK SPANJE Vanuit het prachtige Sevilla reizen we naar het Moorse Córdoba en waant u zich in Toledo in de middeleeuwen! Natuurlijk bezichtigen we in Madrid het beroemde Prado-museum en maken we een uitstapje naar het eeu wenoude Segovia! En wat dacht u van de Renaissancestad Salamanca en Trujillo, de bakermat van de Conquistadores!? INCLUSIEF: vliegreis Amsterdam-Sevilla v.v., luchthaven- en vliegbelasting, rondreis per comfortabele bus, Nederlandssprekende reisleiding, overnachtingen, 11 x ontbijt en 8 x diner, het beschreven excursieprogramma. April 8 €899 September 9-23 €910 Mei 13-27 €899 Oktober 7 €910 Juni 10 €849 Oktober 28 €799 Juni 24 €879 Prijzen zijn p.p. bij een bezetting van 2 pers. Voor reisbeschrijving en of reservering, zie www.kras.nl/35034 topper.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 7