an Onderzoek naar bpm als milieubelasting h.jobse Kinderen zijn toch altijd onschuldig? SP haalt uit naar Wilders en Verdonk OPEN DAG TV-camera's vaker toegestaan in rechtszaal Automobilist vast voor dodelijk ongeval 4 I Maandag 25 februari 2008 PZC Verbijstering en verdriet na drama in Roosendaal. Hoe meer CO2 de auto uitstoot hoe hoger de belasting wordt. zaterdag 1 maart 2008 van 10.00 tot 16.00 uur Leider Marijnissen noemt opponenten valse profeten. Groot deel van zitting kan voortaan gefilmd worden. ROOSENDAAL - Verdriet in de Jako- bijnberg. Kinderen staan huilend bij elkaar, verbijsterd dat die twee lieve kindjes uit hun straat door zo'n gruwelijk misdrijf om het le ven zijn gekomen. Een meisje kent Lidewij van turnles. „Een spon taan kind, deed graag mee met de groep. Ik heb haar gisteren nog in de straat zien fietsen." Huilend vraagt ze een buurman waarom dit moest gebeuren. „Kin deren zijn toch altijd onschuldig?" De buurman kan alleen maar be denken dat er een kortsluiting is ontstaan in het hoofd van de da der. „Als de vader het gedaan heeft, dan is er even iets verschrik kelijk misgegaan in zijn hoofd. Ik ken hem niet goed, maar ik heb hem vaak met zijn kinderen sa men gezien." Volgens de buren woonde moeder met de kinderen nog in het huis, maar zouden ze binnenkort verhuizen. Als de va der zijn kinderen wilde bezoeken, deed hij dat in het huis aan de Ja- kobijnberg en liet de moeder hem daar alleen met Lidewij en Pepijn. „Maar vorige week zagen we juist regelmatig allebei hun auto's staan. Ik heb zelfs nog even ge dacht dat het misschien weer goed ging tussen hen." Op basisschool De Wingerd waar de kinderen naar school gingen heerst grote verslagenheid. Een paar uur nadat het nieuws bekend is geworden, druppelen de eerste leerkrachten binnen. Ze zwijgen, het nieuws dat de twee leerlingen door vermoedelijk hun vader om het leven zijn gebracht, is ingesla gen als een bom. Ook burgemees ter Marijnen heeft het over een machteloos gevoel. „Ik hoorde het vanmiddag. Getver, dacht ik. Want dat zoiets gebeurt en zeker met kinderen, is verschrikkelijk." De ge meente heeft de school hulp aan geboden. AMSTERDAM - Staatssecretaris Jan Kees de Jager (Financiën) gaat on derzoeken of hij de aanschafbelas- ting (bpm) voor auto's kan omvor men tot een milieubelasting, die uitgaat van de uitstoot van C02. Schonere auto's worden dan voor deliger in aanschaf dan vervuilen- der auto's. De Jager zei dat gisteren in het tele visieprogramma Buitenhof. Hij gaat over het idee overleggen met brancheorganisaties als de Bovag en ANWB. De bpm is momenteel nog gebaseerd op onder meer de cataloguswaarde en het type brandstof Volgens een woordvoerder van De Jager krijgt de Tweede Kamer in mei een brief over de ombouw van de huidige belastingen naar de kilometerheffing, die over enkele jaren wordt ingevoerd. Ook de bpm zou daarin moeten opgaan, maar minister Eurlings (Verkeer en Waterstaat) liet onlangs al we ten dat een deel mogelijk wordt ge handhaafd. De andere grondslag die De Jager wil voor de bpm staat los van deze discussie, zei zijn woordvoerder. CDA-Tweede Kamerlid Ger Koop- mans staat argwanend tegenover het onderzoek van de staatssecreta ris. Hij houdt eraan vast dat de bpm volledig weg moet en opgaat in de kilometerheffing. „Ik kan er mee leven als de bpm tijdelijk een milieugerelateerde maatregel fjl De aanschafbelasting voor auto's (bpm) wordt mogelijk afhanke lijk van de mate van C02-uit- stoot. Staatssecretaris De Jager laat daar onderzoek naar doen. wordt, maar hoe je die belasting ook noemt, hij moet op nul ko men", verklaarde Koopmans giste ren. De heffing voor het aantal gereden kilometers wordt in 2011 ingevoerd voor vrachtwagens en zal vanaf 2012 ook gelden voor personen auto'. De afbouw van de andere be lastingen echter kan nog acht tot tien jaar duren. Daarover moet nog een besluit komen. Kamerlid Paul de Krom (WD) is niet enthousiast over het idee van De Jager. „Waarom zou je wel op C02-uitstoot sturen en niet op fijn- stof?" Volgens hem moeten de emissie-eisen snel in EU-verband worden geregeld. De liberalen wil len ook dat de bpm op nul komt, zoals was afgesproken. De Krom vindt het schandelijk zoals het ka binet met de kilometerhefflng om gaat. „Ze houden zich niet aan de afspraken." uitvaartverzorging Wij zouden het op prijs stellen u deze dag te ontmoeten. Bachweg 2 I 4337 XD Middelburg I 0118-462205 www.hiobse-uitvaart.nl PETER DEN HAAG - SP-leider Marijnissen is fel van leer getrokken tegen Wil ders én Verdonk. Zaterdag noem de hij zijn rechtse opponenten in Amersfoort 'valse profeten' die met hun 'eenmanszaak' geen enke le ambitie tonen voor Nederland. Met de eenmanszaak doelde Marij nissen op het feit dat Wilders enig lid is van zijn partij en dat Ver donk in haar beweging voorlopig 'niemand naast zich duldt'. 'Levensgevaarlijk' vindt de SP-lei- der het verder dat Wilders met zijn strijd tegen de islam een grote bevolkingsgroep 'in de hoek zet'. „We hebben op de Balkan en in Ruanda gezien waar dat toe kan leiden", zei de SP-leider in een toe spraak voor bestuursleden en afde lingsvoorzitters van de SP. Ver donk mist volgens de SP-leider 'ei gen ideeën' en moet daar volgens hem 'naar op zoek in het land'. Waar was de voormalig WD'er trouwens tijdens belangrijke debat ten over de verlenging van Afgha nistan en de bestrijding van files, vroeg hij zich af De aanval van Marijnissen op Wilders en Verdonk komt op een t-AVEN/ WE DL TAKEN \/E:R.G>£L£W door Tanja Kits NIJMEGEN - Rechtszaken mogen vanaf 1 maart grotendeels worden gefilmd. Tot nu toe is het alleen mogelijk opnamen te maken van het betoog van de officier van justi tie (het requisitoir) en het vonnis van de rechter. De verruiming voor de televisieploegen is onder deel van een nieuwe persrichtlijn, die vandaag bekend wordt ge maakt. Ook rechtbanktekenaars krijgen weer ruim baan in de rechtbank. Zij hoeven voortaan geen toestem ming meer te vragen tekeningen in de rechtszaal te maken. In 2003 werden tekenaars op een lijn ge steld met fotografen en moesten vooraf toestemming vragen. Voor fotografen blijft die regel wel gel- Wre Door de verruiming van de re- gels mogen voortaan de rechter, de officier van justitie en de ad vocaat in beeld worden ge bracht. den. Met name voor televisieploe gen verandert er veel. Door de ver ruiming kan op televisie beter ver slag worden gedaan van een rechts zaak. In principe mogen voortaan de rechter, de officier van justitie en de advocaat in beeld worden ge bracht. Toch zijn er wel restricties. Verdachten, slachtoffers en pu bliek blijven buiten beeld, tenzij daar expliciet toestemming voor wordt gegeven. Een tv-ploeg kan vooraf met de ad vocaat afspraken maken over het in beeld brengen van een verdach te. Soms heeft die daar geen be zwaar tegen. Een rechter kan het vervolgens verbieden, als de ver dachte misbruik maakt van aanwe zigheid van camera's. Het voor beeld wordt genoemd van Moham med B., die de aanwezigheid van televisie had willen gebruiken als podium om zijn boodschap naar buiten te brengen. Een belangrijk onderdeel van de rechtszaak mag in principe niet worden gefilmd: ondervragen door de rechter van de verdachte. Vaak komt daarin het motief van de strafzaak aan de orde. moment dat de SP het niet goed doet in de opiniepeilingen. Vooral Verdonk dreigt kiezers af te pik ken van de SP. Onderzoek van Interview/NSS in december vorig jaar onderstreepte dat. Een vijfde van de SP-kiezers gaf toen aan bij volgende Tweede Kamerverkiezin gen op Verdonk te zullen stem men. Gisteren zei Marijnissen dat hij bij de volgende Tweede Kamerverkie zingen weer lijsttrekker wil wor den, mits de partij hem wil en zijn gezondheid het toelaat. De SP-lei- der werd twee jaar geleden gedot terd en was vorig jaar uit de roula tie vanwege een hernia. SCHAGEN - De politie heeft zater dag een 35-jarige automobilist uit Wieringerwaard aangehouden die vrijdag bij Kolhorn een dodelijk ongeluk veroorzaakte. Bij de aanrij ding raakten zes mensen gewond, onder wie een baby van twee maanden. De laatste is gistermid dag overleden. De man verklaarde moe te zijn ge weest en mogelijk achter het stuur in slaap te zijn gevallen. Hij raakte, komend uit de richting van Scha- gen, op de N248 bij Kolhorn op de verkeerde weghelft en botste op de auto van een gezin uit Wierin- gerwerf. Daarin zat de baby die la ter overleed. De ouders en twee kleuters liepen verwondingen op. De 35-jarige automobilist uit Wie ringerwaard is zaterdag na zijn ont slag uit het ziekenhuis opgepakt. Hij wordt vandaag voor de officier van justitie in Alkmaar geleid we gens zwaar lichamelijk letsel door schuld. Volgens een politiewoord voerder komt zo'n behandeling door de officier van justitie zelden voor. „De officier wil een voor beeld stellen. Als je moe bent, moet je niet achter het stuur gaan zitten."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 4