eels id PZCI Landbouwverleden vrolijk belicht Ook zonder wind gaat een vlieger op Showauto tart bakker Ouderenhuisvesting Sluiskil blijft nodig ondanks tijdelijk overschot m 11 ZEEUWS-VLAANDEREN 15 12 Nieuw museum wil bezoeker landbouw van weleer laten beleven. Door te lopen en aan de lijnen te trekken, houd je vlieger in de lucht. Verrekijker mee en laarzen aan: tochtje op de Middelplaten Carnavalsmarkt in Hulst is verre van uitgeblust Maandag 25 februari 2008 Tip? redtern@pzc.nl door René Hoonhorst NIEUWVLIET - De drie initiatiefne mers van het nieuwe landbouw museum in Nieuwvliet streven er naar volgend jaar mei hun deuren te openen. Het nieuwe museum, dat Agrimu- da in Sint Anna ter Muiden ver vangt, wil bezoekers een 'beleefba- re tentoonstelling' voorschotelen. „Niet gewoon een wagen neerzet ten, maar een boer met een riek er bij, een nest kuikens bij een wiel en een bunzing die een eindje ver derop zit te loeren hoe hij die kip petjes te pakken krijgt", betoogt Ronald Spiessens. Hij is één van de uitbaters van mu seumcafé het Koekoeksnest, dat als pleisterplaats voor de twee mu- seumschuren gaat fungeren. De schuur van Piet van Melle ligt vlak achter het Koekoeksnest. In de loods krijgen onder meer agra risch materieel en de Kezandse ka mer, die vroeger in het museum van IJzendijke prijkte, een plek. In een nog te bouwen schuur bij zorg boerderij Jodi van Joop en Diana le Grand aan de Mosseldijk komen de met het vroegere boerenleven geassocieerde beroepen aan bod. Ambachtslieden als de wagenma ker, de smid, de klompenmaker, de rietdekker en de meekrapma ker laten hun stiel zien. De schuur, waarvan de bouw binnen drie De initiatiefnemers van het nieu we landbouwmuseum in Nieuw vliet willen een verhaal vertellen aan de bezoekers dat vol humor zit en wars is van stoffigheid. maanden moet beginnen, krijgt hetzelfde uiterlijk als het uit het eind van de negentiende eeuw da terende Koekoeksnest. Als de benodigde vergunningen op tijd binnen zijn, is mei als ope ningstijdstip haalbaar, denkt Spies sens. Hij is decorschilder van be roep en maakte voor het Koekoeks nest diorama's van het Zeeuws-Vlaamse landschap. In de twee museumschuren wil hij ook zo'n boerentafereeltjes schilderen. „Maar daar heb ik wel een jaartje voor nodig als ik niet dag en nacht doorwerk." Hoe de muurschilde ringen er uit komen te zien, zal mede afhankelijk zijn van de ten toon te stellen collectie. Maar voor Spiessens en de twee museumuit baters staat vast dat mensen er op een leuke, speelse wijze kennis moeten maken (of hun kennis her nieuwen) met het boerenleven van een eeuw geleden. Spiessens: „Er moet humor in zitten. Geen stoffige gereedschappen bij elkaar zetten, maar echt een verhaal ver tellen." De bezoekers moeten ook nog iets opsteken van dat verhaal. „Ze moeten rijker naar buiten gaan", stelt oud-leraar Le Grand. door René Hoonhorst TERNEUZEN - Echte levenskunste naars kunnen van de wind leven. Voor een vliegeraar lijkt dat van zelfsprekend; zonder wind gaat een vlieger niet op. Maar kunstenaars onder de vliege raars hebben geen wind nodig, blijkt zondag in sportcentrum Vlie gende Vaart in Terneuzen. Lichte vliegers van een tot anderhalf ons trekken ze zo de lucht in. Door te lopen houdt Terneuzenaar Eric Riemens de vlieger in de lucht; door op het juiste moment aan de touwtjes te trekken, laat hij de vlie ger allerlei capriolen maken. Slechts een zeer select gezelschap je houdt zich bezig met 'indoor- vliegeren'. De liefhebbers zoeken elkaar op internet op, prikken een datum, bespreken een zaal en ste ken elkaar de loef af met technie ken om hun vliegers bloedstollen de duikvluchten te laten maken of Eric Riemens demonstreert in sportcentrum Vliegende Vaart hoe een ultralichte vlieger stunts uitvoert zónder hulp van de wind. foto Peter Nicolai te laten kantelen of omklappen zonder te crashen. Deze keer bracht Riemens de ontmoeting in de publiciteit om belangstellenden in contact te brengen met de kun sten van de piloten. „Ja, we noe men onszelf piloten. Vliegeraar eindigt op raar. En hoewel veel mensen ons zien als gekken, vin den we zelf dat we een leuke hob by hebben waar we sportief mee bezig zijn. Om bijvoorbeeld een vlieger met vier lijnen in de lucht te houden, moet je heel wat lopen. Niet erg, want je krijgt er niet al leen conditie van, maar ook nog eens mooie, stevige kuiten." Vele tientallen mensen keken naar de stunts van de piloten, vooral kinderen probeerden zelf een vlie ger even in de lucht te houden. 'Vliegeraar eindigt op raar. En al vinden velen ons gek, we noemen onszelf piloten' door Gino van den Broecke SLUISKIL - Er blijft behoefte aan nieuwe zorgwoningen in kanaal dorp Sluiskil. De Terneuzense wo ningcorporatie Clavis hield zater dag weliswaar een open dag voor enkele leegstaande appartementen in het Elisabethhof, maar nieuwe woningen zijn ook nodig om 24-uurszorg te kunnen bieden. De open dag trok zo'n 150 bezoe kers. Drie van de vier leegstaande appartementen - van de 23 waar uit Elisabethhof bestaat - werden direct verhuurd en voor de vierde toonden diverse gegadigden be langstelling, meldde Eugène Burm van Clavis. Burm: „Het is voor ons een meer dan geslaagde dag. We wilden goed voor het voetlicht brengen wat het centrum te bieden heeft op het gebied van wonen, zorg en welzijn." In het Elisabethhof wa ren ZorgSaam, Aan Z, dagopvang De Redoute en de dorpsraad met stands aanwezig om informatie te verstrekken en voorzieningen van het woonhof aan te prijzen. De tij delijke leegstand wil zeker niet zeg gen dat er geen behoefte aan oude renhuisvesting in Sluiskil is. Uit breiding van het Elisabethhof met een centrum voor 24-uurszorg kan op termijn meer ouderen in het ka naaldorp houden. TERNEUZEN - Raadslid Cees Freeke (LCF) springt opnieuw in de bres voor Bakker Bart in de Terneuzen se Noordstraat. Naast het terras van de bakkers winkel op het pleintje bij het voor malige ABC-complex stond zater dag weer een showauto. Storend voor de terrasbezoekers en een sta-in-de-weg voor winkelend pu bliek. De eigenaar van de showau to claimt een vergunning te heb ben, maar volgens Freeke is die ver gunning op verkeerde gronden ver leend. Zo zou geen rekening zijn gehouden met brandweereisen. Bovendien geldt het document vol- gens LCF niet voor het kleine pleintje in de Noordstraat. Bakker Bart diende bij de gemeente al pro test in, waarbij hij onder meer op omzetderving wees. Hij kreeg nul op het rekest. De politie onder neemt geen actie tegen de showau to, omdat het Parkeerbureau Ter- neuzen - verlener van de vergun- ningen - dat moet doen. Bakker Bart wordt het leven weer zuur ge maakt, stelt Freeke. Hij vraagt het - college maatregelen te nemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 43