tegenslagen Sport Leipheimer regeert in Ronde van Californië 'Sporters en trainers staan met de rug tegen de muur, ze kunnen niets' Casper Helling is ook snelste op ijs van Kuopio Wennemars en De Jong sneuvelen op slagveld tijdens World Cup. Thomas Dekker maakt in Italië debuut na moeizame aanloop. Tafeltennissers met zege van start op WK Dennis van der Geest haakt af met blessure Zwemcoach Verhaeren schudt collega's en IOC wakker met statement. Rotterdam krijgt in 2011 WK tafeltennis Broers Van der Geest verspelen weer kans Cardon uitgeschakeld voor NK schaken Harmes zet grote stap in richting van EK door Eric de Jager HEERENVEEN - Het gaat bij sport om de winnaars. Maar soms is het net zo interessant om te zien wie er niet wint. In Heerenveen ston den dit weekeinde de winnaars in de races van Sven Kramer en Sha- ni Davis al vast. De twee duldden geen tegen spraak en wonnen met overmacht de vijf kilometer en de 1000 meter tijdens de World Cup finales. Knap, maar bijna steriel. Dan bood het slagveld daarachter, waar Erben Wennemars en Bob de Jong sneuvelden, een gevarieerder schouwspel. Waar De Jong zijn val op de 5000 meter aangreep om strijdbaar een WK-plek te claimen, gooide de door tegenslagen murw gebeukte Wennemars de handdoek in de ring. „Ik rijd niet meer." Wenne mars miste WK-kwalificatie op al le afstanden en zou alleen naar Ja pan mogen vliegen voor de ploe- genachtervolging. „Maar ik beslis morgen of overmorgen of ik dat doe", verzuchtte hij in Thialf waar hij elfde was geworden op de kilo meter. Na opnieuw een misslag vroeg in de wedstrijd, net zoals vrijdag toen hij de 1500 meter ver gooide. De ploegenachtervolging in Hee renveen liet hij alvast schieten en de kans is groot dat hij deze week helemaal aan zijn vakantie begint. „Tegenslag op tegenslag op tegen slag. Het houdt een keer op voor mij." Wennemars stak de hand in eigen boezem. „Ik kan het wel op missla gen en pech gooien, maar dat is het niet alleen. Ik ben fysiek niet goed. Ik kan mezelf geen pijn doen." Dat het technische fouten zijn die hem de das omdoen, zoals zijn Erben Wennemars heeft na twee mislukte races op de World Cup zijn seizoen verknald. Bob de Jong mist WK-plaats door een val. SANTA CLARITA - Levi Leipheimer staat op het punt om zijn overwin ning van vorig jaar in de Ronde van Californië te herhalen. De Amerikaanse wielrenner won de individuele tijdrit van 24 kilome ter en finishte zaterdag in het pelo ton terwijl de Braziliaan Luciano Pagliarini de massasprint won. Met nog een bergachtige slotrit voor de boeg is Leipheimer vol ver trouwen: „Wij hebben het sterkste team in de bergen." Robert Gesink is een van de renners die Leiphei mer op dat terrein zal bedreigen, maar de jonge Nederlander is geen concurrent voor het klassement. Wel won hij woensdag de konin- ginnerit. Zaterdag zette Leipheimer in de rit coach Gerard Kemkers vrijdag nog beweerde, ontkent de sprinter. „Doordat ik mijn reserves niet kan aanspreken, raak ik mijn techniek kwijt. Als je goed bent, ram je over al doorheen." De nieuwe trainingsaanpak van af gelopen zomer, die Wennemars wel anderhalve kilo spieren extra opleverde, kan in de vuilnisbak. „Volgend jaar ga ik het helemaal anders doen, want aan mijn moti vatie ligt het niet." Het enige pluspunt dat de expres sieve schaatser dit seizoen kon ont dekken, was dat hij 'volwassener' met zijn tegenslagen is omgegaan. „Vroeger had ik met spullen ge gooid en bokkensprongen ge maakt. Nu ben ik rustig gebleven." Een dag eerder spuwden de ogen van Bob de Jong vuur. De stayer was op de vijf kilometer onderuit gegaan, terwijl hij op weg was naar een tijd die hem een WK-plek zou hebben opgeleverd. Dat gegeven moet volgens de in Berlijn trainende olympisch kam pioen voldoende zijn voor een startbewijs. Maar de topsportcom missie langebaan gaat die plek aan Carl Verheijen geven, omdat die wel finishte. De Jong, die eerder via de geschillencommissie zijn WK-plek op de tien kilometer af dwong, zal ook nu weer tegensput teren, omdat hij vindt dat hij zijn plaats verdient. World Cup schaatsen »- Geen enkele Nederlandse schaatser is erin geslaagd de eindzege van de wereldbeker te claimen. Tijdens de wereld bekerfinale in Thialf gingen al le hoofdprijzen naar buitenlan ders. De winnaars World Cup bij de mannen: 500 meter: Jeremy Wotherspoon, 1000 meter: Shani Davis, 1500 meter: Da- vis, 5000/10.000 meter: Ha- vard Bokko. Vrouwen: 500 meter: Jenny Wolf, 1000 meter: Anni Friesin- ger, 1500 meter: Kristina Groves, 3000/5000 meter: Martina Sablikova. tegen de tijd over 24 kilometer, door de wijngaarden van Solvang, al zijn concurrenten op flinke ach terstand. De Brit David Millar werd op 29 seconden achterstand tweede. Rabocoureur Gesink was de snelste Nederlander, hij deed er twee minuten langer over dan Leipheimer en werd 20e. In het klassement staat Leipheimer 49 tel len voor op nummer twee Millar. Pagliarini won zaterdag de zesde rit, na ingrijpen van de wedstrijd commissarissen. De Braziliaan fi nishte namelijk als tweede achter Mark Cavendish, maar de Brit kreeg een tijdstraf Hij had zich na een val aan een auto vastgehou den. De Italiaan Luca Paolini won zater dag in zijn vaderland de Trofeo Lai- gueglia. De renner van Acqua e Sa- pone zegevierde in de 45e editie van de eendagswedstrijd in de sprint. Thomas Dekker maakte in CUANCZHOU - De Nederlandse ta- feltennisvrouwen zijn het WK voor landen in de Chinese stad Gu angzhou goed begonnen. Oranje won de eerste poulewedstrijd met 3-0 van Tsjechië. Li Jie zette in het eerste duel haar opponente Iveta Vacenovska met 3-0 opzij. Kopvrouw Li Jiao had geen enkele moeite met Renata Strbikova (3-0) en Elena Timina won van Dana Hadacova (3-0). HAMBURG - Judoka Dennis van der Geest heeft zich gisteren terugge trokken voor de World Cup in Hamburg. De zwaargewicht is licht geblesseerd aan de rug. De verwachting is dat hij volgende week in Praag wel op de mat ver schijnt. Ook Claudia Zwiers is niet fit. De Haarlemse liep in Hamburg een blessure aan de knie op. door Robert-Jan Friele DEN HAAG - Ze zijn allemaal op de voorlichtingsbijeenkomsten van sportkoepel NOCNSF geweest, hebben allemaal het rollenspel ge zien van de atleet en de journalist met zijn lastige vragen over de mensenrechten in China en heb ben ook zelf al polshoogte kunnen nemen in Peking. Maar een panklaar antwoord over wat de sport kan doen als de Olympische Spelen van start gaan in een land dat tussen de zeven en achtduizend executies per jaar uitvoert, hebben de meeste Neder landse bondscoaches niet. Zwemcoach Jacco Verhaeren dacht er een tijd over na en was dit week einde de eerste coach die zich dui- Italië zijn debuut in dit wielersei- zoen. De renner van de Rabobank- ploeg kwam door aanhoudende heupklachten weinig aan trainen toe, maar stapte toch op de fiets. Hij finishte in de eerste groep. Ploegmaat Gerben Löwik beleefde een mindere dag. Hij kwam ten GUANGZHOU - Het WK tafeltennis wordt in 2011 in Rotterdam gehou den. Dat heeft de mondiale tafel- tennisfederatie bekendgemaakt. Er waren nog twee kandidaten over: Doha (Qatar) en Rotterdam. De federatie van Qatar besloot vrij dag echter het bid in te trekken ten faveure van Rotterdam. „Een zeer elegant gebaar van Qatar", oordeelde ITTF-voorzitter Adham Sharara. HAMBURG - De vooruitzichten op deelname aan de Spelen zijn er voor de judobroers Elco en Dennis van der Geest niet beter op gewor den. De jongste, Elco, won welis waar brons bij de Superworldcup in Hamburg, maar zag zijn concur rent Henk Grol goud winnen. Grim Vuijsters pakte in de klasse van Dennis van der Geest brons en ligt goed op koers. delijk en kritisch uitliet. Niet over het feit dat de Spelen in China worden gehouden. Wel over het feit dat het Internationaal Olym pisch Comité een half jaar voor de openingsceremonie de problemen bagatelliseert. In een interview met NRC Han delsblad zei Verhaeren zaterdag een actievere rol te verwachten van het IOC. „Ik begrijp de moei lijkheid eerlijk gezegd niet. Wat is er nou lastig aan het veroordelen van executies?" Verhaeren ging ook voor zijn spor ters staan. Bij gebrek aan state ments van het IOC zijn zij dege nen die verantwoording moeten afleggen over de trip naar China. W* Zwemcoach Jacco Verhaeren heeft met zich kritische uitspra ken over het IOC veel reacties uitgelokt in de wereld van coaches en sporters. val. „Een flinke knal", aldus ploeg leider Frans Maassen, „maar ik denk dat het al met al meevalt." Stijn Devolder legde zaterdag door winst in de individuele tijdrit de basis voor zijn eindzege in de Ron de van de Algarve. De Oostenrij ker Eisel won de slotrit. PZC Maandag 25 februari 2008 25 HILVERSUM - Helmut Cardon is uit geschakeld voor het NK schaken dat van 2 tot en met 13 april in Hil versum wordt gehouden. De speler van Het Witte Paard uit Sas van Gent strandde gisteren in de halve finale van het kwalificatie toernooi. Hij verloor met 1,5-0,5 van Jeroen Bosch uit Nijmegen. Zaterdag speelde Cardon met wit remise, gisteren moest hij zijn zwarte koning omleggen. AMSTERDAM - Turnster Suzanne Harmes heeft een belangrijke stap gezet richting deelname aan het EK in april in Frankrijk. De turn ster was in Amsterdam de beste bij de eerste van twee EK-kwalifi- catiewedstrijden. Harmes, terug na de geboorte van zoon Lugano, kon zich zelfs een val op vloer en brug permitteren om met een pun tentotaal van 55,850 te winnen. „Je ziet dat wij als coaches en spor ters steeds meer worden benaderd over de mensenrechten, maar het IOC onthoudt zich van elk com mentaar." Dat merken colle- ga-bondscoaches ook. Roeicoach Mark Emke: „Maar mijn sporters staan met hun rug tegen de muur, ze kunnen niets." Bondscoach Marc Lammers van de hockeyvrouwen: „We zijn ons aan het voorbereiding op het mooiste evenement dat er is. Maar we praten constant over dingen waar we te weinig verstand van hebben én geen invloed op heb ben." De enige Nederlandse atleet die zich tot dusverre zeer duidelijk heeft uitgelaten over de situatie in China is marathonloper Kamiel Maase. Zijn coach Bram Wasse naar hoopt op een ingetogen ope ningsceremonie als een signaal naar het regime in China, maar vreest dat daar niets van komt. KUOPIO - Casper Helling heeft za terdag in Kuopio de Finse alterna tieve elfstedentocht gewonnen. De schaatser uit Wageningen was in de sprint net iets sneller dan zijn medevluchter Martijn van Es. De Fransman Triston Loy werd derde. Helling, die de editie van 2004 ook al won, pakte meteen de eindover winning in het Essent Grand Prix Circuit. In het woeste poollandschap op het Kallavesiemeer (sneeuwbuien en harde wind bij een tempera tuur van -5) was sprake van een overlevingstocht. Toprijders als Henk Angenent, Bertjan van der Veen, Lars Hoo- genboom en Willem Hut reden de race niet uit. Hoe zwaar en hoe ge meen de tocht was, bleek aan de fi nish. Maar 23 van de 67 rijders die 's ochtends van start gingen, be reikten gesloopt en geradbraakt de eindstreep. Levi Leipheimer neemt de kussen in ontvangst als leider in de Ronde van Californië. foto Brian Walton/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 37