Korting verjaagt tandarts Waarom geen genadeschot of verdovingsspuit? hl I* fill A Zeeland is straks niet meer interessant voor tand- en beugelartsen. Hongerdood van damhert maakt veel reacties los. PZC Maandag 25 februari 2008 3 door Claudia Sondervan VUSSINGEN - Zeeland loopt het risi co straks zonder orthodontist te zitten. Tandartsen worden schaars en de kans dat je in een praktijk niet door de tandarts maar door een assistente of mondhygiënist geholpen wordt, is reëel. „In de Randstad gebeurt het al," weet de Veerse tandarts Peter de Stigter. Daar zijn ook al vijftig van de 290 Nederlandse orthodontis- ten weer als tandarts gaan werken. Dat brengt meer op, omdat de overheid vorig jaar de tarieven voor beugeltandartsen met 29 pro cent kortte. De tandartstarieven komen binnenkort ook aan de beurt, want de overheid wil de zorgkosten drukken. Orthodontist Robert Peerlings uit Vlissingen: „Met zoveel financiële onzeker heid is een dunbevolkt gebied als Zeeland niet aantrekkelijk. De helft van de tandartsen en ortho- dontisten is ouder dan vijftig jaar en houdt er komende jaren mee op. Tegelijkertijd vergrijst de bevol king en hebben meer mensen hun eigen gebit nog. De behoefte aan tandartszorg groeit." De Stigter en Peerlings vinden dat de overheid op deze manier de deuren wijd openzet voor malafi de behandelaars. De Stigter: „De Nederlandse Zorgautoriteit vindt dat tandartsen veel meer moeten overlaten aan assistenten en mond hygiënisten. Ook gaatjes vullen en diagnose stellen. Terwijl de Inspec tie voor de Gezondheidszorg waar schuwt voor praktijken waar onbe voegde mensen handelingen uit voeren die aan tandartsen zijn voorbehouden." Het beleid is dubbelhartig, vinden ze. De overheid schrijft praktijken omvangsnormen voor; vergoedin gen die behandelaars krijgen wor den gekort naarmate een praktijk boven die norm uitgaat. „Dus hoe meer werk je levert, hoe minder je daar aan verdient. Nu wil de Zorg autoriteit ook nog dat tandartsen het eenvoudiger werk aan mond hygiënisten laten. Wij houden de onrendabele patiënten." De na-oorlogse buurt rond de Bonedijkestraat in Vlissingen wordt flink on der handen genomen. De buurt moet een nieuwe opzet krijgen, omdat de woningen niet meer aan de eisen van de tijd voldoen en de uitstraling van de buurt te wensen over liet. In de buurt wonen 1820 mensen (CBS, 2006). De buurt had in Vlissingen ook een slechte naam en werd in verband ge bracht met criminaliteit en drugs(handel). foto Lex de Meester Sas van Cent maakt sinds 2003 deel uit van de gemeente Terneuzen. Het kanaal van Gent naar Terneuzen met de sluis (sas) heeft altijd een belangrij ke rol gespeeld in het functioneren van Sas van Gent, evenals het jaarlijkse carnaval. Enkele grote bedrijven zoals de meelfabriek en twee suikerfabrie ken zijn inmiddels dicht, maar er is nog steeds bedrijvigheid te vinden. foto Peter Nicolai Scherpenisse is een van de oudste dorpen van het eiland Tholen. Het cen traal gelegen dorp heeft weinig industrie. Vroeger was er wel bedrijvigheid bij de landbouwhaven, maar na de Ramp van 1953 is die afgedamd. Er wo nen 1580 inwoners (CBS, 2006). Het heeft drie kerkelijke gemeenten. Tot 1971 was Scherpenisse zelfstandig, nu valt het onder de gemeente Tholen. In 2002 vierde het dorp zijn 750-jarig bestaan. foto Willem Mieras Het Goese Meer is een in de jaren negentig aangelegd meer, dat is aangeslo ten op het kanaal naar het Goese Sas. Daarmee is er een rechtstreekse ver binding met Oosterschelde. Rondom het meer liggen 400 woningen met 1070 bewoners (CBS, 2006). De huizen zijn gebouwd sinds 1993. De ge meente Goes stond bewoners toe naar eigen inzicht een ontwerp voor de woningen te laten realiseren. foto Willem Mieras door Melita Lanting ZIERIKZEE - „We kunnen niets doen. In natuurgebieden mogen we absoluut niet schieten. De pro vincie staat het niet toe en het staat ook gewoon zo in de wet - en iedere Nederlander heeft zich aan de wet te houden. Als we wel zouden schieten, komt het vroeg of laat toch uit. En dan kunnen we onze vergunning en geweren inle veren op het politiebureau." Voorzitter H. Bode van de wildbe heereenheid Schouwen-Duiveland is helder. Als een gewond damhert i in een natuurgebied zich niet laat vangen of opjagen tot een stuk land waar wel gejaagd mag wor den, dan staan de jagers, boswach ters of natuurbeheerders allemaal met de rug tegen de muur. Het verhaal over de hongerdood van een damhert in Renesse heeft op de PZC-website een stortvloed aan reacties opgeleverd. Het dier is dood gevonden in de duinen bij het Watergat bij Renesse en had een stuk schrikdraad in z'n gewei, om z'n bek en diep ingesneden in zijn hals. Het beest heeft hier drie maanden mee rondgelopen en hoewel medewerkers van Staats bosbeheer diverse pogingen heb ben gedaan om het dier te helpen, is dit niet gelukt omdat het dier zich niet liet vangen. Veel lezers vragen zich af waarom dit hert geen genadeschot kon krij gen of waarom er geen dierenarts is bijgeroepen om het beest te hel pen. „Als een boswachter zo'n beest ziet, roepen ze ons er nor maal gesproken bij en dan probe ren wij het dier te verdoven, maar Het moet echt in één keer raak zijn. Anders gaan ze op pure adrenaline aan de haal dat is wel heel lastig", zegt Astrid Assinck, dierenarts op Schou wen-Duiveland. „Het moet echt in één keer raak zijn. Anders gaan ze op pure adrenaline aan de haal en dan werkt de narcose niet meer. Ik heb wel eens gehad dat een aange reden dier met twee gebroken po ten zo wegliep, puur op wils kracht." Volgens haar duiken de gewonde dieren echter vaak weg in bosjes of in de gebieden waar mensen normaal niet komen en dan zijn ze niet meer terug te vinden. In dit specifieke geval is geen hulp in geroepen van een dierenarts. De wildbeheereenheid op Schou wen-Duiveland (de jagers) heeft voor dit soort situaties een calami teitencommissie die opgeroepen kan worden als een hert is aangere den, ernstig gewond is of verstrikt zit. „De drie leden van deze com missie mogen een genadeschot ge ven", zegt Bode. „Maar ook zij mo gen niet schieten in natuurgebie den." Het schieten op damherten is alleen toegestaan in een smalle, korte strook aan de rand van het natuurgebied, tussen de dorpen Renesse en Haamstede. In de pol ders mag niet op damherten wor den gejaagd en uiteraard mag het ook niet in de kernen. Dat de dood van dit hert geen uni cum is in de natuur, mag duidelijk zijn. Regelmatig raken herten met hun gewei verstrikt in de linten langs weilanden of ze zitten be kneld in een wildrooster. Meestal kunnen die beesten nog gered wor den. Er zijn echter ook gevallen be kend waarbij het niet goed is afge lopen. Zo zijn er foto's van een hert dat zichzelf gespiest heeft op een hek en een dier dat met een poot vast is komen te zitten in een afrastering in het duingebied. Vier Zeeuwse woonkernen onder de loep PZC Donja Odijk bron www.cbsinuwbuurt.nl bevolkingsdichtheid (2006, per km2) 2175 760 7565 2628 niet-westerse allochtonen (2006, van bevolking) 1 2 24 5 Op www.cbsinuwbuurt.nl is het mogelijk gegevens over een dorp, stad of woonwijk te bekijken. De gegevens van vier buurten/dorpen op een rijtje. Scherpenisse Goese Meer, Goes Bonedijkestraat, Vlissingen Sas van Gent inkomen* huizenprijs (2005, in euro's) (2006, in euro's) 16.900 161.000 31.900 607.000 14.600 95.000 16.300 101.000 ^gemiddeld besteedbaar jaarinkomen per inkomensontvanger I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 3