Sport Schaatstoppers gekraakt door Verschil tussen wereldtop en subtop is eerzucht Nederland heerst op WK voor junioren Brons voor Zweistra met Truppa op NK 24 I Maandag 25 februari 2008 PZC Blokhuijsen en Leenstra naar wereldtitel schaatsen in China. Blessure voorkomt rentree van hengst Hexagons Rubiquil. Ireen Wüst gaat altijd tot uiterste, zelfs als ze niet zo lekker is. HEERENVEEN - Marrit Leenstra en Jan Blokhuijsen zijn zaterdag in het Chinese Changchun wereld kampioen schaatsen bij de junio ren geworden. De Nederlandse af vaardiging regeerde met harde hand. Bij de vrouwen stond de Canadese Justine L'Heureux op de zilveren trede van het erepodium, maar daarachter kwamen Jorieke van der Geest en Roxanne van He- mert. Bij de mannen was het podium compleet rood-wit-blauw. Koen Verweij en Berden de Vries won nen zilver en brons. Beide Neder landse equipes wonnen gisteren ook de ploegenachtervolging. Vooral Marrit Leenstra was opper machtig in de moderne ijshal zon der publiek. Alleen op de 500 me ter moest ze een Chinese voor zich dulden, maar de overige af standen won ze met ruim verschil. „Hoewel de topvorm er niet was. Ik ben dit seizoen beter geweest. De seniorentitel is mijn volgende doel, maar dat zal nog wel even tjes duren", aldus de Friezin, die dit seizoen al World Cups, EK en WK allround bij de senioren reed. Voor haar staan de grote merken ploegen in de rij. Jan Blokhuijsen rekent daar ook op. „Eerst het seizoen afmaken en dan in gesprek met de commer ciële teams." De Noord-Hollander begon slecht aan het WK, maar herstelde zich na de 500 meter goed. In een rechtstreeks duel op de vijf kilometer met nummer twee Koen Verweij pakte hij de ti tel. „Twee ronden voor het einde moest hij me laten gaan. Maar het schaatst wel makkelijker als je weet dat je 3,5 seconde mag verlie zen natuurlijk." Bob de Jong gaat onderuit op de vijf kilometer en verspeelt zijn kansen op die afstand. foto Bas Czerwinsky/AP door Koen de Vries ROOSENDAAL - Dressuuramazone Thamar Zweistra is met haar paard Hexagons Truppa als derde geëindigd op het NK indoor in de zogenaamde lichte tour. De inwoner van Schore eindigde in manege Den Goubergh bij Roosendaal in de proef van vrijdag als tweede en in die van gisteren als derde. Zaterdag werd ze in de kür op muziek vierde. De wedstrijd werd gewonnen door Lynne Maas uit Schiedam, met Salo. Richelle ter Haak uit Den lip werd met Lest Best twee de. De kür van zaterdag werd nega tief beïnvloed door de blessure die Rubiquil eerder op de dag opliep. De zestienjarige hengst zou zijn rentree maken op het NK in de Grand Prix, maar raakte bij het warmrijden geblesseerd. „Waar schijnlijk heeft hij met zijn achter been zijn voorbeen aangetikt waar door hij geblesseerd raakte. Rubi quil kon de ring absoluut niet in", vertelde Thamar Zweistra gistera vond. „Echt zonde. Hij liep afgelo pen week heel erg lekker." De blessure had een negatieve uit werking op de kür die Zweistra la ter met Truppa reed. „Ik had te veel energie over, waardoor het al lemaal net iets te haastig was. Desondanks kan ze met Truppa te rugkijken op een goed NK. „Ik kwam als vijfde de finale in en kom er als derde uit. Dan moet je tevreden zijn." Het NK in de Grand Prix werd zo als verwacht gewonnen door An- ky van Grunsven met Painted Black. Ze bleef Adelinde Cornelis- sen met Parzival net voor. door Maarten van Helvoirt HEERENVEEN - „Als topsporter moet je iets abnormaals in je heb ben. De wil om tot het uiterste te gaan, jezelf willen pijnigen", zei Ireen Wüst nadat ze zaterdag be hoorlijk pips van het ijs was ge stapt. Ze was te ziek om bij de finale van het wereldbekerseizoen de 1500 meter te winnen, wist ze eigenlijk op voorhand. En toch ging ze voor het hoogste. Dat bleek uit de twee de plaats achter Paulien van Deute- kom, die haar eerste worldcupzege boekte. Wat Wüst niet wist, was dat haar ploeggenote ook niet hele maal lekker was. Topsporters zijn in de aanloop naar een wedstrijd vooral met zichzelf bezig, ook al slapen ze in het hotel een paar me ter van elkaar. Van Deutekom: „Waarom zou je tegen je concur rent zeggen dat je niet fit bent?" De ware topsporter kenmerkt zich niet alleen door aanleg, maar ook door eerzucht. En dat zit bij de twee TVM-schaatssters wel snor. Ook al kropen ze zaterdag na hun 1500 meter-race direct in bed om er pas de volgende ochtend uit te komen, gisteren stonden ze weer scherp aan de start voor de 1000 meter. Want Wüst wilde toch nog even haar tweede plaats in het eindklas sement van de wereldbeker vei ligstellen. Ze bekende gisteren vooral ook nog één keer de strijd te willen aangaan met Anni Friesinger, op de 1000 én 1500 meter haar groot ste bedreiging voor prolongatie van haar twee wereldtitels. In een onderling gevecht reed de Duitse haar tegenstander er vierkant af (1.15,57 om 1.16,83), maar Wüst (vierde) had er vrede mee omdat het ruime verschil verklaarbaar was. „Ik had geen energie in mijn benen en geen spanning op mijn spieren." Waar Van Deutekom zich in Hee renveen verzekerde van vijf startbe wijzen (1000, 1500, 3000 en 5000 meter en de ploegenachtervol ging) over twee weken bij het WK afstanden - en Wüst zich zelfs voor zes afstanden had kunnen in schrijven, maar de 500 meter en vijf kilometer laat schieten - waren Jorien Voorhuis en Diane Valken burg al blij dat ze één ticket in han den kregen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 56